Smiech: ako funguje a prečo by sme ho mali používať častejšie?

Ľudský smiech skúmame už celé veky. Aj keď toho ešte veľa ostáva záhadou, jedno je jasné: smiech, či úsmev, vám dokáže podstatne uľahčiť každodenný život.

Ľudský smiech skúmame už celé veky. Prečo napríklad ako prejav radosti vytáčame kútiky úst dohora? A prečo znie smiech tak, ako znie? Aj keď toho ešte veľa ostáva záhadou, jedno je jasné: smiech, či úsmev, vám dokáže podstatne uľahčiť každodenný život.

Úprimnosť nadovšetko

Hneď na začiatok treba podotknúť, že je veľmi evidentný rozdiel medzi úprimným a sileným úsmevom či smiechom. Možnože ho aj viete sami ľahko rozoznať. Niekedy to nebýva veľmi tažké, no pri iných ľuďoch si nemusíte byť istí. Ak by ste na to chceli ísť vedecky, podobne ako francúzsky vedec Guillaume Duchenne, mali by ste pozorovať tieto dva svaly: musculus zygomaticus major a musculus orbicularis oculi.

Ten prvý vytáča kútiky úst dohora a druhý tvorí tie povestné vejáriky vrások smiechu okolo očí. A práve tam sa skrýva pomôcka, podľa ktorej môžete druhy smiechu rozoznať. Zatiaľ čo sval úst vieme vedome ovládať, ten okolo očí už koná sám. Ak sa teda niekto smeje neúprimne, spoznáte to práve na jeho očiach. Tie ostanú nehybné a mĺkve.

Smiech v zvieracej ríši

Smiech si osvojili už aj niektoré druhy zvierat – vrátane toho predstieraného. Vraj aj opice dokážu smiech len hrať. A rovnako ako my, aj ony ho podvedome napodobňujú vtedy, keď sa smeje niekto v ich okolí. Nie nadarmo sa teda hovorí, že smiech je nákazlivý.

V zvieracej ríši môže smiech fungovať aj ako vyvesenie bielej zástavy. Keď napríklad psy ceria zuby (a nevrčia), častokrát tým druhému psovi, alebo človeku, naznačujú svoju submisivitu. Predchádzajú tak konfliktu. Robia to tak aj spomínané opice a robíme to aj my, ľudia.

Smiech totiž dokáže ostatných odzbrojiť, uvoľniť napätú situáciu a výrazne zlepšiť náladu. Možno sa ním nevyhneme rovno fyzickej bitke, ale minimálne ním dokážeme vylepšiť dusnú atmosféru, či posmeliť niekoho v spoločnom rozhovore.

Úprimný smiech a úsmev sú znakom otvorenosti, prístupnosti a rovnosti. Dávajú druhým najavo, že sa nás nemusia obávať, ani sa pred nami hanbiť. Topia ľady, ktoré predtým vytvorili strnulé výrazy a prísne mračenie. Posilňujú dôveru, ktorá mohla dovtedy chýbať.

Ako sa smiechom dopracovať k úspechu

Prívetivá tvár sa vám vyplatí aj pri podnikaní – a to doslova. Vedci totiž zistili, že žoviálni predajcovia a obchodníci majú u zákazníkov podstatne väčší úspech. Neplatí teda, že nás lákajú len seriózne poznatky a vážni odborníci. Tí tvoria len stránku expertízy, no chýba im to zásadné: dôveryhodnosť.

Inštitút Maxa Plancka a Vysoká škola ekonomická v Toulouse tento fakt overovala experimentom, v ktorom sa ľudia hrali na predajcov a kupcov. „Kupci“ si pred rozhovorom s predajcom pozreli ich prezentačné video. Každý predajca v ňom čítal ten istý text, ktorý im vedci vopred pripravili, no medzi výsledkami jednotlivých predajcov aj tak pozorovali veľké rozdiely.

Rozhodujúcim faktorom vo veci úspechu bola prirodzenosť prejavu vo videu. Práve tá mala medzi kupcom a predajcom vopred vytvoriť dôveru. Čím úprimnejšie dokázal predajca predviesť úsmev a prívetivý výraz, tým skôr mu boli jeho „zákazníci“ ochotní obetovať peniaze.

Či sa teda rozprávate s niekým z rodiny, priateľom, alebo obchodným partnerom, váš výraz a úprimnosť toho výrazu má veľký vplyv na to, aký bude mať rozhovor výsledok. Ak sa snažíte docieliť ten najlepší, úsmevom ani smiechom rozhodne nešetrite – no nezabudnite ani na úprimnosť.

Neuronation

Aplikácia určená na precvičovanie mozgových závitov má vo svete už viac než 10 miliónov priaznivcov. Ponúka možnosť vytvárania vlastných tréningových plánov s dôrazom na rôzne mozgové aktivity. Jej metódy a obsah sú tvorené v spolupráci s vedcami a neurológmi. 

Je dostupná pre iOS aj Android

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

10 tipov na krátke výlety z Košíc

Kam na výlet z metropoly východu? Spolu s Hyundai sme pre vás vybrali pár tipov na výlety autom podľa toho, koľko máte voľného času. Či už je to pol dňa, alebo celý víkend.

Tento článok je súčasťou seriálu “Krátke výlety”, v ktorom navštevujeme s Hyundai (autami Santa Fe, Grand Santa Fe alebo i10) pekné miesta, aby sme vám o nich napísali.

Nie je nič lepšie ako si krátkym výletom vyčistiť hlavu. Sadnúť do auta, na chvíľu opustiť mesto a zažiť dobrodružstvo. Ak celkom neviete, kam sa vybrať, poradíme vám.

Poldňové výlety

Rozhľadňa Hradová pri Košiciach

Nachádza sa na území košického lesoparku a dostať sa k nej dá pravidelnou linkou mestskej dopravy a krátkou prechádzkou po náučnom chodníku. Je vysoká 21,5 metra a ponúka široký výhľad na Košickú kotlinu. V blízkosti veže sú aj pozostatky stredovekého hradu s unikátnou trojuholníkovou baštou.

Hradová
Hradová
Hradová

Autor fotografií: Jozef Kotulič (1, 2) Bubamara (3)

Drevený kostolík v Brežanoch

Na Slovensku je až 60 unikátnych drevených kostolíkov a chrámov. Za svoj špecifický vzhľad vďačia jedinečnej stavebnej technológii, pri ktorej majstri remeselníci používali ako stavebný materiál výlučne drevo. Keď sa pozriete na chrámy zblízka, nenájdete žiadne kovové spoje, stavané boli bez použitia jediného klinca.

Od Košíc je najbližšie Kostol svätého Lukáša Evanjelistu z roku 1727, ktorý sa nachádza v obci Brežany pri Prešove. Patrí medzi najstaršie drevené kostoly na Slovensku.

Ďalšie výnimočné chrámy východného Slovenska, zapísané aj do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO nájdete v obciach Bodružal, Ladomírova, Ruská Bystrá a Hervartov. Prečítajte si viac o týchto nádherných stavbách.

Brežany

Brežany

Bodružal

Bodružal

Ladomirová

Ladomirová

Autori fotografií: Jozef Kotulič (1), Vladimír Šifra (2, 3)

Rozhľadňa Tokaj

V pôvabnej vinárskej obci Malá Tŕňa, nachádzajúcej sa v tokajskej vinohradníckej oblasti sa nachádza unikátna dvanásť metrov vysoká turistická rozhľadňa postavená v tvare vínneho suda. Vznikla v roku 2015, no odvtedy stihla za svoje netradičné architektonické riešenie pozbierať viacero ocenení. V noci je veža krásne osvetlená.

Autor fotografie: Traveltipy

Jednodňové výlety:

Najväčšie a najstaršie opálové bane na svete

Medzi obcami Zlatá baňa a Červenica, asi tridsať kilometrov od Košíc, sa nachádza jeden unikát. Opálové bane takéhoto rozsahu a s takou dlhou históriou ťažby sa nenachádzajú nikde na svete. Z týchto baní pochádza aj Harlekýn – najväčší nájdený kus drahého opálu na svete.

V 16. storočí boli známe po celom svete, no je možné, že opál sa tu ťažil už od rímskych čias. Unikátny drahý opál z týchto končín, mali v obľube aj členovia rodiny cisára Napoleona. Do 19. storočia boli tieto bane jedinou lokalitou na svete, kde prebiehala jeho ťažba. V roku 1922 bola z ekonomických dôvodov ťažba ukončená.

Momentálne je verejnosti sprístupnená trasa zo štôlne JOZEF o  dĺžke 1,2 kilometra. Na prehliadku si vyčlente približne 45 – 60 minút, rezervovať si ju môžete na tejto stránke. Návštevníci pri prehliadke uvidia vzorky opálov, rozličných minerálov, banské svietidlá, vozíky a storočie staré nástroje používané baníkmi.

pivnica
smerové tabule
kamene

Autori fotografií: Ing.Mgr.Jozef Kotulič (1, 2), Opalove bane (3)

 

 

Jaskyňa Domica

Styx bola v starogréckej mytológii rieka, po ktorej prievozník prevážal duše zomrelých do krajiny mŕtvych. Rieku Styx (alebo skôr riečku) však máme aj na Slovensku. Je dlhá 140 metrov a našli by ste ju v najväčšej jaskyni národného parku Slovenský kras, v Domici.

Tá naša pôsobí o čosi optimistickejšie. Namiesto duší po ňej na malej loďke sprievodca preváža turistov. Počas plavby tak majú čas plne si vychutnať mimoriadnú pestrosť a bohatstvo tvarov kvapľovej výzdoby, vďaka ktorým patrí Domica medzi najkrajšie jaskyne na Slovensku.

jaskyňa
jaskyňa
jaskyňa

Autor fotografií: Jojo

Krásnohorská jaskyňa

Návšteva Krásnohorskej jaskyne je pozoruhodným zážitkom už len kvôli tomu, že do nej musíte zostúpiť v špeciálnej kombinéze a nepremokavej obuvi. Na cestu si posvietite čelovkou pripevnenou na prilbe.

V jaskyni sa nachádza jeden z najväčších sintrových útvarov na svete. Nazýva sa Kvapeľ rožňavských jaskyniarov a donedávna bol zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší. Má úctyhodných 34 metrov a váží 2 000 ton.

 

Morské Oko

Najznámejšími vodnými plochami východného Slovenska sú jednoznačne Zemplínska Šírava a Domaša. Pokiaľ ide o prírodné jazerá, jedným za najkrajších je Morské oko, najväčšie sopečné jazero a zároveň tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku.

Nachádza sa v katastri obce Remetské Hámre a najľahšie sa k nemu dostanete z koncového záchytného parkoviska Krivec po modrej turistickej značke.

Kúpanie či rybolov sú tu však prísne zakázané. Jazero je štátnou prírodnou rezerváciou a zároveň územím európskeho významu sústavy Natura 2000.

jazero
jazero
jazero

Autor fotografií: Jiří Komárek

Skanzen ukrajinskej kultúry

V okrajovej časti mesta Svidník sa nachádza expozícia v prírode, ktorá návštevníkom predstavuje  životné podmienky a duchovnú kultúru Ukrajincov a Rusínov na Slovensku.

Klenotom skanzenu je drevený chrám z Novej Polianky s bohatou interiérovou výzdobou. Zaujímavou súčasťou expozície sú okrem tradičných hospodárskych budov aj vidiecke technické stavby či verejné budovy, ktoré niekedy neodmysliteľne patrili k životu na dedine ako veterný mlyn, vodný mlyn či vodná píla, požiarna zbrojnica, obchod a škola.

Svidník
Svidník
Svidník

Autor fotografií: János Korom Dr.

 

 

Víkendový výlet:

Tihany, Maďarsko

Dedinka Tihany stojí na brehoch známeho Balatonu, na rovnomennom poloostrove, pričom v jeho vnútrozemí sa nachádza ďalšia vodná plocha – menšie jazero. V mnohých cestopisoch a turistických bedekroch je označovaná ako najkrajšia dedinka Maďarska.

Dominantou obce je benediktínske Tihanské opátstvo, ktoré pochádza z 11. storočia. V roku 1921 tu bol krátko väznený posledný habsburský cisár, Karol I.

Tihany sa od tých čias stihlo stať populárnou turistickou destináciou a dnes sa môže pochváliť najvyšším HDP v celej krajine.

Tihany
Tihany
Tihany

Autori fotografií: JP Song (1, 2), János Korom Dr. (3)

Hrad a dedina Hollókő – maďarský Vlkolínec

Ďalšia romantická dedinka v Maďarsku, ktorú sa oplatí vidieť, je dedinka Hollókő. Dostanete sa tam, ak z diaľnice odbočíte smerom na mesto Salgótarján a po niekoľkých kilometroch doľava smerom na Szécsény, kde už vás po chvíľke tabuľa nasmeruje na Hollókő.

Táto tradičná dedinka s pôvodnými sedliackými domami, ktoré sú stále obývané, bola, podobne ako náš slovenský Vlkolínec, zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nad obcou sa týči nádherný hrad s rovnakým názvom.

chalupy
kostol
hrad

Autor fotografií: János Korom Dr.

Veľa šťastných kilometrov

Hyundai zmení váš zážitok z jazdy. Ich nové i10 je síce malé auto, no predčí všetky očakávania. Je oveľa priestrannejšie, ako sa na prvý pohľad zdá a na túto triedu pôsobivo vybavené. Ale veď presvedčte sa sami, pozrite si stránku alebo si dajte rovno testovaciu jazdu. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov!


Lifetech: Čo je nové