Mimoriadne miesta na kúpanie na Slovensku. Značka: zadarmo

Najkrajšie miesta na kúpanie, ktoré ponúkajú romantiku ukrytú v lone prírody, termálne pramene či slovenské Chorvátsko.

Slovensko síce nemá more, ale má krásnu prírodu s množstvom termálnych prameňov a jazier, v ktorých sa dá v lete schladiť.

Zo všetkých tých krásnych jazier a vodných nádrží sme pripravili výber niekoľkých mimoriadnych, ktoré môžu ponúknuť o čosi viac ako len bežné kúpanie. Napríklad romantiku ukrytú v lone prírody, liečivú vodu či atmosféru slávnych chorvátskych Plitvických jazier, ale u nás doma. A prístup k všetkým je úplne zadarmo.

Ale keďže nejde o organizované kúpaliská, kúpanie je v týchto miestach väčšinou na vlastné riziko. Buďte preto pri kúpaní opatrní.

Kaďa v Liptovskom Jáne

Liptovský Ján je obec, v ktorej je pravdepodobne najviac zemianskych kaštieľov na meter štvorcový v strednej Európe. Okrem množstva pamiatok sa domáci môžu pochváliť turistom aj početnými liečivými prameňmi. V samotnej obci je ich trinásť a v blízkosti ďalších desať.

Jedným z najobľúbenejších miest na kúpanie v obci je ale takzvaná Kaďa, prírodný kráter s dobudovaným bazénikom, kde vyviera liečivá termálna voda. V prírodnom perličkovom kúpeli je možné okúpať sa zadarmo a poblíž si nabrať z prameňa liečivú minerálku do fľaše.

Tajchy v Štiavnických vrchoch

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Daniel Skreno

Tajchy sú umelé vodné nádrže, ktoré v okolí Banskej Štiavnice stavali prevažne v 17. a 18. storočí ako efektívny zdroj vodnej energie pre potreby banskej ťažby a úpravy rúd. Vďaka bystrému technickému umu inžinierov, ktorí vytvorili na svoju dobu jedinečnú vodohospodársku sústavu sa dnes môžu miestni obyvatelia a turisti v lete okúpať v tajchoch s krištáľovo čistou vodou.

Z pôvodných šesťdesiatich navzájom prepojených nádrží sa zachovala asi tretina, ktoré sú zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Okrem kúpania sa využívajú aj na rybačku a člnkovanie, v zime zase na korčulovanie. Medzi tie najobľúbenejšie patria Počúvadlo, Horný Hodrušský tajch, Vindšachta, Klinger, Kolpašský tajch v Banskom Studenci či Richňavský tajch, ktorý bol nedávno zrekonštruovaný a postupne sa napĺňa vodou.

Jazero Beňatina

Malé Chorvátsko. Aj takto miestni častujú jazero Beňatina, bývalý travertínový lom v blízkosti rovnomennej obce v okrese Sobrance neďaleko ukrajinských hraníc. Tyrkysovo čistá spodná voda, ktorá zaplavila lom, vytvorila scenériu pripomínajúcu slávne Plitvické jazerá.

Symbolickým pokladom na Striebornom jazere by v tomto prípade mohlo byť množstvo skamenelín, ktoré sa na tomto mieste našli. Prípadne zachovaný obraz na skalnej stene, ktorý by mal predstavovať päťmetrovú skamenelinu pravekej veľryby. Podľa nej jazero častujú aj názvom Beňatinská veľryba. V skutočnosti však nejde o fosílny nález, ale o náhodný prírodný jav.

Kameňolom Rieka pri Šútove

Mimoriadne krásne miesto na kúpanie, podobne často prirovnávané k Plitvickým jazerám, je bývalý kameňolom v osade Rieka, v blízkosti obce Šútovo, asi 20 kilometrov od Martina. Môžete si tu prenajať čln a plaviť sa po priezračne čistej tyrkysovej vode a obdivovať pritom výhľad na terasovité skalné steny. Zážitok ako vystrihnutý zo slávneho príbehu o Vinnetouovi.

Pobyt pri jazere si môžete spríjemniť aj túrou k 38 metrov vysokému Šútovskému vodopádu, najvyššiemu v pohorí Malej Fatry.

Medokýš pri obci Kalameny

Asi kilometer od obce Kalameny, v okrese Ružomberok, sa na okraji lesa nachádza termálne jazierko napájané podobnou minerálnou vodou ako v nedalekej Bešeňovej alebo kúpeľoch Lúčky. Má stálu teplotu 33 °C, takže okúpať sa v krásnom lone prírody, úplne zdarma je tu možné celoročne.

Palcmanská Maša

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Jan Pešula

Kto sa chce v lete poriadne schladiť, môže vyskúšať najchladnejšiu vodnú nádrž Slovenska. Najväčšia vodná nádrž na území Slovenského Raja ponúka prírodné kúpanie v prekrásnej prírode s pôvabnými zákutiami. Okolie poteší najmä milovníkov pešej turistiky, cykloturistiky, hipoturistiky.

Duchonka

Duchonka leží pri obci Prašice, približne 18 kilometrov severozápadným smerom od Topoľčian. Patrí medzi najobľúbenejšie miesta na letnú rekreáciu v topoľčianskom okrese. Okrem kúpania  ponúka aj široké možnosti strávenia voľného času, napríklad rybolov, surfovanie, člnkovanie a vodné bicyklovanie.

Nádrž je obklopená brezovo-borovicovým hájmi, ktoré sú ako stvorené na príjemné prechádzky prírodou, zber húb, turistiku po vyznačených turistických trasách či cykloturistiku po cyklotrasách.

Ktoré miesto na Slovensku je podľa vás najkrajšie na kúpanie? Pošlite nám svoje tipy do komentárov na facebookovej stránke Sódy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Prehliadka trasy: O2 Kordícky extrém. Nebude to také ľahké

Budete preklínať kopce, nadávať na zjazdy, bude to bolieť. Ale bude to stáť za to. Jediné a jedinečné bežecké preteky prírodou Kremnických vrchov.

Jediné a jedinečné bežecké preteky prírodou Kremnických vrchov. Divočina hôr, ale aj obchodné cesty dávnoveku. Krásne výhľady na okolie, ale tiež strach v očiach pri stúpaniach či klesaniach.

To všetko na vás čaká už 23. júla na bežeckých pretekoch O2 Kordícky Extrém, ktoré začínajú a končia v malej dedinke pri Banskej Bystrici – Kordíky.

My sme sa boli pozrieť, ako bude vyzerať najdlhšia, 26 kilometrov dlhá trasa tohto podujatia. Ponúka naozaj všetko, čo v sebe môže beh v lese skrývať. Tak poďme na to:

Prvých pár sto metrov po štarte pôjdete stále po asfaltovej ceste, medzi typickými vidieckymi domčekmi. Už po chvíli však prídete na rozbitú cestu plnú kameňov a šotoliny. Rovnomerné stúpanie vedie až na Ištvánku, kde odbočíte doľava a z cesty prejdete na lesnú udupanú úzku cestičku.

Prvé krátke, ale veľmi intenzívne stúpanie. Pár serpentín, popadané konáre, musíte preskočiť spadnuté stromy. Po kilometri a pol sa už nachádze Pod Tablou, čakajú vás teda dlhé kilometre po hrebeni, ale netešte sa, nebude to rovina.

Nasledujúcich päť kilometrov to bude neustále hore – dole. Miestami na vás čaká aj vysoká tráva či húština, cez ktorú budete musieť prebehnúť.

Prídete až ku Gӧrgeyho Tunelu, ktorým prechádzala stará obchodná cesta. Momentálne sa opravuje, tak ho budete musieť obísť po pravej strane.

Len necelé dva kilometre a ste na Skalke. Nekonečné výhľady na celú bystrickú dolinu a majestátny vysielač. Dlho sa však výhľadmi nekochajte, čaká na vás Zlatá Studňa, najvyšší body na trase, ktorý je vo výške 1265 metrov nad morom.

Počuli ste už o vrchu Velestúr? Je známy hlavne vďaka neznámym nápisom na jeho skalách, ktoré sú objektom skúmania, ale tiež inšpiráciou pre spisovateľov. Môžete si ich pozrieť naživo počas cesty na Tri Kríže.

Po takmer 15. kilometroch ste na konci hrebeňa a budete pokračovať späť smerom k štartu. Pripravená je občerstvovačka, mali by ste si doplniť vodu, prípadne aj niečo malé zjesť.

Pozor, nachádza sa tu aj checkpoint, musíte týmto miestom prejsť najneskôr do 150 minút po štarte, v opačnom prípade vás organizátori nepustia ďalej.

Pozitívom je, že už budete hlavne klesať. Počas dlhého zjazdu prebehnete naprieč lyžiarskym strediskom nad obcou Králiky, za ktorým vás čaká druhá občerstvovacia stanica. Do cieľa to máte už len 5 kilometrov.

Dva kilometre pred cieľom vás čaká ešte jedna možnosť osvieženia – chata Lesák. Je to už len kúsok, hoci záverečné metre budú znova po asfalte. Už keď si budete myslieť, že ste tam, čaká vás ešte finálne stúpanie priamo v Kordíkoch.

Cieľová rovinka bude z kopca, takže si môžete vychutnať šprint za potlesku divákov a vašich spolubojovníkov, ktorí sa v cieli menia zo súperov na priateľov.

Dokázali ste to, gratulujeme!

Aj keď ste už v cieli, O2 Kordícky extrém sú preteky, ktoré nekončia pretnutím cieľovej pásky. Môžete sa osviežiť v ľadovom bazéne, doplniť tekutiny a vyskúšať domáci guláš. Alebo si len užívať počasie a príjemnú atmosféru celého podujatia.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové