Anketa: Aký je odkaz Novembra 89 pre dnešnú spoločnosť?

Odpovedajú František Mikloško, Richard Stanke, Ľudmila Kolesárová a ďalší ľudia, ktorým na osude Slovenska záleží.

Nežná revolúcia patrí k najdôležitejším udalostiam v histórii slovenského národa, z ktorých môžeme čerpať ponaučenie aj inšpiráciu. Známych tvárí, umelcov a osobností verejného života sme sa preto opýtali, aký odkaz má pre dnešnú spoločnosť.

Spoznajte Tváre slobody, ľudí, vďaka ktorým dnes máme slobodu. Viac informácií

František Mikloško, politik, jedna z vedúcich osobností nežnej revolúcie

Ak platia slová prvého československého prezidenta Tomáša G. Masaryka, že štáty sa udržujú tými myšlienkami, na ktorých boli postavené, tak potom to isté platí o Slovensku v súvislosti s Novembrom 89. Bolo to najväčšie celonárodné vzopätie Slovákov v rámci Československa, ktorých jedinou túžbou bola sloboda a slušný život.

Všetky následné politické udalosti na Slovensku sa konfrontovali s volaním novembrových námestí. Do dnešného dňa sa ľudia pri každom zlyhaní politickej alebo inej moci spontánne pýtajú: „Toto sme chceli? Za toto sme štrngali na námestiach kľúčmi?“

V Novembri 89, na konci dramatického 20. storočia, po 40 rokoch komunizmu sme bez násilia a krviprelievania získali slobodu. Získali sme ju v čase, keď hlavným znakom Európy bolo zjednocovanie a spolupráca. Na týchto ideách sme sa nakoniec stali súčasťou demokratickej Európy, so všetkými jej prednosťami i problémami.

Prvýkrát sme na Slovensku neboli pod žiadnym medzinárodným tlakom, v demokratických voľbách sme o sebe rozhodovali sami. Prvýkrát sme mohli vidieť seba na Slovensku takých, akí v skutočnosti sme a to platí stále.

Stálym odkazom Novembra 89 teda je konfrontovať nás, ako sa správame, k sebe i k ľuďom iných národností, s tým výkrikom po slobode, zodpovednosti a slušnosti, ktoré novembrové dni priniesli. Okolo tohto sa bude náš život stále točiť, toto zaznievalo na slovenských námestiach znovu v marci tohto roku. Každý, komu nie je osud Slovenska ľahostajný, môže v Novembri 89 hľadať motiváciu i dôvod svojho stáleho angažovania sa za slušné Slovensko.

Pavol Remiáš a Marián Benkovič alias Lyrik a Bene, raperské duo Modré hory

Je krásne, že môžeme žiť a tvoriť v slobodnej krajine, aj napriek tomu, že sa sem-tam musíme brodiť tým, čo tu zavše narobia zlí, ľahostajní alebo chamtiví ľudia. Pravda, musíme neustále dávať pozor, aby nám slobodu a radosť zo života nepokazili tí, ktorých jediným zámerom je udržanie moci a obrovského majetku aj za cenu ľudských životov.

Ale odmenou za neľahostajnosť je ona krásna sloboda. Vďaka nej sa napríklad môžeme vysmievať uletencom, ktorí sa tvária, že poznajú návod na život, že najlepšie vedia, ako máme žiť, aké náboženstvo vyznávať, koho ľúbiť, ktorá farba pleti je tá správna a podobne.

Uznajte, že je skvelé, že sa nemusíme pozerať na ostnaté drôty koncentračných táborov, že naši príbuzní nie sú ponižovaní ako politickí väzni kdesi v špinavom väzení, že aj vďaka podpore slobodných médií a množstve čestných ľudí má nakoniec každý šancu na spravodlivosť.

Modré hory v tom majú jasno: „Sloboda je luxus, to nie je žiadna sranda.“ Myslíme si, že sloboda a demokracia je to najkrajšie a najlepšie, čo zatiaľ ľudská spoločnosť vymyslela, pokiaľ ale nie je znásilňovaná. Preto ju neznásilňujme klamstvami, podporou psychopatov a zaliečaním sa zlu. Voľme dobro v sebe a demokracia sa nám odvďačí.

Richard Stanke, herec

Žiť v demokratickej spoločnosti nie je samozrejmosťou. Vidíme to aj v dnešných časoch, v krajinách, ktoré toto šťastie nemajú. Totalita neprichádza zo dňa na deň, ale postupne plíživo. Pre väčšinu nebadane postupným ohýbaním práva a okliešťovaním slobôd, a keď si to väčšina všimne, býva už neskoro.Preto má každý občan nielen právo, ale aj povinnosť upozorňovať na všetky varovné signály, keď sa v spoločnosti deje niečo zlé, nezdravé.

Spoločnosť by mala kontrolovať politikov, ktorí majú správu štátu delegovanú od občanov na vytýčený čas a nie na doživotie. Vyhraté voľby nedávajú žiadnemu politikovi právo, aby sa správal ako neobmedzený vládca. Možnosť slobodného vyjadrenia svojho názoru, slobodné voľby, voľnosť pohybu sú jedni z najcennejších vecí, ktoré November 89 priniesol. Treba ich preto chrániť a dozerať na to, aby aj zostali zachované. A to je nielen odkaz, ale aj povinnosť nás všetkých.

Lucia Čarná, dcéra Olega Pastiera, marketingová pracovníčka vydavateľstva IKAR

Keď prišiel November 89, mala som 15 rokov. Ešte pár týždňov pred tým som si myslela, že nikdy nepôjdem do Rakúska, nikdy neuvidím New York, nikdy si nekúpim zahraničný časopis a nikdy si neprečítam knihu, ktorá je zakázaná, hoci po tom túžim. Lenže 17. november to zmenil.

Dnes si ani nevieme predstaviť, že nedovolené prekročenie hranice sa trestalo smrťou, že zatajovanie, polopravdy a lži boli súčasťou každodenného života, že o niektorých veciach sa hovorilo iba šeptom.

Odkaz pre dnešnú spoločnosť je: Vážme si slobodu a nenarábajme s ňou, akoby to bolo čosi bežné. Sloboda je krehká, je vzácna, nedá sa kúpiť a je veľmi ľahko pominuteľná. Tí, čo žili bez nej, vedia, aké je to bezútešné. Preto si pri každom prekročení hranice smerom na západ v duchu poviem tiché ďakujem.

Ján Orlovský, výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti

Odkaz Novembra 89 pre mňa je ten, že „revolúcie prichádzajú, ale ich výzvy tu s nami zostávajú. Preto je dôležité, aby sme si z revolúcií pamätali aspoň étos a emóciu“. Nežná, ako sme ju volali, v sebe niesla prísľub lásky, zotrvania v úsilí a nového dňa. Tak to vtedy spieval Ivan Hoffmann na námestiach a je aktuálny dodnes.

Vražda Janka Kuciaka a jeho snúbenice bola vo februári šokujúcim prebudením zo spoločenskej letargie a impulzom k opätovnému naplneniu námestí. A len blížiace sa komunálne, európske a prezidentské voľby nám ukážu, ako sme si tento odkaz prečítali. Za ostatných pár rokov nás totiž strach, vzájomná nedôvera a z nej prameniace kultúrne vojny pohlcujú viac, ako by sme si želali.

Rozdelenie v spoločnosti ma preto často vracia k paradoxu tolerancie, ktorý sformuloval filozof Karl Popper vo svojom diele Otvorená spoločnosť a jej nepriatelia. Hoci bol zástancom tolerancie, v diele sa jasne vymedzil voči intolerancii, ktorú považoval za netolerovateľnú. A to z toho dôvodu, že ak tolerancia vo svojej veľkodušnosti dovolí naplno uspieť intolerancii, ohrozí tak samu seba. Svedkami takéhoto vývoja sme dnes takmer denne. Akonáhle extrémistom vytknete, že niektoré ich názory sú už za čiarou, hneď začnú kričať o obmedzovaní názorovej slobody a cenzúre.

Koloman Kertész Bagala, majiteľ vydavateľstva pôvodnej tvorby KK Bagala

Počas nežnej revolúcie som mal 25 rokov a cítil som, že práve to bola chvíľa, keď sa môžeme zbaviť politickej diktatúry jednej strany. Preto som sa angažoval.

Po víťazstve som pochopil, že sloboda, ktorú sme si vydobyli, stojí na zodpovednosti jednotlivcov. To bol dôvod, prečo som založil vydavateľstvo pôvodnej tvorby a naplno sa venujem tomu, na čo mám talent.

Ľudmila Kolesárová, marketingová manažérka Dobrého anjela

Odkazy sú, myslím, tri: Komunizmus ublížil mnohým rodinám a pripravil o slobodu jednu celú generáciu. Proti zločincom je potrebné sa postaviť a to má vždy zmysel, aj včera, aj dnes. Ak to verejnosť dokáže slušným spôsobom a neponíži sa na úroveň zločincov, o to viac na nich budú raz pyšné ich deti. Len sa im to celé musí stále pripomínať. S tým pripomínaním ale máme problém.

Ludwig Bagin, herec a moderátor

Pred takmer 30 rokmi sme stáli svorne na námestiach a bojovali o slobodu. Mám pocit, že za tie tri dekády sa nám ešte úplne nepodarilo dospieť, so slobodou a demokraciou hazardujeme. Namiesto toho, aby sme si ich hýčkali, tvárime sa, že nás obťažujú.

Napriek tomu som šťastný, že ten odkaz Novembra 89 v uliciach znovu napĺňame. Nekachličkujeme. Pretože v jednote je sila. Kvôli Jánovi a Martinke. Kvôli nám všetkým. A tým, ktorí prídu po nás.

Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Sóda o slobode a 17. novembri 1989. Spoločnosť O2 si toto výročie pripomína už po tretí raz, tentokrát aj prostredníctvom webstránky www. tvareslobody.sk, kde od polovice októbra zbiera príbehy ľudí, ktorí v Novembri 89 vyšli do ulíc. O2 aj touto cestou ďakuje všetkým odvážnym ľuďom, ktorí pre nás vybojovali slobodu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Boli ste v Novembri 89 na námestí? Patrí vám verejná vďaka

O2 ďakuje ľuďom, ktorí pre nás v Novembri 89 vybojovali slobodu.

Udalosti z Novembra 89 patria k najdôležitejším momentom v histórii nášho národa. Na ich význam sa však často zabúda a mladšia generácia neraz ani len netuší, že 17. novembra si v rámci Dňa boja za slobodu a demokraciu pripomíname práve nekrvavý pád socialistického režimu.

Sloboda k nám neprišla sama, získali ju pre nás desaťtisíce ľudí z námestí našich miest, ktorí vyšli do ulíc a postavili sa vtedajším pomerom. Spoločnosť O2 Slovakia už tretí rok po sebe pokračuje v kampani, ktorá prispieva k zvýšeniu povedomia o Novembri 89.

„Deň, keď sme získali slobodu a demokraciu, by sme si mali stále aktívne pripomínať a nemali by sme skĺznuť k tomu, že budeme brať to, čo máme teraz, ako samozrejmosť, či už je to možnosť slobodne vyjadriť svoj názor, alebo voľne cestovať,“ hovorí šéfka Komunikácie O2 Tereza Molnár.

Tento rok modrý operátor spustil omnoho osobnejšiu kampaň pod názvom Tváre slobody. Na špeciálnej stránke www.tvareslobody.sk mohli ľudia od polovice októbra zdieľať svoje spomienky, prípadne zážitky svojich blízkych alebo sa označiť na fotografiách. Na stránke pribudli desiatky príbehov, pričom stále môžete doplniť aj ten váš.

V druhej časti kampane spoločnosť O2 Slovakia verejne ďakuje ľuďom, ktorí boli na námestiach. Ďakuje symbolicky dnes, 17. novembra, prostredníctvom SMS, ktoré dostanú zákazníci pri prechode hraníc. Spomienkovú SMS dostanú aj obyvatelia miest, v ktorých sa protesty konali. Ľuďom, ktorí navštívia nezabezpečený zahraničný web, sa zobrazí špeciálny banner. Ďakovné bannery sú aj na webstránkach a sociálnych sieťach.

O2 sa chce poďakovať aj piesňou od skupiny Ultrazvuk, za ktorou stoja Vec a Tono S a Zuzany Mikulcovej.

K poďakovaniu sa pridávajú mnohé ďalšie firmy, organizácie a osobnosti. Ich zoznam aj možnosť pridať sa nájdete na www.tvareslobody.sk/pridajte-sa.

Viac informácií na www.tvareslobody.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac