Vďaka projektu sa môžete pozrieť, ako revolúcia zmenila verejný priestor, médiá a kultúrne inštitúcie. Dozviete sa, ako vyzerala solidarita a občianska energia, ktoré zjednotili slovenskú verejnosť.
Na webe projektu Čas-opis 1989, ktorý vznikol s podporou Férovej nadácie spoločnosti O2, nájdete od 11. novembra dobové plagáty, letáky či fotografie. Môžeteze si pozrieť archívne videá, ktoré ukážu menej známu podobu Novembra 89. Do obrazu vás uvedú komentáre aktérov a aktérok revolúcie, odborníkov a odborníčok na históriu, mediálnu komunikáciu či marketing.
Pripravili sme pre vás malú ochutnávku:
Helena Imrichová – Zátarasy
Slovenská národná galéria
Vďaka Nežnej revolúcii sa otvorili hranice na západ. Nastal čas odstrániť hraničné zátarasy a nekonečné kilometre plotov s ostnatým drôtom. Fotografka Helena Imrichová bola pri tom.
Ján Hollý – Bardejov, Václav Havel
majetok autora
Ján Hollý – Bardejov, námestie
majetok autora
Zábery plného Námestia SNP obleteli svet, no Nežná revolúcia neobišla žiadny z kútov Slovenska. Fotograf Ján Hollý dokumentoval udalosti v Bardejove – nafotil návštevu Václava Havla a účastníkov zhromaždení.
Karol Rosmány – Šanca pre Slovensko a Verejnosť proti násiliu
Slovenské múzeum dizajnu
(Slovenské centrum dizajnu v Bratislave)
Logo politického hnutia Verejnosť proti násiliu je dokonalým symbolom revolúcie – rozviate, uvoľnené tvary boli opakom totalitnej uniformity a konformnosti. Tvar písmena V vychádza z natiahnutej ruky s vystretým ukazovákom a prostredníkom – toto gesto bolo symbolom víťazstva nad režimom.
Pred prvými slobodnými voľbami v roku 1990 predstavila Verejnosť proti násiliu svoj program s názvom Šanca pre Slovensko. Jeho vizuál patrí medzi najvýznamnejšie práce grafického dizajnéra Karola Rosmányho.
Július Koller – ČAS-OPIS
Slovenská národná galéria
V pozostalosti konceptuálneho umelca Júliusa Kollera sa zachovalo niekoľko papierových balíčkov s nápisom ČAS-OPIS. Obsahujú zošity či zošnurované listy karisbloku, do ktorých si umelec zapisoval udalosti ubiehajúcich rokov. V roku 1989 Koller „monitoruje“ správy z médií, spočiatku najmä tých „nepriateľských“ – Slobodnej Európy a Hlasu Ameriky, pričom medzi riadky niekedy vkladá aj svoje komentáre k dianiu.
Pouličné plagáty
Slovenský národný archív – Archívny fond VPN
Pouličný plagát, väčšinou anonymný, je v 20. storočí samozrejmým médiom revolúcie. Napriek DIY estetike z plagátov aj po rokoch sála emocionálny a politický náboj, ktorý v nás – hoci už s istým rozčarovaním zo strateného idealizmu – stále rezonuje.
Zaujal vás náš výber a radi by ste si pozreli viac? Stránka projektu Čas-opis 1989 www.1989.sng.sk sa oficiálne spúšťa 11. novembra 2019.
Spoločnosť O2 si pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie a pri tejto príležitosti podporila projekty, ktoré mladým ľuďom približujú, prečo sa pred 30 rokmi ľudia postavili za slobodu a demokraciu a prečo sa za tieto hodnoty oplatí bojovať aj dnes. Viac inšpiratívneho čítania vrátane súťaže a kvízu nájdete na tomto mieste.