Farmy, biokúpaliská aj starý mlyn: 9 miest v prírode, kde môžete stráviť pekný čas

Vyberte sa na cesty po našej krajine a vychutnajte si čas strávený na minifarme, v domčeku nad včelími úľmi či pri vode.

Na Slovensku je množstvo miest, kde môžete stráviť čas na čerstvom vzduchu a popritom lepšie spoznať našu prírodu, poľnohospodárstvo či technické pamiatky. Vybrali sme 9 z nich.

Leto je obdobím objavovania a nových zážitkov. Ak chcete lepšie spoznať svoje okolie, pri plánovaní výletov či výbere ubytovania môžete využiť 4G sieť od O2, ktorá je k dispozícii už pre 97 % obyvateľov Slovenska.

Spoznajte históriu vo včelárskom skanzene

V Kráľovej pri Senci nájdete skanzen Včelárska Paseka, v ktorom si môžete pozrieť historické úle a dozvedieť sa viac o remeslách, ktoré so včelárstvom súvisia. Súčasťou areálu je ovocný sad, pasienky, altánky, vonkajšie ohniská aj náučný chodník.

Ak sa o včely zaujímate hlbšie, odporúčame absolvovať exkurziu s odborným sprievodom. V obchodíku sa môžete zásobiť lokálnym medom a včelími produktmi.

Pozrite si, ako sa kedysi mlela múka

Pár kilometrov od Včelárskej Paseky, na brehu Malého Dunaja v Jelke, môžete navštíviť unikátnu technickú pamiatku – drevený vodný mlyn so zachovanou mlynskou technikou.

Foto: Archív Vlastivedného múzea v Galante

V blízkosti mlyna nájdete aj skanzen, ktorý sa venuje poľnohospodárskej minulosti obce. V areáli sa nachádza aj malý hospodársky dvor a reštaurácia.

Prečítajte si: Udržateľné cestovanie vám prinesie zážitky, o ktoré bežní turisti prichádzajú

Dajte si halušky s miestnou bryndzou na skok od Bratislavy

Na Záhorí pri Stupave vás zvuk ovčích zvoncov možno prekvapí, no bryndzové halušky a čerstvý ovčí syr na terase koliby, ktorá je súčasťou Biofarmy Príroda, chutia rovnako autenticky ako v severných regiónoch Slovenska.

V rámci hospodárskeho dvora sa môžete zoznámiť nielen s ovcami, ale aj s ďalšími zvieratami, kozami, oslíkmi či koňmi. Deti sa vybláznia na veľkom ihrisku hneď pri výbehu hydiny.

Vstúpte do výbehov k malým zvieratám

V MiniFARME v Lubinej môžete zblízka spoznať vyše 100 miniatúrnych plemien zvierat – od oviec a kôz cez poníky a lamy až po sliepky. Starajú sa o ne majitelia areálu, ktorí sú zároveň ošetrovateľmi.

Foto: Archív MiniFARMY

Animátori vám vysvetlia, ako k zvieratkám pristupovať, aby ste mali čo najväčší zážitok. Po farme sú rozmiestnené oddychové zóny a detské atrakcie.

Za losmi nemusíte cestovať do Škandinávie

V Zveroparku v Revištskom Podzámčí nájdete na 21 hektároch 30 druhov zvierat vrátane losov. Areál ponúka viacero možností na aktívne trávenie voľného času.

View this post on Instagram

⭐️TIP NA VÝLET⭐️ Predstavte si jedno miesto. Miesto, kde je príroda krásna ako z rozprávky. Miesto, kde máte pocit, že čas už nebeží tak rýchlo, kde zabudnete na bežné problémy a budete vnímať len krásnu prírodu a zvieratká všade navôkol. Miesto, na ktorom vaše deti odložia mobily a budú spoznávať prírodu, hladkať zvieratká a zabávať sa… Takto prezentujú toto miesto majitelia a majú úplnú pravdu. Odporúčame všetkými 10timi 😉 Z nášho ForRest Glampingu sa sem autom dostanete za 40 minút 🚗 Viac informácií a otváracie hodiny parku nájdete tu: www.zveropark.sk #forrestglamping #banskastiavnica #pocuvadlo #kamsdetmi #tipnavylet

A post shared by ForRest (@forrestglamping) on

Nájdete tu hladkací kútik, môžete si kúpiť potravinový balíček na kŕmenie zvierat, oddýchnuť si na piknikovej lúke či požičať si udicu, uloviť si pstruha z jazera a rovno si ho pripraviť na grile. 

Príďte si oddýchnuť k včelím úľom

Pri Banskej Štiavnici nájdete včelí domček, v ktorom môžete absolvovať apiterapiu a oddýchnuť si v priestore priamo nad úľmi. Vibrácie z včelína pôsobia upokojujúco, voňavý vzduch nasýtený čiastočkami peľu a medu priaznivo pôsobí na dýchacie cesty.

Foto: Archív Včelieho hotela

Ak tu chcete stráviť noc, musíte si dostatočne včas rezervovať termín, no dá sa prísť aj počas dňa a zrelaxovať na pár hodín.

Zaplávajte si v bazéne bez chlóru

V Biokúpalisku KRTKO vo Veľkom Krtíši neudržiavajú vodu pomocou chlóru a chémie, ale im pritom pomáhajú rastlinné biosystémy. V bazénoch sa okúpete spolu s kŕkajúcimi žabami, ktoré sú indikátorom prírodne čistej vody.

V areáli nájdete aj tobogany, plážové a detské ihrisko, minigolf a bufety s občerstvením.

Čítajte aj: Nekupujte v Tatrách suveníry z Číny. 7 rád, ako cestovať udržateľne

Zajazdite si na koňoch na úpätí Slanských vrchov

V Pavlovciach na ranči Breziny sa môžete naučiť jazdiť na koni. Začiatočníci sa môžu povoziť v kruhu, pokročilejší jazdci si zase môžu vychutnať jazdu v prírode so sprievodcom. 

Súčasťou ranča je aj dvor s hospodárskymi zvieratami.

Člnkujte na priehrade v Slovenskom raji

Palcmanská Maša je najväčšou vodnou nádržou v Slovenskom raji a zároveň najchladnejšou priehradou v našej krajine.

Kúpanie je pre otužilých, ale v obci Dedinky si môžete požičať člnky, vodné bicykle či paddleboardy a vychutnať si vodnú hladinu aj bez toho, aby ste sa museli namočiť.


Chystáte sa v lete konečne lepšie spoznať Slovensko? Pri plánovaní výletov, výbere ubytovania či hľadaní miestnych podnikov sa môžete spoľahnúť na rýchly mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o 4G sieti aj mapu dostupnosti služieb nájdete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kam na výlet v Honte? 8 tipov od permakultúrnej dizajnérky Patrície

Či už sa zatúlate do kamenných obydlí v Brhlovciach, navštívite opevnený kláštor Bzovík, alebo sa vydáte za príbehmi lokálnych výrobcov, tento neobjavený región má určite čo ponúknuť.

Plánujete na konci leta výlety a radi by ste spoznali niečo nové? Vyberte sa na potulky regiónom Hont, ktorý je súčasťou Banskobystrického kraja a tiahne sa okresmi Krupina a Banská Štiavnica. O svoje tipy na miesta, ktoré sa oplatia v kraji Za horami, za dolami navštíviť, sa s nami podelila miestna permakultúrna dizajnérka Patrícia Pavlovská.

Spoznajte Banskobystrický kraj a jeho krásy prostredníctvom ľudí, ktorí sú tu doma. Množstvo zaujímavých tipov a zážitkov aj s možnosťou ich rezervácie nájdete na zahoramizadolami.sk.

Patrícia našla v tomto regióne ideálne podmienky na budovanie permakultúrnych záhrad. Na úrodných pôdach vytvorila spolu s miestnymi ľuďmi jednu z prvých komunitných záhrad na Slovensku MedoUku v Medovarciach a ďalšiu v školskom areáli v Hrušove.

História Hontu siaha až do 12. storočia a dizajnérka odporúča jeho návštevu každému, kto má vzťah k prírode a tradíciám. V obkolesení Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny nájdete nielen turistické chodníky, cyklotrasy, jazerá, tajchy a vodné nádrže, ale aj netradičné skalné obydlia, prírodné skvosty či pozostatky niekdajšieho kláštora.

Skalné obydlia v Brhlovciach

Slovensko má podobný unikát, akým sú obývané jaskyne Sacromonte v španielskej Granade. V obci Brhlovce sa nachádzajú skalné obydlia, ktoré zo strachu pred nájazdmi Turkov ľudia kedysi vytesali do sopečných hornín.

Skalné priestory poskytujú v lete príjemný chládok a v zime zohrievajú. Niektoré z nich sú dodnes obývané, v iných sa ukrývajú pivničky a múzejné exponáty.

Galéria masiek a ďalšie zaujímavosti Lišova

Ak budete v tomto regióne, určite navštívte dedinku Lišov. Nachádza sa tu unikátna galéria masiek z celého sveta, v ktorej nájdete až 5 000 rokov starú masku z Egypta, ktorá sa používala pri mumifikácii, masky zo Srí Lanky aj originálnu masku vyrobenú pre tanečnice Lady Gaga do videoklipu Guy.

V Lišove nájdete aj malé etnografické múzeum, ktoré založil Jakub Dvorský. Jeho súčasťou je Lišovská izba z roku 1916, v ktorej si môžete pozrieť pôvodné zariadenie a originálne kroje, ktoré vás prenesú do obdobia 19. storočia. Navštíviť môžete aj tzv. Keltské obydlie, ktoré z prírodných materiálov postavili študenti z rôznych krajín Európy.

Extra tip

Aj v Lišove si môžete užiť prehliadku  kamenných pivníc ručne vysekaných do skaly. Nachádzajú sa približne 500 m od múzea masiek a sú voľne prístupné. V obci sa nachádza spolu až 300 vínnych pivníc a okolo 50 kamenných obydlí.

Tesárska roklina

V bezprostrednej blízkosti obce Hontianske Tesáre sa nachádza kaňonovité údolie Tesárska roklina. Hoci nie je veľmi dlhé, určite stojí za návštevu. Dotknúť sa tu môžete skál jedinečne formovaných vodou a pásov usadenín. Do skalných komôrok, tzv. dúpencov, vraj kedysi utekali domáci pred Turkami a podľa počtu otvorov im dali aj príznačné mená – jednodierka, dvojdierka či osemdierka.

K atraktivite Tesárskej rokliny prispievajú aj štyri vodopády. Najväčší z nich dosahuje výšku 8 m.

Čítajte aj: Čo vidieť v Podpoľaní? Máme pre vás 6 tipov od gazdu Jožka Kučeru

Sokoliari v Štiavnických Baniach

Ak majú vaše deti rady zvieratá, doprajte im nevšedný zážitok v prírodnom Avesparku v Štiavnických Baniach. Toto miesto je výnimočné tým, že sa tu o vzácne dravce starajú školáci a vaše dieťa sa môže ocitnúť v ich koži – môže si dravca pripraviť na sokoliarsky výcvik a na chvíľu sa stať majstrom sokoliarom.

Avespark sa nachádza priamo v areáli miestnej základnej školy, kde je sokoliarstvo dokonca zaradené medzi povinné predmety a pre deti je také bežné ako písomka z matematiky. Nájdete tu viacero ďalších zaujímavých častí vrátane japonskej či provensálskej záhrady, ale aj ďalšie zvieratá ako krokodíly a papagáje.

Dudinské travertíny a Rímske kúpele

Za návštevu určite stoja aj Dudince, ktoré sú zaujímavé aj v prípade, ak nechcete absolvovať žiadne liečebné procedúry. Pozrite si prírodnú pamiatku Dudinské travertíny, ktorá sa nachádza v kúpeľnom parku. Travertínové kopy a terasy tu liečivá voda vytvorila skôr, ako ju človek presmeroval do kúpeľného zdroja, a dnes je väčšina z nich neaktívna.

Súčasťou parku sú aj tzv. Rímske kúpele, ktoré tvorí 32 kamenných bazénov vytesaných do travertínu. Predpokladá sa, že ich mohli vybudovať ešte starí Rimania, ktorí liečivé účinky dudinských prameňov pravidelne využívali. Travertínovými útvarmi sprevádza náučný chodník, vďaka ktorému sa dozviete veľa zaujímavého.

Opevnený kláštor Bzovík

Kláštor Bzovík z 12. storočia patrí medzi najstaršie na Slovensku. Z pokojného miesta modlitieb sa po moháčskej porážke v 16. storočí stala pevnosť – hrad.

Dnes z kláštora zostali iba ruiny, pretože ho počas 2. svetovej vojny spustošili. Múry zachovalého opevnenia zvierajú iba štyri nárožné bašty, no aj tak sa ho oplatí vidieť.

Rodinná lisovňa olejov v Súdovciach

Radi si z výletov vozíte produkty od lokálnych výrobcov? Ak vo vašej kuchyni nemôžu chýbať kvalitné oleje, navštívte rodinnú lisovňu Olej Hont, kde z lokálnych surovín vyrábajú rôzne za studena lisované oleje aj viacero druhov domácej horčice.

Čaká na vás nielen prehliadka výrobne a ukážka lisovania, ale aj ochutnávka. Počas prehliadky preniknete do tajov vzniku tohto tekutého dedičstva a dozviete sa veľa zaujímavých informácií, napríklad ktorý olej je vhodný do krupičnej kaše.

Komunitná záhrada MedoUka

Ak sa vám Patríciine tipy páčili a radi by ste zistili viac o jej práci, môžete navštíviť komunitnú záhradu MedoUka v Medovarciach a inšpirovať sa, ako si založiť vlastnú záhradu.

Permakultúrna dizajnérka organizuje aj kurzy, ktoré účastníkov prevedú procesom tvorby malých a stredne veľkých záhrad, pre aktuálnu ponuku odporúčame pravidelne sledovať ponuku na stránke.

Miestni vám poradia najlepšie

Tipy na ďalšie zaujímavé miesta a zážitky na Honte, ale aj v celom Banskobystrickom kraji nájdete na stránke Za horami, za dolami, ktorá prináša množstvo originálnych ponúk a praktických rád. Vyberte si región a miestni vám prostredníctvom inovatívnej technológie chatbotu pripravia ponuku šitú na mieru presne podľa vašich predstáv aj s možnosťou priamo si výlety rezervovať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac