21 predsavzatí, ktoré zvládne každý ľavou zadnou

Toto je recept na pohodový rok 2017.

Toto je recept na pohodový rok 2017.

Nový rok je tu a s ním aj príležitosť poučiť sa z toho starého. Stačí “vybrať zo šuflíka” tie minuloročné a sfúknuť z nich vrstvičku prachu. Ako to, že sa nič z toho, čo ste si dali za úlohu vlani, nesplnilo? Kvalifikovanú odpoveď si prepožičiame z východnej filozofie: „Vysoké očakávania sú matkou utrpenia.“ Základom pre pohodový rok preto je nedať si latku príliš vysoko.

Ako vzorový príklad (a pre pobavenie) ponúkame náš zoznam, ktorý sa dá splniť s minimom námahy:

Nebudem sa hádať v internetových diskusiách.

Internetové diskusie

Už nebudem jesť viac sladkostí. Ani menej.

Sladkosti

Kúpim si nerozbitný telefón.

Rozbitý telefón

Budem na dokumenty písať dátum 2017, nie 2016.

Rok 2017

Budem chodiť po schodoch. Smerom dolu.

Schody

Ak som muž, nechám si narásť bradu.

Brada

Viac ako o druhých, sa budem starať o seba.

Budem sa usmievať, keď budem mať na to náladu.

Smiech

Nebudem nič predstierať. Budem presne taký divný, aký som.

Divný

Naučím svoje deti upratovať, aby to mal kto urobiť za mňa.

Dieťa upratuje

Prestanem sa vážiť a riešiť svoju hmotnosť.

Váha

Budem viac cvičiť, aby som mohol viac jesť.

Cvičiť

Budem pozerať veľa televíznych seriálov. Aby som sa naučil po anglicky.

The Big Bang Theory

Častejšie pôjdem pozrieť babičku. Vždy má pre mňa obed.

Babička

Budem tancovať tak, ako by sa nikto nepozeral.

Tanec

Našetrím si na umývačku riadu, aby som už nikdy nemusel/a umývať riad.

Umývačka riadu

Kúpim si domáceho miláčika. Na začiatok postačí kaktus.

Kaktus

Budem sa venovať veciam, ktoré ma bavia.

Cestovanie

Budem sa venovať ľudom, ktorí ma bavia.

Priatelia

Počkám, kým sa problémy vyriešia samé.

Problémy

Budem žiť tak, aby po mojom odchode nezavládla rovnaká radosť, ako pri mojom narodení.

Narodenie

Prajeme pohodový rok 2017.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Týmito aktivitami si môžete spestriť zábavu v snehu

Sneh nemusí byť len o lyžovaní a snowboardingu. Skúsiť môžete aj niečo nevšednejšie.

Slovenské (aj zahraničné) mestá a hory toho v zime ponúkajú oveľa viac, než len lyžiarské strediská. Príďte si aj vy na to svoje.

Zimné bobovanie

Bobové dráhy (nie tie pretekárske) si väčšinou spájame s letom. Na niektorých miestach na Slovensku sú však ich prevádzky prispôsobené aj zime. Najznámejším príkladom je asi Alpincoaster v lyžiarskom stredisku vo Veľkej Rači. Aby ste sa k nemu dostali, musíte sa lanovkou vyviesť na stanicu Dedovky, od ktorej je to k vychodziemu bodu dráhy len pár krokov. Dráha má 1 300 metrov a môžete po nej ísť maximálnou rýchlosťou 40 kilometrov za hodinu. Ste na nej bezpečne istení a voziť sa môžu aj deti.

Ľadové korčuľovanie

Ľadové klziská sa počas predvianočnej sezóny nachádzajú v každom väčšom meste. Korčuľovať môžete ísť aj do športových hál. No ak chcete výnimočný zážitok, navštívte Viedeň a jej rozprávkový Wiener Eistraum.

Pri viedenskej Radnici boli pred Vianocami rozostavané stánky a hneď vedľa nich ste našli rozsiahlu ľadovú plochu a spleť ľadových cestičiek, ktoré vedú pomedzi vyzdobené a vysvietené stromy. Stánkom už odzvonilo, no ľadová plocha na korčuľovanie tu ostane až do marca. Korčule si môžete buď prenajať, alebo priniesť so sebou. Ak nasneží, bude zážitok vo viedenskom centre ešte čarovnejší. Najkrajšie je korčuľovanie potme, keď sú všetky okolité pamiatky krásne vysvietené.

Wiener Eistraum
Wiener Eistraum
Wiener Eistraum
Wiener Eistraum

Autori fotografií: Roman Pfeiffer (1), Nico Kaiser (2), The 3B’s (3, 4)

Beh na lyžiach

Ak nemáte radi lyže a rýchlu jazdu dole kopcom, neznamená to, že vám neučarujú bežky. Nepotrebujete strmé a dlhé zjazdovky v perfektom stave, stačí dostatok snehu a zaujímavá upravená trasa. Bežkové trasy na profesionálnej úrovni nájdete v Nízkych Tatrách (Jasná), Vysokých Tatrách (Štrbské Pleso), ale aj v Terchovej, či za hranicami v Rakúsku, kde je tento šport trochu populárnejší ako u nás.

Na bežky však nechoďte, pokiaľ nemáte aspoň akú-takú kondíciu. Pohyb s nimi nie je pre začiatočníkov jednoduchý, no zato vám veľmi prospeje. Namáha svaly na nohách, zadku, pažiach, trupe, aj chrbte. Chrbát z tohto druhu športu ťaží najviac a ocení ho najmä vtedy, ak sa bežne venujete sedavému zamestnaniu. Beh na lyžiach precvičí aj váš krvný obeh a srdce. Pobyt v prírode je, samozrejme, na nezaplatenie.

Bežkovanie
Bežkovanie
Bežkovanie

Autori fotografií: skeeze (1), stux (2), hschmider (3)

Snowkiting

Voľný preklad tohto slova by znamenal niečo ako púšťanie šarkana na snehu. Až na to, že v tomto prípade na nohách máte lyže, prípadne snowboard a váš šarkan má ďaleko od toho hračkárskeho. Keď sa doň oprie vietor, dokážete na zemi vyvinúť naozaj slušnú rýchlosť, no aj sa vzniesť pár metrov do vzduchu. Inštruktáž a požičanie výstroja máte na Slovensku k dispozícii v lyžiarskom stredisku Jasná.

Kitewing
Kitewing
Kitewing

Autori fotografií: Igor Pavsky (1, 2), Emily Mills (3)

Trekovanie

Možno ste si mysleli, že ľahké (alebo akékoľvek iné) túry sú čisto letnou aktivitou. Opak je pritom pravdou. Samozrejme, neodporúčame vám žiadne extrémne výlety na naše najstrmšie vrchy, pretože tie skutočne môžu skončiť spiatočným letom vrtuľníkom do najbližšej nemocnice.

No ak si vyberiete mierne prechádzkové trasy, ktoré sú bezpečné, nie u klzké a nehrozí na nich lavínové nebezpečenstvo, takýto výlet vám po sviatočnom prejedaní sa veľmi prospeje. Obujte si pevnú obuv, zateplené oblečenie (no nenavrstvite si toho príliš veľa, aby vám pri pohybe nebolo neznesiteľne teplo), poprípade vezmite aj pár trekingových paličiek (do snehu pokojne vezmite aj lyžiarske). Rozhýbete celé telo, nadýchate sa čerstvého vzduchu a stretnete viacerých podobných nadšencov. Domov sa vrátite so skvelou náladou.

Trekovanie v zime
Trekovanie v zime
Trekovanie v zime

Autori fotografií: Donald Macauley (1), udeyismail (2), ActiveSteve (3)

Beh

Zásady tejto aktivity sú v zime podobné ako pri trekingu. Neobávajte sa, že sa jej v chlade musíte vzdať. Len si zaobstarajte teplejšie oblečenie, poriadnu a vodeodolnú bežeckú obuv, čapicu, rukavice, a voľte trasy, ktoré nie sú zľadovatelé. Mierne kopce striedajúce sa s rovinou ešte viac prospejú vášmu srdcu.

Behanie v zime
Behanie v zime
Behanie v zime

Autori fotografií: Bureau of Land Management Alaska (1), Hernán Piñera (2), (vincent desjardins) (3)

Snowtubing

Sánkovanie a bobovanie je nám všetkým dôverne známe. Ale počuli ste už o spúšťaní sa z kopca na nafukovacích kolesách? Podobajú sa tým, na ktorých sa spúšťa po toboganoch. Požičajú vám ich vo všetkých väčších lyžiarskych strediskách a spúšťať sa budete najmä po somárskych kopčekoch, ktorých prevýšenie však na tento druh spúšťania celkom stačí. Preto je to aktivita vhodná aj pre deti.

Existuje však aj jej bláznivejšia alternatíva – snowrafting. Z kopca sa spúšťate v šesťmiestnej nafukovačke spolu s celou partiou ľudí, pričom smer a rýchlosť vôbec neviete ovládať. Nemusíte sa však báť, na konci bezpečne zastavíte. Môžete si to vyskúšať na Štrbskom plese.

Snowtubing
Snowtubing
Snowtubing

Autori fotografií: Meine Heimat [Chiemgau] (1, 2), terren in Virginia (3)


Lifetech: Čo je nové