Špeciál k Novembru 89: Sloboda nie je samozrejmosť

Prečítajte si víkendové vydanie magazínu Sóda venované slobode a novembrovým udalostiam.

Štátne sviatky si spájame hlavne s voľnom, ktoré skráti pracovný týždeň. Ak pripadnú na víkend, málokto si ich vôbec všimne. Pritom udalosti s nimi spojené mohli zmeniť život miliónov ľudí. K takýmto sviatkom patrí aj 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu.

Pád socialistického režimu v Novembri 89 patrí k najzásadnejším momentom v našich dejinách. Zaslúži si teda našu pozornosť.

Udalosti spred takmer 30 rokov, keď verejnosť v priebehu niekoľkých týždňov dokázala nenásilne položiť na lopatky desaťročia fungujúci socialistický režim, zostávajú často zabudnuté alebo v ústraní. Mladí ľudia majú o tomto období často len slabé vedomosti, starší si zase obdobie neslobody spájajú so spomienkovým optimizmom a na množstvo nedostatkov tých čias akoby úplne zabudli.

TASR

Spoločnosť O2 sa už tretí raz hlbšie venuje tejto téme a upozorňuje na to, že sloboda, ktorú dnes vďaka udalostiam Novembra 89 máme, nie je samozrejmosť. Tento rok modrý operátor spustil aj osobnejšiu kampaň Tváre slobody.

Na stránke www.tvareslobody.sk mohli ľudia od polovice októbra zdieľať svoje spomienky, prípadne zážitky svojich blízkych alebo sa označiť na fotografiách. Na webstránke postupne pribudli desiatky príbehov, pričom stále môžete doplniť aj ten váš. Výber z nich nájdete aj v tomto víkendovom vydaní.

Okrem neho vzniklo aj špeciálny printový magazín Sóda, ktoré si môžete zadarmo vyzdvihnúť v každej O2 Predajni, prípadne prečítať aj online.

Spoločnosť O2 sa chce aj touto cestou poďakovať všetkým odvážnym ľuďom, ktorí pre nás v Novembri 89 vybojovali slobodu.

V tomto víkendovom vydaní nájdete:

Najdôležitejšie momenty nežnej revolúcie. Slobodu sme nezískali za jeden deň, aj keď si ju najväčšmi pripomíname 17. novembra. Čo presne sa vtedy dialo a aké udalosti nasledovali potom?

Nežná revolúcia v praxi? „Spontánna a autentická,“ hovorí účastník novembrových udalostí. Prečítajte si príbeh Dušana Koniara, ktorý počas protestov vytvoril unikátne audionahrávky.

Ako si na novembrové udalosti spomínajú ľudia, ktorí pre nás vybojovali slobodu. Autentické výpovede ľudí, ktorí svoje spomienky na November 89 zverejnili na stránke www.tvareslobody.sk.

Študenti si zaspomínali na udalosti Novembra 89. Počas novembrových udalostí zohrali dôležitú úlohu, pripravili sme pre vás spomienky niektorých z nich.

Za účasť v novembrových udalostiach ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala jedna z tvárí študentského hnutia? Producentka Zuzana Mistríková sa s nami podelila o svoje spomienky na November 89.

Stĺpček Martina Slávika: Sloboda je to, čo ma robí tým, čím chcem byť ja sám. Spoluzakladateľ občianskeho združenia Living Memory sa zamýšľa nad úlohou slobody v našich životoch a hovorí aj o zodpovednosti, ktorú so sebou prináša.

9 najznámejších symbolov nežnej revolúcie. Štrngajúce kľúče, čiapka budajka, prsty. vztýčené do tvaru písmena V a mnohé ďalšie. Pripomeňte si s nami symboly novembrových dní.

Zuzana Wienk: Sloboda je krehká a vzácna, a keď sa o ňu nebudeme starať, prídeme o ňu. S občianskou aktivistkou, ktorá stojí aj za vznikom ocenenia Biela vrana, sme sa porozprávali o odvahe, slobode aj novembrových udalostiach.

Anketa: Aký je odkaz Novembra 89 pre dnešnú spoločnosť? Známych tvárí a osobností verejného života sme sa opýtali, čo si môže z novembrových udalostí vziať dnešná spoločnosť.

Boli ste v Novembri 89 na námestí? Patrí vám verejná vďaka. O2 ďakuje ľuďom, ktorí pre nás v Novembri 89 vybojovali slobodu. Vypočujte si aj špeciálnu pieseň, ktorá vznikla pri tejto príležitosti:

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Boli ste v Novembri 89 na námestí? Patrí vám verejná vďaka

O2 ďakuje ľuďom, ktorí pre nás v Novembri 89 vybojovali slobodu.

Udalosti z Novembra 89 patria k najdôležitejším momentom v histórii nášho národa. Na ich význam sa však často zabúda a mladšia generácia neraz ani len netuší, že 17. novembra si v rámci Dňa boja za slobodu a demokraciu pripomíname práve nekrvavý pád socialistického režimu.

Sloboda k nám neprišla sama, získali ju pre nás desaťtisíce ľudí z námestí našich miest, ktorí vyšli do ulíc a postavili sa vtedajším pomerom. Spoločnosť O2 Slovakia už tretí rok po sebe pokračuje v kampani, ktorá prispieva k zvýšeniu povedomia o Novembri 89.

„Deň, keď sme získali slobodu a demokraciu, by sme si mali stále aktívne pripomínať a nemali by sme skĺznuť k tomu, že budeme brať to, čo máme teraz, ako samozrejmosť, či už je to možnosť slobodne vyjadriť svoj názor, alebo voľne cestovať,“ hovorí šéfka Komunikácie O2 Tereza Molnár.

Tento rok modrý operátor spustil omnoho osobnejšiu kampaň pod názvom Tváre slobody. Na špeciálnej stránke www.tvareslobody.sk mohli ľudia od polovice októbra zdieľať svoje spomienky, prípadne zážitky svojich blízkych alebo sa označiť na fotografiách. Na stránke pribudli desiatky príbehov, pričom stále môžete doplniť aj ten váš.

V druhej časti kampane spoločnosť O2 Slovakia verejne ďakuje ľuďom, ktorí boli na námestiach. Ďakuje symbolicky dnes, 17. novembra, prostredníctvom SMS, ktoré dostanú zákazníci pri prechode hraníc. Spomienkovú SMS dostanú aj obyvatelia miest, v ktorých sa protesty konali. Ľuďom, ktorí navštívia nezabezpečený zahraničný web, sa zobrazí špeciálny banner. Ďakovné bannery sú aj na webstránkach a sociálnych sieťach.

O2 sa chce poďakovať aj piesňou od skupiny Ultrazvuk, za ktorou stoja Vec a Tono S a Zuzany Mikulcovej.

K poďakovaniu sa pridávajú mnohé ďalšie firmy, organizácie a osobnosti. Ich zoznam aj možnosť pridať sa nájdete na www.tvareslobody.sk/pridajte-sa.

Viac informácií na www.tvareslobody.sk.


Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac