Ako rodičia vedú deti k športu počas karantény? Inšpirujte sa 3 príbehmi

Aktuálna situácia je náročná pre dospelých aj pre deti. Traja rodičia nám porozprávali, ako v tomto období športujú so svojimi deťmi.

Väčšina detí počas pandémie prerušila nielen bežné školské vyučovanie, ale aj milované pohybové aktivity a tréningy. S tromi rodičmi v rôznej životnej situácii sme sa porozprávali o tom, ako toto obdobie zvládajú a ako sa snažia viesť svoje deti k pohybu.

Inšpirujte sa cvikmi O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, zapojte sa do výzvy a získajte 10 GB dát. Chcem sa zapojiť

Spoločnosť O2 sa rozhodla darovať svojim zákazníkom, ktorí sa v týchto mimoriadnych časoch správajú zodpovedne, 10 GB balíky dát. V rámci O2 Dobrých dát sú pripravené 4 výzvy, dokopy tak viete získať až 40 GB dát. Pri výzve Hýbeme sa O2 odmeňuje za spoločné cvičenie podľa Mateja Tótha a trénerov z Akadémie aj za tancovanie podľa choreografie Laciho Strikea – stačí, ak budete zdieľať krátke video.

Katka: Počas karantény využívame záhradu naplno, spoločný čas radi trávime aj na bicykli

Katka Mihalovičová je na materskej dovolenke s mladším synom Adamom, starší Jakub je tretiak. „Môj režim s Adamom sa v podstate nezmenil, trávime čas doma, hoci nám chýbajú chvíle strávené v plaveckom klube Kvapka, kam sme chodili raz týždenne. Jakub si naďalej plní školské povinností s tým, že teraz ho učím ja,“ hovorí.

Vždy v nedeľu im zo školy posielajú zoznam úloh na každý deň a nedávno im pribudli aj online hodiny s triednou, respektíve s učiteľkou angličtiny, ktoré mávajú raz týždenne.

Keďže škola je zatvorená, prerušil sa tanečný krúžok a pozastavené sú aj futbalové tréningy, ktoré organizuje športový klub v ich obci. „Chýbajú mu nielen samotné aktivity, ale najmä kamaráti, ktorí ich vykonávali spolu s ním,“ približuje Katka.

Mladá mama sa snaží doma denne cvičiť a uvedomuje si, že pravidelný pohyb potrebujú aj jej deti. „Keďže máme rodinný dom na dedine s pomerne veľkým pozemkom, oproti rodinám žijúcim v bytoch máme určitú výhodu, ktorú si v čase karantény uvedomujem ešte intenzívnejšie,“ hovorí.

„Keď sa vonku oteplilo, začali sme viac času tráviť na bicykli. Jakub to má rád a v sedačke môjho bicykla vydrží pomerne dlho sedieť aj Adam. V poslednom čase sme boli zopár ráz aj v dedinách v okolí, aby sme mali nejakú zmenu.“

Na záhrade pravidelne s Jakubom hrávajú futbal a radi si na pár minút zahrajú bedminton,” vymenúva aktivity, ktorým sa venujú najčastejšie.

„Keď sa vonku oteplilo, začali sme viac času tráviť na bicykli. Jakub to má rád a v sedačke môjho bicykla vydrží pomerne dlho sedieť aj Adam. V poslednom čase sme boli zopár ráz aj v dedinách v okolí, aby sme mali nejakú zmenu,“ opisuje Katka ďalšiu obľúbenú činnosť.

Aby sa deti vonku lepšie zabavili, vybudovali pre ne na záhrade drevenú vežu s hojdačkami a so šmykľavkou. „Práve v čase karantény k nej pribudlo aj malé kryté pieskovisko, ktoré pre mňa trošku prekvapivo viac baví Jakuba,“ hovorí.

„Teší ma, že si v ňom stavia rôzne dráhy a je vonku. Bude mať 10 rokov, veľmi ho bavia počítačové hry a najradšej by pri nich trávil dlhé hodiny. Takto má ďalšiu príjemnú aktivitu na čerstvom vzduchu,“ uzatvára.

Dana: Deti si počas dňa vymýšľajú rôzne aktivity, každý deň sme v prírode

Dana pracuje ako účtovno-administratívny pracovník a karanténu trávi s rodinou v ich byte v bratislavskej Karlovej Vsi. Spolu s partnerom pracujú z domu a starajú sa o svoje deti – 4-ročného škôlkara Dominika a 7-ročnú prváčku Julianku.

Vďaka tomu, že môžu využívať home office, sú podľa Dany spoločné rána počas týchto týždňov pohodovejšie, dni sú však náročnejšie. „Pre rodičov je dosť ťažké skĺbiť svoje pracovné povinnosti so školskými povinnosťami dieťaťa, zabezpečiť celodenné stravovanie, chod domácnosti, pobyt vonku a nájsť si aj čas pre seba alebo svoje záľuby,“ hovorí.

Dana priznáva, že domáce vzdelávanie Julianky šlo spočiatku jednoduchšie, keďže úloh mali pomenej a stihli ich spraviť počas synovho obedňajšieho spánku. „Neskôr úlohy pribudli a už si to vyžaduje približne tri hodiny učenia denne. Domáce vyučovanie sme si preto počas dňa rozdelili na časti,“ opisuje.

Dana so svojou rodinou majú pohyb veľmi radi, a tak je prirodzené, že pred karanténou mali aj ich deti viaceré aktivity. Obe v bežnom režime raz týždenne navštevujú plavecký krúžok a od jari do jesene pomerne pravidelne jazdia aj na koňoch. Julianku veľmi baví aj cirkusový krúžok, kde je nielen v pohybe, ale sa aj dobre zabaví.

Plávanie aj jazdenie na koňoch však majú v dôsledku pandémie aktuálne prestávku, z cirkusu má Julianka k dispozícii cvičenie na YouTube, podľa ktorého si môže zatrénovať.

Na športovanie a pohyb však rodina v tomto období nezanevrela a aj počas karantény sa jej členovia denne hýbu. „Cvičím skoro ráno, keď ešte zvyšok rodiny spí. Deti si počas dňa vymýšľajú rôzne aktivity cez prekážkové dráhy vyrobené z hračiek alebo zo športových potrieb, skáču na švihadle, fitlopte alebo tancujú. Bývame v 12-poschodovom paneláku, čo muž využíva na beh po schodoch,“ vymenúva.

 „Cvičím skoro ráno, keď ešte zvyšok rodiny spí. Deti si počas dňa vymýšľajú rôzne aktivity cez prekážkové dráhy vyrobené z hračiek alebo zo športových potrieb, skáču na švihadle, fitlopte alebo tancujú. Bývame v 12-poschodovom paneláku, čo muž využíva na beh po schodoch.“

Napriek tomu, že s partnerom z domu obaja popri starostlivosti o deti pracujú, chodia s deťmi takmer denne von a robia si výlety do prírody. „Čerstvý vzduch a slnko spojené s pohybom vonku nás udržujú v dobrej nálade,“ opisuje.

Dana priznáva, že deťom chýbajú ich bežné aktivity a tešia sa na návrat do školy a škôlky. Aj vďaka tomu, že nie sú len v byte, ale denne chodia aj na vzduch, znášajú celú situáciu o čosi lepšie. „Aby deti úplne nestratili kontakt s kamarátmi, kompenzujeme to aspoň čiastočne videohovormi,“ uzatvára.

Michal: Dcéra ma počas behu sprevádza na bicykli, zapojil som ju aj do videí s cvičeniami na doma

Michal Tóth pracuje ako tréner a je zároveň športovým riaditeľom O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, kde zodpovedá za obsah a tvorbu tréningových jednotiek a jednotlivých cvičení. Žije v Nitre a aj on trávi dni s 11-ročnou dcérou Lindou prevažne doma.

Počas bežného dňa sa zvykne venovať nielen svojim zverencom, ale zdokonaľuje sa aj v teórii. Po vypuknutí pandémie a prerušení organizovanej krúžkovej a športovej činnosti sa jeho režim na krátky čas zmenil. „Väčšinou pracujem od rána do večera a zrazu som mal voľných chvíľ oveľa viac,“ hovorí.

Tento stav však netrval dlho. Zakrátko začal pre svojich zverencov pripravovať tréningy online formou a vlastný online projekt Telesná na doma vytvorili aj v rámci Akadémie, ktorá počas školského roka prebieha v školách po celom Slovensku.

„Spolu s O2 sme začali pripravovať online program, aby sme deti motivovali k pohybu a ukázali im inú domácu formu cvičenia. To si vyžadovalo vytvoriť nové cvičenia, ktoré sa dajú absolvovať aj v domácom prostredí,“ približuje Michal.

„Chodievam behať a Linda mi robí super sparing partnera – sprevádza ma na bicykli. Hrávame spolu bedminton a teraz ju veľmi začal baviť futbal. Dávam jej preto rôzne pohybové úlohy s futbalovou loptou a ona sa teší, že sa zdokonaľuje aj v tejto činnosti.“

Vo videách sa striedajú tréneri Akadémie so svojimi deťmi, čo je pre detského diváka motivujúce. Nechýba ani Michal, ktorému pri cvičení sekunduje jeho dcéra. „Linda nemala na výber. Prehovárať som ju však nemusel, má rada šport a už tretí rok navštevuje aj dramatický krúžok,“ hovorí Michal s úsmevom.

Dcéru vedie k športu nielen ako rodič, ale aj ako tréner. Linda sa totiž tento rok začala venovať atletike a je aj v športovej triede, kde má tréningy v rámci rozvrhu. Okrem toho sa venuje jazdectvu, rada sa lyžuje i bicykluje.

Počas karantény si našli nové spôsoby, ako spolu športovať. „Chodievam behať a Linda mi robí super sparing partnera – sprevádza ma na bicykli. Hrávame spolu bedminton a teraz ju veľmi začal baviť futbal. Dávam jej preto rôzne pohybové úlohy s futbalovou loptou a ona sa teší, že sa zdokonaľuje aj v tejto činnosti,“ opisuje Michal spoločné pohybové aktivity.

Michal aktuálnu situáciu vníma nielen ako rodič, ale aj ako tréner a upozorňuje na to, že hoci u pravidelne športujúcich detí môže v dôsledku prerušenia krúžkov nastať pokles výkonu, toto obdobie môže mať na niektoré deti aj pozitívny vplyv.

„Sám pozorujem, že aj rodiny, ktoré nemali zaužívané prechádzky v prírode, sa v tomto období snažia vyplniť deťom čas práve takouto činnosťou, čo je zo zdravotného hľadiska určite prospešné. Ak je to možné, odporúčam vykonávať určitú pohybovú činnosť každý deň,“ hovorí na záver.


 Získajte až 40 GB dát od O2. Všetkým svojim zákazníkom, ktorí sa v súčasnej situácii správajú zodpovedne, daruje O2 balíky 10 GB dát za splnenie výziev. Pripravené sú 4 výzvy, vďaka ktorým si spríjemníte čas aj potešíte ľudí okolo seba. Viac informácií nájdete na dobredata.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Šéfka Zákazníckeho centra O2: Asistentom sa snažíme dať čo najviac kompetencií

S riaditeľkou Zákazníckeho centra O2 sme sa pozreli, ako to funguje na mieste, odkiaľ sa s vami rozprávajú asistenti zákazníckej linky.

Keď voláte do O2, váš telefonát prijme niektorý asistent zo zákazníckej linky v Banskej Bystrici. Volá s vami z vežiaka nad nákupným strediskom Europa. S riaditeľkou zákazníckeho centra Luciou Tomašovou sme sa porozprávali o atmosfére, ktorá na tomto mieste panuje, a o tom, ako sa rokmi prispôsobujú, aby vyšli klientom v ústrety.

Nemáte radi, ak vás na zákazníckej linke privíta automat? V O2 vždy voláte priamo s asistentmi. Presvedčte sa o tom sami a prejdite do O2. Chcem vedieť viac

Ako vyzerá Zákaznícka linka O2?

Srdce zákazníckej linky sa nachádza v najväčšej kancelárii v budove. Je to otvorený priestor. Asistenti sú tu sústredení, aby mohli rýchlejšie zdieľať informácie a dostať od kolegov spätnú väzbu.

Zámerne používame výraz asistent, aj keď to ide ťažšie do úst zákazníkom aj samotným asistentom, pretože sme dlhé roky zvyknutí na to, že je to operátor.

Prečo sme to potom zmenili? Súvisí to s tým, že nechceme mať operátorov, ktorí iba odpovedajú na otázky zákazníka. Chceme, aby mu asistoval pri riešení jeho problému, pri orientovaní sa v našich službách a aby bol tým človekom, na ktorého sa zákazník vie obrátiť.

Aké vlastnosti musia mať ľudia, ktorí tu pracujú?

Základné vlastnosti, ktoré hľadáme, sú samostatnosť a schopnosť prijať zodpovednosť za svoje vlastné skutky. Samozrejme, je pre nás dôležitý aj prístup k ľuďom, v ktorom musí byť pokora, úcta a milota.

Postupom času prichádzame aj na to, že je dobré hľadať v ľuďoch rebéliu. Nechceme masu ľudí, ktorá bude vykonávať to, čo im my povieme. Vyhľadávame samostatné osobnosti, ktoré majú vlastný názor.

V rebélii je odvaha a schopnosť vidieť aj za dvere. Asistent u nás nie je posledným článkom v reťazci. On je paradoxne ten prvý, ktorý dokáže veci pre zákazníka napraviť. Keď sa k nemu dostane niečo, čo nedáva zmysel, očakávame od neho, že zdvihne ruku a bude kričať. A keď treba, aj buchne po stole.

„U nás sa snažíme asistentom dať čo najviac kompetencií. Nie je to len o tom, že dostanú pokyn a vykonajú ho. Čím viac vecí dokážu zmeniť k lepšiemu, tým ich práca viac napĺňa.“

My sme podriadení asistentom v tom zmysle, že im pomáhame, aby takéto situácie nenastali a oni ich už nemuseli riešiť. Vieme, že takéto veci musíme hneď naprávať, inak by sa nám to celé zosypalo.

Ako dokážete zistiť, kto sa k vám hodí?

Sčasti to vieme odhadnúť už pri pohovoroch. Keď k nám príde asistent, v prvom momente si všímame, s akou ľahkosťou a jednoduchosťou komunikuje a aký z neho máme pocit. Niektorí ľudia sú v strese a boja sa, či odpovedia správne. To je pre nás prvý znak toho, že potrebujú mať jasné pravidlá, čo je dobré a čo nie.

Ak, naopak, komunikujú s ľahkosťou, plynule a milo, vieme, že sme našli, čo hľadáme. Potom nasleduje 3-týždňové školenie, počas ktorého ľudí lepšie spoznáme a vieme odhaliť ich vlastnosti.

Nehľadáme technicky vyškolených majstrov. To sa dá naučiť aj dodatočne. Chceme byť bližšie k zákazníkom. Chceme, aby komunikácia prebiehala, ako keď sa rozprávate s kamarátom: Vy ma niečo naučíte a ja naučím niečo vás.

Čo je podľa vás na práci asistentov najlepšie?

Spätnú väzbu máme priamo od asistentov. Pravidelne sa ich na to pýtame. Prvá a na 90 % najväčšia zhoda v tom, čo majú na práci radi, je atmosféra na pracovisku.

Veľmi nás to teší, pretože je zvykom, že ľudia v kontaktných centrách bývajú unavení, zažívajú strašné tlaky na efektivitu a necítia podporu.

Ako sa vám darí udržiavať takú dobrú náladu?

Je to tak aj vďaka tomu, že máme veľmi štíhlu organizačnú štruktúru a nehráme sa na hierarchiu. Asistenti môžu kedykoľvek zastaviť na chodbe tímlídra, manažéra, mňa alebo aj generálneho riaditeľa a obrátiť sa na nás.

Druhá vec, ktorú majú asistenti radi, je, že za sebou vidia výsledok. Asistent bežnej zákazníckej linky by vám povedal, že síce pracuje, ale nevidí výsledok, pretože sú veci, ktoré nedokáže ovplyvniť.

U nás sa snažíme asistentom dať čo najviac kompetencií. Nie je to len o tom, že dostanú pokyn a vykonajú ho. Čím viac vecí dokážu zmeniť k lepšiemu, tým ich práca viac napĺňa.

Čo je pre asistentov, naopak, najťažšie?

Najstresujúcejšie sú veci, ktoré nevedia ovplyvniť, napríklad výpadky služieb. Predstavte si, že máte na telefóne zákazníka, ktorému nefunguje služba, a k tomu ste pod obrovským tlakom, pretože viete, že ďalších 50 zákazníkov čaká, kým im niekto vôbec zdvihne telefón. Stres z nemožnosti vyriešiť problém tak, ako by v tej chvíli chceli, je pre nich najväčšou záťažou.

Ďalšia vec je, že táto práca je pre mnohých psychicky náročná. Ak si predstavíte, že máte vyriešiť problém 80 zákazníkov denne, deň za dňom, určite uznáte, že to môže vyčerpať. Nie je to práca pre každého a nie je to len o únave a strese. Nie každý chce niečo takéto riešiť a vyčerpávať sa rozprávaním s inými ľuďmi.

Ak však na to máte vlohy, nechýba vám sociálne cítenie a chcete ľuďom pomáhať, môže to byť veľmi uspokojujúce. Kontaktné centrum funguje už 12 rokov a 10 % zamestnancov tu pracuje od úplného začiatku vrátane mňa.

Zmenili sa zákazníci za tých 12 rokov?

Najväčšia zmena, ktorú vnímam za posledné roky, je, že sú technologicky vyspelejší, informovanejší a oveľa náročnejší. Debata prebieha na úplne inej úrovni a tomu sa aj snažíme prispôsobiť.

Zákazníci oceňujú, ak im niekto vie poradiť a neodsúdi ich za to, že niečo nevedia. Preto ideme do rozhovorov bez predsudkov. Chceme im nielen odpovedať, ale dať im aj niečo navyše a ukázať im, ako môžu lepšie využiť naše služby.

Pozitívne je, že sa ešte stále nevytratila pokora a úcta k zamestnancom. To je niečo, čo nás dokáže vždy príjemne prekvapiť.

„Ak si predstavíte, že máte vyriešiť problém 80 zákazníkov denne, deň za dňom, určite uznáte, že to môže vyčerpať. Nie je to práca pre každého a nie je to len o únave a strese.“

Vnímam tiež, že zákazníci majú čoraz menej času a menej trpezlivosti. To sa tiež snažíme zvládnuť, prispôsobiť sa trendu a naplniť očakávania.

Ako sa na zákazníckej linke prispôsobujete týmto zmenám, aby ste vyšli ľuďom v ústrety?

Jedna vec je, že chceme zodpovedať otázky zákazníkov. Ako firma však na druhej strane musíme robiť všetko preto, aby tých otázok bolo čo najmenej. To je pohonný motor k tomu, že stále premýšľame nad tým, prečo naše služby nútia zákazníkov vôbec volať.

Chceme byť asistentom, ktorý zákazníka čo najmenej obťažuje riešením a dovysvetľovaním svojich služieb. Rok čo rok máme siahodlhý zoznam aktivít, ktoré potrebujeme urobiť na to, aby nás zákazník ani nepotreboval. Nie preto, že s ním nechceme hovoriť, ale preto, že pre nás je to zrkadlo toho, ako veľmi sú naše služby funkčné, zrozumiteľné a jednoduché.

Vieme, čo zákazníkov trápi, a chceme to napraviť. Dvakrát ročne sa snažíme brainstormovať a premýšľať, čo môžeme urobiť, aby sme sa posunuli ďalej.

Náš generálny riaditeľ Peter Gažík je prvý, ktorý stále hovorí: „Ak máš pocit, že už je všetko dostatočne dobré, znamená to, že nevidíš ďalej a nevidíš príležitosť na to, čo môžeš ešte zmeniť a zlepšiť.“

Ako sa v budúcnosti zmenia kontaktné centrá? Aké sú trendy?

Zmena bude najmä v rýchlosti – ako rýchlo dokážete pomôcť zákazníkovi a vyriešiť jeho požiadavku.

Najväčším trendom je byť bližšie k zákazníkovi. To je to, o čo sa každý snaží. Naproti tomu je tu veľmi silný trend automatizácie a robotizácie.

V O2 sa nesnažíme automatizáciu využívať bezhlavo za každú cenu. Snažíme sa ju nasadzovať iba tam, kde dáva zmysel. Je veľmi tenká hranica medzi tým, čo je ešte únosné a čo už je len technológia, ktorá síce navonok pomáha, ale v konečnom dôsledku brzdí kontakt so zákazníkom. Výzva je nájsť rovnováhu.

„Najväčším trendom je byť bližšie k zákazníkovi. To je to, o čo sa každý snaží. Naproti tomu je tu veľmi silný trend automatizácie a robotizácie.“

Je veľmi dobré, že dokážeme odstúpiť o pár krokov dozadu, prehodnotiť zabehané veci a ísť aj proti trendom. Teraz sme napríklad zrušili interaktívnu hlasovú voľbu.

Čo je to interaktívna hlasová voľba?

Keď sa dovoláte do zákazníckeho centra, bežne vás privíta automat. Predstaví firmu, vyzve vás, aby ste vyťukali číslo okruhu, s ktorým potrebujete pomôcť, a následne vás prepojí na živého asistenta.

Interaktívna hlasová voľba je doplnkovou službou ku callcentrovej technológii a väčšina centier ju používa od úplného začiatku. To bol aj náš prípad.

Pre zákaznícke centrá je to užitočná služba, pretože zvyšuje efektivitu a šetrí čas živých asistentov. Ak máte veľa produktov a niektoré z nich sú veľmi zložité, vie hlasová voľba šikovne presmerovať zákazníka na špecialistu, ktorý mu dokáže pomôcť.

Z našich prieskumov však vyplýva, že zákazníci hlasovú voľbu neznášajú. Je to vec, ktorá im na zákazníckych centrách najviac prekáža.

Veľmi sa podceňoval moment, že zákazník si v tejto chvíli našiel čas riešiť problém. Ak ho trápime 3-minútovou hlasovou voľbou, „zarábame“ si všetci na problém.

Zákazník je nervózny, zatiaľ sme mu vôbec nepomohli. Nechápe, prečo má niečo vyťukávať a strácať sa v komplikovaných stromoch s možnosťami, ktorým často ani poriadne nerozumie. Z jeho pohľadu ho to len zdržiava.

Ako sa vám podarilo interaktívnu hlasovú voľbu zrušiť?

V prvom rade sme si potrebovali byť istí, že máme všetky produkty, technológie, nástroje a aj kompetencie pre našich asistentov natoľko dobré, že si môžeme dovoliť takýto radikálny krok. Veľmi nám v tom pomohla jednoduchosť, ktorú v O2 razíme od začiatku.

Udržiavame si jednoduché portfólio, vďaka čomu nepotrebujeme extra špecialistov na rôznorodé produkty. Naši asistenti dokážu slušne obsiahnuť všetky témy.

Aby sme mohli zrušiť hlasovú voľbu, vylepšili sme množstvo procesov vo firme. Veríme, že nás to posunie opäť o krok bližšie k našim zákazníkom.


Potrebujete pomôcť s nastavením služieb alebo s prenosom čísla? Na Zákazníckej linke O2 sa vždy dovoláte priamo asistentom, ktorí vám radi pomôžu. Ak ste navyše viazaní inde, zmluvnú pokutu u starého operátora môžete nechať na O2. Viac informácií nájdete na tomto mieste.

Lucia Tomašová, Head of Contact Center & External Telesales at O2 Slovakia

V oblasti kontaktných centier a služieb zákazníkom sa pohybuje 18 rokov. Študovala v Košiciach, začínala ako operátor centra služieb zákazníkom. S príchodom spoločnosti O2 na Slovensko sa ujala príležitosti a dnes riadi kontaktné centrum O2. Jej obľúbený citát znie: Robiť, čo máš rád, znamená byť slobodný. Mať rád, čo robíš, znamená byť šťastný.


Najobľúbenejšie smartfóny tohto leta vám pomôžu odfotiť aj nečakané zážitky a momentky

Čítaj viac

Smartfóny Huawei s novou výhodou pre filmových fanúšikov: Dostanete k nim HBO GO

Čítaj viac