Keramikár Andrej Frič: Robte veci s vášňou a bude to dobré

Vo svojej tvorbe spája poctivé remeslo a umenie. Jeho keramické objekty, grafiky aj nástenné maľby odhaľujú jedinečný svet, plný originálnych postavičiek.

Andrej Frič je všestranný umelec a otvorený človek, ktorý si vždy nájde čas pomôcť a poradiť. Veľa času trávi vo svojom útulnom ateliéri vo Viničnom, no venuje sa aj kurzom pre verejnosť a spoluorganizuje filmový festival. Prezradil nám, ako vznikajú jeho keramické sošky, ako ľudia reagujú na jeho tvorbu aj či sa dá umením a remeslom uživiť. 

Objavujte výnimočných Slovákov a ich originálne výrobky vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Andrej študoval pedagogiku výtvarného umenia. Hoci sa dnes venuje keramike vo veľkom, s hlinou sa prvý raz stretol až na vysokej škole. Keďže už mal za sebou civilnú službu aj pobyt v Írsku, bol starší ako jeho spolužiaci, no štúdium, hlavne umelecké kurzy, si podľa vlastných slov viac užíval.

„V rámci všeobecnej umeleckej prípravy sme mali viaceré predmety, okrem iných aj keramiku. Modelovali sme busty, lebky, neskôr voľné veci, ktoré sme aj glazovali a vypaľovali. Paralelne s tým som viac objavoval aj grafiku, hĺbkotlač, maľbu, dokonca textil. Vtedy som zistil, že najradšej mám, keď to môžem všetko striedať,“ spomína všestranný umelec na obdobie, ktoré dalo jeho životu ďalší smer.

Pri práci preferuje pomalšie tempo a rád experimentuje po svojom, preto si do svojho ateliéru zadovážil pec na vypaľovanie keramiky aj grafický lis. „Dalo mi to priestor skúšať a hľadať si svoju cestu. Moji profesori v škole boli skôr sochári, takže som pracoval štýlom pokus – omyl. Skúšal som rôzne materiály, hliny, glazúry,“ približuje.

Možnosť tvoriť slobodne považuje za veľkú devízu svojej práce. „Nikto mi nehovoril ako nie, takže som sa nebál experimentovať. Dalo by sa povedať, že aj preto mám svojský štýl. Považujem za naozaj dôležité neprestávať sa učiť a skúšať nové veci aj po škole. Zostať hladný. Je to klišé, ale pravdivé.“

Zabehnutý postup aj dávka alchýmie

Pri práci má Andrej už svoj zabehnutý postup. Diela si zvykne najprv naskicovať – na korkovej tabuli nad pracovným stolom má pripnuté inšpirácie. Nasleduje modelovanie z kameninovej hliny, pričom vzniknutý polotovar sa pred vypálením musí nechať dokonale vyschnúť na vzduchu.

Považujem za naozaj dôležité neprestávať učiť sa a skúšať nové veci aj po škole. Zostať hladný. Je to klišé, ale pravdivé.

Potom sa vloží do pece a vypáli pri teplote približne 900 °C. Na vypálenú hlinu, ktorá je drsná a pórovitá, sa nanesie glazúra. Tá po druhom vypálení vytvorí hladký lesklý farebný povrch.

Zaujímavosťou je, že veľa materiálov si Andrej mieša sám. „Je to úplná alchýmia, do ktorej stále prenikám. Snažím sa tie pekné komerčné glazúry vyvažovať vlastnými škaredými. Mám zopár glazúr s tajnou receptúrou, vyzerajú, akoby som ich vykopal zo zeme. Sú drsné, hrboľaté, s krátermi. Milujem ich. Perfektne dopĺňajú moje surreálne a bizarné diela,” prezrádza s úsmevom.

V rámci svojej tvorby často pracuje aj s tzv. engobami. Ide o zriedené hliny, ktoré sú obohatené o oxidy kovov. Nanášajú sa priamo na nevypálený polotovar a po vypálení zostávajú drsné. „Umožňujú mi maľovať podobným štýlom ako napríklad pri akvareli, môžem ich kombinovať s glazúrami, preškrabávať aj písať nimi,” vysvetľuje, prečo si ich obľúbil.

Keď je keramika „iná”, je to výhoda aj nevýhoda

Andrej tvorí v malom útulnom ateliéri vo Viničnom. Občas predáva na keramických trhoch po celom Slovensku aj v susednej Českej republike. Na trhoch ponúka už osvedčené vzory, o ktoré majú zákazníci záujem, no vyrába aj na zákazku.

„Na trhoch vidím reakcie ľudí a ich vnútorný boj, keď zbadajú niečo nečakané. Predávam aj úžitkové veci ako vázy, misy a kvetináče, ale mám aj pár sošiek alebo objektov pre tých odvážnejších. Neživí ma iba keramika, takže môžem zostať slobodný a nepodľahnúť tlaku trhu,” prezrádza, ako ľudia reagujú na jeho tvorbu.

„To, že tvorím trochu inú keramiku, je výhoda aj nevýhoda,” hovorí.

Inšpiráciu nachádza v mytológii aj v sci-fi

A kde čerpá keramikár inšpiráciu pre svoj fantazijný svet? „Odjakživa ma bavila mytológia a surrealizmus. Fascinuje ma hra symbolov, ktorá má však korene v realite. Je to niečo ako ľadovec, z ktorého trčí iba vrchol, a ten zvyšok, obrovský kus ľadu, je skrytý pod vodou,” objasňuje.

Mám zopár glazúr s tajnou receptúrou, vyzerajú, akoby som ich vykopal zo zeme. Sú drsné, hrboľaté, s krátermi. Milujem ich.

Andrejovu tvorbu ovplyvňujú aj iní umelci, veľkou inšpiráciou je preňho tvorba nedávno zosnulej výtvarníčky Márie Rudavskej. „Jej ochrancov a oltáre som si všimol už dávno. Dýcha na mňa z toho zvláštna mystika a tajomno. V rámci Slovenska a keramickej tvorby mi to prišlo ojedinelé. Bol to jeden z dôležitých impulzov, prečo som začal robiť keramiku,” približuje.

„Som veľký fanúšik sci-fi, hororu, fantasy aj anime. Medzi mojimi vzormi nájdete Brunovského a Poa, Banksyho a Burroughsa, Gigera a Lovecrafta, a zoznam by takto mohol pokračovať,” vymenúva.

Inšpiráciou sú pre Andreja aj majstri, s ktorými je združený v Cechu slovenských keramikárov, v rámci ktorého si s nimi vymieňa rady a skúsenosti. Cech združuje keramikárov s rôznymi štýlmi, od starých majstrov majolikárov až po novú mladú generáciu.

Umením a remeslom sa dá uživiť, no nie je to jednoduché

Andrej je naozaj všestranný umelec a okrem keramiky tvorí aj grafiky a nástenné maľby. Okrem iného spoluorganizuje Pezinský alternatívny filmový festival PAFF, niekoľko rokov učil na základnej umeleckej škole najmenšie deti a dodnes umelecky vzdeláva všetky vekové kategórie.

Ako to všetko stíha? „Je veľa vecí, ktoré by som chcel ešte vyskúšať. Je pre mňa výzvou, ako si zadeliť čas a stihnúť toho viac. Charles Bukowski raz povedal výrok, ktorý ma inšpiroval: ‚Nájdi to, čo miluješ, a nechaj, nech ťa to zabije!‘ Sám sa tým riadil. Je to o vášni. Robte s vášňou a bude to dobré. Toho sa držím aj ja,” prezrádza.

Dá sa na Slovensku uživiť umením a remeslom? Andrej odpovedá pozitívne, hoci to podľa neho nie je práve jednoduchá cesta: „Určite mi pomáha moje zázemie, rodina a priatelia, ktorí ma podporujú, zákazníci, ktorí sa vracajú.”

Ak vás oslovila Andrejova tvorba a chceli by ste navštíviť jeho ateliér, rád vás privíta vo Viničnom. Môžete ho kontaktovať alebo za ním zájdite počas októbrového Dňa otvorených ateliérov, keď môžete nazrieť do dielní lokálnych výtvarníkov.

Andrej pre čitateľov Sódy vyrobil 3 originálne stojany na mobil. Zasúťažiť si o ne môžete na tomto mieste


Šikovných Slovákov naprieč celou krajinou sa oplatí objavovať a o zážitky sa podeliť. Vďaka rýchlej 4G sieti od O2, dostupnej pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska, to môžete spraviť rýchlo a prakticky kdekoľvek. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet/4g.

Andrej Frič

Je keramikár, maliar, grafik a výtvarný pedagóg. Tvorí pod značkou Frikou a pôsobí v obci Viničné neďaleko Pezinka. Jeho tvorba má jedinečný rukopis, sú v nej prvky mytológie a symbolizmu. Viac informácií nájdete na www.andrejfric.com.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

6 slovenských parkov, kde môžete stráviť pekné chvíle

V srdci mesta, pri poľovníckom kaštieli či pri ramene rieky. Pekné parky, ktoré stoja za navštívenie, nájdete na celom Slovensku. Pripravili sme pre vás malú ochutnávku.

Vybrali sme pre vás parky, v ktorých si môžete užiť príjemné chvíle – načerpať energiu, pokochať sa očarujúcou prírodou, obzrieť si historické pamiatky či zahrať sa spolu so svojimi deťmi.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania slovenských parkov vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Kúpeľný park s lesoparkom v Trenčianskych Tepliciach

Tento park v Trenčianskych Tepliciach sa pýši nielen rozlohou 18 ha, ale aj množstvom zaujímavých drevín. Správa kúpeľov ho založila ešte v roku 1873. Vďaka úprave rieky sa tu vybudovalo umelé jazero, ktoré pôvodne slúžilo ako kúpalisko.

Foto: Filip Jurovatý

Z drevín si na ostrovčeku jazera určite nedajte ujsť chránený tisovec dvojradový, ktorý v močaristom prostredí naozaj prosperuje a dosahuje výšku 30 m. Unikátom je aj dvestoročná lipa malolistá.

Mestský park v Košiciach

Mestský park v Košiciach je najväčším parkom v meste a nachádza sa medzi železničnou stanicou a historickým centrom. Bol založený v 60. rokoch 19. storočia.

Foto: Filip Jurovatý

V priestoroch parku okrem iného nájdete elegantný pavilón švajčiarskeho štýlu, ktorý bol postavený v roku 1857 pre cisársky pár Františka Jozefa a jeho manželku Alžbetu, známu ako Sisi. Nechýba jazierko s umelým potôčikom a hudobný altánok. Posledná rekonštrukcia a revitalizácia prebehla v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013.

Prírodný park pri kaštieli Betliar

Poľovnícky kaštieľ Andrássyovcov v Betliari je obklopený jednou z najkrajších anglických záhrad na Slovensku. Park sa môže pýšiť aj tým, že od roku 1978 je zapísaný v Zozname významných historických záhrad sveta.

Foto: Filip Jurovatý

V areáli s rozlohou 81 ha rastie okrem iného aj najväčšia stredoeurópska magnólia, nájdete tu veľa zaujímavej architektúry aj divokú zver. Pred kaštieľom sa nachádza fontána pripomínajúca štvorlístok so sochou bohyne Psyché uprostred. Zaujímavým prvkom je jaskyňa pre ľadové medvede, ktoré tu Andrássyovci kedysi chovali.

Vodárenská záhrada v Bratislave

Vodárenská záhrada je súčasťou areálu bratislavského Vodárenského múzea a má rozlohu 1 ha. Nachádza sa na brehu Karloveského ramena a nájdete v nej kaskádovú fontánu, priam stvorenú na detské hry, ale aj vodojem s vyhliadkou.

Foto: ev_ulka/Instagram

Samozrejmosťou je priestor na športovanie, ako aj hojdačky a preliezačky. V areáli nájdete aj altánok, ktorý skvelo poslúži na posedenie s priateľmi či na menšiu oslavu. Skutočnosť, že naozaj ide o pekné miesto, potvrdzuje aj titul Park roka 2015.

Mestský park v Trebišove

Bývalý grófsky park v Trebišove patrí medzi najrozsiahlejšie a najcennejšie parky v strednej Európe a koncom 19. storočia bol dokonca považovaný za najkrajší v celom Uhorsku.

Foto: Filip Jurovatý

Prechádzka parkom s rozlohou 62 ha určite poteší milovníkov romantiky aj nadšencov histórie. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí kaštieľ s francúzskou záhradou, mauzóleum grófa Andrássyho či pozostatky vodného hradu Parič.

Mestský park v Nitre

Nitriansky mestský park s rozlohou 20 ha patrí k tým rozľahlejším. Skladá sa z troch častí z rôznych časových období. Rodiny s deťmi najviac ocenia najstaršiu časť parku Sihoť, ktorá ponúka množstvo rozmanitých atrakcií. Niečo pre seba si tu zaručene nájdu aj dospelí.

Foto: juliuskarabinos/Instagram

Súčasťou parku sú jazerá Veľká Hangócka a Malá Hangócka, ktoré sú prepojené potôčikom. V letných mesiacoch sa môžete schladiť na miestnom kúpalisku.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania slovenských parkov vďaka rýchlej 4G sieti od O2, ktorá je dostupná pre viac ako 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zoberte telefón na cesty a spoznáte, aký je spoľahlivý. Vybrali sme 5 smartfónov, ktoré vás nesklamú ani v horách, ani pri mori, ani pri žiadnom dobrodružstve

Čítaj viac

Ondrej Kubovič z ESET-u: Čo raz napíšete či pošlete online, je navždy. Nepomôže ani posielanie fotiek na jedno pozretie

Čítaj viac

Zdravá miera technológií je nápomocná aj v rodičovstve. Vybrali sme 5 nástrojov, ktoré vám uľahčia výchovu

Čítaj viac