7 drobných radostí života, ktoré si najlepšie vychutnáte iba na vidieku

Mesto má svoje čaro, ale tieto veci si rozhodne užijete mimo jeho ruchu.

Život v paneláku je pohodlný. Za obchodom, službami a kultúrou neraz stačí vyjsť iba zopár krokov ulicou. Napriek tomu však život na dedine nič netratí na svojom pôvabe. Je tichší, pokojnejší a ak viete využiť svoj čas bude veľmi radostný. Čaro týchto siedmych vecí pozná každý, kto žije mimo ruchu ulíc mesta.

Pohľad na hviezdy

Hoci nám svetlá mesta umožňujú bezpečne chodiť po uliciach, zdobiť výklady a osvetľovať domácnosti, kvôli ich jasu sa nám z očí stráca časť krásy nočnej oblohy. Na dedine je týchto pouličných svetiel omnoho menej, často uprostred noci ešte zhasnú. Vtedy sa hviezdy na oblohe ukážu v plnej kráse.

Hviezdy

Majstrovanie

Ak vás bavia remeslá a majstrovanie, dedina vám dáva mnoho príležitostí na realizáciu. Pivnica, garáž či otvorený prístrešok sa pre vás môžu stať útočiskom bez ohľadu na to, či sa radi vŕtate v motoroch, alebo vyrábate z dreva nábytok. Máte tu nielen zázemie na stroje, výbavu a materiál, ale aj priestor, aby ste sa mohli pri práci hýbať bez pocitu stiesnenia.

Ticho a zvuky prírody

Najmä po západe slnka sa na chvíľu zdá, že krajina úplne stíchne. Vtedy sa môže človek ponoriť do vlastných myšlienok. Keď sa však nachvíľu započúvate, zistíte, že okolo vás sa stále odohrávajú desiatky rôznych zvukov, ktoré pôsobia neskutočne uvoľnujúco.

vidiek

Pokoj

Na dedine plynie čas pomalšie, pretože na vás nedolieha svetové a spoločenské dianie. Ste spätí so svojim okolím a zaujíma vás najmä to, čo sa dotýka vášho dvora a miest, na ktoré sa chodíte prechádzať. Rozjazdená lesná cesta, vyrúbaný okraj lesa sú väčšou udalosťou ako to, čo vidíte vo večerných správach.

Vlastnoučne dopestované a dochované jedlo

Hoci si dnes v obchodoch kúpite čo len chcete, odtrhnúť si čerstvé paradajky na raňajky, alebo vybrať čerstvé vajíčka na praženicu, tomu sa žiadny obchod nevyrovná.

Paradajky

Fyzická aktivita ako bežná vec

Na prvý pohľad sa to možno nezdá, ale okolo domu je vždy čo robiť. Tu pokosiť, tu opraviť či okopať. Vždy sa nájde niečo, kvôli čomu sa budete musieť aspoň trochu hýbať, na čo v byte či kancelárii nie je vždy príležitosť. Možno je to práca navyše, no aspoň vás to nenúti ničiť si zdravie osemhodinovým sedením na jednom mieste.

Dostatok miesta na parkovanie

Nočná mora pre obyvateľov miest. Buď krúžite okolo paneláku a hľadáte kúsok voľného chodníka, alebo si priplácate mastnú čiastku za vyhradené parkovacie miesto. S kúskom vlastného dvora však máte po starostiach.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Toto sú slovenskí hudobníci, ktorí úspešne prepájajú folklór s modernou hudbou

Slovenský folklór ožíva. Ľudová hudba predstavuje pre súčasných hudobníkov obrovskú inšpiráciu.

Mladí umelci a folklór predstavujú spojenie, ktoré počujeme z každej strany čoraz viac. Prepájať modernú tvorbu s tradíciami je síce horúcim trendom, no jednoznačne nasmerovaným tou správnou cestou. Slovenská scéna môže byť hrdá na hudobných tvorcov, ktorí vdychujú ľudovej hudbe nový život.

novými dátovými paušálmi od O2 môžete počúvať domácu hudobnú tvorbu kdekoľvek bez obmedzovania. Toto sú šikovní Slováci, pre ktorých je folklór obrovskou inšpiráciou. Čo hovoríte na ľudovú hudbu v modernom vyhotovení?

Miriam Kaiser

Od klasickej hudby, cez popové tóny až po jemnú elektroniku s prvkami folklóru. Hoci Miriam Kaiser tvorí hudbu už nejaký ten rok, mnohí o nej budú počuť zrejme po prvý raz. Spievajúca hustlistka, ako ju v hudobných vodách prezývajú, má na konte dva albumy a jej piesne ozvláštňujú napríklad aj netypické nástroje, ako je čembalo či harfa.

Ľudové Mladistvá

Po oceneniach Radio Head Awards sa Ľudové Mladistvá dostali do povedomia verejnosti raketovou rýchlosťou. Sympatická kapela z Bratislavy spája jazz, folklór aj ľudový spev. Dnes sa môžu pochváliť oceneniami v hudobných súťažiach či vystúpením na Bratislavských Jazzových Dňoch. Rozbehnutý projekt Martina Štefánika priniesol sviežu hudobnú zmes na slovenskú scénu.

Vymeňte svoj paušál za O2 Dáta a počúvajte viac hudby ako kedykoľvek predtým. Viac info.

Banda

Na hudobnej scéne sú už nejaký ten rok. Za ten čas sme ich mohli vidieť vystupovať napríklad aj na festivaloch Pohoda či Východná. Svoju tvorbu pravidelne prezentujú aj v zahraničí. Šesťčlenná kapela Banda čerpá vo svojej tvorbe z dôverného poznania ľudovej tradície. Okrem folklórnej hudby a rytmu oživujú svoje piesne aj štipkou ľudového nárečia.

Katarína Máliková

Nežné žieňa z Horehronia zahviezdilo na tohoročných Radio Head Awards, odkiaľ si odnieslo hneď tri ocenenia. Mladá pesničkárka očarila albumom Pustvopol, ktorý je umeleckým zážitkom na prvé počutie. S neprehliadnuteľným talentom vkladá Katarína do svojich piesní okrem folklóru a skladateľského remesla aj kus života mladej ženy vo veľkomeste.

Hanka Gregušová

Hoci naša domáca jazzová hviezda Hanka Gregušová zbierala skúsenosti priamo na jazzovej scéne v New Yorku, na slovenskú ľudovú hudbu nedá dopustiť. Na jej druhom albume Essence môžeme počuť folklór a jazz v netradičnom prepojení. Album vznikol v spolupráci s cimbalovkou pod vedením jedného z našich najlepších huslistov – Ivana Heráka.

Objavujte domácu hudobnú tvorbu kdekoľvek

Odteraz už aj počúvanie hudby online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si doprajte celé hodiny slovenskej hudby. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online ako s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Tipy, ako si preniesť fotky, kontakty a appky zo starého smartfónu do nového

Čítaj viac

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Huawei P smart 2021 sme zmenili na herné zariadenie. Čo sme si na ňom zahrali?

Čítaj viac