Ilustrovaný sprievodca sviatkom Troch kráľov

Zvyky, tradície a pranostiky, ktoré sa s týmto sviatkom na Slovensku spájajú.

Kresťania na Slovensku i vo svete slávia 6. januára sviatok Zjavenia Pána alebo inak povedané “Troch kráľov”. V rôznych oblastiach Slovenska v tom čase uvidíte chodievať chlapcov od domu k domu s papierovými korunami na hlave a spievať koledy prípadne recitovať vinše.

Kto boli tí traja králi?

Gašpar, Melichar, Baltazár – Traja králi – boli vlastne traja mudrci, ktorí prišli z východu (za kráľov sa začali označovať až neskôr). Zaoberali sa prírodnými vedami, najmä skúmaním hviezd. Na oblohe v čase Kristovho narodenia zbadali novú hviezdu, ktorá ich priviedla do Betlehema. Každý z nich mu priniesol jeden dar.

Zlato, kadidlo, myrha. Čo symbolizujú?

Zlato naznačovalo kráľovský pôvod dieťatka, kadidlo božskú podstatu jeho existencie a myrha, ktorá sa používala pri balzamovaní, bola vraj predzvesťou jeho osudu.

Zlato, kadidlo, myrha

Skratka C † M † B

Pri návštevách ste si možno všimli, že niekde majú na vchodových dverách kriedou napísané písmená a symboly a čísla, ktoré na prvý pohľad pripomínajú matematický vzorec. Tento rok ich uvidíte napríklad v tvare: C † M † B †  2017.

Znamienka medzi písmenami však nie sú plusy, ale krížiky. Ide o latinskú skratku výrazu “Christus mansinem benedicat” (Kristus obydlie žehná). Letopočet na konci sa píše preto, aby požehnanie domu trvalo celý rok.

Traja králi

Ľudové zvyky

V trojkráľový večer sa zvykla predpovedať budúcnosť. Kto chcel vedieť čo ho čaká, pripravil si 7 hrnčekov, pod ktoré schoval 7 predmetov – kúsok uhlia, hrebeň, peniaz, figúrku dieťaťa, prsteň, kúsok látky a chleba. S ostatnými potom hrnčeky odklopil.

Podľa toho, čo pod hrnčekom bolo sa určovalo, čo koho v daný rok postretne. Peniaz znamenal, samozrejme, bohatstvo, hrebeň chudobu, prsteň svadbu, látka cestovanie, figúrka dieťaťa narodenie dieťaťa, chlieb dostatok všetkého a uhlie chorobu či smrť. 

Dievčatá sa hneď ráno, ešte pred východom slnka, umývali snehom, čo im malo zaručiť sviežu belostnú pleť.

Trojkráľový večer

Pranostiky

Ako to už býva, ľudia si k takémuto významnému dňu vytvorili aj množstvo pranostík, pomocou ktorých sa snažili predpovedať počasie, či budúcu úrodu.

– Ak je 6. januára jasno a v noci vidieť veľa hviezd – signalizuje to dobrú úrodu zemiakov, pšenice i „populačnú explóziu“ medzi ovečkami a dobytkom.

– Jasné hviezdy veštia príchod tuhej a vytrvalej zimy.

– Na Tri krále – zima stále.

– Ak je 6. 1. odmäk a teplé počasie, jar na seba v takom roku nedá dlho čakať.

– Tri krále ľadové mosty stavajú – alebo ich zboria.

– Trojkráľovú zimu vlk nezožerie.

– Ak sa trblietajú v noci pred Troma kráľmi hviezdy, budú sa rodiť biele barany.

– Na Nový rok o slepačí krok, na Tri krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více.

– Traja králi prinášajú vlahu na polia.

Traja králi

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Takto funguje dotykový displej vášho telefónu

V súčasnosti sú štandardom multidotykové displeje s niekoľkými miliónmi farieb a zobrazením takým jemným, ako keby ste sa pozerali na fotografiu.

Displej je jedným z hlavných parametrov, ktorý rozhoduje pri výbere telefónu. V súčasnosti sú štandardom multidotykové displeje s niekoľkými miliónmi farieb a zobrazením takým jemným, ako keby ste sa pozerali na fotografiu.

Ešte nie tak dávno sme sa ale pozerali na displeje s jednofarebným podsvietením, do ktorých sa vošlo maximálne pár riadkov obyčajného kostrbatého textu.

Prvé dotykové displeje prišli rezistívnou (odporovou) technológiou snímania dotyku. Je založená na dvoch odporových vrstvách, medzi ktorými je ďalšia izolačná vrstva, tvorená vzduchovou medzerou. Pri dotyku a spojení oboch odporových vrstiev nastupuje riadiaca elektronika, ktorá na základe pomerov odporov určí presnú polohu dotyku.

Dotykový displej

Pri tomto displeji môžete využívať vlastné prsty, ale pre presnejšie ovládanie je určený stylus – dotykové pero. To však nebývalo tak často zabalené pri telefóne, preto niekedy postačila aj ceruzka s gumou.

Aktuálne prevládajú v smartfónoch kapacitné (multitouch) displeje. Vďaka pevnej ploche sa vyznačujú zvýšenou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Sú tvorené vodivou vrstvou, prikrytou plastom či sklom. Pri dotyku prstom ruky sa naruší elektrostatické pole zmenou kapacity. Riadiaca elektronika vyhodnotí jednotlivé hodnoty kapacít a určí polohu dotyku.

Dotykový displej

Najväčšou výhodou týchto displejov je určite väčšia citlivosť na dotyk a rozpoznávanie viacerých dotykov súčasne. Túto technológiu využívate hlavne pri prezeraní internetového prehliadača alebo fotografií (napr. približovanie). Pri tomto type displejov však s obyčajným dotykovým perom ani s bežnými rukavicami na rukách nepochodíte, musíte mať také, ktoré sú na prácu s dotykovým displejom prispôsobené.

Budúcnosť ovládania dotykom sa môže skrývať v 3D displejoch, alebo v písaní na vlastnú ruku. Touto cestou sa vydala spoločnosť SkinTrack. V skratke, ide o hodinky a prsteň, ktoré emitujú neciteľný elektrický signál. Hodinky tieto signály spracujú “premenia” vašu ruku na dotykový panel. Viac detailov nájdete v tomto videu:

Technológií je skutočne mnoho, a je len otázkou času, kedy budete smartfóny využívať bez dotyku, intuitívne, alebo možno len pohľadom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac