Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Tuniak, čo dorastá do veľkosti žraloka

Morské ryby z druhého konca sveta väčšinou nie sú predmetom zaujímavých konverzácií. Vo Fou Zoo ich však vnímajú inak. Pre nich sú stotožnením individuality a kvality, ktorú vyhľadávajú najviac. Aby to ale nebolo rozprávanie len tak do vetra, vytvorili podrobnú ilustráciou doplnenú príručku o rybe, ktorá akceleruje rýchlejšie ako športiak – tuniak.

Pokiaľ sa s niekým začnú rozprávať o tuniakovi, veľa ľudí si ihneď vybaví klasickú tuniakovú konzervu, ktorú dostať v supermarkete. Oni však na rozdiel od konzervární, ktoré spracuvávajú malé stredozemné tuniaky lovené vo veľkých množstvách, Bonito, používajú iba modroplutvé tuniaky, ktoré boli lovené na udicu. Vo svete známe ako Bluefin tuna.

Ryba, čo dorastá do veľkosti žraloka

Tieto tuniaky migrujú v teplých prúdoch naprieč oceánom a ich telo je priam vybudované k rýchlosti.

Minimálne už len tým, že tvarom pripomína torpédo a z nuly na päťdesiat dokáže zrýchliť za menej ako sekundu.

Veľa ľudí pritom prekvapí, akí sú veľkí. Len tak pre porovnanie – Fou Zoo sushi majster Tomáš Lysý občas porciuje tuniakov, ktorí vážia cez 140 kilogramov. A to sú ešte tie mladšie a menšie kusy.

Tuniakový tatarák

Tuniakový tatarák, chips zo sushi ryže, šalotka, šťavel

Čo mäso, to iný typ prípravy

Tuniak je pritom jedna z mála rýb, ktorá sa dá porciovať podobne ako hovädzie mäso. A tak ako pri hovädzine, aj tu má každá časť svoje pomenovanie, odlišnú kvalitu a odporúčanie, na čo sa hodí najviac.

Na chrbte sa nachádza akami, po slovensky sviečkovica – sýtočervená časť mäsa, s ktorou sa najčastejšie stretnete v klasických sushi rolkách, pri príprave tradičného sashimi alebo v celku, ako steak. Jemná štruktúra mäsa a menej výrazná, nekonfliktná chuť, spôsobili, že sa tento kus mäsa stal jednou z najkonzumovanejších častí tuniaka vôbec.

Brucho ako lahôdka

Nižšie je podbrušná časť toro, ktorá je na rozdiel od akami oveľa tučnejšia, navyše s pekným mramorovaním naprieč svalovinou.

Toro sa rozdeľuje na ďalšie dve časti – chu-toro a o’toro. Ich jediný rozdiel je v pomere tuku a svaloviny. Kým chu-toro je zo 60% svalovina a zo 40% tuk, pri o’toro je to presne naopak. Obe časti však svojím vzhľadom pripomínajú viac pekne prerastený steak, či dokonca bravčovú slaninu, než rybu.

Tuniakové sashimi

Moderné tuniakové sashimi, daikon, chips z morskej riasy

Inak, je zaujímavé, že čím je tuniak väčší, tým je celé toro viac jemnejšie a má tendenciu sa doslova rozplývať na jazyku. Vo svete sa aj preto považuje za jeho najlahodnejšiu časť.

Z celého tuniaka sa pritom využívajú aj líčka, horná časť hlavy, krk alebo časti pri chvoste.

“Zo špičiek na hlave je napríklad skvelý tatarák. My sme ho spojili so šalotkou a pažítkou, a tiež sme sa vyhrali s podávaním. Je servírovaný na chipsoch zo sushi ryže poprášených repovým prachom a yuzu džúsom. Ochutený je tradičnou japonskou omáčkou ponzu a sezónnou bylinkou – teraz je to šťaveľ. Radi ho servírujeme na vysekaných kusoch ľadu, ktoré nám evokujú more a podporujú čerstvosť tuniaka,” vysvetľuje Michal Konrád, šéfkuchár Fou Zoo.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Naopak, sashimi, ktoré sa pripravuje z časti akami, je v Japonsku považované za jednu z tradičných lahôdok. Často sa servíruje ako prvý chod.

“Tenké plátky ryby sú položené na tsume, najemno nakrájanej japonskej reďkovke daikon, ktorá sa len premyje vodou. My tuniakové sashimi servírujeme aj v modernej verzii, s chipsami z morských rias nori a kornútikmi z daikonu. Všetko je to navyše preliate príjemne pikantným dresingom z kizame wasabi,” dopĺňa Fou Zoo sushimajster.

 

Viete ako sa porciuje tuniak do ďalších skvelých jedál alebo ako šéfkuchár spozná, že bol chytený na udicu? Prečítajte si celý ilustrovaný článok a uvidíte, ako sa pracuje s kvalitnými rybami.

Páčil sa vám článok?
12345
(Zatiaľ žiadne hodnotenia)
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

7 tipov, ako si vyčariť doma pohodu nielen počas Vianoc

Dánsky fenomén hygge sa teší popularite na celom svete. Čo to vlastne je? Dánsky pojem hygge sám o sebe nemá doslovný slovenský preklad a voľne ho môžeme preložiť ako „pohodlie, ktoré v nás vyvoláva pocit spokojnosti”.

Hygge predstavuje všetky činnosti a veci, ktorými sa obklopujeme a spôsobujú nám radosť či pocit pohodlia. Môžu to byť úplné maličkosti ako teplé pyžamo či seriálový maratón. Počas sviatkov je ten správny časna to, skryť sa pod deku a spraviť si pravú domácu pohodu ako Dáni. Tu je zopár inšpirácií, ako na to:

 

Sviečky

Podľa prieskumov sú Dáni najväčšími spotrebiteľmi sviečok v Európe (na 1 obyvateľa pripadá 6 kg sviečok). Takže šetrite energiu, všade zhasnite a zapáľte si sviečky. Pri sviečkach si môžete čítať, pozerať televíziu, večerať, pracovať či oddychovať.

 

Trávte čas s najbližšími

Byť spolu je jedným z hlavných princípov hygge. Trávte čo najviac času so svojimi najbližšími a stretávajte sa s priateľmi, pokojne kvôli ďalšej hygge aktivite – napríklad spoločnej večeri či vareniu, hrajte spoločenské hry alebo choďte na prechádzku.

 

Čítajte si

Pripravte si zoznam kníh, ktoré chcete počas zimných dní prečítať. Ideálne pri sviečkach a dobrom čaji či teplom kakau. Spravte si čitateľský denník, značte si, ktoré knihy sa vám páčili alebo si spravte vyhodnotenie, koľko kníh ste prečítali.

 

Choďte von

Aj keď sa to tak môže zdať, hygge nie je len o trávení času vo vnútri. Patria sem aj vonkajšie aktivity – prechádzky v prírode, stanovačka, na jeseň zbieranie gaštanov či hrabanie lístia, v zime stavanie snehuliaka.

 

Spravte si doma pohodlie

Naplňte svoju domácnosť pohodlím. Pekných vankúšov a diek nie je nikdy dosť. Tiež nie je nič lepšie ako bosé nohy na chlpatom koberci. Záclony a závesy zútulnia priestor a dodajú mu teplo. Sviečky zase krásne dotvoria atmosféru. Kúpte si teplé pyžamo a hrubé ponožky, v ktorých si vyložíte nohy na stôl a oddýchnete si.

 

Ručné práce

Vyšívanie, pletenie či háčkovanie sú ideálne aktivity na zimné večery pod dekou. Nielenže si tak váš mozog oddýchne, ale tiež si vytrénujete sústredenie a popritom vyrobíte peknú dekoráciu či doplnok. Motívov a inšpirácií nájdete na internete kopec.

 

Navarte si

Chutné jedlo nás všetkých napĺňa radosťou. Upečte si domáci kváskový chlebík, ktorý rozvonia vašu kuchyňu a nebudete sa vedieť dojesť jeho chrumkavej kôrky a mäkkej striedky. K teplému nápoju patrí neodmysliteľne aj sladká maškrta. Škoricové hniezda, ovocná bublanina či medovníky sú stávkou na istotu.

Akým spôsobom si pohodovú atmosféru vytvárate vy? Dajte nám vedieť na našom Facebooku.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.