Ako rodičia vedú deti k športu počas karantény? Inšpirujte sa 3 príbehmi

Aktuálna situácia je náročná pre dospelých aj pre deti. Traja rodičia nám porozprávali, ako v tomto období športujú so svojimi deťmi.

Väčšina detí počas pandémie prerušila nielen bežné školské vyučovanie, ale aj milované pohybové aktivity a tréningy. S tromi rodičmi v rôznej životnej situácii sme sa porozprávali o tom, ako toto obdobie zvládajú a ako sa snažia viesť svoje deti k pohybu.

Inšpirujte sa cvikmi O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, zapojte sa do výzvy a získajte 10 GB dát. Chcem sa zapojiť

Spoločnosť O2 sa rozhodla darovať svojim zákazníkom, ktorí sa v týchto mimoriadnych časoch správajú zodpovedne, 10 GB balíky dát. V rámci O2 Dobrých dát sú pripravené 4 výzvy, dokopy tak viete získať až 40 GB dát. Pri výzve Hýbeme sa O2 odmeňuje za spoločné cvičenie podľa Mateja Tótha a trénerov z Akadémie aj za tancovanie podľa choreografie Laciho Strikea – stačí, ak budete zdieľať krátke video.

Katka: Počas karantény využívame záhradu naplno, spoločný čas radi trávime aj na bicykli

Katka Mihalovičová je na materskej dovolenke s mladším synom Adamom, starší Jakub je tretiak. „Môj režim s Adamom sa v podstate nezmenil, trávime čas doma, hoci nám chýbajú chvíle strávené v plaveckom klube Kvapka, kam sme chodili raz týždenne. Jakub si naďalej plní školské povinností s tým, že teraz ho učím ja,“ hovorí.

Vždy v nedeľu im zo školy posielajú zoznam úloh na každý deň a nedávno im pribudli aj online hodiny s triednou, respektíve s učiteľkou angličtiny, ktoré mávajú raz týždenne.

Keďže škola je zatvorená, prerušil sa tanečný krúžok a pozastavené sú aj futbalové tréningy, ktoré organizuje športový klub v ich obci. „Chýbajú mu nielen samotné aktivity, ale najmä kamaráti, ktorí ich vykonávali spolu s ním,“ približuje Katka.

Mladá mama sa snaží doma denne cvičiť a uvedomuje si, že pravidelný pohyb potrebujú aj jej deti. „Keďže máme rodinný dom na dedine s pomerne veľkým pozemkom, oproti rodinám žijúcim v bytoch máme určitú výhodu, ktorú si v čase karantény uvedomujem ešte intenzívnejšie,“ hovorí.

„Keď sa vonku oteplilo, začali sme viac času tráviť na bicykli. Jakub to má rád a v sedačke môjho bicykla vydrží pomerne dlho sedieť aj Adam. V poslednom čase sme boli zopár ráz aj v dedinách v okolí, aby sme mali nejakú zmenu.“

Na záhrade pravidelne s Jakubom hrávajú futbal a radi si na pár minút zahrajú bedminton,” vymenúva aktivity, ktorým sa venujú najčastejšie.

„Keď sa vonku oteplilo, začali sme viac času tráviť na bicykli. Jakub to má rád a v sedačke môjho bicykla vydrží pomerne dlho sedieť aj Adam. V poslednom čase sme boli zopár ráz aj v dedinách v okolí, aby sme mali nejakú zmenu,“ opisuje Katka ďalšiu obľúbenú činnosť.

Aby sa deti vonku lepšie zabavili, vybudovali pre ne na záhrade drevenú vežu s hojdačkami a so šmykľavkou. „Práve v čase karantény k nej pribudlo aj malé kryté pieskovisko, ktoré pre mňa trošku prekvapivo viac baví Jakuba,“ hovorí.

„Teší ma, že si v ňom stavia rôzne dráhy a je vonku. Bude mať 10 rokov, veľmi ho bavia počítačové hry a najradšej by pri nich trávil dlhé hodiny. Takto má ďalšiu príjemnú aktivitu na čerstvom vzduchu,“ uzatvára.

Dana: Deti si počas dňa vymýšľajú rôzne aktivity, každý deň sme v prírode

Dana pracuje ako účtovno-administratívny pracovník a karanténu trávi s rodinou v ich byte v bratislavskej Karlovej Vsi. Spolu s partnerom pracujú z domu a starajú sa o svoje deti – 4-ročného škôlkara Dominika a 7-ročnú prváčku Julianku.

Vďaka tomu, že môžu využívať home office, sú podľa Dany spoločné rána počas týchto týždňov pohodovejšie, dni sú však náročnejšie. „Pre rodičov je dosť ťažké skĺbiť svoje pracovné povinnosti so školskými povinnosťami dieťaťa, zabezpečiť celodenné stravovanie, chod domácnosti, pobyt vonku a nájsť si aj čas pre seba alebo svoje záľuby,“ hovorí.

Dana priznáva, že domáce vzdelávanie Julianky šlo spočiatku jednoduchšie, keďže úloh mali pomenej a stihli ich spraviť počas synovho obedňajšieho spánku. „Neskôr úlohy pribudli a už si to vyžaduje približne tri hodiny učenia denne. Domáce vyučovanie sme si preto počas dňa rozdelili na časti,“ opisuje.

Dana so svojou rodinou majú pohyb veľmi radi, a tak je prirodzené, že pred karanténou mali aj ich deti viaceré aktivity. Obe v bežnom režime raz týždenne navštevujú plavecký krúžok a od jari do jesene pomerne pravidelne jazdia aj na koňoch. Julianku veľmi baví aj cirkusový krúžok, kde je nielen v pohybe, ale sa aj dobre zabaví.

Plávanie aj jazdenie na koňoch však majú v dôsledku pandémie aktuálne prestávku, z cirkusu má Julianka k dispozícii cvičenie na YouTube, podľa ktorého si môže zatrénovať.

Na športovanie a pohyb však rodina v tomto období nezanevrela a aj počas karantény sa jej členovia denne hýbu. „Cvičím skoro ráno, keď ešte zvyšok rodiny spí. Deti si počas dňa vymýšľajú rôzne aktivity cez prekážkové dráhy vyrobené z hračiek alebo zo športových potrieb, skáču na švihadle, fitlopte alebo tancujú. Bývame v 12-poschodovom paneláku, čo muž využíva na beh po schodoch,“ vymenúva.

 „Cvičím skoro ráno, keď ešte zvyšok rodiny spí. Deti si počas dňa vymýšľajú rôzne aktivity cez prekážkové dráhy vyrobené z hračiek alebo zo športových potrieb, skáču na švihadle, fitlopte alebo tancujú. Bývame v 12-poschodovom paneláku, čo muž využíva na beh po schodoch.“

Napriek tomu, že s partnerom z domu obaja popri starostlivosti o deti pracujú, chodia s deťmi takmer denne von a robia si výlety do prírody. „Čerstvý vzduch a slnko spojené s pohybom vonku nás udržujú v dobrej nálade,“ opisuje.

Dana priznáva, že deťom chýbajú ich bežné aktivity a tešia sa na návrat do školy a škôlky. Aj vďaka tomu, že nie sú len v byte, ale denne chodia aj na vzduch, znášajú celú situáciu o čosi lepšie. „Aby deti úplne nestratili kontakt s kamarátmi, kompenzujeme to aspoň čiastočne videohovormi,“ uzatvára.

Michal: Dcéra ma počas behu sprevádza na bicykli, zapojil som ju aj do videí s cvičeniami na doma

Michal Tóth pracuje ako tréner a je zároveň športovým riaditeľom O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, kde zodpovedá za obsah a tvorbu tréningových jednotiek a jednotlivých cvičení. Žije v Nitre a aj on trávi dni s 11-ročnou dcérou Lindou prevažne doma.

Počas bežného dňa sa zvykne venovať nielen svojim zverencom, ale zdokonaľuje sa aj v teórii. Po vypuknutí pandémie a prerušení organizovanej krúžkovej a športovej činnosti sa jeho režim na krátky čas zmenil. „Väčšinou pracujem od rána do večera a zrazu som mal voľných chvíľ oveľa viac,“ hovorí.

Tento stav však netrval dlho. Zakrátko začal pre svojich zverencov pripravovať tréningy online formou a vlastný online projekt Telesná na doma vytvorili aj v rámci Akadémie, ktorá počas školského roka prebieha v školách po celom Slovensku.

„Spolu s O2 sme začali pripravovať online program, aby sme deti motivovali k pohybu a ukázali im inú domácu formu cvičenia. To si vyžadovalo vytvoriť nové cvičenia, ktoré sa dajú absolvovať aj v domácom prostredí,“ približuje Michal.

„Chodievam behať a Linda mi robí super sparing partnera – sprevádza ma na bicykli. Hrávame spolu bedminton a teraz ju veľmi začal baviť futbal. Dávam jej preto rôzne pohybové úlohy s futbalovou loptou a ona sa teší, že sa zdokonaľuje aj v tejto činnosti.“

Vo videách sa striedajú tréneri Akadémie so svojimi deťmi, čo je pre detského diváka motivujúce. Nechýba ani Michal, ktorému pri cvičení sekunduje jeho dcéra. „Linda nemala na výber. Prehovárať som ju však nemusel, má rada šport a už tretí rok navštevuje aj dramatický krúžok,“ hovorí Michal s úsmevom.

Dcéru vedie k športu nielen ako rodič, ale aj ako tréner. Linda sa totiž tento rok začala venovať atletike a je aj v športovej triede, kde má tréningy v rámci rozvrhu. Okrem toho sa venuje jazdectvu, rada sa lyžuje i bicykluje.

Počas karantény si našli nové spôsoby, ako spolu športovať. „Chodievam behať a Linda mi robí super sparing partnera – sprevádza ma na bicykli. Hrávame spolu bedminton a teraz ju veľmi začal baviť futbal. Dávam jej preto rôzne pohybové úlohy s futbalovou loptou a ona sa teší, že sa zdokonaľuje aj v tejto činnosti,“ opisuje Michal spoločné pohybové aktivity.

Michal aktuálnu situáciu vníma nielen ako rodič, ale aj ako tréner a upozorňuje na to, že hoci u pravidelne športujúcich detí môže v dôsledku prerušenia krúžkov nastať pokles výkonu, toto obdobie môže mať na niektoré deti aj pozitívny vplyv.

„Sám pozorujem, že aj rodiny, ktoré nemali zaužívané prechádzky v prírode, sa v tomto období snažia vyplniť deťom čas práve takouto činnosťou, čo je zo zdravotného hľadiska určite prospešné. Ak je to možné, odporúčam vykonávať určitú pohybovú činnosť každý deň,“ hovorí na záver.


 Získajte až 40 GB dát od O2. Všetkým svojim zákazníkom, ktorí sa v súčasnej situácii správajú zodpovedne, daruje O2 balíky 10 GB dát za splnenie výziev. Pripravené sú 4 výzvy, vďaka ktorým si spríjemníte čas aj potešíte ľudí okolo seba. Viac informácií nájdete na dobredata.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Testovali sme najvýkonnejší smartfón od Motoroly. Čím si nás Motorola Edge+ získala?

Motorola dlhodobo dokazuje, že sa kvalitou svojich zariadení vyrovná aj drahším značkám. Pozreli sme sa bližšie na aktuálne najvýkonnejší smartfón z jej portfólia.

Na testovanie sa mi dostalo zariadenie Motorola Edge+, ktoré predstavuje doteraz najvýkonnejší smartfón značky. Zisťoval som, či je porovnateľný s top zariadeniami od iných výrobcov a či ho ocení aj naozaj náročný užívateľ.

Ako si mám chrániť citlivé údaje v smartfóne? Pozrite si naše bezpečnostné tipy

Prvé dojmy

Už na prvý pohľad vidno, že ide o prémiový telefón. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, kvalitné spracovanie aj použité materiály.

Veľký 6,67″ displej ma dostal krásnymi farbami a jemným vyobrazením. Už pri nastavovaní som pocítil, že ide o vlajkovú loď – rýchlosť reakcie bola vynikajúca.

Nadchne milovníkov hier aj hudby

Od prvého momentu som bol zvedavý, čo Motorola Edge+ dokáže. Vyskúšal som naozaj všetko a smartfón ani raz nezaváhal. Bez problémov si poradil s hraním hier, používaním viacerých aplikácií aj e-mailových účtov súčasne či pozeraním videí v maximálnom rozlíšení.

Potešila ma aj skvelá viditeľnosť displeja, s ktorou nebol problém ani na priamom slnku. Hudobní nadšenci určite ocenia 3,5 mm jack konektor, ak radi pozeráte videá, do sledovania vás vtiahnu stereo reproduktory. Verní zákazníci sa môžu tešiť na ovládanie Moto gestami aj Moto obrazovku.

Výborný výkon, veľká batéria

Motorola dlhodobo dokazuje, že softvér dokáže výborne odladiť, a tým zahanbiť aj drahšie značky. Motorola Edge+ sa preto svojím výkonom vyrovná akémukoľvek prémiovému smartfónu. Prispieva k tomu najvýkonnejší procesor z dielne Qualcomm, ktorý podporuje aj 5G siete.

Nadchne milovníkov hier aj hudby

Obrovský výkon, veľký displej a ďalšie funkcie však potrebujú aj dobrý zdroj energie. Zariadenie preto disponuje batériou s kapacitou až 5 000 mAh, ktorá sa len tak nevybije a hravo zvládne 2 dni používania.

Úžasné fotografie

Vďaka najmodernejšej technológii spojenej s umelou inteligenciou budete fotografovať ako profesionál. Hlavný snímač s rozlíšením 108 Mpx sa postará o nádherné fotky v akýchkoľvek podmienkach. Doplňujú ho dva senzory s rozlíšením 16 a 8 Mpx, samozrejmosťou je optická stabilizácia obrazu.

Predný 25 Mpx fotoaparát poteší milovníkov selfie, keďže vytvára krásne zábery aj pri slabšom svetle.

Hodnotenie O2 Guru: To najlepšie, čo Motorola ponúka

Zariadenie Motorola Edge+ odporúčam všetkým, ktorí si chcú dopriať kvalitný a výkonný smartfón, no radi by sa aspoň čiastočne odlíšili od ostatných. Je to skvost, ktorého kúpu neoľutuje ani najnáročnejší používateľ.


Motorolu Edge+ môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Peter Krajči, O2 Guru

Tento smartfón pre vás otestoval Peter Krajči, zástupca supervízora O2 Predajne v OC Bory Mall v Bratislave.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kvíz: Iba pamätníci spoznajú týchto 10 legendárnych mobilov len podľa fotky

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac