5 netradičných vianočných dekorácií z prírodných materiálov

V spolupráci s telefónom HUAWEI P10 Greenery a kvetinovým konceptom Botanical Lab sme si pre vás pripravili päticu pekných dekorácií, ktoré spája návrat k prírode, zelená farba, jednoduchosť a originalita.

Zelená je farbou prírody, pokoja aj harmónie a s vianočným obdobím sa spája mnohým z nás. Ak máte chuť poňať aspoň časť vianočných dekorácií tento rok trochu menej tradične, stavte na prírodné materiály.

Hľadáte štýlový telefón v peknej farbe? HUAWEI P10 Greenery si vás získa svojím netradičným dizajnom vo farbe tohto roka. Viac informácií

Do prípravy dekorácií sme sa pustili spolu s telefónom HUAWEI P10 Greenery a Zuzkou a Lenkou z Botanical Lab, ktoré spája nielen láska k prírode, ale aj poctivému dizajnu.

„Snažíme sa pracovať s prírodnými materiálmi, nenájdete u nás nič nafarbené ani umelé,“ opisuje Lenka filozofiu ich botanického „laboratória“, ktoré prepája rastliny, originálny dizajn a prírodnú kozmetiku.

Máte chuť tvoriť? Pustite sa do prípravy týchto zelených dekorácií:

Terárium

„Použili sme paprade, ktoré sa nám spájajú nielen s atmosférou lesa, ale aj pokoja. Pokoj je jedným zo symbolov Vianoc, preto si myslíme, že takéto terárium, môže byť pekným doplnkom aj na sviatočnom vianočnom stole,“ hovorí Zuzka o zaujímavej alternatíve tradične ponímaného aranžmánu.

Fotografia fotená telefónom Huawei P10 Greenery

Ako postupovať?

1. Na dno dostatočne veľkej sklenenej nádoby umiestnite vrstvu kamienkov, ktorá slúži na odfiltrovanie vody.

2. Pokračujte aktívnym uhlím, ktoré má viacero funkcií – jednak zabíja baktérie a zároveň spomaľuje rast rastlín, ktoré vďaka tomu nádobu rýchlo neprerastú.

3. Pridajte vrstvu sušeného machu a následne vrstvu zeminy pre izbové rastliny.

4. Do zeminy vysaďte jednotlivé rastliny. Vyberajte druhy, ktorým vyhovuje teplo a vlhko, keďže terárium funguje na rovnakom princípe ako skleník. Vhodné sú paprade, fitónie, ale aj malé bonsaje.

5. Vrch pokryte vrstvou prírodného machu, ktorá je dekoratívna a súčasne zadržiava vlhkosť.

6. Nádobu môžete nechať otvorenú alebo ju uzavrite. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, postupne sa v nej vytvorí vlastný ekosystém.

7. Takéto terárium nie je náročné na starostlivosť. Ak je uzavreté postačí ho raz za čas otvoriť a postriekať vodou. Dobré je, ak je prevarená alebo destilovaná, aby sa nádoba nezaniesla od vodného kameňa.

Aranžmán v nádobe

Peknou dekoráciou nielen na vianočný stôl sú kvitnúce konáriky umiestnené v štýlovej nádobe alebo váze. „Využiť môžete halúzky, ktoré majú počas skorej zimy tendenciu pučať, napríklad magnólie a čerešne,“ približuje Lenka.

Fotografia fotená telefónom Huawei P10 Greenery

Ako postupovať?

1. Do nádoby si najskôr vložte vhodne orezanú aranžérsku hmotu, ktorú vopred namočíte do vody. Hmota je pripravená na použitie vtedy, ak je dostatočne nasiaknutá vodou. To poznáte tak, že hmota klesne až na spodok nádoby s vodou. Následne ju vyberte, vložte do dekoračnej nádoby a aranžujte.

2. Jednotlivé konáriky si vhodne zastrihnite. Všímajte si pritom ich tvar a nebojte sa zdanlivú nedokonalosť povýšiť na prednosť.

3. Konáriky dozdobte vianočnými ozdobami. V tomto prípade sa použili jednoduché metalické dekorácie, ktoré sú inšpirované tradičnými fínskymi ozdobami.

Závesná dekorácia

Peknou alternatívou venca na dvere môže byť závesná dekorácia z prírodných materiálov. Hoci sa dá použiť aj v interiéri, lepšie sa jej bude dariť vonku, napríklad pri vstupe do domu či bytu, kde je chladnejšie. „Použiť môžete všetko, čo nájdete v prírode, napríklad imelo, ihličnany, tilandsie, bobuľoviny či minijabĺčka. Je to zároveň veľmi nenákladné riešenie,“ vysvetľuje Lenka.

Fotografia fotená telefónom Huawei P10 Greenery

Ako postupovať?

1. Vyberte si vhodný konár. Dobre si všimnite jeho tvar, ktorý udá charakter dekorácie.

2. Ak je jedna strana konára ťažšia a sú na nej napríklad chvojky ihličia, bude potrebné dekoráciu dotvoriť tak, aby sa obe strany vyvážili.

3. Na konár uviažte dostatočne dlhú stužku alebo špagát tak, aby ste dekoráciu mohli zavesiť.

4. Postupne pridávajte prírodný materiál. Vyberajte druhy, ktoré pekne zoschnú. V tomto prípade sú to skimia, eukalyptus, rozmarín, mimóza, starček, bobuľoviny a tilandsia.

5. Pri práci používajte floristickú pásku, s ktorou sa manipuluje lepšie ako so špagátom a rastlinám neublíži.

Ministromček v nádobe

Ak si chcete navodiť vianočnú atmosféru, no nepotrebujete mať doma veľký stromček, skúste si do nádoby vysadiť miniatúrny ihličnan. „Neskôr ho môžete umiestniť na balkón a použiť zase o rok alebo ho zasadiť do záhradky,“ približuje Zuzka.

Fotografia fotená telefónom Huawei P10 Greenery. S telefónom v režime širokouhlej clony je možné docieliť rozostrenie pozadia.

Ako postupovať?

1. Do dostatočne veľkej nádoby umiestnite vrstvu kamienkov a pridajte zeminu pre izbové rastliny.

2. Vložke miniatúrny ihličnan, pridajte ďalšiu vrstvu zeminy a stromček zalejte.

3. Dotvorte vianočnými ozdobami a ekologický variant vianočného stromčeka je na svete.

Dekoratívna banka

Peknou alternatívou tradičného vianočného aranžmánu môže byť aj dekoratívna banka s rezanými kvetmi. Použiť opäť môžete prírodné materiály, ktorá nájdete v lese alebo v záhrade, ktoré skombinujete s rezanými kvetmi.

Fotografia fotená telefónom Huawei P10 Greenery

Ako postupovať?

1. Na drevený podstavec umiestnite vopred namočenú aranžérsku hmotu a vrstvu machu.

2.  Použite ľubovoľný prírodný materiál. V tomto prípade sa okrem chvojok tují, konárikov a šišiek, použili aj viaceré kvitnúce rastliny typické pre zimné obdobie, ako napríklad veternica, iskerník či mimóza.

3. Všetok rastlinný materiál oroste a umiestnite pod sklenenú kupolu.

Originálne prírodné dekorácie, ktoré vkusne dotvoria vašu domácnosť nielen počas Vianoc sme pre vás pripravili v spolupráci so zeleným telefónom HUAWEI P10 Greenery a šikovným tandemom z Botanical Lab.

Huawei P10 v krásnom zelenom vyhotovení je už možné zakúpiť aj na Slovensku v limitovanom počte. Spolu s paušálom od O2 ho získate na začiatok iba za 2 eurá.

Chcete vedieť o smartfóne HUAWEI P10 Greenery viac? Prečítajte si tento článok.

HUAWEI

Produkty a služby značky HUAWEI sú dostupné vo viac ako 170 krajinách a využíva ich tretina svetovej populácie. V roku 2016 sa spoločnosť umiestnila na 3. mieste v dodávkach inteligentných mobilných telefónov. Značka HUAWEI pôsobí v telekomunikačnom priemysle 20 rokov a jej cieľom je prinášať svojim používateľom tie najnovšie technológie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Huawei P10 v sviežej zelenej: Najatraktívnejší farebný variant tohto roka

Záplavu súčasných čiernych a strieborných telefónov prišiel narušiť Huawei P10 so svojou Greenery zelenou farbou. Jemný prírodný motív sa takmer okamžite stal hitom. Pri farbe to ale nekončí.

V rýchlej dobe je potrebné občas spomaliť, načerpať sily a osviežiť sa jednoduchou krásou zo sveta prírody. Práve preto je zelená farbou tohto roka. Prirodzene upokojuje a symbolizuje nové začiatky.

S podobnou filozofiou prišla aj spoločnosť Huawei. V spolupráci s firmou Pantone Colour Institute obliekli vlajkovú loď Huawei P10 do sviežej zelenej. Zároveň v tejto farbe navrhli aj šetriče obrazovky s prírodnými motívmi, ktoré ladia s celkovým vzhľadom.

Už na prvý pohľad je vidieť, že do dizajnu spoločnosť Huawei investovala nemalé peniaze. Nejde len o farbu. Nové materiály, oblejšie hrany či senzor odtlačku prsta na prednej strane telefónu, to všetko prináša Huawei P10 Greenery.

Zdokonalená konštrukcia

Už na prvý dotyk je cítiť zaoblený tvar unibody konštrukcie telefónu. Zaoblenie tak prispelo k veľmi komfortnému držaniu zariadenia. Výrobca vypočul priania svojich zákazníkov a presunul čítačku odtlačkov prstov na prednú stranu zariadenia priamo pod 5.1“ displej s Full HD rozlíšením a novým Gorilla Glass 5.

Tlačidlá na ovládanie hlasitosti a zapnutie displeja zostali v rovnakom rozložení na pravej strane telefónu. Tlačidlo na zapnutie displeja lemuje vkusný červený pásik, ktorý je veľmi dobre viditeľný. Oproti ostatným má zdrsnený povrch, čo prispieva k jeho ľahkému nahmataniu. Užívateľ tak nemá najmenší problém s rozpoznaním toho správneho tlačidla.

V spodnej časti je USB-C konektor na rýchle nabíjanie batérie. Veľkú radosť mnohým užívateľom robí ponechanie 3,5 mm jacku na slúchadlá. S operačným systémom Android 7 Nougat prichádzajú aj nové možnosti využitia snímača odtlačku prstov. Snímač tak slúži aj ako tlačidlo krok späť – pri jednom stlačení, tlačidlo domov – pri dlhšom podržaní tlačidla alebo zobrazenie posledných otvorených aplikácií potiahnutím prsta doprava/doľava po snímači.

Spolupráca pokračuje

Na zadnej strane telefónu je osadený vylepšený duálny fotoaparát, pod ktorý sa podpísala spoločnosť Leica. Jeden z objektívov disponuje 12-megapixlovým farebným fotoaparátom a druhý 20-megapixlovým monochromatickým snímačom.

Pri tejto konfigurácii má clona hodnotu f/2.2. Fotoaparát je obdarený aj optickou stabilizáciou obrazu, čo by malo prispieť ku kvalitnejším snímkam. Leica sa tento rok podielala aj na vývoji predného 8-megapixlového fotoaparátu s vylepšenými funkciami selfie režimu.

Snímky zhotovené Huawei P10 nezaostávajú ani za vyhlásenými fototelefónmi na trhu. Pre ozajstných fotofajnšmekrov prináša výrobca väčšiu verziu Huawei P10 Plus, ktorá bude vybavená lepším fotoaparátom Leica SUMMILUX-H s hodnotou clony f/1.8.

Zmena je život

O vyššiu rýchlosť a výkon zariadenia sa postará nový osemjadrový procesor Kirin 960. Veľkým prínosom pre užívateľov je navýšenie vnútornej pamäte na 64GB (rozšíriteľnú o micro SD kartu) a RAM na 4GB. Kapacita batérie vzrástla z pôvodných 3000mAh na 3200mAh.

Na jedno nabitie tak telefón vydrží približne 1,5 dňa. Samozrejme záleží od spôsobu využívania telefónu. Keď sa však telefón vybije, stačí ho pripojiť na rýchlonabíjačku, ktorá je v balení a tá za veľmi krátky čas dobije telefón.

Huawei P10 Greenery je skvelou ukážkou, ako vylepšiť vlajkovú loď, priniesť zákazníkovi nadštandardné služby a zachovať pritom rozumnú cenu zariadenia.

Huawei P10 v krásnom zelenom vyhotovení je už možné zakúpiť aj na Slovensku v limitovanom počte. Spolu s paušálom od O2 ho získate na začiatok iba za 2 eurá.

HUAWEI

Produkty a služby značky HUAWEI sú dostupné vo viac ako 170 krajinách a využíva ich tretina svetovej populácie. V roku 2016 sa spoločnosť umiestnila na 3. mieste v dodávkach inteligentných mobilných telefónov. Značka HUAWEI pôsobí v telekomunikačnom priemysle 20 rokov a jej cieľom je prinášať svojim používateľom tie najnovšie technológie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac