Na týchto rozprávkach sme vyrástli: 5 slovenských knižiek, ktoré si obľúbia aj naše deti

Klasické slovenské rozprávky by nemali chýbať v žiadnej detskej izbe. Tieto sme mali najradšej.

Knihy, ktoré si zamilujeme v detstve, nás zvyknú sprevádzať celý život. Príbehy v nás už odpradávna podnecujú fantáziu, rozvíjajú našu tvorivosť, inteligenciu a niekedy aj zmysel pre humor. Príklady a poučenia navyše učia empatii a schopnosti vysporiadať sa so životom.

Preto sme pripravili výber knižiek, ktoré máme radi pre ich humor, spomienky, hlboké posolstvá.

Opice z našej police

Dnes už klasická knižka od Kristy Bendovej, ktorá sa odovzdáva z generácie na generáciu. Príbeh je o 3 bračekoch, z ktorých najmladší Jožko si osvojí darovanú plyšovú opičku s prasknutým očkom, potom čo ňou jeho starší bratia ohrdli. Opička dostane meno Fricko a je výnimočná tým, že ju Jožko naučí rozprávať.

Zdroj: Buvik

Postupne k nej pribúdajú ďalšie opičky (dokopy ich je 15) a stanú sa hrdinami nesmierne vtipného a láskavého rozprávania o detskom svete plnom dobrodružstiev.

Danka a Janka

Práve táto knižka od Márie Ďuríčkovej bola pre väčšinu z nás prvá, ktorú sme si v školských laviciach prečítali. Veď kto z nás by si nepamätal príbehy Danky a Janky Botkovýchc– 2 navlas identických dvojičiek, ktoré ešte aj pani učiteľka občas pomenuje Dvojbodka a jedinou osobou, ktorá ich rozozná, je ich vlastná mamka.

Zdroj: Mladé letá

Spolu zažívajú mnoho dobrodružstiev, napríklad tie s nakreslenou Gevenduchou, medveďom Demeterom či človiečikom z budíka.

Smelý zajko

Žila raz zajačia rodina. Zajkovi rodičia, ktorí sa o chalúpku starali a na kapustné pole po kapustu chodili a ich syn – malý Zajko, ktorého ale práca na poli veru pramálo zaujímala. Ten iba rozmýšľal, o tom ako by sa do sveta na skusy vybral. Mamka Zajačková ho nabalila koláčikmi, tatko Zajačik mu dal otcovskú radu, aby nikdy nechodieval po tých istých chodníčkoch ako ľudia a Smelý Zajko sa vydal na cestu.

Zdroj: Mladé letá

Takto nejako začína roztomilá knižka Jozefa Cígera Hronského o Smelom Zajkovi, ktorá dnes právom patrí k najznámejším slovenským titulom pre deti.

Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov

Ako odporúčajú samotní autori Dušan Taragel a Jozef Gertli Danglár, túto knižku si kúpte, ak máte doma neposlušné dieťa, ktoré sa špára v nose, je zábudlivé, lenivé, papuľnaté, jednoducho také, ktorému by sa zišla dobrá polepšovňa.

Zdroj: Slovart

Kniha je totiž plná veselých „nápravných” rozprávok s jasným ponaučením, čo sa stane dieťaťu, ktoré nepočúva svojich rodičov.

Slovenské rozprávky

Vo výbere knižiek, ktoré by nemali chýbať v detskej knižnici, by sme nemali zabudnúť ani na Pavla Dobšinského, ktorý sa do zlatého fondu slovenskej literatúry zapísal spomedzi „rozprávkarov” určite najvýraznejšie.

Zdroj: Bux

Vďačíme mu za to, že zozbieral klenoty ducha slovenskej ľudovej tvorivosti, ktoré dnes môžeme čítať našim deťom, tak ako si ich za dlhých zimných večerov rozprávali cele generácie našich predkov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Stačí 1 klik a problém je na svete. Vyhnite sa týmto veciam a váš život online bude v bezpečí

V tretej časti seriálu Ako mať smartfón v bezpečí, ktorý vznikol v spolupráci s ČSOB, sme pre vás spísali jednoduché rady, vďaka ktorým predídete problémom s ukradnutými údajmi aj vírusmi.

„Gratulujeme, vyhrali ste, nainštalujte si túto aplikáciu…“ Ani k sebe domov si nepozývate ľudí, ktorých nepoznáte. Denne však mnohí z nás naivne otvoria dvere cudzím výzvam v e-mailoch, SMS-kách alebo na sociálnych sieťach.

Nepodceňte bezpečnosť svojho mobilného telefónu, neklikajte na všetko a stavte na overené a dôveryhodné obchody s aplikáciami. Zistite viac o jednoduchom spôsobe, ako prispieť k ochrane dát pred prípadným zneužitím.

Možno aj vy poznáte ľudí, ktorým z účtu zmizli peniaze. Ak nebudete obozretní pri inštalácii aplikácií alebo pri klikaní na rôzne falošné a nedôveryhodné odkazy, môže sa to stať aj vám.

Myslite na to, že akoukoľvek reakciou na neželanú poštu si do svojho smartfónu môžete stiahnuť aj škodlivý vírus, ktorého cieľom je krádež peňazí z vášho účtu.

Aby ste sa vyhli prípadným problémom, stačí dodržiavať napríklad tieto pravidlá:

1. Aplikácie a hry si inštalujte len z oficiálnych a overených úložísk a obchodov, akými sú Google Play alebo App Store.

2. Nikdy neklikajte na nedôveryhodné e-maily, SMS-ky alebo vyskakujúce reklamy o možných výhrach.

Informácie, ktoré sa k vám dostanú online, selektujte, buďte obozretní a neverte všetkému, čo vidíte. Hoci pôjde aj o výhru, ktorá by vám podľa reklamy vyskakujúcej na obrazovke, mala zmeniť život. Občas je jedinou ochranou tieto správy ignorovať a hlavne nešíriť ich ďalej.

A v neposlednom rade dbať na prevenciu. Skúste si napríklad do svojho smartfónu nainštalovať bezpečnostnú aplikáciu ČSOB MobileControl, ktorú v týchto dňoch získate od ČSOB bezplatne k akémukoľvek účtu.

Tá vám skontroluje povolenia inštalácií z neznámych zdrojov a tiež vám zobrazí aplikácie, ktoré majú prístup k vašim SMS-kám.

Ak sa napríklad rozhodnete pre založenie účtu ČSOB Extra Pohoda, dostanete k nemu bezplatne aj poistenie internetových rizík a rovnako získate zľavu na bezpečnostné riešenia od spoločnosti ESET.

Pozrite si video, v ktorom vám viac prezradí blogerka a IT novinárka Alžbeta „Harry“ Gavendová.

Viac informácií o aplikácii ČSOB MobileControl a ďalších bezpečnostných riešeniach od ČSOB, nájdete na www.csob.sk/chcem-to-vsetko.

ČSOB

Patrí medzi najväčšie univerzálne banky na slovenskom trhu. V jej portfóliu nechýbajú bežné účty, termínované vklady, spotrebné a hypotekárne úvery, kreditné karty, ako aj ďalšie produkty, napríklad životné a neživotné poistenia, podielové fondy, lízing a stavebné sporenie. ČSOB je členom Slovenskej bankovej asociácie.


Lifetech: Čo je nové