Sezóna hrášku je tu: Pripravili sme pre vás 3 nápadité recepty

Doprajte si hráškové hody a inšpirujte sa chutnými receptmi na polievku, šalát aj domácu pizzu.

Hrášok nielen výborne chutí, ale je plný vitamínov a minerálov, ktoré pozitívne pôsobia na trávenie, krvný tlak aj nervy. Pripravili sme pre vás recepty, v ktorých hrá hlavnú úlohu práve táto zelená dobrota.

Hrášková polievka s kešu

• 1⁄4 hrnčeka olivového oleja
• 2 veľké cibule
• 3 stonky zeleného zeleru
• 2 strúčiky cesnaku
• 200 g nesolených kešu orechov
• 1 PL trstinového cukru
• 800 g zeleného hrášku (čerstvého alebo mrazeného)
• šťava z jedného citróna
• soľ
• čierne korenie
• voda
• jarná cibuľka a kešu orechy na dozdobenie

Ako na to

V hrnci na strednom ohni zohrejte olej a pridajte najemno nasekanú cibuľu, nasekaný zeler a rozdrvený cesnak.

Za občasného miešania varte 30 minút na slabom ohni. Ak cibuľa začne prihárať, pridajte pár lyžíc vody.

Do hrnca pridajte kešu orechy, cukor a 3 šálky vody. Oheň zosilnite na stredný stupeň a varte 10 až 15 minút, kým orechy nestratia tvrdosť.

Do zmesi pridajte ešte šálku vody a hrášok. Polievku priveďte do varu a počkajte, kým hrášok nezmäkne. Hrniec následne odstavte z ohňa, nechajte trošku vychladnúť a polievku dohladka rozmixujte ponorným mixérom.

Dochuťte soľou, čiernym korením a citrónovou šťavou. Polievku podávajte posypanú jarnou cibuľkou a opraženými kešu orechmi.

Jarný šalát s kuskusom a so zeleným hráškom

• 2 hrnčeky (celozrnného) kuskusu
• 200 g zeleného hrášku (čerstvého alebo mrazeného)
• 130 g (bazalkového) pesta
• 50 g kešu alebo iných orechov
• 3 PL jarnej cibuľky alebo pažítky
• 1 malý ľadový šalát (napríklad odroda Little gem)
• 2 PL olivového oleja
• šťava z jedného citróna
• soľ

Ako na to

Kuskus si pripravte podľa návodu na obale a nechajte vychladnúť. Veľký tanier vyložte umytými šalátovými listami.

Vo väčšej miske zmiešajte kuskus a všetky zvyšné ingrediencie – hrášok, pesto, opražené orechy, nasekanú jarnú cibuľku a olej. Podľa chuti osoľte a dobre premiešajte.

Veľkou lyžicou preneste kuskus na tanier a pred servírovaním pokvapkajte citrónovou šťavou.

Pizza so zeleným hráškom a slaninkou

Na cesto:

• 250 g hladkej múky
• 5 g sušeného droždia
• 1⁄2 ČL soli
• 1⁄2 ČL cukru
• 150 ml vlažnej vody

Na obloženie:

• 100 g slaniny
• 1 stredná cibuľa
• 250 g ricotty
• 100 g mozzarelly
• 200 g zeleného hrášku (čerstvého alebo mrazeného)
• 4 vajíčka
• olivový olej
• soľ
• čerstvá mäta na dozdobenie

Ako na to

Pripravte si cesto. V mise zmiešajte múku, droždie, soľ a cukor. Prilejte vodu a miešajte, kým nevznikne hladké kompaktné cesto. Misku zakryte kuchynskou utierkou a cesto nechajte kysnúť v teple asi 2 hodiny.

Kým cesto kysne, orestujte cibuľu. Vo veľkom hrnci zohrejte olivový olej, najprv v ňom chvíľku opražte tenké plátky slaniny, potom slaninu vyberte, odložte ju a do hrnca pridajte cibuľu. Pražte ju 15 až 20 minút, až kým nezačne karamelizovať. Do hrnca pridajte hrášok a varte ešte 5 minút.

Vykysnuté cesto vytvarujte do tvaru gule a preneste na obdĺžnikový plech (napríklad s rozmerom 27 × 36 cm) vopred potretý olejom. Cesto mokrými rukami rovnomerne roztiahnite
a roztlačte tak, aby 3 cm od okraja zostali voľné. Prikryte ho potravinárskou fóliou a nechajte 30 minút odpočívať.

Rúru rozohrejte na 235 °C. Ideálne je, ak v nej máte pizza kameň, ak ho však nevlastníte, môžete plech s cestom položiť na väčší, vopred nahriaty plech.

Cesto potrite ricottou a poukladajte na ňu hrášok, cibuľu a plátky mozzarelly.

Pečte 7 minút, plech následne vyberte, navrch rozbite vajíčka a pečte ďalších 12 minút alebo kým bielok nebude upečený a žĺtok stále mäkký.

Pizzu servírujte ešte teplú, pred servírovaním ju posypte mätou a vajíčka osoľte.

Množstvo dobrého čítania aj inšpiratívne recepty nájdete v každom vydaní printového magazínu Sóda, ktoré si môžete bezplatne vyzdvihnúť v ktorejkoľvek O2 Predajni

Mykola Nevrev

Po rokoch pôsobenia v gastro biznise ako marketingový špecialista a food fotograf sa rozhodol pre zmenu, začal variť sám, a tak vznikol blog Ferns and cakes. Má rád netradičné chute a jednoduché recepty z celého sveta, ktoré vždy upraví tak, aby ich bez problémov navaril každý aj u nás na Slovensku. Venuje sa aj pekárstvu – v súčasnosti vedie pekáreň v bratislavskej prevádzke FACH. Viac inšpirácie nájdete na stránke fernsandcakes.com alebo na jeho instagrame.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac