Ošarpané budovy, zvädnuté kvety, jazvy a vlastné telo. Mladá fotografka Ester Šabíková nachádza krásu tam, kde ju iní nevidia

„Krása je veľmi subjektívna a každý ju vníma rozdielne. Ukazujem príklady zo života, ktoré väčšinou nie sú prvotne vnímané ako krásne, no práve ja ich za krásne považujem, a tak sa ich snažím aj ukázať.“

Fotografov či už profesionálnych alebo tých, ktorí fotia len pre radosť, spoznávame väčšinou cez ich diela. Snímky nám však vždy nepovedia všetko o osobnosti, názoroch a životnom štýle autorov. Preto im kladieme netypické otázky, ktoré pomôžu priblížiť, aký človek stojí za objektívom.

Ester Šabíková je študentkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Hovorí, že v tomto štádiu svojho umeleckého vyjadrovania sa nechce limitovať a zameriavať len na jeden typ fotografie. Páči sa jej zachytávať prítomnosť okamihov, ktoré rýchlo pominú. „Baví ma to, ako mi fotografie dokážu spätne rozohrať konkrétnu situáciu a navrátiť ma do daného okamihu,“ hovorí.

Pochádza z umeleckej rodiny, v detstve sa venovala rôznym športom. „Veľmi dlho som sa bránila čomukoľvek umelecky ladenému, bola som veľmi športovo založená a až počas strednej školy som začala preostrovať na fotografiu. Dnes je na ňu zamerané celé rozpoloženie môjho bytia,“ priznáva mladá umelkyňa.

Vo svojom portfóliu má rôznorodé série fotografií, všetky odfotené analógovým fotoaparátom. „Mám rada, keď sú veci, jedlo, vzťahy a všetko, čím sa obklopujeme naozajstné. Keď niečo odfotím na film, tak samotný záber vnímam viac reálne. Viac si ho vážim. Viem, ako veľmi krehký je a čo všetko je za tým. Milujem celý proces, od vône filmu, cez vkladanie filmu, pozorovanie na matnici, každé jedno cvaknutie, čakanie na film alebo vyvolávanie, skenovanie a nakoniec prezeranie hotových fotiek,“ opisuje proces, ktorý je dlhší než samotné fotografovanie.

„Analóg som si obľúbila aj preto, že je prekvapefnie to, čo uvidím na konci. Mám rada hĺbku, ktorú má film, a ktorú na digitáli len veľmi tažko dosiahnete, ak sa to vôbec dá,“ dodáva.

Na jej fotografiách môžete vidieť prírodu, módu, architektúru či krásu tela. Všetky svoje fotky považuje za veľmi osobné. „Ani neviem, aké iné by mali byť,“ zamýšľa sa.

V sérii s názvom About feelings, process, beauty and self awareness ukazuje aj veci, ktoré sú všeobecne považované za nepekné. Napríklad zvädnuté kvety, ošarpané priestory či jazvy na tele. „Krása je veľmi subjektívna a každý ju vníma rozdielne. Ukazujem príklady zo života, ktoré väčšinou nie sú prvotne vnímané ako krásne, no práve ja ich za krásne považujem, a tak sa ich snažím aj ukázať. Ukázať možnú krásu nedokonalosti,“ hovorí.

Projekt vznikal počas troch mesiacov na rôznych miestach. Začala s ním v českom Josefove. „Fotila som opustené, rozpadajúce sa priestory vojenskej nemocnice. Pôsobili na mňa veľmi zvláštne prítažlivo aj napriek ich absentujúcej známke života. Potom som podobný princíp prítažlivosti našla na mojich kvetoch, ktoré vyschli na parapete. Ľudia, ktorí sú na fotkách, sú z môjho okolia, každý z nich má na tele nejakú ‚vadu‘, ktorú ale ja považujem za krásnu, jedinečnú, pre nich charakteristickú,“ vysvetľuje.

Do série zakomponovala aj seba: „Stále som mala pocit, že mi tam niečo chýba, tak som na fragmenty rozfotila moje nahé telo, s ktorým som mala dlhé roky problém. Vtedy som si uvedomila, že aj v sebe a na svojom tele musím hľadať krásu, tak ako ju dokážem nájsť inde.“

Čo ťa na fotografovaní najviac fascinuje?
Svetlo, to ako funguje, aj to, že vôbec je.

Existuje moment, pri ktorom si si priala mať pri sebe fotoaparát, no nemala si?
Vždy, keď ho nemám. Naštastie je to naozaj málokedy.

Vyber si historickú udalosť z obdobia posledných 100 rokov, ktorú by si chcela odfotiť.
Chcela by som môcť odfotiť moju starú mamu, ktorá sa tesne nedožila môjho narodenia, no celý život sa cítim byť s ňou prepojená, viac ako len z počutia.

Ktorý fotoaparát najčastejšie používaš?
Hasselblad 503cx.

„Ľudia, ktorí sú na fotkách, sú z môjho okolia, každý z nich má na tele nejakú ‚vadu‘, ktorú ale ja považujem za krásnu, jedinečnú, pre nich charakteristickú.“

Ak sa budúce generácie pozrú späť na našu dobu, čo ich bude na nej najviac znepokojovať?
To asi nechám na ne, mňa veľmi znepokojuje apatickosť a nezáujem o životné prostredie, keď ide o každodennosť jednotlivcov.

Aké je najväčšie negatívum života v meste?
Práve tá neekologickosť. Chýba mi aj more.

Ak by si sa mala porovnať s nejakou osobnosťou z minulosti, kto by to bol?
Asi Coco Chanel. Nielen kvôli mojej bezhraničnej láske k móde, ale bola to krásna, krehká, no silná a inteligentná žena s názorom a remeslom v ruke, ktorá sa nebála mužov. Neviem či sa s ňou porovnávať, ale bola super.

Ktorého žijúceho človeka najviac obdivuješ?
Každého, ktorý akýmkoľvek malým kúskom nesebeckosti prispeva ku krajšej budúcnosti našej planéty.

Riadiš sa momentálne nejakou filozofiou?
Ži a nechaj žiť.

Akú vec by si chcela vlastniť?
Arabelin čarovný prsteň, neviditeľný plášť, okrídlené sandále (tie síce mám, ale nelietajú.)

Čo najdôležitejšie vlastníš?
Dajú sa vlastniť vzťahy? Ak nie, tak fotoaparát a kocúra.

Akú knihu si plánuješ najbližšie prečítať?
Tú, ktorá mi skríži cestu.

Ktorú časť sveta by si chcel preskúmať?
Ideálne všetky.

Aký je najlepší spôsob sebavzdelávania?
Byť vedomý, prítomný, všímať si, čo sa okolo deje.

Ako často berieš na vedomie rady iných?
Ak má pre mňa niekto nejakú radu, veľmi rada si ju vypočujem, vezmen na vedomie a potom sa rozhodnem čo ďalej.

Ktorá vlastnosť ti na sebe samej prekáža?
Viem byť krutá (slovne). Nie vždy si dvakrát premyslím čo chcem povedať, nosím srdce na dlani, často počúvam že som naivná. Stále som však neprišla na to, či mi to vlastne prekáža.

Ktorá vlastnosť ti prekáža na iných?
Neempatickosť. Keď sú ľudia vyslovene zlí. Ľuďom všeobecne chýba citlivosť.

Pri akej príležitosti klameš?
Keď sa to hodí?

Vyber vedecký odbor, v ktorom by si chcelal byť expert a prečo?
Oh, chcela by som úplne všetko vedieť o vesmíre. Možno preto, že to nie je možné.

Akú superschopnosť by si chcel mať a prečo?
Chcela by som vedieť ovládať element vody. Môcť ju dopriať všetkým ľudom, zvieratám a rastlinám na zemi. Zastaviť topenie ľadovcov, zapršať tam kde treba. Ale aj spraviť si rýchlo čaj a nepotiť sa v lete.

Kedy si najviac uvedomuješ, že starneš?
Keď si prezerám fotografie. Skôr si ale myslím, že dospievam a zrejem.

Čo plánuješ počas najbližších 24 hodín?
Neplánujem. Mám rada, keď môžem neplánovať a prázdniny sú na to úplne ideálne. No viem, že sa bude všeličo diať a teším sa.

Aké budú tvoje posledné slová pred smrťou?
No tak, ešte raz poprosím.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Pozrite si najlepšie čiernobiele filmy všetkých čias

Tieto kultové čiernobiele snímky položili základy modernej kinematografie. Farby a slová sú občas úplne zbytočné. Stačí čistá esencia filmového umenia v tom najlepšom zmysle slova.

Čiernobiele filmy a fotky majú spoločné to, že dokážu výrazne lepšie zachytiť atmosféru a emócie. Vybrali sme pre vás niekoľko prelomových čiernobielych filmov, ktoré by mal vidieť každý skutočný filmový fanúšik. Tieto snímky svojou kvalitou a formálnym spracovaním dokážu hravo zatieniť aj väčšinu súčasných filmov so stámiliónovými rozpočtami.

Schindlerov zoznam (1993)

Schindlerov zoznam patrí bez akýchkoľvek pochybností do zlatého fondu svetovej kinematografie. V tomto filme sa naplno ukázalo režisérske umenie Stevena Spielberga. Dej zachytáva skutočný príbeh nemeckého podnikateľa Oskara Schindlera, člena NSDAP, pre ktorého Židia spočiatku predstavovali len lacnú pracovnú silu. Počas najhoršej fázy holokaustu sa mu však podarilo 1 100 z nich zachrániť. Snímka je plná ťaživej atmosféry (ktorú čiernobiele vyobrazenie dokonale umocňuje) a ukazuje to najhoršie, a zároveň najlepšie, čo sa v ľuďoch nachádza.

Siedma pečať (1957)

Ingmar Bergman, génius švédskej filmovej školy v Siedmej pečati vyrozprával príbeh rytiera, ktorý prišiel v živote o všetky ilúzie. Z krížových výprav sa vracia do rodného Švédska, ktoré sužuje mor, pričom si krátko nato poňho príde smrť. Svoj čas sa pokúsi predĺžiť tým, že s ňou (Ním) rozohrá šachovú partiu. Je jasné, že nemôže zvíťaziť, no so Smrtkou vedie filozofické dialógy o zmysle života, smrti a viere. Skvelé herecké výkony, kamera, dialógy a samozrejme Bergmanova réžia. Práve pre túto výnimočnú kombináciu je Siedma pečať považovaná za jeden z najlepších filmov v histórii.

Psycho (1960)

Mnohými je film Psycho od Alfreda Hitchcocka vnímaný ako prelomový v rámci hororovného žánru. Dej filmu je jednoduchý – mladá sekretárka Marion spreneverí peniaze, aby mohla žiť so svojím milencom Samom. Ukryje sa v moteli, ktorého majiteľ má však desivé tajomstvo… Pocity úzkosti, ťažoby a strachu, čo divák prežíva, sú vyvolané bez použitia akýchkoľvek odpudivých efektov. Na všetko stačí vynikajúca réžia a dokonalý strih. Hitchcock je majstrom prekvapenia a strachu. Aj preto patrí scéna samotnej vraždy v sprche k najkultovejším a v mnohých ďalších snímkach sa ňu odkazuje, alebo sa nejakým spôsobom využíva.

Casablanca (1942)

Romantická dráma Casablanca sa odohráva počas druhej svetovej vojny v marockom meste s rovnakým názvom. Napriek tomu, že bol tento film natočený už pred 75 rokmi, dodnes dokáže divákov očariť. To má na svedomí najmä herecký výkon Humpreyho Bogarta (Rick Blaine) a Ingrid Bergmanovej (Ilsa Lund), medzi ktorými to na plátne skutočne iskrí. Film je zaujímavý aj napínavou réžiou, scenárom a zameraním sa na celkovú atmosféru – za čo si vyslúžil hneď troch Oscarov. Casablanca je skutočnou filmovou klasikou, ktorá je plná dnes už kultových dialógov a scén, ktoré mnohí z nás poznajú naspamäť.

Metropolis (1926)

Snímka režiséra Fritza Langa položila základy žánru sci-fi na filmovom plátne. Treba tiež povedať, že mnohé novšie filmy sa Metropolisom výrazne inšpirovali (napr. Blade Runner), najmä z hľadiska scenáru. Vo filme je zobrazená dystopická spoločnosť mestského megaštátu rozdelená na chudobných robotníkov a bohatú elitu, ktorá vládne. Ako to však zvykne bývať, všetko naruší láska na spôsob Rómea a Júlie. Na svoju dobu išlo o film s vynikajúcimi vizuálnymi efektmi a obrovským rozpočtom. Výprava aj kulisy sú doslova megalomanské a z hľadiska formalizmu predstavuje Metropolis na svoju dobu vskutku dokonalý film. A to všetko aj napriek tomu, že je nemý!

Občan Kane (1941)

Občan Kane je považovaný za jeden z najlepších filmov vôbec. Pritom sa jedná o režisérsky debut vtedy len 25-ročného Orsona Wellsa, ktorý si vo svojom filme strihol aj hlavnú úlohu. Dej je sústredený okolo osoby zosnulého mediálneho magnáta. O jeho živote sa snaží získať ucelený obraz novinár Thompson, pomocou rozhovorov s ľuďmi, ktorí ho poznali. Tento film je však prelomový najmä z hľadiska “filmárskeho remesla”. Abolútne inovatívna totiž bola Wellsova práca s kamerou a strihom. Prvý krát tu bola použitá napr. technika subjektívnej kamery, zábery bez akýchkoľvek strihov, pohľad zo žabej perspektívy, či rozmanitosť osvetlenia.

Krížnik Potemkin (1925)

Sovietsky film, ktorý sa bežne radí medzi päticu najvýznamnejších v histórii kinematografie. Dej filmu sa odohráva v revolučnom roku 1905 a hovorí o vzbure na lodi ruskej čiernomorskej flotily s názvom Knieža Potemkin Tauridský. Film je rozdelený do piatich kapitol podľa vzoru antickej drámy. Najlegendárnejšou je sekvencia masakru na odeskom schodišti, s množstvom detailov, na ktorú odkazujú režiséri v mnohých ďalších filmoch. Po prvý krát sa tu použila pohyblivá filmová kamera a novinkou bolo aj to, že takmer celý dej filmu sa odehráva v exteriéri. V tomto filme sa režisér Ejzenštejn spoľahol tiež na masové scény plné komparzistov, ktoré nemali obdobu.

Pozrite si svoj obľúbený film kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie filmov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
  • 72 € na zariadenie
  • 5 GB dát / mes.
  • Bez viazanosti
  • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
  • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
  • 120 € na zariadenie
  • 10 GB dát / mes.
  • Bez viazanosti
  • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
  • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
  • 168 € na zariadenie
  • 20 GB dát / mes.
  • Bez viazanosti
  • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
  • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac