NEHERA spája tradíciu československej značky a parížsky cit pre módu

Vlastniť model pôvodnej československej značky túžili za mladi už naše staré mamy, dnes jej kolekcie opäť nadchýňajú po celom svete.

Keď sa povie luxusná alebo tzv. “vysoká móda”, tak si väčšina z nás predstaví slávne módne domy z Francúzska alebo Talianska. Nedávno sa však na trhu objavila značka zo strednej Európy, ktorej kolekcie so záujmom sledujú módni kritici aj na parížskom Fashion weeku. Je to NEHERA.

Ak sa vám tento názov zdá povedomý, nemýlite sa. Táto pôvodne československá značka nesie meno podnikateľa Jána Neheru, ktorý ju založil v 30. rokoch minulého storočia. Počas jej najúspešnejšieho obdobia sa NEHERA predávala vo viac než 130 obchodoch v Európe, Spojených Štátoch a Afrike.

Značka NEHERA v Maroku v meste Casablanca v 40. rokoch minulého storočia.

V roku 2014 sa značka znovuzrodila pod novým vedením. Ladislav Zdút, šéf reklamnej agentúry Jandl, sa rozhodol oprášiť túto legendu a vdýchnuť jej nový život. NEHERA sa nanovo prvý krát predstavila počas parížskeho týždňa módy v lete 2014 s kolekciou Blank Canvas.

NEHERA aj dnes vzniká tam, kde bola vždy doma. Podľa filozofie značky – čo najviac podporovať materský región – boli na výrobu kolekcií zvolené slovenské a české fabriky. Základný tím sa nepresídlil do hlavného mesta módy, Paríža, ale pracuje zo štúdia v Bratislave. Momentálne tu pracujú dve desiatky zamestnancov z 5 krajín.

Firma sa snaží opäť priniesť do svojho domáceho prostredia to, čo tu ešte pomerne donedávna prekvitalo – odevný priemysel. Pozrite si prvé modely z najnovšej predkolekcie Jeseň 2016:

Nehera predkolekcia Summer 2016
Nehera predkolekcia Summer 2016
Nehera predkolekcia Summer 2016
Nehera predkolekcia Summer 2016
Nehera predkolekcia Summer 2016
Nehera predkolekcia Summer 2016

Za vznikom každej novej kolekcie je skrytá úzka spolupráca medzi kreatívnym riaditeľom, oddeleniami značky (dizajnovým a marketingovým oddelením, distribúciou, predajom) a šikovnými krajčírkami vo fabrikách. Spolupracujú na vízii značky prinášať do sveta módy nadčasové kúsky.

Pozrite sa, ako sa rodí nová kolekcia v tomto módnom dome.

1. Hľadanie inšpirácie a navrhovanie kolekcie

Samuel Drira je kreatívny riaditeľ značky NEHERA. Žije v Paríži, kde hľadá väčšinu inšpirácie pre nové kolekcie. Do Bratislavy prichádza niekoľkokrát do mesiaca a pracuje na návrhoch modelov.

Pri kolekcii sa začína s tzv. “moodboardom”, čo je mozaika nápadov a inšpirácii. Pomáha zadefinovať nosné elementy kolekcie. Počas roka sa vo firme NEHERA pripravujú dve hlavné kolekcie, ktoré opisujú hlavnú ideu značky, a dve predkolekcie s výberom modelov, vytvárajúce tzv. hlavnú garderóbu.

Samuel Drira, kreatívny riaditeľ značky

Podľa Samuela Driru ide pri procese návrhu a zhotovenia finálneho prototypu hlavne o siluetu a tvary.

Každá kolekcia má jeden ústredný element. Napríklad pre poslednú zimnú kolekciu to bola vintage sukňa v tvare interpunkčného znamienka – čiarky. Výrazne sa to odrazilo v celej kolekcií na sukniach a kabátoch.

Navrhovanie modelov pre nasledujúcu kolekciu je najnáročnejšia a najdlhšia časť celého procesu.

2. Výber materiálov na kolekciu

Po výbere finálnych návrhov sa rozbieha výrobný proces. Začína objednávkou látok, pri ktorej je dôležitá dostatočná časová rezerva. Treba presne vedieť, koľko metrov látky je potrebných na šitie konkrétnych modelov.

Na oddelení s názvom “Sourcing“ komunikujú zamestnanci NEHERA s dodávateľmi z Talianska, Francúzska alebo Rakúska. Niektoré unikátne látky pochádzajú aj z Japonska a Veľkej Británie. Toto oddelenie sa stará aj o gombíky, šnúrky, a každú jednu niť, ktorá je použitá pri šití kolekcie.

3. Uskladnenie vzácnych látok

Dodané látky sa uschovávajú v centrálnom sklade na okraji Bratislavy a v podzemnom sklade v centrále firmy. Tu sa látky premeriavajú a kontrolujú.

Kvalita je na prvom mieste, chyby na modeloch si nemožno dovoliť.  Látky sa preto ukladajú do špeciálnych obaloch a ich stav sa pravidelne sleduje.

4. Spracovanie látok vo fabrikách

Konkrétna látka na obrázku je čistý hodváb z Talianska, pričom jej cena za bežný meter sa pohybuje v desiatkach eur. Používa sa na výrobu košieľ a šiat.

Jednotlivé látky sa nastrihajú a pošlú do slovenských fabrík. Aj keď sa šije viac kusov z každého modelu, stále je to ručná práca.

5. Testovanie strihu na papierovom modeli

Nehera papierový strih

Návrh každého modelu sa musí najprv pripraviť v podobe papierových strihov, ktoré prejdú interným skúšaním, tzv. fittingom.

Papierové strihy sú podklady na strihanie látok pre daný typ modelu. Niekedy sa prvý prototyp modelu sa vytvára z inej látky než finálny model. Tento prototyp, alebo “toile“ je kus modelu, na ktorom vidíme, ako sa daná látka správa. Zistia sa tak reálne vlastnosti budúceho modelu a otestuje sa, ako bude konkrétny model vyzerať v realite. Skica na papieri totiž  nepočíta s tým, ako látka sadne na reálnej modelke. Alebo ako sa bude na jej krivkách vytvárať riasenie.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

6. Príprava prototypu modelu

V tomto bode sa pracuje na tzv. samplingu, teda príprave vzorových modelov pre showroomy a fabriky. Z papierových návrhov sa rodia prototypy modelov, dotvárajú sa a upravujú. V celom procese výroby kolekcie sú toto najrušnejšie týždne.

Vzorovací tím NEHERA je srdcom celej spoločnosti. Tvorí ho okolo 10 ľudí na čele s riaditeľkou firmy Bibianou Zdútovou a kreatívnym riaditeľom Samuelom Drirom.

So vzorovacím tímom úzko spolupracujú krajčírky. V centrále v Bratislave ušijú prvý protopyp modelu z vybranej látky, v niektorých prípadoch aj takzvanú SMS-ku, čo je vzorka pre predajcov v showroome v Paríži, Miláne a Tokiu.

7. Šitie modelov vo fabrikách

Nehera šitie vo fabrikách

Po finálnom fittingu na modelkách sa prototypy modelov zasielajú do fabrík, kde sa šijú jednotlivé modely vo väčších množstvách. Vo fabrikách prebehne nastavenie strojov na strih látok, ručné šitie, finálna úprava a kontrola produktu.

Kúsky obdivované na parížskom móle vznikajú napríklad aj v Bratislave, Trenčíne, Žiline, Ružomberku, Prostějove, či Partizánskom.

8. Kontrola kvality

Pred zapísaním na sklad prejdú všetky produkty osobnou kontrolou kvality. Kontrolujú sa aj tie najmenšie detaily ako švy a ukončenia.

V Bratislave sa modely pred expedíciou ešte raz skontrolujú, a ručne sa dokončujú aj súkromné objednávky podľa individuálnych požiadavok klientov.

9. Balenie a expedícia

Modely sa jednotlivo zabalia do ochranných folií a pripravujú na expedíciu. NEHERA má v súčasnosti viac ako 40 odberateľov na štyroch kontinentoch. Najobľúbenejšia je značka v Japonsku, Kórei a Číne, ale nájdete ju aj vo vybraných predajniach v Melbourne, Seoule, Osake, New Yorku či v Londýne.

NEHERA je pôvodná československá značka, ktorá bola založená v 30. rokoch minulého storočia úspešným podnikateľom Jánom Neherom. Značka bola vzkriesená v roku 2014 ako oslava slovenského a českého odevného priemyslu. Samuel Drira spolupracoval v minulosti ako stylista a kreatívny konzultant pre značky ako HERMES, The Row, Damir Doma, či Christopher Lemaire. Je kreatívnym riaditeľom a spoluzakladateľom medzinárodne uznávaného magazínu “Encens” a kreatívnym riaditeľom značky NEHERA.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zaručí fair-play účasť v play-off?

Prinášame pravidelný súhrn udalostí, ktoré v posledných dňoch rozčerili hladinu férovosti hokejovej extraligy.

Vážení čitatelia, dva týždne ubehli ako voda a tak je tu priestor bilancovať, čo sa udialo na našich klziskách v uplynulých dňoch.

Naša najvyššia súťaž má pred sebou záverečných 8 kôl, v ktorých viac menej Žilina, Martin a Piešťany bojujú o dve miestenky zaručujúce play-off.  Na opačnom póle tabuľky si to rozdajú Košice, Nitra a Zvolen o najvýhodnejšiu pozíciu do bojov o slovenský ligový primát.

Nie je priestor na chyby, ktoré sa kruto trestajú a pre jeden klub budú s určitosťou znamenať boj o holý život s víťazom druhej najvyššej súťaže. Žiaľ, možno chyby na inom ako ľadovom poli budú znamenať odchod jedného tradičného klubu z ligovej mapy, o tom však neskôr.

Teraz si opäť pripomenieme ligovú tabuľku Fair-play.

Neuveriteľné zvraty sa pri tak krátkom čase neudiali, avšak pár zmien stojí za spomenutie. Spolu s 5-zápasovou víťaznou šnúrou sa v tabuľke férovosti posunula o jeden stupienok Nitra, na 5. miesto pred Skalicu.

Poprad sa taktiež posunul o jednu priečku vyššie, na číslo 8. Opačným pólom tabuľky smeruje Bystrica, ktorá s otvorenou náručou a tromi prehrami v rade dokráčala trestnými minútami  na predposledné miesto tabuľky.

Zaujímavé je i to, že z trojice Bystrica, Poprad a Trenčín iba podtatranci znížili priemer trestných minút pod 15 za zápas. Naopak Zvolenčania nabudení výhrou v Bystrici znížili svoj „náskok“ na jedinú trestnú minútu za Bystricou a takýmto tempom bude v dohľadnej dobe tabuľku neférovosti viesť práve Bystrica.

Zápas hviezd

Keďže naša rubrika sa zaoberá férovosťou, nedá sa nám neupomenúť i zápas hviezd, ktorý sa konal pred pár dňami pod Zoborom. V nitrianskej aréne vytvorili fanúšikovia spolu s hráčmi neopakovateľnú atmosféru podporenú dodržiavaním pravidiel v každom smere.

Takú skvelú , že ani náš päťstogólový Arne Kroták nebol schopný natrikrát moderátorovi odpovedať na otázku. Palec hore za tento nápad!

Naopak nepríjemnosťou posledných dní bolo hrozivo vyzerajúce zranenie Richarda Hunu, ktorý pocítil na vlastnej koži kanadskú tvrdosť bystrického útočníka Gilliesa. Od nás palec dole.

Opora prvej žilinskej formácie však neutrpela vážne zranenie a tak je vlkom k dispozícii v dôležitých bojoch o play-off.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Ramblingy

+ Martin je v tabuľke férovosti druhý a i to mu umožňuje pomýšlať na play-off. Oproti minulej sezóne badať výrazné zlepšenie, keďže daný rok skončili v tejto štatistike na hrozivom 11. mieste!

Najtrestanejšie sú kluby, ktorými preteká Hron – Banská Bystrica i Zvolen.

Bystrica hrala 31 x v oslabení o dvoch hráčov. Inkasovali jediný raz.

+ Góly v presilových hrách paradoxne vedú Bystričania Hvila s Majdanom, zhodne po 8.

+ V prvej šestke Zorov pomstiteľov vylúčení sú aj Zvolenčania Brabenec, Puliš a Semorád.

+ Zvolen vedie tabuľku oslabení s 87 % úspešnosťou.

+ Pridali k tomu aj 5 gólov.

+ Martinčan Vyskoč nastúpil v 18 dueloch pričom neinkasoval ani jednu trestnú minútu!

+ Ďalšia legenda podtatrancov, Ľuboš Bartečko v 44 zápasoch „získal“ neuveriteľné 2 trestné minúty, takisto ako mladý martinský center Jurášek v 42 dueloch. #MyGameIsFairPlay

– Démonom neférovosti je bystrický krídelník Didiomete, ktorý v 7 zápasoch nazbieral 54 minút

Záver

Celkovo sa priemer trestných minút na tím a zápas znižuje priamo úmerne ako sa blíži posledný zápas základnej časti. Uvidíme, či sa najmä Martinu a Žiline hra fair-play vyplatí a či budú odmenení cestou do štvrťfinále.

Pomaly sa rysujú aj štvrťfinálové dvojice a preto si v závere skúsime vyveštiť v krištáľovej guli , kto na koho čaká. Predikcie sú nasledovné :

  • Košice opäť zvíťazia v základnej časti, tentokrát si však sily nezmerajú s Piešťanmi ale chlapcami spod Turca, Martinčanmi
  •  Nitrania si tesne udržia druhé miesto pred Zvolenom a vo štvrťfinále vyzvú žilinský MsHK, pre ktorých to bude po dlhých rokoch prieméra v play-off miesto play-out
  • Kamzíci  z Popradu pocestujú na úvodné duely práve pod Pustý hrad, do Zvolena
  • Bystričania v pravdepodobne najvyrovnanejšej sérii privítajú na úvod Duklu Trenčín

Opačný problém má slovenské kráľovské mesto – Skalica. Klub nemá financie na výplaty hráčom,  a z tohto titulu mu boli skontumované tri zápasy.  Prvýkrát v histórii nedohrá naša súťaž v takom zložení v akom ročník začala.  O ďalšej budúcnosti klubu rozhodne valné zhromaždenie.

Článok vznikol v spolupráci s portálom takurcitee.sk.

Prvý neobjektívny športový portál TakUrčitee.sk odštartoval 1. apríla 2013. Cieľom webu je prinášať fanúšikom iný pohľad na šport. Analýzy, názory, fikcie, predikcie, blogy dodáva tím zložený zo známych autorov a blogerov (Martin Petro, Denis „Bohumil“ Schvarcz – autor projektu) a nových, ambicióznych športových autorov.

Autor textu Michal Mácsai je aktívny futbalista a fanúšik Manchesteru United. Obľubuje florbal, hokej, tenis a skvelé športové výkony.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac