10 tipov pre šikovné zužitkovanie kuchynského odpadu

Nevyhadzujte všetky zvyšky bezhlavo do koša. Mnohé z nich sa dajú perfektne využiť.

Vraví sa, že dobrá gazdinka pre pierko aj plot preskočí. Podobné je to v kuchyni. Čo je pre niekoho odpadom do odpadkového koša, iný dokáže šikovne využiť. Ako ste na tom vy, poznáte triky gazdiniek?

1. Dužina z odšťavovača

Je suchá, vláknitá a takmer bez chuti. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že to najlepšie z ovocia a zeleniny skončilo v šťave, pravdou je, že dužina pri tepelnej úprave opäť ožije. Zjemní sa jej štruktúra a obnoví sa jej zoslabnutá chuť.

Mrkvovú dužinu pridajte do placiek, cviklovú do čokoládovej piškóty, zo zelerovej spravte prívarok a jablčnou ochuťte lievancové cesto.

2. Škrupiny z vajíčok

Sú výborným čistiacim prostriedkom všade tam, kde potrebujete šetrne zoškrabať odolný povlak. Vyčistíte s nimi zájdené plechy, pomôžu vám pri drhnutí keramickej dlažby ale pomôžu i pri oživení skla bez toho, aby ho poškriabali. Popučíte ich a na handre fungujú ako drôtenka

Hoci sú škrupiny krehké a na každom zlome vytvoria ostré hranky, predsa len sú príliš mäkké na to, aby čosi poškodili.

3. Šupky zo zeleniny

Ak nemáte domáceho miláčika, ktorý si rád pochrumká na šupkách z mrkvy, kalerábu a zemiakov, pokojne ich vysušte na radiátore alebo slnečnom parapete. Vo chvíli, keď stratia všetku vodu, stanú sa natoľko krehkými, že ich hravo rozsekáte v kuchynskom robote na jemnú triešť.

Tá je dobrým hnojivom pri jarnom presádzaní izboviek. Do každého kvetináča zamiešate do zeme za jednu kopcovitú lyžicu nevšedného hnojiva.

4. Staré pečivo

Hoci je strúhanka zo suchých rožkov klasikou slovenských domácností, mali by ste vedieť, že z chleba si môžete pripraviť chrumkavé vločky plnej chuti pre obaľovanie a posýpku pri zapekaní. Nevyčkávajte však, kým je chlieb tvrdý ako skala.

Unavený, zvädnutý chlieb nakrájajte na krajce a v kuchynskom robote ho rotačným nožom rozsekajte na mrveničku. Tú vysušíte v rúre alebo na radiátore.

5. Ohryzky a šupky z jabĺk

Ak zo špajze vytriedite zoschnuté jabĺčka, alebo máte veľa jadrincov zo zavárania a pečenia, mali by ste vedieť, že z nich dokážete vyrobiť výborný jablčný ocot – obzvlášť v prípade, ak ide o sladké odrody s vysokým množstvom cukru.

Pre výrobu jablčného octu potrebujete len veľkú sklenú nádobu, v ktorej necháte  nasekanú jablčnú zmes zaliatu vodou vykvasiť pod vzdušným plátnom.

6. Obaly z tukov

Čo má spoločné vrstvený papierový obal z masla, margarínu a tuku na pečenie? Na všetkých zostáva mastný povlak, ktorý môžete využiť pre vymastenie nádob pred pečením. Papierom z masla vytriete teflónovú panvicu pred prvou palacinkou, rovnako jednoducho si poradíte s formou na bábovku či srnčím chrbtom na pečenie.

7. Citrusové šupky

Máte radi pot-pouri s príjemnou vôňou drevín a kvetov? Potom sa vám určite zapáči aj vaša domáca verzia, pri ktorej použijete šupky z citrusov. Povykrajujete z nich najrôznejšie tvary, vysušíte ich v rúre a máte pekný a voňavý materiál na tvorbu.

A ak príde na neskrotné šupky z malých vyžmýkaných citrónov, zalejte ich horúcou vodou a máte prostriedok na odvápnenie úmývadla či vane.

8. Orechové škrupiny

Pistácie a vlašské orechy dostali od prírody natoľko atraktívny obal, že je škoda, aby končil v peci alebo komposte. Využiť ich môžete pri výrobe dekorácií najrôznejších druhov. Pistáciovými škrupinkami olepíte veľkú kartónovú vázu i čelo zásuvkovej komody, škrupiny z vlašských orechov sa so sviečočkou premenia na plávajúci lampión.

9. Kávová usadenina

Ak pijete kávu bez mlieka, usadenina nielenže krásne vonia, ale dokáže vám poskytnúť pomocnú ruku v domácnosti. Využijete ju pre odmasťovanie hrncov, panvíc a pekáčov, zbaví vás na rukách zápachu z porciovania rýb a je aj vhodným hnojivom pre kvety, ktoré sa nechystáte v najbližšej dobe presádzať.

10. Kosti z pečeného mäsa

Po výdatnom obede sa môže zdať, že kosti pečeného mäsa naplnili svoje poslanie. Kačka, hus či kurča vyčarili gestá blaha na tvárach všetkých členov domácností. Bola by však škoda rozlúčiť sa s nimi bez úžitku.

Možno o tom neviete, ale vývar z pečených kostí je výborným základom nielen pre hŕstkovú polievku, ale aj pre chutné omáčky.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac