Na týchto rozprávkach sme vyrástli: 5 slovenských knižiek, ktoré si obľúbia aj naše deti

Klasické slovenské rozprávky by nemali chýbať v žiadnej detskej izbe. Tieto sme mali najradšej.

Knihy, ktoré si zamilujeme v detstve, nás zvyknú sprevádzať celý život. Príbehy v nás už odpradávna podnecujú fantáziu, rozvíjajú našu tvorivosť, inteligenciu a niekedy aj zmysel pre humor. Príklady a poučenia navyše učia empatii a schopnosti vysporiadať sa so životom.

Preto sme pripravili výber knižiek, ktoré máme radi pre ich humor, spomienky, hlboké posolstvá.

Opice z našej police

Dnes už klasická knižka od Kristy Bendovej, ktorá sa odovzdáva z generácie na generáciu. Príbeh je o 3 bračekoch, z ktorých najmladší Jožko si osvojí darovanú plyšovú opičku s prasknutým očkom, potom čo ňou jeho starší bratia ohrdli. Opička dostane meno Fricko a je výnimočná tým, že ju Jožko naučí rozprávať.

Zdroj: Buvik

Postupne k nej pribúdajú ďalšie opičky (dokopy ich je 15) a stanú sa hrdinami nesmierne vtipného a láskavého rozprávania o detskom svete plnom dobrodružstiev.

Danka a Janka

Práve táto knižka od Márie Ďuríčkovej bola pre väčšinu z nás prvá, ktorú sme si v školských laviciach prečítali. Veď kto z nás by si nepamätal príbehy Danky a Janky Botkovýchc– 2 navlas identických dvojičiek, ktoré ešte aj pani učiteľka občas pomenuje Dvojbodka a jedinou osobou, ktorá ich rozozná, je ich vlastná mamka.

Zdroj: Mladé letá

Spolu zažívajú mnoho dobrodružstiev, napríklad tie s nakreslenou Gevenduchou, medveďom Demeterom či človiečikom z budíka.

Smelý zajko

Žila raz zajačia rodina. Zajkovi rodičia, ktorí sa o chalúpku starali a na kapustné pole po kapustu chodili a ich syn – malý Zajko, ktorého ale práca na poli veru pramálo zaujímala. Ten iba rozmýšľal, o tom ako by sa do sveta na skusy vybral. Mamka Zajačková ho nabalila koláčikmi, tatko Zajačik mu dal otcovskú radu, aby nikdy nechodieval po tých istých chodníčkoch ako ľudia a Smelý Zajko sa vydal na cestu.

Zdroj: Mladé letá

Takto nejako začína roztomilá knižka Jozefa Cígera Hronského o Smelom Zajkovi, ktorá dnes právom patrí k najznámejším slovenským titulom pre deti.

Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov

Ako odporúčajú samotní autori Dušan Taragel a Jozef Gertli Danglár, túto knižku si kúpte, ak máte doma neposlušné dieťa, ktoré sa špára v nose, je zábudlivé, lenivé, papuľnaté, jednoducho také, ktorému by sa zišla dobrá polepšovňa.

Zdroj: Slovart

Kniha je totiž plná veselých „nápravných” rozprávok s jasným ponaučením, čo sa stane dieťaťu, ktoré nepočúva svojich rodičov.

Slovenské rozprávky

Vo výbere knižiek, ktoré by nemali chýbať v detskej knižnici, by sme nemali zabudnúť ani na Pavla Dobšinského, ktorý sa do zlatého fondu slovenskej literatúry zapísal spomedzi „rozprávkarov” určite najvýraznejšie.

Zdroj: Bux

Vďačíme mu za to, že zozbieral klenoty ducha slovenskej ľudovej tvorivosti, ktoré dnes môžeme čítať našim deťom, tak ako si ich za dlhých zimných večerov rozprávali cele generácie našich predkov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac