16 unikátnych rekordov, o ktorých ste možno nevedeli

Príroda aj my ľudia to občas poriadne preženieme. Niekedy však vďaka tomu vzniknú unikátne javy, miesta či ľudské príbehy.

Vybrali sme pre vás 16 svetových naj, ktoré si určite zaslúžia vašu pozornosť. Poznáte ich všetky?

Užite si ešte viac zaujímavostí zo sveta vďaka extrémne veľkým dátovým balíkom od O2. Viac informácií

Najvyšší človek na svete

Za najvyššieho človeka v histórii je považovaný Američan Robert Wadlow, ktorý pred smrťou meral neuveriteľných 272 cm. Enormná výška sprevádzala Roberta od narodenia, pričom už vo veku piatich rokov meral 163 cm a nosil oblečenie pre 17-ročných.

O tri roky neskôr prerástol aj svojho otca, merajúc 187 cm a vážiac 90 kg. Momentálne je rekordérom a najvyšším človekom na svete Turek Sultan Kösen s výškou 251 cm.

Najteplejšie miesto na svete

Aj keď sa považujete za pravého milovníka leta, slnka a teplého počasia, na najteplejšom mieste sveta by vám asi veľmi príjemne nebolo. Dolina smrti (Death Valley) je výstižný názov pre oblasť v kalifornskej Mohavskej púšti, kde priemerná teplota počas letných mesiacov dosahuje 52 °C.

Toto územie sa v roku 1994 stalo národným parkom a predstavuje najnižšie a najsuchšie miesto v Severnej Amerike. Doposiaľ neprekonaný rekord tam namerali v roku 1913, keď sa teplota vyšplhala až na 56,7 °C.

Najdlhší let

Ak nemáte srdce dobrodruha a cestovanie okolo sveta si chcete zjednodušiť a najmä urýchliť, stavte na lietadlo. Najdlhší komerčný let bez prestupu, aký môžete zažiť, trvá 19 hodín.

Prejdete počas neho 16 700 km zo Singapuru do New Yorku. Takýto nevšedný zážitok pre všetkých nadšencov lietania trikrát týždenne zabezpečujú singapurské aerolinky.

Najvyššie miesto na Zemi

Keby ste niekedy chceli zažiť pocit, že vám celý svet doslova leží pri nohách, museli by ste sa vydať na najvyššie položené miesto na Zemi. Je ním vrch Mount Everest, kto­rý dosahuje výšku 8 848 m n. m. Mount Everest je súčasťou najväčšieho horského masívu na svete – ázijských Himalá­jí. V tomto pohorí sa nachádza až 14 štítov presahujúcich 8 000 m n. m. Vybrať sa tam však rozhodne nie je jedno­duché a podarí sa to len málokomu.

Ak sa však pozrieme za hranice nášho sveta, zistíme, že Mount Everest sa môže schovať pred vrchom Olympus Mons, ktorý vedci objavili na planéte Mars. Je vysoký neskutočných 21 km.

Najhlbšie miesto na Zemi

Miestom do ktorého sa môže ukryť celý Mount Everest, je Mariánska priekopa. Keby sme do nej hypoteticky vložili tento vrchol, stále by potreboval ešte aspoň 2 km, aby vytŕčal, pretože najhlbší bod tejto priekopy a zároveň celej zemegule Challengerská hlbočina sa nachádza v hĺbke 10 920 m pod morom.

Mariánska priekopa sa nachádza neďaleko ostrova Guam na rozhraní Pacifickej a Filipínskej zemskej dosky v Tichom oceáne.

Najvyšší objekt vytvorený človekom

Burj Khalifa je mrakodrap, ktorý má s našimi ďalšími rekordérmi Robertom Wadlowom a Mount Everestom jeden spoločný prívlastok – najvyšší. Nachádza sa v Spojených arabských emirátoch a so svojimi 828 m je najvyššou budovou na svete.

Výstavba tohto luxusného kolosu trvala šesť rokov a okrem výšky mrakodrap drží hneď niekoľko ďalších rekordov. Za všetky môžeme spomenúť napríklad najviac poschodí v jednej budove či najdlhšiu cestu výťahom z prízemia na vrchol.

Najdrahší objekt vytvorený človekom

Výstavba mrakodrapu Burj Khalifa stála nemalé peniaze, ešte vždy však nie je najdrahším objektom, ktorý človek vytvoril. Je ním medzinárodná vesmírna stanica ISS, ktorej výstavba sa začala v roku 1998, prvá posádka na ňu vstú­pila o dva roky neskôr.

Medzinárodná vesmírna stanica je zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov ako najdrahší objekt na svete, pričom náklady na jej výstavbu a inovácie dosahujú až 100 miliárd $, teda 85 miliárd €.

Najnavštevovanejšia krajina

Francúzsko je krajinou vína, syrov, nádherných pláží a mnohých ďalších miest, ktoré očaria každého. Hlavné mesto Paríž je známe aj ako mesto lásky a práve zamilované páry tvoria najpočetnejšiu skupinu turistov, ktorá do krajiny galského kohúta prichádza. Francúzsko si drží prvenstvo v pomyselnej súťaži o najnavštevovanejšiu krajinu sveta už dlhé roky, a keďže má stále čo ponúknuť, pravdepodobne si ho aj dlho udrží.

V Paríži sa nachádza aj jedna z najznámejších svetových pamiatok – Eiffelova veža, ktorá návštevnosti Francúzska výrazne pomáha, pretože väčšina turistov túži navštíviť práve toto miesto.

Najvyšší vodopád

Angelov vodopád je súčasťou národného parku Canaima vo Venezuele, ktorý patrí do svetového dedičstva UNESCO.

Celková výška vodopádu je 979 m, aj keď venezuelská vláda uvádza až 1 002 m. V každom prípade je 15-krát vyšší ako Niagarské vodopády, pričom meno dostal po svojom objaviteľovi, americkom pilotovi Jimmiem Angelovi, ktorý ponad vodopád preletel v roku 1937 a o svoj zážitok sa podelil s verejnosťou.

Najvyššia rozhľadňa

Rozhľadne sú čoraz obľúbenejšou atrakciou turistov po celom svete a núdzu o ne nemáme ani na Slovensku. Hlavnými turistickými lákadlami sú nezabudnuteľný výhľad a krásne fotografie. Najvyššia rozhľadňa na svete je vysoká 168 m, jej výstavba stála 46 miliónov £, teda asi 55 miliónov €, a meno dostala po svojom hlavnom sponzorovi.

Rozhľadňa British Airways i360 sa nachádza v anglickom Brightone, ročne priláka takmer 800-tisíc turistov a za jasného počasia môžu návštevníci vidieť až do vzdialenosti 40 km.

Najväčšie jazero

Najväčším jazerom na svete je, paradoxne, Kaspické more. Áno, čítate správne. Dôvody, pre ktoré dostalo tento prívlastok, sa rôznia. Môže to byť pre slanú vodu, ale aj vďaka jeho rozlohe, ktorá spĺňa parametre mora. Kaspické more sa nachádza medzi Európou a Áziou, má plochu 371 000 km2 a jeho pobrežie je dlhé 7 000 km.

Na brehoch Kaspického mora leží až päť štátov – Rusko, Kazachstan, Turkménsko, Azerbajdžan a Irán.

Najväčšia púšť

O Sahare, ktorá je najväčšou púšťou na Zemi, ste už určite počuli, svojimi rozmermi však dokáže poriadne zaskočiť. Sahara zaberá 9 miliónov km2, veľkosťou ju teda môžeme prirovnať k USA alebo k Číne. Sahara leží na severe Afriky, zasahuje na územie 11 štátov a možno ju bez problémov vidieť aj z vesmíru.

Zaujímavosťou je, že pre minimálne množstvo zrážok a extrémne sucho je Sahara najväčším zdrojom prachu na našej planéte.

Najdlhšia rieka

Titul najdlhšej rieky sveta sprevádzajú dlhoročné dohady a hádky vedcov. Jedna strana hovorí o rieke Níl, druhá zase drží stranu juhoamerickej Amazonke. Dôvodom ich nezhôd sú rozdielne názory na to, kde rieky pramenia a ako ich treba merať. Momentálne však platí, že oficiálny status najdlhšej rieky sveta patrí Nílu, ktorý je dlhý asi 6 600 km a preteká cez štyri štáty.

Pomyselnou cenou útechy pre Amazonku je titul najvodnatejšej rieky na svete.

Najväčší štát

Rusko je vďaka svojej rozlohe viac ako 17 miliónov km2 bezkonkurenčne najväčším štátom na svete.

Žije tam takmer 150 miliónov ľudí, takže Vatikán, ktorý je najmenším štátom sveta, by sa doň vošiel približne 38 miliónov ráz. Rusko zaberá osminu zemskej súše, pričom krajina prináša množstvo kontrastov – chudobu a veľké bohatstvo, moderné mestá a nedotknutú prírodu.

Najľudnatejšie mesto

Japonské Tokio je nielen jednou z najväčších svetových metropol a vyhľadávanou turistickou destináciou. Ak niekedy Tokio navštívite, pripravte sa na enormné množstvo ľudí – toto mesto je totiž najľudnatejšie na svete. Na ploche asi 13 500 km2 žije takmer 39 miliónov obyvateľov. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, Tokio je približne také veľké ako západné Slovensko.

Metropola Japonska patrí aj k najbohatším mestám sveta, a keby bola samostatnou krajinou, bola by ôsmou najsilnejšou ekonomikou na svete.

Najchladnejšie miesto na svete

Aby sme našli opačný teplotný extrém, musíme sa v čase vrátiť do roku 1983 a navštíviť ruskú výskumnú stanicu Vostok, ktorá sa nachádza vo východnej časti Antarktídy neďaleko južného pólu. V tomto roku tam vedci namerali mrazivých -89,2 °C, čo je doteraz najnižšia teplota, aká bola na Zemi nameraná.

Prehnane veľké balíky dát

Máte pocit, že niektorí to s rekordmi už preháňajú? Aj my. Veď čím vyššie, väčšie alebo extrémnejšie, tým zábavnejšie. A inak to nie je ani s dátami – extrémne veľké dátové balíky od O2, ktoré teraz prinášajú až päťkrát viac dát, vás jednoducho bude baviť dlhšie.

Napríklad takých 10 GB k Zlatému O2 Paušálu. Pokojne si môžete pozrieť o 6 hodín viac filmov online (jeden veľkometrážny bollywoodsky trhák alebo celú sériu hollywoodskeho seriálu) či streamovať o 90 hodín viac hudby. To by mohlo byť aj 1 500 skladieb, ktoré vám otvoria nové hudobné horizonty.

Pri Platinovom O2 Paušále s 25 GB dát to v O2 prehnali ešte o trochu viac – až 15 hodín streamovaných filmov navyše alebo o 10 dní viac hudby.

S toľkými dátami v mobile dokážete jednoducho objaviť celý vesmír nových žánrov, poslať tisíce e-mailov navyše, nonstop googliť či sledovať sociálne siete. A je tiež možné, že si u kamarátov vyslúžite prezývku „hotspot“. Viac informácií o vylepšených O2 Paušáloch nájdete na www.o2.sk/volania/o2-pausal.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Poistenie často nepokrýva všetky náklady na liečbu. Prečítajte si príbehy 3 ľudí, ktorí našli riešenie

Zdravie si človek za peniaze nekúpi, dostatočnú starostlivosť však áno. Pri získavaní financií na nadštandardnú starostlivosť môže pomôcť aj zdravotná poisťovňa.

Onkologickí pacienti, ľudia s ťažkým postihnutím či zranení športovci. Tí všetci to dobre poznajú. Zo zákona síce majú nárok na zdravotnú starostlivosť, no často zápasia s tým, že zdravotná poisťovňa prepláca len časť nevyhnutnej liečby. Čo robiť v prípade, ak ju vlastné zdroje nedokážu pokryť?

Miroslav, Klaudia a Fabián sú príkladmi pacientov s podobnou skúsenosťou. Cez grantový program Bojovníci za zdravie však získali od svojej poisťovne podporu, na ktorú by inde čakali márne. Z peňazí, ktoré môže poisťovňa minúť na vlastnú prevádzku, dáva Dôvera státisíce na špeciálnu zdravotnú starostlivosť svojich poistencov.

Fabián: Najväčší sen je behať ako ostatné deti

Sedemročný Fabián je malý bojovník, ktorý spolu so svojou maminou Andreou zápasí so zdravím už od svojho predčasného narodenia. Akoby nestačili epileptické záchvaty spôsobené Westovým syndrómom, trpí aj ďalšími ťažkosťami.

Diagnóza známa ako spasticita uňho spôsobila neprirodzené skrátenie achiloviek. Fabián dokáže stáť len na špičkách a bez špeciálnej pomôcky sa nevie pohnúť. „Jeho chôdza je zlá a bez chodúľky alebo bez toho, aby ho niekto držal pod pazuchami, nevie ani stáť,“ hovorí jeho mama.

Život s takýmto obmedzením vyžaduje od oboch veľa síl a času, ktorý trávia liečbou. Botoxové injekcie a pravidelné cvičenie s fyzioterapeutmi Fabiánov stav zlepšili, no nedokázali odstrániť vrodenú vadu.

Po viacerých konzultáciách s lekármi prišla dobrá správa. Fabiánovi by pomohla špeciálna operácia, ktorá by uvoľnila svalstvo a napravila šľachy tak, aby mohol došľapovať na celé chodidlá. Takýto zákrok však vedia urobiť najbližšie v susednom Česku a navyše nie je preplácaný z verejného zdravotného poistenia.

Nájsť v rodinnom rozpočte niekoľko tisíc eur na potrebnú operáciu však rozhodne nie je ľahké. „Ako mama zdravotne ťažko postihnutého dieťatka nemôžem pracovať tak, aby som poriadne zarobila. Preto peniaze na liečbu a rehabilitácie zháňam, kde sa dá,“ vysvetľuje Andrea svoje rozhodnutie zapojiť sa do grantového programu Bojovníci za zdravie, vďaka ktorému opakovane získala finančnú podporu. Najskôr na rehabilitačný pobyt a následne na operačný zákrok.

Získajte nadštandardnú finančnú podporu od Dôvery. Vysvetlíme, ako na to. Viac informácií

Príspevok 2 500 eur, ktoré malý Fabián vďaka mame získal cez grantový program poisťovne Dôvera, mu môže zmeniť život k lepšiemu. „Odborníci, s ktorými spolupracujeme, potvrdili, že sme na správnej ceste postaviť sa na vlastné nohy. Máme od tejto operácie veľké očakávanie a verím, že aj Fabiánko raz bude pobehovať ako iné deti,“ dúfa Andrea.

Klaudia: Majsterka Slovenska, ktorá rehabilituje v kryokomore

Klaudia sa behu venuje už od siedmich rokov. Od mala bola totiž neposedná, a tak sa ju rodičia rozhodli priviesť k športu. Dnes má sedemnásť a na svojom konte osem titulov majsterky Slovenska v atletike. Okrem behov cez prekážky preteká v štafete, kvalifikovala sa na Majstrovstvá sveta do 17 rokov v behu do vrchu a najnovšie sa chce viac venovať chôdzi.

Život šikovnej reprezentantky sa celoročne spája s náročnými tréningami a pretekmi, ktoré sa neobišli bez zranení – najväčšieho strašiaka každého profesionálneho športovca.

„Pred štyrmi rokmi na majstrovstvách v Košiciach som si narazila koleno o prekážku. Modrina za pár dní zmizla a ďalej som tomu už nevenovala pozornosť. Bolesti kolena ma však sprevádzali počas celého roka 2014. Zdravotne som sa trápila, absolvovala som veľa rehabilitácií, regenerácií, užívala doplnky, no operácii som sa nevyhla, lebo som mala poškodenú chrupavku,“ spomína Klaudia.

Aby športovci udržali svoje telo zdravé, veľa času i peňazí investujú do rôznych druhov rehabilitácie – od masáží cez plávanie až po elektroliečbu. Aj to bol dôvod, prečo Klaudia požiadala o príspevok na návštevy kryokomory, ktoré si musí hradiť z vlastného vrecka.

„Kryokomoru navštevujem pravidelne. Pomáha mi pri bolestiach kĺbov a svalov po ťažkých tréningoch. Mám aj poruchu imunity a pomáha mi ju posilňovať, pretože každé ochorenie znamená pre športovca výpadok v tréningu,“ objasňuje atlétka. Napokon bola vybraná a získala cez Bojovníkov za zdravie 200 eur.

Rovnako ako Klaudia môže postupovať každý poistenec Dôvery. Grantový program nemá obmedzenia z hľadiska veku pacienta ani diagnózy, pričom o výške podpory rozhoduje najskôr tím lekárov a farmaceutov a následne aj garanti z Nadácie pre deti Slovenska.

Miroslav: Magnetické pole tlmí bolesť lepšie ako analgetiká

S pohybovými problémami je spätý aj osud pána Miroslava z Myjavy, ktorý sa dlhé roky živil ako profesionálny vodič. Zlá životospráva v kombinácii so sedavou prácou a hodinami strávenými za volantom ho nakoniec priviedli až na invalidný dôchodok.

Naraz sa objavili viaceré zdravotné ťažkosti – diabetes a následná polyneuropatia (porucha citlivosti), problémy s chrbticou a ramenom, ktoré vyústili do operácie. Lekári mu odporučili zmeniť zamestnanie, čo sa však ľahšie povie, ako urobí. „Keďže sa mi nepodarilo nájsť si ľahšie zamestnanie, rok 2016 som celý premaródil,“ hovorí 65-ročný dôchodca.

Nasadená liečba, rehabilitácie a oddych síce pomohli, no problémov sa Miroslav nedokázal zbaviť ani po roku. Zdravotný stav sa mu nezlepšoval a bolesti dokázali stlmiť len silné lieky s množstvom nežiaducich účinkov.

Na zmiernenie bolestí mu potom neurológ odporučil vyskúšať prenosný magnetoterapeutický prístroj. Špeciálnu zdravotnícku pomôcku však poisťovňa neprepláca. Miroslav si prístroj mohol len na mesiac požičať a vyskúšať jeho účinky. „Za ten čas bolesti výrazne ustúpili. Z čiastočného invalidného a neskôr predčasného dôchodku som si ho však dovoliť rozhodne nemohol,“ priznáva bývalý vodič.

Ako však nasporiť takmer 1 400 eur z invalidného dôchodku? So svojimi ťažkosťami sa zdôveril referentke v Dôvere. Práve ona mu pomohla zapojiť sa do grantového programu, v ktorom spomedzi 325 uchádzačov uspel. Iba vďaka tejto forme pomoci sa dostal k prístroju, ktorý mu denne pomáha zmierniť bolesti.

Z verejného zdravotného poistenia sú hradené rôzne procedúry, operácie, lieky a zdravotné pomôcky, no nie všetky. Situácia, v ktorej takýto rozsah poistenia nestačí, sa môže prihodiť komukoľvek. Vďaka grantovému programu Bojovníci za zdravie sa k liečbe dostanú aj tí pacienti Dôvery, ktorí by si ju inak nemohli dovoliť, pretože ju verejné poistenie nepokrýva. A práve to je pomoc, ktorá sa v mnohých prípadoch ráta najviac.

Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s., je najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa na Slovensku zabezpečujúca zdravotnú starostlivosť pre 1,4 milióna poistencov. Spolupracuje so všetkými typmi zdravotníckych zariadení, nemocnicami či laboratóriami. Okrem starostlivosti zo zákona poskytuje aj mnoho nadštandardných služieb a výhod.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac