Horský vodca Miroslav Peťo odporúča najťažšie tatranské túry, ktoré stoja za námahu

Ak patríte medzi milovníkov Tatier, ktorým v zozname chýba už len Gerlachovský štít, nechajte sa inšpirovať tipmi od horského vodcu a horolezca Miroslava Peťa.

Vysoké Tatry sú vhodné pre všetkých, od nenáročných prechádzok s malými deťmi až po fyzické prekonávanie tých, ktorí chcú zdolať tie najvyššie vrcholy. Ak patríte do druhej skupiny, a v zozname vám chýba už len výhľad z Gerlachovského štítu, nechajte sa inšpirovať tipmi od horského vodcu a horolezca Miroslava Peťa.

Ľadové štíty

Traverz ľadových štítov patrí k najkrajším a najnáročnejším vysokohorským túram v Tatrách. Výstup na Ľadový štít je dlhý, no výhľady z vrcholu patria k najlepším v Tatrách, a určite stoja za všetku tú fyzickú námahu.

Trasa: Téryho chata – Ľadový štít
Čas: 5 – 6 hodín

Gerlachovský štít

Výstup na najvyšší tatranský štít patrí k najpopulárnejším túram v Tatrách. Trasa cez Velickú próbu sa počas slnečných letných dní mení na pestrofarebného hada rôznych skupiniek ľudí. Horský vodca odporúča pre zdatnejších turistov výstup cez tzv. Martinovku – pekný hrebeň spájajúci Litvorový štít cez Zadný Gerlach s hlavným vrcholom Gerlachu. Výstup vyžaduje ľahšie lezenie, no krásne výhľady a menej frekventovanú trasu určite ocení väčšina milovníkov hôr.

Trasa: Sliezsky dom – Gerlachovský štít
Čas: 8 – 10 hodín

Bradavica

Bradavica je netypická bašta zo štyrmi vrcholmi. Vypína sa nad Velickou dolinou a na rozdiel od Gerlachovského štítu je aj v letnej sezóne oázou horského ticha a pokoja. Miroslav Peťo odporúča milovníkom hôr spojiť túru na Bradavicu s pekným hrebeňom z Východnej Vysokej a následne ostrou hranou vyliezť aj na susednú Rohatú vežu.

Trasa: Sliezsky dom – Bradavica
Čas: 6 hodín

Prostredný hrot

S výškou 2440 m. n. m. nepatrí medzi najvyššie končiare, no svojím zašpicateným tvarom určite patrí k najkrajším štítom Tatier. Túra na Prostredný hrot je dlhá a rozmanitá – od žľabov, hrebeňu a rámp, až po ľahké lezenie vo vrcholovej stene.
Trasa: Hrebienok – Prostredný hrot
Čas: 9 – 10 hodín

Vysoká

Kráľovná Tatier, ktorá sa so svojím nádherným dvojvrcholom hrdo vypína nad Zlomiskovou dolinou. Jej korunu dopĺňa Dračí a Ťažký štít. Traverz celej koruny Vysokej patrí k tomu najkrajšiemu a najnáročnejšiemu, čo naše Tatry z hľadiska vysokohorskej turistiky ponúkajú. Na zostupe cez Kohútik vás poteší občerstvenie na chate pod Rysmi, najvyššie položenej chate v Tatrách.

Trasa: Popradské pleso – Vysoká
Čas: 7 – 8 hodín

Miroslav Peťo

Miroslav Peťo je horský človek telom aj dušou. Keď nesprevádza turistov na horách, venuje sa skialpinizmu, extrémnemu lyžovaniu, skalolezectvu či horskej cyklistike. Jeho výstupy na najkrajšie hory sveta môžete sledovať aj na jeho webovej stránke.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac