Osem nádherných hodiniek, ktorých výroba trvala mesiace

Dvaja Slováci, Michal Molnár a Igor Fábry, spoločne budujú značku luxusných hodiniek, ktorá konkuruje aj najlepším švajčiarským kúskom.

Hodinky značky Molnar Fabry patria medzi absolútnu svetovú špičku, ktorú uznávajú aj najlepší švajčiarski hodinári.

Vo svojom ateliéri v Banskej Bystrici vyrábajú len niekoľko kusov ročne. Dôvod? Výroba takýchto doslova šperkov trvá priemerne 400 hodín, no pri výnimočných kusoch to môže byť aj dvakrát viac. Každý jeden je originál a ročne ich nevyrobia viac než desať.

Toto je osem unikátnych modelov z ich banskobystrickej dielne, ktorých výroba trvala mesiace:

1. Kovový motýľ

Model: Butterfly Skeleton

V tomto prípade mal klient požiadavku, aby navrhnutý model v nejakej podobe obsahoval motív s motýľom. Remienok je z kože aligátora, puzdro, spona a ciferník z osemnásť karátového ružového zlata.

2. Pravý džentlmen

Model: Classic Gentleman

Hodinky s klasickými motívmi, čiastočne odhaleným skeletonom, vrstveným ciferníkom a vsadenými kameňmi majú rovnako ušľachtilý charakter ako urodzený džentlmen.

3. Dámska elegancia

Model: Lady Ocean

Osemnásť diamantov “vykúkajúcich” priamo zo strojčeka a ciferník pokrytý čiernou perleťou. Ak bol predošlý kúsok určený pre muža vyberaného charakteru, tieto hodinky sú vyrobené, aby zdobili ruku skutočnej dámy.

4. Azúrový aristokrat

Model: Aristocratico Azzurro

Motiváciou pri tomto kúsku bolo vytvoriť umelecké dielo v štýle secesie, ktoré zdobí sedemnásť diamantov vsadených do osemnásť karátového bieleho zlata. Púzdro a spona na remenienku sú ozdobené modrými zafírmi.

5. Stroj času

Model: Time Machine

Športová elegancia s dynamickým motívom a nadčasovým futuristickým dizajnom. Ilúziu pohybu tu vytára precízne navrhnutá a náročne realizovaná geometrická konštrukcia z priamok spojených pod určitým uhlom.

6. Čas naruby

Model: Invertum

Tento model je atypický tým, že strojček bol do puzdra zasadený opačne, takže sa pozeráte na jeho zadnú stranu, pričom ručičky sú presunuté na túto zadnú časť. Takáto operácia nie je rozhodne nič jednoduché ani pre skúsených hodinárov.

7. Kráľovská komplikácia

Model: Tourbillon Art Deco Mysterious

Komplikácia je v hodinárstve jednoducho povedané pridaná funkcia hodiniek. Za tú kráľovsku sa považuje strojček zvaný tourbillon – vylepšenie služiace na elimináciu vplyvu gravitácie na presnosť merania času.

Molnár a Fábry získali takéto zariadenie od švajčiara Christopha Clareta, jedného z najlepších hodinárov sveta, ktorý si svojich odberateľov starostlivo vyberá.

8. Hodinársky diamant

Model: Clarity Diamond Skeleton

Precíznosť, s akou sa vyrábajú hodinky Molnar Fabry, vidieť na gravírovaní ozubených koliečok strojčeka, ktoré sú ozdobené rôznymi vzormi a ornamentami. Brilianty sú vsadené po celom puzdre a dokonca aj na korunke (koliesko na nastavenie času).

Prečítajte si rozhovor s Igorom Fábry a Michalom Molnárom o tom, ako sa tieto prepracované kúsky výrabajú.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Povolania, pri ktorých by netrpezlivému praskli nervy

Tvrdo si vydrú každé euro. Na to, aby vyrobili jediný kus, potrebujú desiatky hodín. No na konci, keď sa ich talent pretaví do jedinečného diela, je im vždy odmenou dobrý pocit.

Na Slovensku je množstvo šikovných a zručných remeselníkov, ktorí sa s nekonečnou trpezlivosťou venujú svojmu poslaniu. Obetujú svoj čas a energiu, aby nás vo výsledku obdarovali originálnymi výrobkami s dušou a vlastným príbehom.

Je obdivuhodné, koľko desiatok hodín náročnej práce pripadá na jeden výrobok týchto umelcov:

1. Výrobca fujár

Ako vyzerá proces výroby fujary si pozrite na videu rezbára Romana Balačina z Popradu:

Poctivá výroba tradičného slovenského hudobného nástroja zaberie pomerne dosť času, pri väčších fujarách to môže byť aj vyše sto hodín práce. Najprv je potrebné vybrať sa do prírody a nájsť vhodné bázové drevo.

Drevo sa opracuje nástrojmi a potom sa zdobí prírodnými motívmi. Vzory sa do nej vyrezávajú ostrým nožíkom, prípadne vyleptávajú kyselinou dusičnou. Na záver sa fujara namorí a lakuje prírodným lakom – šelakom.

2. Profesionálny nožiar

Milos Gnida Ferrarius rucne kute noze

Miloš Gnida z Bánoviec nad Bebravou je profesionálny kováč, ktorý vyrobí ročne asi 40 nožov.  Môže sa to zdať málo, no opak je pravdou, keďže ich kuje zo špeciálnej damaškovej ocele, ktorú si tiež vyrába sám.

K výrobe rukovätí používa rôzne materiály ako jaseňové drevo, bahenný buk ale aj exotické drevo či kosti, rohy a parohy.Výroba zložitejšieho kusu pritom môže trvať aj 100 hodín práce.

3. Obuvník predávajúci ručne šitú obuv

Makara trekove topanky

Firma MAKARA spod Tatier vyrába ručné šité “vibramy”, ktoré sú také kvalitné, že pri dobrej starostlivosti vám vydržia pokojne aj celý život. Na to, aby bol výsledok dokonalý, musí mať majster pevnú ruku aj nervy.

Ak sa napríklad pri výrobe roztrhne koža alebo sa poškodí pri záverečnom obrusovaní, môže začať odznova.

4. Vydavateľ ručne maľovaných máp

Vydavateľstvo CBS z Banskej Bystrice vyrába ručne maľované mapy. Výroba takejto mapy trvá niekoľko mesiacov.

Každý strom, cestu, potok či dom maliar vypracuje do najmenších detailov. Aby bol, čo najpresnejší, ako podklad mu slúží 3D model a pomáha si aj klasickou mapou, alebo leteckými snímkami.

Keď je jeho dielo hotové, tak sa vo vysokom rozlišení zoskenuje a následneho ho grafici a kartografi upravia do výslednej podoby.

5. Výtvarný umelec a kreslič

Výtvarník Miroslav Matuščin z Králik pri Banskej Bystrici kreslí obyčajnou pentelkou nádherne prepracované obrazy zväčša slovenských dreveníc.

Kvôli svojim názorom za minulého režimu nemohol študovať výtvarné umenie, no umeleckému prejavu a božskej trpezlivosti sa stihol priučiť na sukromných hodinách u majstra Albína Brunovského.

Ceruzku si zo všetkých výtvarných prejavov vybral práve kvôli tomu, že ponúka možnosť zamerať sa na detail. Ako sám autor hovori o svojej tvorbe, detailná kresba núti človeka skúmať dielo bližšie. Takto chce bojovať proti povrchnosti, s ktorou sme často v dnešnej dobe konfrontovaní.

Prečítajte si na Sóde aj o iných šikovných remeselníkoch zo Slovenska. Napríklad o výrobcoch unikátnych hodiniek z Banskej Bystrice, stolárovi z Popradu, ktorý vyrába nádherné postele alebo bratoch z Liptova, ktorí vyrábajú lyže.


Za účasť v Novembri 89 ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala tvár študentského hnutia?

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové