7 francúzskych filmov pre tých, čo majú radi filmy s titulkami a bez dabingu

Do slovenských miest zavítali kvalitné filmy v krásnom jazyku. Prinášame výber toho, čo sa určite oplatí vidieť.

Francúzska kinematografia mala vždy medzi fanúšikmi filmu špeciálne miesto. Je elegantná, sofistikovaná, rozmanitá, pričom latku kvality drží stále vysoko. Rada sa venuje spoločenským témam, ale aj žánrovým filmom.

Preto kto má chuť na kvalitný filmový zážitok, môže sa ísť v týchto dňoch pozrieť v kinách na najnovšie filmy, ktoré odporúča aj festival francúzskeho filmu Crème de la Crème. Aby sa vám lepšie rozhodovalo, pripravili sme pre vás výber toho najlepšieho:

Dráma v pohorí Atlas inšpirovaná klasickým westernom

Dráma Ďaleko od ľudí vás prenesie do Alžírska v 50-tych rokoch minulého storočia, ktoré bolo zmietané vojnou. Učiteľ Daru sprevádza naprieč Atlasom dedinčana Mohameda, ktorý bol obvinený z vraždy. Na ceste striedavo čelia krutej prírode, pomste dedinčanov a vojne.

Rehabilitácia a spomienky na vášnivý románik

Trochu romantiky vám prináša príbeh Tony, ktorá sa po vážnej lyžiarskej nehode ocitá na rehabilitácii. Príliš veľa času pre seba ju vnesie do spomienok na jej turbulentný a zničujúci románik s očarujúcim Georgiom, ktorý v minulosti prežila.

Roadtrip po Francúzsku v dome na kolieskach

Dvaja vynaliezaví teenageri, drobný Mikrób a šikovný kutil Gasoil utekajú pred nudnou rodinnou dovolenkou na podomácky vyrobenom vozidle, ktoré poháňa motor z kosačky. Mikrób a Gasoil je čarovná komédia o netradičnom road tripe naprieč Francúzskom od Michel Gondryho.

Strhujúca Shakespearova tragédia s hviezdou festivalu Marion Cotillard

Shakespearovská klasika. Nečakajte teda štastný koniec. Tretia filmová adaptácia cesty ku kráľovskej korune obávaného škótskeho vojvodu, ktorá je poznačená smrťou a úkladmi. V hlavných úlohách sa predstavia nezabudnuteľní Michael Fassbender a Marion Cotillard.

Dá sa uniesť mŕtvola Charlieho Chaplina?

Jedným z najzvláštnejších únosov v histórii bol únos Chaplinovej mŕtvoly, ktorý sa odohral vo švajčiarskom meste Vevey. Zlodej Eddy dostane tento geniálny nápad, ako spolu s kamarátom Osmanom rýchlo získať peniaze. Verili by ste tomu, že tento film je natočený podľa skutočnej udalosti?

Mladý spisovateľ a ukradnutý rukopis mŕtveho muža

Náhoda a túžba po úspechu na literárnej scéne privedú mladého spisovateľa k rozhodnutiu vydávať rukopis mŕtveho muža za svoj vlastný. Priam raketovo sa dostáva na vrchol no zároveň sa začína pomaly zamotávať do vlastnej pavučiny klamstiev.

Sériový vrah drží Paríž desať rokov v strachu

Film Prípad SK-1 je inšpirovaný skutočným prípadom mladého detektíva, ktorý sa desať rokov snaží dolapiť zabijaka Guya Georgesa. Pozrite si napínavý príbeh jedného z najkomplexnejších pátraní v histórii francúzskej polície.

V kinách po celom Slovensku v týchto dňoch prebieha festival Crème de la Crème. Pozrite sa, aké filmy hrajú v kine pri vás, alebo si nalaďte výber toho najlepšieho v pohodlí domova na filmovom kanáli Film Europe Chanel.

Pozývame vás na slávnostné ukončenie festivalového týždňa v ústredí festivalu Pisztoryho paláci v Bratislave dňa 16. Marca. Pre viac informácií sledujte stránku Crème de la Crème.

Filmový festival má dvoch organizátorov. Francúzsky inštitút na Slovensku, ktorý šíri francúzsky jazyk a kultúru a usiluje sa o vytvorenie intenzívnej spolupráce medzi oboma krajinami v oblasti vzdelania, vedy a kultúry. Podieľa sa na kultúrnych podujatiach a podporuje účasť francúzskych umelcov na výstavách v priestoroch svojej galérie. A distribútor Film Europe Media Company, ktorý nakupuje,  koprodukuje a distribuuje európske a festivalové filmy. Do programov českých, slovenských, maďarských a poľských kín a festivalov už priniesla od roku 2009 viac ako 400 filmov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Sicília na bicykli: Kamkoľvek sa pozriete, cítite sa ako vo Felliniho filme

Bratov Velitsovcov a ich značku Isadore Apparel doviedlo fotenie novej kolekcie až k úbočiam sopky Etna.

Bratia Martin a Peter Velitsovci sú známi najmä vďaka špičkovým výkonom v cestnej cyklistike. To však nie je jediná oblasť, v ktorej vynikajú. Skúsenosti s cyklistikou z prvej ruky totiž využívajú aj v podnikaní s cyklistickým oblečením a doplnkami. Ich značka Isadore Apparel sa vyznačuje dizajnom aj funkčnosťou.

Isadore Apparel do svojich kolekcií vnáša príbehy. V predošlých rokoch sa ich dejiskom stala Mallorka, ale aj kopce v Malých Karpatoch. Tento rok sa cieľom ich cesty stala dychberúca krajina v okolí sopky Etna – Sicília.

Prečítajte si záznam z cesty a fotenia slovami Martina Velitsa, sprevádzaný fotkami zo zákulisia.

Konečne to prišlo. Dlho očakávaný výlet sa blížil, už len pár hodín nás delilo od pedálovania po sopečných cestách Sicílie.

Nič nie je vzrušujúcejšie ako plánovanie výletov a nových fotení pre značku. Vlastne, takmer nič. Je tu totiž ešte niečo: zimomriavky, ktoré nám behajú po chrbte, keď konečne dorazíme na miesto. Prežívajúc ten moment, pozorujeme nádhernú panorámu pred nami. Snažíme sa zapamätať si čo najviac z najkrajšieho západu slnka, aký sme kedy videli.

Pobalili sme sa dva dni pred odchodom. Všetko bolo pripravené – oblečenie, vybavenie, fotoaparáty aj bicykle. Vybrali sme sa na miesto, ktoré má rovnaký názov ako náš prémiový produkt: vzali sme dres Climbers Jersey Etna ku sopke Etna na Sicílii.

Keď som prišiel na letisko, všetci už boli pripravení. Zvyčajne sa vždy živo rozprávajú, ale tentokrát boli mĺkvi. Zrejme tiež toho veľa v noci nenaspali. Vravím si: “Ha, nie som jediný, kto sa tak veľmi teší.”

 

Momenty, ako tento, sú pre nás vždy niečím špeciálne. Všetci tušíme, že sa ide diať niečo úžasné, a že spoločne strávime týždeň plný krásnych chvíl na našich bicykloch, na cestách, so západmi slnka, vetrom a dokonca aj našimi novými kamarátmi – túlavými psami. Náš cieľ, mesto Katánia, je ich totiž plné.

Príchod

Keď sme dorazili, Katánia nás privítala krásnym slnečným počasím, ktoré padlo vhod uzimeným návštevníkom z kontinentálnej Európy, v ktorej vládol upršaný a vlhký november.

Konečne sme dorazili na Sicíliu, do mesta Katánia, ktoré sa nachádza na úpätí svahov (stále aktívnej) sopky Etna. Pri pohľade na impozantnú krajinu som si pomyslel: “Lepšie miesto sme ani nemohli vybrať. Perfektné nám sedí do konceptu.”

Mesto

Mesto Katánia je úžasné. Niet divu, že sa oň viedli boje v dobách mocných impérii: bojovali o ňu Gréci, Rimania, Arabi aj Španieli. Aj napriek tomu, že mesto bolo pochované pod lávou, postavili ho nanovo. Kamkoľvek sa pozriete, cítite sa ako vo Felliniho filme.

Ľudia

Sicílčania sú mimoriadne pohostinní ľudia, a to robí atmosféru na ostrove tak špeciálnou. Stres a nervozita tu nemajú miesto. Práve tu som stretol tých najuvoľnenejších a najúctivejších vodičov na svete.

Prvé dni

Prvé dni fotenia boli úžasné. Plné slnečných lúčov a úžasnej krajiny rozprestierajúcej sa všade okolo nás.

Mesačná krajina

Žiadne stromy, žiadna vegetácia. Namiesto toho iba čierna a červenkastá zrnitá pôda. Zápach síry. Všetko sú to stopy po láve, ktorá vyformovala tento kúsok sveta a dala mu jeho sopečný charakter.

Prekvapenie

A potom prišlo najväčšie prekvapenie. Zobudili sme sa, a krásna Etna bolo pod snehovou pokrývkou. Počasie sa úplne zmenilo, cesty a kopce vytvorili dramatickú scenériu. Ideálny čas obliecť si druhú hviezdu kolekcie, The Essential Jacket.

#stoppedaling

Zastaviť sa a prežiť ten moment naplno. Chvíle tesne po „návale adrenalínu“ z jazdy.  Po každom preteku prichádzajú veľké momenty.

Výsledok

Naša jazdkyňa Eva mala malú nehodu, pri ktorej si poranila rameno. Našťastie to nebolo nič vážne. Zakaždým, keď nasadneme na bicykel, vieme o všetkých rizikách, ktoré s tým prichádzajú. Dávame do toho všetko.

Výsledkom tohto výletu je kniha plná momentov ako z magického realizmu, ktoré sú autentické. Slnečné lúče odpočívajúce na prvých jarných kvetoch. Rytmus vytáčania zákrut. Tajuplná sopečná krajina.

Pozrite si video z prvej série Fér ciest Jakuba Ptačina, v ktorom vyspovedal Martina Velitsa a dizajnéra Martina Grossa, ďalšieho spolumajiteľa firmy Isadore Apparel.

Ďalšie články na túto tému nájdete na blogu Isadore Apparel https://isadoreapparel.com/blog/

Isadore Apparel je slovenská značka funkčného oblečenia a doplnkov pre cyklistov, ktorá je od začiatku postavená na dlhoročných skúsenostiach z pro pelotónu bratov Martina a Petra Velitsovcov. Využitie týchto skúsenosti v kombinácii s čistým dizajnom vytvára oblečenie pre aktívny cyklistický životný štýl.

Martin Velits je profesionálny cyklista, momentálne jazdí v tíme Etixx-Quick Step. Jeho dvojča, Peter Velits, preteká za BMC Racing Team. Spolu založili značku Isadore Apparel.


Lifetech: Čo je nové