Žiadosť o ruku chce kvalitný plán. Páni, na toto sa pripravte skôr než pokľaknete

Čo všetko by ste mali mať na pamäti, kým sa rozhodnete vysloviť osudovú otázku?

Ste spolu už “nejaký ten piatok” a vy rozmýšľate nad tým, že tými “piatkami” chcete vyplniť celý svoj život. V hlave vám začne víriť myšlienka, že je čas urobiť ďalší krok – požiadať priateľku o ruku. Aby bol tento okamih dokonalý, chce to poriadny scenár. Jeden z redaktorov Sódy si tým nedávno (úspešne) prešiel a dal dokopy pár tipov, ako sa pripraviť na tento životný krok. Nie je to nič zložité, chce to len trochu plánovania.

1. Výber prsteňa

Od momentu, kedy si v duchu poviete, že svoju polovičku požiadate o ruku, sa všetky rozhovory o šperkoch v okamihu premenia na neobyčajne zaujímavé. Až do takej miery, že si budete nadávať, že ste doteraz nepočúvali pozornejšie.

Každý najmenší náznak o vyberanom vkuse vašej polovičky sa teraz bude nesmierne hodiť. Ktorej kamarátke pochválila prsteň a ktorú naopak za chrbtom ohovorila? Pri ktorom výklade v obchodnom centre sa pristavila a jemne si povzdychla?

Každý detail si poznačte do telefónu (ten máte vždy po ruke). Najlepšie niekam do skrytých poznámok, ktoré navyše viete zaheslovať. Zozbierajte si adresy internetových stránok klenotníctiev, utrúsené poznámky či konkrétny názov a typ prsteňa.

2. Kúpa

Ak už máte dosť vstupných dát o priateľkinom vkuse, je načase pristúpiť k samotnej kúpe. Hľadať prsteň by ste mali začať ideálne štyri až šesť týždňov pred zásnubami, aby vám stihli prsteň vyrobiť na mieru a vy ste neboli odkázaní len na to, čo zvýšilo na predajni.

Spravte si poctivý rešerš na internete a vyberte si pár kľúčových predajní, kam podniknete prvé odvážne výpravy.

V tejto fáze premkne väčšinu mužov panika. Zistia, že vlastne vôbec netušia, akú veľkosť prsteňa by mali hľadať. Prvotné zdesenie opadne po uistení predajcu, že presnú veľkosť trafí len pár vyvolených ale korekcia prsteňa o dve čísla sa dá urobiť bez väčších problémov a väčšinou je v cene.

Už len trafiť aspoň približnú veľkosť. Na to existuje niekoľko starých trikov.

Napríklad vystriehnuť moment, keď niektorý zo svojich prsteňov partnerka nechá len tak na nočnom stolíku. Využite šancu a spravte si odtlačok do kúsku mydla alebo plastelíny. Prípadne si prsteň nasaďte na svoj prst a urobte si čiarku na mieste, kde už nepôjde ďalej.

Pomôcť môže aj odborné oko a skúsenosti partnerkinej najlepšej kamarátky.

Ak chcete ísť na istotu, máte možnosť si prsteň na chvíľu “čmajznúť” a odbehnite s ním do najbližšieho klenotníctva. Ak kupujete prsteň s diamantom, pri kúpe sa nezabudnite uistiť, že od predajcu máte aj záručný list a certifikát o jeho pravosti.

3. Úkryt

Blahoželáme, už máte prsteň. Teraz ho treba dobre ukryť. Ktoré miesta zaručene vaša priateľka nikdy neupratuje? Šuflík s vašim spodným prádlom? Tajnú priehradku v kufri pod posteľou alebo v aute? Ak si nie ste istí, nechajte prsteň u kamaráta alebo v práci. Alebo ho schovajte rovno na mieste, na ktorom budete žiadať o ruku.

Ak s prsteňom budete cestovať, môžete ho vybrať z krabičky a dať si ho do vrecka. Pri prechádzaní cez letiskovú kontrolu si ho však nechajte v batožine. Aby sa nestalo, že pri náhodnej kontrole vás zamestnanec letiska pripraví o prekvapenie, keď vám prikáže povyberať všetko z vreciek.

4. Reč

Vyhnite sa klišé, opísaným textom a videám z internetu. Môžu síce byť úspešné a romantické, no vaša reč by mala byť hlavne úprimná a osobná. Nevadí, že nie ste Shakespeare. Spíšte na papier všetky najkrajšie spoločné spomienky a dovôdy, pre ktoré si ju chcete vziať. V čom je váš život iný vďaka nej?

Vyberte si kľúčovú spomienku a niekoľko dôvodov a máte začiatok a stred vašej žiadosti. Už len pár posledných slov a čarovná vetička “Vezmeš si ma?”. Až pri tejto vete si kľaknete na koleno a počkajte v tejto polohe, kým neodpovie.

To všetko spolu by nemalo trvať dlhšie ako minútu. Ak máte prejav spísaný, povedzte si ho párkrát nahlas, keď budete osamote. Nezanedbať prípravu sa naozaj oplatí. To zistíte v rozhodujúcom okamihu.

5. Miesto

Snáď najdôležitejšia vec z celého zoznamu je miesto a okolnosti vášho zasnúbenia. Preto starostlivo všetko naplánujte, aby sa nič nemohlo pokaziť. Tu je niekoľko klasických tipov, kde a ako požiadať o ruku:

Na mieste, na ktoré máte pekné spomienky

Pamätáte si, kde ste si dali prvý bozk alebo kde ste sa dali dokopy? Nič nehrá viac do karát, ako zaspomínanie si na hanblivé a rozpačité začiatky.

Ak je to možné, môžete si na takom mieste napríklad spraviť piknik a prekvapenie schovať v piknikovom koši. Požiadajte niekoho v parku, nech vám spraví milú fotku, počas ktorej si z ničoho nič pokľaknete. Nielenže to vaša priateľka nebude čakať, ale budete mať túto jedinečnú chvíľu rovno zvečnenú vo svojom mobilnom telefóne.

Na verejnosti

Ak sa nebojíte náhodných okoloidúcich, využite neformálnosť verejných miest, kde by to vaša nastávajúca vôbec nečakala.

Len si predstavte situáciu, že by ste si uprostred ulice, v obľúbenej kaviarni, alebo v parku začali náhodou zaväzovať šnúrky a namiesto šnúrok by ste sa zodvihli s prstienkom v ruke.

Na výlete po romantických miestach

Najslávnejšie romantické miesta ako Eiffelovka v Paríži alebo Fontána di Trevi v Ríme môžu znieť ako dobrý nápad, ale realita je často odlišná. Davy turistov a otravných predavačov, či ruch a hluk môžu atmosféru pokaziť.

Ak ste na dovolenke v cudzom meste, najprv si potenciálne miesto dobre vytipujte a pozorne obzrite. Či už priamo na mieste alebo dopredu na mape a na fórach, kde píšu ľudia svoje zážitky. Všade na svete sa dá nájsť pokojné a romantické zákutie, ktoré bežnej mase turistov unikne.

V pohodlí domova

Výhodou domova je pokojná harmonická atmosféra a fakt, že si môžete dopriať more času, aby ste miesto romanticky vyzdobili. Základom je veľa sviečok, kvety, jemná hudba a skvelá večera. Využite kamarátov, aby ju odlákali z domu a vy ste mali čas všetko pripraviť. Pri jej príchode, využijete moment zaskočenia na pokľaknutie a položenie magickej otázky.

Na dovolenke

Teplý piesok, jemný morský vánok a krásny západ slnka. Ak chcete, aby príroda za vás pripravila romantickú atmosféru, vyberte sa na dovolenku k moru alebo do hôr.

Zoberte partnerku na romantickú večeru na útes s výhľadom na horizont a započúvajte sa do spevu miestnych hudobníkov. Dohodnite sa s nimi predtým, aby zakomponovali do pesničky pár viet o vás a v tom najlepšom sa jej môžete spýtať to, na čo celý večer čakáte.

Na záver si nezabudnite premyslieť aj taký drobný detail, čo budete robiť po tom, ako vám vaša polovička povie “áno”. Má vás kto odfotiť? Máte kam ísť, nezabudli ste napríklad rezervovať miesto v reštaurácií? Máte v peňaženke hotovosť na taxík?

Miest na požiadanie o ruku a spôsobov, ako to vykonať, je naozaj veľa. Avšak dôležité je samotné prekvapenie a správne načasovanie.

A aké máte skúsenosti s požiadaním o ruku vy? Máte nejaké tipy na originálne spôsoby?

Článok vznikol v spolupráci s online klenotníctvom http://eppi.sk

Online klenotníctvo Eppi ponúka zásnubné prstene s diamantmi a drahými kameňmi, ale tiež náušnice, prívesky, náramky, či manžetové gombíky pre pánov. Na webstránke okrem toho nájdete aj množstvo vzdelávacích a informačných materiálov a články s tipmi – nie len na zásnuby.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac