Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Takto sa vyrábajú stoličky, ktoré ovládli kaviarne a bary

Jedna zo stoličiek údajne v roku 1867 vypadla z reštaurácie na prvom poschodí Eiffelovej veže a nepoškodila sa. Odvtedy si stoličky TON držia povesť kvalitného a odolného nábytku.

Stolička je pre človeka taká bežná vec, že sa iba zriedkavo zamýšľa nad jej pôvodom či príbehom. Málokomu napadne, že na stretnutiach alebo posedeniach s priateľmi, môže sedávať na niečom, čo je ikonou svetového dizajnu a zároveň jedným z najviac masovo produkovaných predmetov vôbec.

To je prípad stoličiek od firmy TON, ktoré vďaka svojej nenápadnej elegancii tvoria dušu mnohých podnikov, reštaurácií a aj domácností.

Už od polovice 19. storočia sa vyrábajú na tom istom mieste, neďaleko slovenských hraníc – v Bystřici pod Hostýnem. Pozrite sa, ako z neopracovaných kúskov dreva vzniká nábytok, ktorého sa predali desiatky miliónov kusov.

Sušenie dreva a guľatina

Výroba stoličky TON začína už niekoľko mesiacov predtým, než sa drevo dostane do rúk majstrov. Do skladu prídu hranoly, ktoré sa musia vysušiť na určité percento vlhkosti.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Doba sušenia závisí na vlastnostiach materiálu a spôsobe jeho použitia. Väčšinou to trvá tri mesiace. Potom sa drevo obrúsi do formy guľatiny.

Naparovanie v peci

Najvhodnejšie na ohýbanie je bukové drevo. Aby sa dalo tvarovať, vkladá sa do sýtej pary s teplotou okolo 100 °C. Dĺžka naparovania sa odvodzuje podľa priemeru guľatiny. Čo centimeter, to hodina.

Ohýbanie

Ohýbač vloží guľatinu do tvárnice, utesní ju a nasadí na špeciálnu pásnicu. Vďaka tomu sa štruktúra dreva nepoškodí, a aj napriek zmene tvaru si zachová pevnosť. Môže to vyzerať jednoducho, ale je to veda. Naučiť sa tento postup trvá viac než rok.

Morenie

Jednotlivé kusy alebo celé stoličky putujú do špeciálnych kadí naplnených moridlom, ktoré im dodá požadovanú farbu. Ak si zákazník želá prírodnú farbu dreva, stoličky sa len nalakujú alebo naolejujú.

Kompletizácia

Jednotlivo spracované diely sa skladajú na špeciálnom pracovisku. Skúsení zamestnanci dokážu stoličku (na obrázku model no. 16) poskladať aj za minútu a pol.

Lakovanie

V závere výrobného procesu prichádza na rad lakovanie. Každý kus vyrobeného nábytku prejde rukami zručného pracovníka.

Čalúnenie

Čalunenie stoličiek sa robí podľa priania zákazníka. Môže si vybrať materiál a jeho farbu, prípadne dodať vlastný. Pri vybraných modeloch sa môžu očalúnené operadlá a sedačky ešte vyzdobiť aj dekoratívnymi klinčekmi.

Testovanie

Produkty prechádzajú kontrolou kvality na každom stupni výroby. Musia podstúpiť špecifické testy pevnosti a životnosti.

Tento článok vznikol v spolupráci s firmou TON.

TON pokračuje v tradícií rodinnej firmy THONET, ktorá v Bystřici pod Hostýnem vyrába stoličky z ohýbaného dreva od roku 1861. Odvtedy sa z mesta obklopeného bukovými lesmi vyvážajú stoličky do celého sveta.

V roku 1953, vtedy už národný podnik THONET, zmenil názov na TON (Továrny Ohýbaného Nábytku) a tento názov si zachoval až do súčasnosti.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

7 tipov, ako si vyčariť doma pohodu nielen počas Vianoc

Dánsky fenomén hygge sa teší popularite na celom svete. Čo to vlastne je? Dánsky pojem hygge sám o sebe nemá doslovný slovenský preklad a voľne ho môžeme preložiť ako „pohodlie, ktoré v nás vyvoláva pocit spokojnosti”.

Hygge predstavuje všetky činnosti a veci, ktorými sa obklopujeme a spôsobujú nám radosť či pocit pohodlia. Môžu to byť úplné maličkosti ako teplé pyžamo či seriálový maratón. Počas sviatkov je ten správny časna to, skryť sa pod deku a spraviť si pravú domácu pohodu ako Dáni. Tu je zopár inšpirácií, ako na to:

 

Sviečky

Podľa prieskumov sú Dáni najväčšími spotrebiteľmi sviečok v Európe (na 1 obyvateľa pripadá 6 kg sviečok). Takže šetrite energiu, všade zhasnite a zapáľte si sviečky. Pri sviečkach si môžete čítať, pozerať televíziu, večerať, pracovať či oddychovať.

 

Trávte čas s najbližšími

Byť spolu je jedným z hlavných princípov hygge. Trávte čo najviac času so svojimi najbližšími a stretávajte sa s priateľmi, pokojne kvôli ďalšej hygge aktivite – napríklad spoločnej večeri či vareniu, hrajte spoločenské hry alebo choďte na prechádzku.

 

Čítajte si

Pripravte si zoznam kníh, ktoré chcete počas zimných dní prečítať. Ideálne pri sviečkach a dobrom čaji či teplom kakau. Spravte si čitateľský denník, značte si, ktoré knihy sa vám páčili alebo si spravte vyhodnotenie, koľko kníh ste prečítali.

 

Choďte von

Aj keď sa to tak môže zdať, hygge nie je len o trávení času vo vnútri. Patria sem aj vonkajšie aktivity – prechádzky v prírode, stanovačka, na jeseň zbieranie gaštanov či hrabanie lístia, v zime stavanie snehuliaka.

 

Spravte si doma pohodlie

Naplňte svoju domácnosť pohodlím. Pekných vankúšov a diek nie je nikdy dosť. Tiež nie je nič lepšie ako bosé nohy na chlpatom koberci. Záclony a závesy zútulnia priestor a dodajú mu teplo. Sviečky zase krásne dotvoria atmosféru. Kúpte si teplé pyžamo a hrubé ponožky, v ktorých si vyložíte nohy na stôl a oddýchnete si.

 

Ručné práce

Vyšívanie, pletenie či háčkovanie sú ideálne aktivity na zimné večery pod dekou. Nielenže si tak váš mozog oddýchne, ale tiež si vytrénujete sústredenie a popritom vyrobíte peknú dekoráciu či doplnok. Motívov a inšpirácií nájdete na internete kopec.

 

Navarte si

Chutné jedlo nás všetkých napĺňa radosťou. Upečte si domáci kváskový chlebík, ktorý rozvonia vašu kuchyňu a nebudete sa vedieť dojesť jeho chrumkavej kôrky a mäkkej striedky. K teplému nápoju patrí neodmysliteľne aj sladká maškrta. Škoricové hniezda, ovocná bublanina či medovníky sú stávkou na istotu.

Akým spôsobom si pohodovú atmosféru vytvárate vy? Dajte nám vedieť na našom Facebooku.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.