Výrobu vianočných ozdôb v Čadci nepoložila revolúcia, ani konkurencia z Číny

Výrobné družstvo Okrasa už od roku 1954 vyrába v Čadci sklenené vianočné ozdoby. Každý jeden kus sa ručne vyfúkne aj namaľuje.

Výrobné družstvo Okrasa už od roku 1954 vyrába v Čadci sklenené vianočné ozdoby – až doteraz sa každý jeden kus ručne vyfúka aj namaľuje. Družstiev ostalo na Slovensku len málo. O dôvod viac, aby sa s predsedníčkou družstva Annou Ostružiarovou porozprával Jakub Ptačin.  

Meníte doma vianočné ozdoby každý rok, keď s nimi pracujete? 

Nie každý. Ale máme zaužívané, že posledných asi 10 rokov máme benefit pre našich zamestnancov, že im urobíme veľmi pekné 35-kusové sady. Dostanú k tomu aj nejaké figúrky a sú tým pádom vystrojení aj na Vianoce. Vlani sme si vyrobili takú červeno-bielu kolekciu, tak tú som mala aj na stromčeku.

Nemáte to teda tak, že ako predsedníčka družstva musíte mať najkrajší stromček v okolí 100 kilometrov od Čadce?

(smiech) Nie, nie…

Anna Ostružiarová

Majú Slováci tendenciu si kupovať vaše výrobky, pretože sú slovenské?

Myslím si, že časť obyvateľstva sa k slovenským výrobkom vracia.

A akými cestami sa vedia dostať k vašim výrobkom?

Máme podnikovú predajňu tu v areáli, dávame do jedného obchodného reťazca a veľa menších obchodníkov chodí k nám, nakúpia u nás a ďalej to distribuujú. A dá kúpiť aj cez internet – cez náš eshop.

Koľko toho predáte cez internet?

Je to nejakých 8 percent z celkového predaja.

A viete vy predpokladať, čo sa bude páčiť ľuďom túto sezónu alebo ďalšiu?

Máme dizajnérske oddelenie, kde sa vymýšľajú nové vzory. No a samozrejme podľa módnych trendov robíme aj škálu farieb tak, aby sa páčila nášmu klientovi.

Vzory

Kto je vaša konkurencia? Vyrába ešte niekto na Slovensku alebo v okolitých krajinách vianočné ozdoby?

Na Slovensku len malé firmičky. V okolitých krajinách sa samozrejme vyrába –  Česká republika, Poľsko… Najväčšiu konkurenciu máme ale z Číny. Aj keď si myslím, že naši obchodní partneri sa už prikláňajú k tomu, že nepotrebujú kúpiť veľký kontajner rovnakého druhu z Číny, ale kúpia si menej a viac druhov.

A aj v okolitých krajinách sa všetky ozdoby robia ručne alebo majú na to stroje?

Okolie robí všetko ručne. Jedine guľôčky sa dajú fúkať strojovo, ale kto už pozná vianočnú ozdobu, tak zistí, že je strojová. My to nerobíme.

Aby si ľudia vedeli predstaviť – koľko motívov na vianočných ozdobách ste už urobili?

To sú desaťtisíce. Kebyže to máme všetko dať do miestnosti so vzorkami, tak sa nám nezmestia ani všetky výrobky, ktoré vyrábame. Je toho veľa.

Za rok sa tu vyrobí koľko ozdôb?

Okolo tých troch až štyroch miliónov kusov.

Okrasa Čadca - Výroba

A do ktorých krajín idú?

Celá Európa, Amerika.

Vidíte rozdiely vo vkuse? Je nejaký rozdiel napríklad Európou, Amerikou a Slovenskom?

Je – vo farebnej škále. Napríklad Amerika má ako vianočné farby bielu, zelenú, červenú.  Keď si zoberieme Rakúsko, tak to má zlatú, zlatohnedú a bielu. Taliansko je rôznorodé, tam ide viac farieb…

… a my sme červení?

Ani nie, sú rôzni ľudia. Napríklad vlani sa veľa predávalo bielej, tá šla na dračku.

Veľmi dobre sa predávala červená kombinácia s bielou.

Ale máme napríklad kombináciu čiernu so zlatou, o ktorej sme si mysleli, že sa nepredá. V móde pri obliekaní bolo ale veľa čiernej, tak sme si povedali, že vyskúšame. A predalo sa aj to. Je to tu rôznorodé.

Výroba ozdôb

Vaša firma má viac ako 60 rokov. Čo je najdôležitejší faktor toho, že stále dokážete presvedčiť klientov, aby vám verili?

Najdôležitejšie je to, že výrobok dodáme v kvalite, akú požadujú, a dodáme ho v termíne. A tiež si myslím, že sa snažíme jednať ľudsky.

A ako sa družstvo zmenilo za posledné roky?

Predtým tu pracovalo okolo 350 ľudí, po revolúcii sa to menilo. Napríklad rok 2000 bol pre nás veľmi dobrým a prelomovým. Roky 1999 až 2002 boli najlepšie roky v histórii. A približne odvtedy je trend klesajúci. Prirodzeným úbytkom zamestnancov nám ubúda aj tých zamestnancov, ktorých pre súčasnú výrobu potrebujeme. Takže teraz máme dostatok zamestnancov, aby sme mohli vyrobiť zákazky, ktoré máme.

A nerozmýšľali ste nad tým, že družstvo pretransformujete? Čo sú výhody toho, že ste družstvo?

Úvahy sú rôzne, ale zatiaľ nemeníme.

A výhody? Možno to, že ľudia, ktorí pracujú a sú členmi družstva, tak by im malo viac záležať na produkcii. Viac sa informujú, ako to družstvu ide, koľko máme zákazok, koľko máme financií na účte a podobne. Možno ak by sme boli iná forma firmy, tak by ten záujem taký nebol.

A možno aj kvalita tej práce sa na tom odzrkadľuje. Ak som členom družstva, tak tým pádom aj výrobok musí byť kvalitnejší, musím ho robiť s láskou, aby sa páčil ľuďom.

Maľovanie

A je nejaký rozdiel medzi tým ako fungujete vy a ako bežné firmy?

Možno organizačný proces je zložitejší. Ak niečo riešite, musíte to prejednať s predstavenstvom družstva, máme tu kontrolnú komisiu, komisiu starostlivosti o členov a pracovníkov, takže vlastne skoro všetky veci sa s nimi prejednávajú.

A členovia družstva v tých procesoch majú aké slovo?

Raz ročne máme členskú schôdzu a to, čo riešime počas roka s predstavenstvom, tak tam ich o všetko informujeme.

A je tá štruktúra v niečom jednoduchšia?

Napríklad že nemáme žiadnych riaditeľov – obchodného, personálneho a neviem akého – a pod tým ešte vedúceho, podvedúceho a podobne. U nás sa na riadení podieľa pár ľudí, takže zodpovednosť je väčšia, ale informácie sa predávajú rýchlejšie. Ak niečo treba, tak si rýchlo vieme povedať.

Fúkanie ozdôb

Čo pre vás znamená férové podnikanie?

Férové podnikanie je pre mňa to, aby sme mali vyplatených zamestnancov, zaplatené odvody, aby sme boli féroví k našim dodávateľom a zaplatili za tovar, ktorí nám dodajú.

A z ľudského hľadiska?

Pre mňa je dôležitý určite osobný kontakt. Napríklad máme odberateľov aj dodávateľov, s ktorými vlastne vôbec nemusíme mať písomné zmluvy. Rešpektujeme sa. To, čo povie jedna strana, rešpektuje druhá strana a to platí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac