Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Tieto lízatká sú také pekné, že si ich budete chcieť vystaviť na poličke

Pozrite sa, ako sa v Podunajských Biskupiciach ručne vyrábajú farebné sladkosti.

Roksové cukrovinky sú tvrdé, ručne vyrobené cukríky alebo lízatká rôznych tvaroch a chutí. Vyrábajú sa z cukrového sirupu, ktorý sa varí pri teplote 160°C.

Juliana Lelkešová je majiteľka manufaktúry Le Sucré, ktorá tieto ťahané farebné cukrovinky ako jediná na Slovensku vyrába ručne.

Vyrábať dúhové cukríky sa Juliana rozhodla pred tromi rokmi. Po absolvovaní kurzu v Maďarsku, kde je táto tradičná výroba stále v obľube, nasledoval rok skúšania a dolaďovania vlastnej receptúry. Svojej manufaktúre dala nádych moderného retra, charakteristického pre francúzske sladkosti.

Tim Le Sucre Juliana

Postup tradičnej ručnej výroby ostal, čo sa však zmenilo, je prevedenie. V Le Sucré radi experimentujú – cukríky a lízatká majú netradičné farby, príchute a vzory. Ako hovorí Juliana: „U nás ružové lízatko nikdy nemá malinovú príchuť, ale trebárs tiramisu alebo kiwi.“ 

A ako to vyzerá, keď sa balíčky cukríkov vyrábajú bez pomoci strojov?

1.Varenie cukrového sirupu

Základom receptu je cukrový sirup z vody, cukru a glukózového sirupu. Najproblematickejšie pri jeho varení je správne zahrievanie – pri ideálnej vlhkosti vzduchu sa ingrediencie musia variť, až pokým zmes nedosiahne teplotu 150°C.

V tomto bode sa do sirupu primiešajú prírodné arómy zvolených príchutí.

Le Sucre cukrovy sirup

2. Chladenie a farbenie

Zahustený cukrový sirup sa vyleje na mramorový stôl, kde sa zmes chladí a farbí. Sirup tuhne pomerne rýchlo, takže treba pracovať svižne.

Le Sucre farbenie

3. Tvarovanie

Na tvarovanie cukrovej zmesi má cukrár približne hodinu. Konzistenciou hmota pripomína plastelínu, ktorá sa dá ľahko tvarovať a strihať. Na prácu sa používajú nahrievané pracovné plochy, ktoré spomaľujú tuhnutie zmesi.

Le Sucre

Le Sucre

V dielni je na stene zavesená špeciálna pomôcka, veľký kovový hák. Cez hák sa hmota „ťahá“, aby sa prevzdušnila a získali sa perleťové odlesky.

Le Sucre hak

Z jednotlivých farebných kúskov sa zlepí výsledný dizajn do jedného hrubého valca.

Le Sucre tvarovanie hmoty

4. Nastrihanie tenkých tyčiniek

Z valca sa naťahajú a nastrihajú dlhé tyčinky, ktoré už majú finálnu hrúbkou cukríkov. Pokým trochu nestuhnú, musia sa neustále vaľkať. Inak by sa mohol ich oblý tvar zdeformovať.

Le Sucre sliz

Le Sucre valkanie

5. Zatočenie alebo nastrihanie tyčiniek

Tyčinky sa buď natočia do tvaru lízatiek (môže to byť srdiečko, špirála alebo fúzy), alebo sa nasekajú na malé cukríky.

Le Sucre lizatko

Le Sucre sekanie cukrikov

6. Ozdobné balenie

Keď cukrovinky stuhnú, navážia sa a zabalia do pekného dizajnového balenia. Na výber sú klasické ozdobné vrecúška, poháre alebo dokonca skúmavky.

Le Sucre

Le Sucre

Le Sucré je sladká manufaktúra, ktorá sa okrem výroby tradičných tvrdých cukríkov špecializuje na francúzske makarónky a sezónne sladkosti. V Podunajských Biskupiciach na objednávku pripravujú bonbóny, brownies, slaný karamel, perníčky, či torty bez fondánu. Ich výrobky si môžete kúpiť aj na občasných trhoch.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

7 tipov, ako si vyčariť doma pohodu nielen počas Vianoc

Dánsky fenomén hygge sa teší popularite na celom svete. Čo to vlastne je? Dánsky pojem hygge sám o sebe nemá doslovný slovenský preklad a voľne ho môžeme preložiť ako „pohodlie, ktoré v nás vyvoláva pocit spokojnosti”.

Hygge predstavuje všetky činnosti a veci, ktorými sa obklopujeme a spôsobujú nám radosť či pocit pohodlia. Môžu to byť úplné maličkosti ako teplé pyžamo či seriálový maratón. Počas sviatkov je ten správny časna to, skryť sa pod deku a spraviť si pravú domácu pohodu ako Dáni. Tu je zopár inšpirácií, ako na to:

 

Sviečky

Podľa prieskumov sú Dáni najväčšími spotrebiteľmi sviečok v Európe (na 1 obyvateľa pripadá 6 kg sviečok). Takže šetrite energiu, všade zhasnite a zapáľte si sviečky. Pri sviečkach si môžete čítať, pozerať televíziu, večerať, pracovať či oddychovať.

 

Trávte čas s najbližšími

Byť spolu je jedným z hlavných princípov hygge. Trávte čo najviac času so svojimi najbližšími a stretávajte sa s priateľmi, pokojne kvôli ďalšej hygge aktivite – napríklad spoločnej večeri či vareniu, hrajte spoločenské hry alebo choďte na prechádzku.

 

Čítajte si

Pripravte si zoznam kníh, ktoré chcete počas zimných dní prečítať. Ideálne pri sviečkach a dobrom čaji či teplom kakau. Spravte si čitateľský denník, značte si, ktoré knihy sa vám páčili alebo si spravte vyhodnotenie, koľko kníh ste prečítali.

 

Choďte von

Aj keď sa to tak môže zdať, hygge nie je len o trávení času vo vnútri. Patria sem aj vonkajšie aktivity – prechádzky v prírode, stanovačka, na jeseň zbieranie gaštanov či hrabanie lístia, v zime stavanie snehuliaka.

 

Spravte si doma pohodlie

Naplňte svoju domácnosť pohodlím. Pekných vankúšov a diek nie je nikdy dosť. Tiež nie je nič lepšie ako bosé nohy na chlpatom koberci. Záclony a závesy zútulnia priestor a dodajú mu teplo. Sviečky zase krásne dotvoria atmosféru. Kúpte si teplé pyžamo a hrubé ponožky, v ktorých si vyložíte nohy na stôl a oddýchnete si.

 

Ručné práce

Vyšívanie, pletenie či háčkovanie sú ideálne aktivity na zimné večery pod dekou. Nielenže si tak váš mozog oddýchne, ale tiež si vytrénujete sústredenie a popritom vyrobíte peknú dekoráciu či doplnok. Motívov a inšpirácií nájdete na internete kopec.

 

Navarte si

Chutné jedlo nás všetkých napĺňa radosťou. Upečte si domáci kváskový chlebík, ktorý rozvonia vašu kuchyňu a nebudete sa vedieť dojesť jeho chrumkavej kôrky a mäkkej striedky. K teplému nápoju patrí neodmysliteľne aj sladká maškrta. Škoricové hniezda, ovocná bublanina či medovníky sú stávkou na istotu.

Akým spôsobom si pohodovú atmosféru vytvárate vy? Dajte nám vedieť na našom Facebooku.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.