Pri práci, športe aj oddychu: V akých momentoch internet v mobile ľuďom najviac uľahčuje život

Pozreli sme sa na to, ako internet v mobile využívajú rôzni ľudia. Zjednodušuje život mamičke na materskej rovnako ako podnikateľovi či dôchodcovi?

Hoci to bolo pred pár rokmi ešte nepredstaviteľné, internet v mobile sa stal pevnou súčasťou života mnohých z nás. Môžeme si vďaka nemu nielen zavolať a spojiť sa cez sociálne siete, ale aj pozrieť si, aké bude počasie, kedy ide autobus, potvrdiť stretnutie či vybaviť veľa pracovných úloh. Dáva nám voľnosť a milióny možností. Ako ho však využívajú rôzne skupiny ľudí?

Zoberte si s O2 Voľnosťou toľko dát, koľko potrebujete, napríklad 1 GB za 1 €. Viac informácií

Veronika Šeliga Pilátová – žurnalistka a fotografka na materskej dovolenke

Mobil ma na materskej udržiava v kontakte so svetom

Zo zamestnania, ktoré jej vypĺňalo takmer všetok čas, presedlala na in typ práce – materstvo. Veronika však mobil aj po narodení syna využíva rovnako ako prv, teda denne. Keďže predtým viedla aktívny sociálny život, teraz vďaka smartfónu udržiava kontakt so svetom.

„Žila som v hlavnom meste, ale pred pôrodom som sa presťahovala do rodného kraja a v Bratislave som zanechala množstvo kamarátov. Preto v telefóne najčastejšie klikám na ikonky Messengeru (Android, iOS) či Instagramu (Android, iOS). Najviac času trávim práve na Instagrame (Android, iOS), pretože tu okrem‚ šmírovania, kamošov čerpám aj inšpiráciu na fotografiu a sledujem verejné dianie,“ približuje Veronika.

„Zostať v obraze mi pomáha aj aplikácia Denníka N Minúta po minúte (Android, iOS), hudba na Spotify (Android, iOS) mi vypĺňa ticho počas dlhých dní, ktoré trávim doma s dieťaťom, počas prechádzok s kočíkom zase cez aplikáciu počúvam podcasty. V teréne tiež veľa čítam, hlavne zahraničné magazíny a všetko, čo som si uložila na neskôr cez aplikáciu Pocket (Android, iOS). A vďaka šikovným fotoeditorom zvládnem nenáročnú úpravu fotografií aj v mobile, takže momentálne naozaj otváram notebook veľmi málo,“ vymenúva mamička.

Všetkým mamám odporúča aplikácie Pregnancy+ (Android, iOS) a Baby+ (Android, iOS), ktoré sú nielen vizuálne pekne spracované, ale aj plné rád a praktických informácií. Veronika zároveň rada objavuje nové aplikácie, ktoré prinášajú rôzne zaujímavé funkcie.

„Momentálne ulietavam na aplikácii 1SE (Android, iOS), ktorá každý deň zachytáva sekundu vášho života. A tak nášmu Hugovi robím od narodenia krátky film ako spomienku na prvý rok nášho spolunažívania,“ usmieva sa.

Veronikina spotreba dát sa líši v závislosti od toho, či trávi čas prevažne doma alebo je s rodinou niekde na výlete. „Mesačne priemerne miniem cca 2 GB dát. Väčšiu spotrebu mám, samozrejme, mimo domu, keďže doma využívam wi-fi,“ vysvetľuje.

Tomáš Bořuta – podnikateľ, občiansky aktivista

Vybavovať veci cez mobil robí život hektickejším, ale zase toho nemusím veľa odkladať na neskôr

Tomáš žije v Považskej Bystrici, kde vlastní príjemnú kaviareň a založil tam aj projekt Cooltajner, v rámci ktorého organizuje rôzne kultúrno-spoločenské akcie. Popri podnikaní sa zaujíma o verejné dianie a bojuje za práva občanov, je teda permanentne v pohybe, a preto internet v mobile využíva neprestajne. Potvrdzuje, že smartfón s mobilným internetom mu neskutočne uľahčuje život.

„Ak človek nepotrebuje písať texty alebo dlhšie e-maily, komunikácia sa dá riešiť aj cez mobil. Samozrejme, slúži mi aj ako neustály zdroj informácií,“ vysvetľuje mladý podnikateľ.

Telefón z vrecka vytiahne najmä vtedy, ak má počas dňa nabitý program a veľa stretnutí s partnermi alebo potrebuje niečo vybaviť. „Vďaka mobilu využívam prestoje na prácu priamo v teréne. Robí to síce život hektickejším, lebo pauzy nevyužijem na psychohygienu, ale zase si nemusím zbytočne veľa vecí značiť a odkladať na neskôr. Dokážem ich vybaviť hneď,“ dodáva.

Tomáš si svoj život v súčasnosti nevie predstaviť bez aplikácií, ktoré využíva na dennej báze. „Nedám dopustiť na appky Denníka N (Android, iOS), Aktualít (Android, iOS) a SME (Android, iOS), vďaka ktorým som nonstop v obraze, na cestovné appky Uber (Android, iOS) či Bolt (Android, iOS) a aplikácie leteckých spoločností, keďže rád cestujem. Financie často riešim cez mobil banking a v zozname najpoužívanejších, samozrejme, nesmie chýbať Facebook (Android, iOS) ani Messenger (Android, iOS),“ vymenúva.

Mesačne spotrebuje cca 1 GB dát. „Moja spotreba je štandardne konštantná,“ uzatvára.

Boris Reichel – študent marketingovej komunikácie a špecialista na komunikáciu

Vďaka mobilnému internetu už nemusím hľadať wi-fi spoty ako pred pár rokmi 

Boris, ktorý popri štúdiu marketingu pracuje v nadnárodnej spoločnosti a zvyšný voľný čas vypĺňa cestovaním, si bez internetu v mobile svoj život nevie predstaviť.

„Využívam ho naozaj denne. Či už cestou do školy, do práce, za priateľmi do mesta alebo počas túlania po svete. Za najväčšiu výhodu považujem to, že dokážem zistiť všetko, čo v danom momente potrebujem vedieť. Žiadne hľadanie wi-fi spotov zadarmo, ako to bolo ešte pred pár rokmi,“ pochvaľuje si výhody.

Za najväčších žrútov dát považuje sociálne siete. „Využívam ich nielen v súkromí na komunikáciu s kamarátmi, ale aj v rámci svojho zamestnania, keďže pri práci v marketingu sa tomu vyhnúť jednoducho nedá,“ vysvetľuje.

Spotify (Android, iOS), Instagram (Android, iOS), Facebook (Android, iOS), VSCO (Android, iOS), Uber (Android, iOS), Bolt (Android, iOS) a aplikácia denníka SME (Android, iOS) – to sú appky, ktoré Boris otvára na ploche svojho telefónu ako prvé. „V aplikácii denníka SME sa mi veľmi páči podkategória video. Už dlhšie fičím na rôznych podcastoch. Počúvam ich priamo cez aplikáciu od Apple, ktorá sa nachádza v každom ich zariadení. Využívam aj aplikáciu Runtastic pre bežcov (Android, iOS),“ dodáva.

Keďže Boris je online prakticky neustále, mesačne minie okolo 13 GB dát. „Moju spotrebu najviac ovplyvňuje to, koľkokrát v danom mesiaci cestujem. Na cestách totiž využívam len dáta,“ uzatvára.

Milan Lahučký – dôchodca, vášnivý záhradkár

Ráno si spravím kávu, chytím mobil do ruky a zisťujem, čo je nové vo svete 

Milan, ktorý celý svoj pracovný život strávil v sklárňach, venuje všetok voľný čas na dôchodku záhradke, ktorá mu vynaloženú energiu vracia v podobe úrody. Tvrdí, že pod dobrú úrodu sa podpisuje aj mobil a šikovné aplikácie v ňom, ktoré využíva.

„Lunárny kalendár nám s babkou pomáha určiť čas sadenia či okopávania. Všetkým záhradkárom odporúčam aplikáciu Gardenate (Android, iOS). Poradí, kedy je najlepší čas vysievať, presádzať a ošetrovať rôzne druhy zeleniny,“ radí skúsený záhradkár.

Vášnivý záhradkár využíva internet v mobile prakticky každý deň, a to nielen pri svojom najväčšom koníčku. „Ráno si spravím kávu, chytím mobil do ruky a následne sa dozviem všetko, čo je nové vo svete. Sledujem správy a šport na Pravde a pozriem si aj bulvárne plátky Nový Čas a Blesk. Vždy zisťujem, aké bude počasie, a keďže často cestujem, vyhľadávam spojenia MHD a vlakov. Vďaka Facebooku (Android, iOS) a Skypu (Android, iOS) som v kontakte so svojou dcérou, ktorá žije v zahraničí. A občas si zahrám aj nejakú hru,“ priznáva so smiechom.

Dni záhradkára vo veľkej miere riadi počasie, čo vo veľkej miere vplýva aj na to, koľko času trávi pri telefóne. „Keď je škaredo, dokážem aj tri hodiny niečo študovať. Keď je však pekne, som na chatke a mobil ide bokom, nemám na to čas,“ smeje sa. Priemerne však minie 1 GB dát mesačne.

Miroslav Michálek – športovec

Vďaka dátam v mobile som v spojení s rodinou a môžem sledovať svoje športové výkony

Vášnivý cyklista, ktorý už zožal nejeden cyklistický úspech, trávi veľa času mimo domova. Ak sa na svet nepozerá zo sedadla bicykla, spoznáva ho najmä na túrach. Mobil však má počas svojich ciest vždy so sebou. Vďaka dátam je v spojení so svojou rodinou, ak ju práve nemá pri sebe, a zároveň vybaví všetko, čo potrebuje.

„Internet v mobile využívam takmer denne. Život mi okrem spojenia s okolím cez aplikácie Whatsapp (Android, iOS), Messenger (Android, iOS) a Gmail (Android, iOS) uľahčuje aj pri cestovaní a pri turistike. Vďaka Google mapám (Android, iOS) sa totiž nikdy nestratím,“ smeje sa.

Tréningy Mirovi vypňajú všetok voľný čas. Športovcovi však nestačí ísť si zabehať alebo dať si okruh na bicykli. Aby mohol sledovať svoj výkon a napredovať, potrebuje efektívny nástroj, ktorý mu to zjednoduší. „Na to je výborná aplikácia Garmin Connect (Android, iOS), sleduje ma počas tréningov a športovania. Dáta si potom viem preniesť do telefónu a ďalej s nimi pracovať,“ vysvetľuje.

Miro mesačne spotrebuje 1,5 GB dát, ktoré mu postačia na využívanie aplikácií aj na návštevu obľúbených webov. Najčastejšie navštevuje cyklistický web Mtbiker, ale aj rôzne bazáre, napríklad Cyklobazar, Bazoš či Autobazar. „Na viacerých portáloch si, samozrejme, nedám ujsť šport,“ dodáva s úsmevom.

Uškatec Tóno – marketingový pracovník, obyvateľ mora možností

Či malá alebo veľká ryba, každý potrebuje voľnosť

Tóno pracuje pre mobilného operátora. Je to práca dynamická a nevyspytateľná – často sa ráno zobudí bez toho, aby vedel, kde sa ocitne večer.

„Práve preto je pre mňa najdôležitejšia voľnosť. V mori možností mám slobodu vybrať sa kamkoľvek a komunikovať, s kým chcem. Raz s veľrybami, inokedy s nafukovacou rybou, ale mal som tú česť už aj s leňochodom, ktorý sa sem zatúlal,“ vysvetľuje žoviálny cicavec s krstným menom Platón.

„Mám veľmi rád hudbu. Preto som úplne namotaný na streamovacie služby. Trochu ma štve, že mi algoritmus stále podsúva len pesničky s morskou tematikou. Verím však, že to zlepšia,“ vysvetľuje Tóno vo vypratom tričku Def Leppard.

Hudbu vyskúšal aj profesionálne, keď požičal svoj hlas a plutvy hitu Internet na doma. „Z toho sa tešili aj malí príbuzní, ktorí ku mne priplávajú vždy na Vianoce. Vtedy sa mi tiež zídu dáta – keď idem loviť čerstvé ryby, pustím im niečo na Youtube (Android, iOS).“

Surfujte slobodne s novými dátovými balíkmi

Zoberte si s dobíjacou kartou O2 Voľnosť toľko dát, koľko potrebujete a užívajte si nerušené surfovanie s novými dátovými balíkmi od O2, v rýchlej 4G sieti od O2, ktoré je dostupná pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Vyberte si z balíkov ten, ktorý vám najvac vyhovuje, napríklad 1 GB dát už za 1 €.

O2 si navyše pre všetkých zákazníkov, ktorí si aktivujú niektoré z denných dát alebo dátových balíkov pre dobíjaciu kartu O2 Voľnosť, pripravilo súťaž. Tak ako dáta, aj výhry môžete vyhrať na deň, týždeň alebo 4 týždne.

Do 18. augusta 2019 sa každý týždeň hrá o:

  • deň s autom Tesla,
  • týždeň v kine,
  • 4 týždne vo fitku s osobným trénerom.

Viac informácií o vynovených dátových balíčkoch, o denných dátach aj o súťaži nájdete na www.o2.sk/volnost.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Matej Tóth vybavil pre všetky deti Telesnú na doma. Pustite sa do spoločného cvičenia

Aj deti majú v týchto dňoch nedostatok pohybu. Vytvorte si so svojimi deťmi spoločný rituál a zacvičte si u vás doma.

Školy sú síce zatvorené, ale hýbať sa treba. Preto O2 v spolupráci s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha pripravilo sériu cvičení Telesná na doma, aby deti potrénovali nielen svoje mozgové závity, ale aj svoje telá. 

Inšpirujte sa cvikmi O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, zapojte sa do výzvy a získajte 10 GB dát. Chcem sa zapojiť

Spoločnosť O2 sa rozhodla darovať svojim zákazníkom, ktorí sa v týchto mimoriadnych časoch správajú zodpovedne, 10 GB balíky dát. V rámci O2 Dobrých dát sú pripravené 4 výzvy, dokopy tak viete získať až 40 GB dát. Pri výzve Hýbeme sa O2 odmeňuje za spoločné cvičenie podľa Mateja Tótha a trénerov z Akadémie aj za tancovanie podľa choreografie Laciho Strikeastačí, ak zazdieľate krátke video.

Ak sa rozhodnete cvičiť podľa Telesnej na doma, určite oceníte, že tréneri z Akadémie navrhli jednotlivé hodiny tak, aby ste si podľa nich mohli so svojimi deťmi zacvičiť aj v obývačke. Postačí vám trochu priestoru a pomôcky, ktoré sa určite nájdu aj vo vašej domácnosti.

1. hodina: Skákačky, tlieskačky a lastovičky

Tréner Mišo z O2 Športovej akadémie Mateja Tótha si na prvú hodinu telesnej výchovy pripravil cviky, ktoré otestujú reakcie vašich detí. Bude sa tlieskať aj skákať a pripravte sa aj na obľúbené lastovičky. Bude to zábava.

2. hodina: Rozcvička s medveďom, preskoky cez metlu

Mišo z O2 Športovej akadémie Mateja Tótha v rámci druhej hodiny cvičení Telesná na doma trénuje pozornosť vašich detí. Pripravte si metlu, knižku a kopu hračiek. Bude to stáť za to.

3. hodina: Cvičenie s toaleťákom

Áno, čítate správne. Tréner Tomáš z O2 Športovej akadémie Mateja Tótha pripravil v rámci tretej hodiny zábavné cvičenia s toaletným papierom. Keďže ten má doma každý, výhovorky, že nemáte s čím cvičiť, neospravedlníme.

4. hodina: Loptové naťahovačky

V rámci štvrtej hodiny si opäť môžete zacvičiť s Mišom z O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Tentoraz si na pomoc zobral jednu veľkú loptu a dve malé loptičky, aby preveril, aké rýchle reakcie majú vaše deti. Toto cvičenie je naozaj zábava, pozor však na krehké predmety.

5. hodina: Tréning so zvieratkami

Trénerka Andrea z tímu O2 Športovej akadémie Mateja Tótha si v rámci piatej hodiny pripravila cvičenie, pri ktorom vám pomôže váš domáci miláčik. Nebojte sa, pri natáčaní tohto videa nebolo ublížené žiadnemu zvieratku.

6. hodina: Cviky na rýchle reakcie

Športový riaditeľ Akadémie Michal Tóth vám v rámci tohto tréningu ukáže, ako cvičiť s deťmi v jednom rytme. Vyskúšajte si cviky na koordináciu pohybov aj zábavné cvičenie Napodobni môj pohyb. Vďaka nemu precvičíte reakcie svojich detí.

7. hodina: Silácke cvičenia

V rámci tejto hodiny si môžete zacvičiť s Juditou, ktorá je trénerkou O2 Športovej akadémie Mateja Tótha v Komárne. So synom Alexom vám ukážu, ako si precvičiť nohy aj chrbát a nabrať silu. Stačí vám lopta a koberec alebo podložka.

8. hodina: Lego cviky

Tomáš, tréner O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, so synom Tomim prišli so skvelým nápadom – rozhýbali lego postavičky. Inšpirujte sa aj vy a rozhýbte sa spolu s deťmi. Keď docvičíte, môžu deti z lega postaviť svoju izbu.

9. hodina: Cviky pre dvojice

V rámci 9. hodiny Telesnej na doma vám Katka, trénerka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha v Senci, ukáže, ako super si spolu dokážu zacvičiť súrodenci. Vy si môžete dať na chvíľu pauzu a nechať cvičiť deti. Na záver tréningu vybehnite na balkón alebo von (nezabudnite na rúško), aby ste nabrali trochu vitamínu D.

10. hodina: Precvičte si silu a reakcie zo sedačky

Zacvičte si s Michalom, športovým riaditeľom O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, a s jeho dcérou Lindou. V rámci 10. hodiny vám konečne ukážu, ako sa dá cvičiť z pohodlia sedačky. Dozviete sa viac aj o kvalitnom riadení pohybu a o rozvoji sily.

11. hodina: Hýbte sa ako zvieratká

Andrea z tímu O2 Športovej akadémie Mateja Tótha vás inšpiruje pohybmi z ríše zvierat. Vyskúšajte si zajaca, medveďa, chrobáka či opicu. Tieto cviky budú pre deti skutočnou zábavou.

12. hodina: Cviky s plyšovou hračkou

Zacvičte si s Mirkou, trénerkou O2 Športovej akadémie Mateja Tótha vo Veľkom Krtíši, jej dcérou Tami a obľúbenou plyšovou hračkou. Počas tohto tréningu si pomocou farbičiek vyskladáte frekvenčný rebrík a navzájom si budete vymýšľať cviky. Dobre si zacvičíte a potrénujete aj svoju kreativitu.

13. hodina: Hra na koncentráciu

V rámci tejto hodiny si s Michalom, športovým riaditeľom O2 Športovej akadémie Mateja Tótha a jeho dcérou Lindou zahráte super hru na koncentráciu. Na cvičenie si pripravte misku, fľašu s vodou a stopky. Pôjde totiž o rýchlosť.

14. hodina: Loptové hry a rozvoj frekvencie

Zacvičte si s trénerkou Juditou z O2 Športovej akadémie Mateja Tótha v Komárne a jej synom Alexom. Vytvorte si doma frekvenčný rebrík, napríklad zo slamiek či z toaletného papiera. Predstavte si, že je to láva, cez ktorú musíte pomocou rôznych cvikov preskákať čo najrýchlejšie.

15. hodina: Cviky pre silákov

Precvičte si silu s Majkou, trénerkou O2 Športovej akadémie Mateja Tótha z Lučenca a jej synmi Maťkom a Jakubkom. Trošku si zaskáčete, dajte však pozor, aby ste dopadali na špičky a nebudili susedov. Cviky sú skvelé na zabavenie súrodencov, ale zvládnete ich aj vo dvojici.

16. hodina: Super tréning s lego postavičkami

V rámci tejto hodiny si opäť zacvičíte s Tomášom, trénerom O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, jeho synom Tomim a ich lego postavičkami. Správne dýchanie je pri cvičení veľmi dôležité, pripravte sa na to, že tieto cviky možno budú pre vaše deti výzvou.

17. hodina: Štartovacie polohy

Pripravte si košík plný ovocia a trénerka Andrea z O2 Športovej akadémie Mateja Tótha z Nitry s dcérou Linou vám ukážu rôzne štartovacie polohy. Cieľom je čo najrýchlejšie preniesť ovocie z košíka. Ak máte chuť, môžete si aj zasúťažiť.

18. hodina: Futbal v obývačke

Zacvičte si s Andreou, trénerkou O2 Športovej akadémie Mateja Tótha a jej dcérou Linou. Na zahriatie si zahráte futbal, ktorý bez problémov zvládne aj vaša obývačka a ukážeme si aj ďalšiu sériu štartovacích polôh. Do tohto cvičenia môžete zapojiť aj domácich maznáčikov.

19. hodina: Hra na motokáry

V rámci 19. hodiny si môžete zacvičiť s Maťom, trénerom O2 Športovej akadémie Mateja Tótha v Bratislave a Matúšom. Opäť môžete kreatívne využiť rôzne predmety, ktoré doma máte a spraviť si z nich dráhu. Precvičíte si orientáciu, reakcie aj koordináciu. Na záver cvičenia sa môžete zahrať na motokáry.

20. hodina: Lego cviky s panvicou

Zatrénujte si s Tomášom, trénerom O2 Športovej akadémie Mateja Tótha v Leviciach a jeho synom Tomim. Opäť si pre vás pripravili super cviky s legom. Na toto cvičenie budete potrebovať panvicu a malú loptičku. Precvičíte si zápästia aj ruky. Po dobrom výkone si na panvici môžete za odmenu spraviť palacinky.

Potešili vás tieto videá? Viac o projekte O2 Športová akadémia Mateja Tótha aj cvičeniach Telesná na doma nájdete na www.akademia.o2.sk.


Zostaňte doma a získajte až 40 GB dát. Všetkým svojim zákazníkom, ktorí sa v súčasnej mimoriadnej situácii správajú zodpovedne, daruje O2 balíky 10 GB dát za splnenie výziev. Pripravené sú 4 výzvy, vďaka ktorým si spríjemníte čas aj potešíte ľudí okolo seba. Viac informácií nájdete na dobredata.o2.sk.


Ako udržiavať bezpečnosť a hygienu smartfónu? Vyberte si z tohto príslušenstva

Čítaj viac

Férová nadácia O2 podporila online vzdelávanie žiakov a učiteľov sumou 60 000 €

Čítaj viac

​​Dizajn, hravosť aj spoľahlivosť. Toto je našich 8 obľúbených smartfónov

Čítaj viac