Za piesočnými dunami nemusíte na Saharu. Stačí si odskočiť na Záhorie

Súčasťou tohto kútu Slovenska nie sú len neodmysliteľné borovicové lesy, ale aj tento kúsok púštnej krajiny.

Približne v strede cesty medzi Lakšárskou Novou Vsou a Plaveckým Mikulášom vás privíta púštna krajina. Budete stáť na vrchole pieskovej duny, pod ktorou objavíte mokraď s rušným životom jej drobných obyvateľov. Jediným rušivým prvkov môže byť len partia ľudí na štvorkolkách, ktorá tu občas brázdi duny.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania slovenskej prírody vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Šranecké piesky, ako sa táto oblasť volá, spolu s neďalekým Bežniskom patria do sústavy chránených území európskeho významu Natura 2000. Viate piesky sa tu nachádzajú na rozlohe vyše 570 kilometrov štvorcových.

Piesok na Záhorie privial vietor z rieky Moravy v období pleistocénu (začalo pred 2,6 mil. rokov a trvalo zhruba do roku 10 000 p.n.l), významného obdobia striedania ľadových a medziľadových dôb.

Vzácna flóra a fauna

Pieskové duny, borovicové lesy a vodné plochy poskytujú ideálne miesto pre život mnohým chráneným druhom. Vďaka rozmanitosti biotopov sú na pomerne malom území susedmi rastliny a živočíchy, ktoré by inak o sebe ani netušili.

Hemží sa to tu vzácnymi druhmi motýľov, chrobákmi, kobylkami a koníkmi, v piesku možno nájsť i mravcolevy. Každú chvíľu sa pred vami rozbehne naša najväčšia jašterica – jašterica zelená. Svoj domov v piesku na Záhorí našli aj užovky a z mokradí sa ozývajú žaby.

Nad piesčitou krajinou zavše preletí ohrozený dudok chochlatý, lelek európsky či pestrofarebný včelárik zlatý. Večer zase návštevníkom môže robiť spoločnosť jedenásť druhov netopierov.

Z rastlín sa tu vyskytujú, pochopiteľne, najmä pieskomilné druhy. A neodmysliteľnou súčasťou tohto kúta Slovenska sú borovice.

Viate piesky sa nachádzajú vo Vojenskom obvode Záhorie a počas vojenských cvičení slúžia ako dopadové plochy – strelnice. Môže sa to zdať ako paradox, no vojenská činnosť prispieva k ochrane tohto územia.

Tým, že sa tu nemôže vo veľkom stavať, ťažiť drevo či pestovať poľnohospodárske rastliny, toto územie si dlhodobo zachováva svoj pôvodný charakter a flóra i fauna tu má napriek občasnému rachotu presne to, čo potrebuje.

V minulosti bolo na vstup do priestorov Vojenského obvodu Záhorie potrebné povolenie, dnes sem návštevníci môžu vstupovať počas víkendov voľne – ak práve neprebieha vojenské cvičenie, samozrejme.

Tie sú však dopredu plánované a ich harmonogram je pravidelne aktualizovaný na stránke ministerstva obrany. Cez víkendy teda návštevníkom väčšinou nič nebráni užiť si kúsok záhorskej exotiky.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania našej prírody s rýchlem a spoľahlivým mobilným internetom od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Egreš

Je občianske združenie a vydavateľ magazínu Egreš a kníh pre deti. Magazín je určený pre dospelého čitateľa a zaoberá sa ilustráciou, remeslom, vedou, umením, životným prostredím alebo rôznymi okrajovými témami. Zároveň sa zoberá predajom a distribúciou ilustrácií v podobe pohľadníc alebo grafík od rôznych domácich a zahraničných autorov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nový bežecký startup: Slovensko-český tím sa pokúša preraziť na Kickstarteri s ponožkovými topánkami

Na prvý pohľad je to ponožka. Spĺňa však všetky funkcie topánky a ešte k tomu vyrieši niekoľko vašich problémov.

V ostatnom čase trend bosej obuvi získava na sile. Neutíchajúca diskusia o tom, či je lepšie nosiť klasické topánky s vysokou podrážkou a ochranou päty alebo tenkú a ultraľahkú obuv pripomínajúcu chôdzu naboso má svojich priaznivcov na oboch stranách.

Na trhu sa objavili najskôr topánky s minimálnou podrážkou, neskôr dokonca bežecké sandále. Momentálne sa objavil ďalší výrobok v tomto segmente, ktorému môžeme dať označenie revolučný – obuv, ktorá na prvý pohľad pripomína ponožku, ale plní funkciu topánky. Zoznámte sa so Skinners.

Česko-slovenský tím skúša preraziť na trhu so športovou obuvou hneď celosvetovo, cez platformu Kickstarter. Ich pôvodný plán bol vyzbierať 10 000 dolárov, túto hranicu však dosiahli už za 6 hodín po otvorení kampane. Ešte neuplynulo ani 24 hodín od spustenia a momentálne prekročili 21 000 dolárov.

Rýchlosťou naplnenia svojho cieľa sa tak táto kampaň radí k tým najúspešnejším, ktoré vznikli mimo USA. Ešte dôležitejší je fakt, že súčasťou tímu a spolustrojcom úspešnej kampane je aj Slovák.

Topánky alebo ponožky?

Skinners nie sú plnohodnotnou náhradou obuvi. Slúžia pre občasné používanie v neextrémnych podmienkach.

Ale výrobcovia neradi používajú zaradenie do kategórie ponožiek, preto si radšej vytvorili vlastné označenie “ponožkobotky”. Pravda je však taká, že ich obúvate na bosú nohu bez ponožky a zároveň si na ne už žiadne topánky dávať nemusíte.

Ako to celé začalo?

Petr Procházka je mladý Čech, ktorý po úspešnom skončení školy začal svoju vysnívanú kariéru právnika. Tú však veľmi skoro ukončil a začal pracovať v Nórsku ako kuchár.

Okrem práce veľa cestoval a vždy mal jeden problém – pri cestách s malým ruksakom mu polovicu priestoru zaberali náhradné topánky.

Rozhodujúcim momentom bola diskusia s kamarátom, ktorý sa zotavoval zo zranenia nohy a nemohol nosiť klasické topánky, do ktorých nohu buď nevmestil, alebo mu komplikovali hojenie.

Petr sa tak rozhodol nájsť riešenie na oba problémy. Vytvoril ručne prvý prototyp, ktorý sám denne testoval na rôznych povrchoch, za rôznych podmienok.

Skinners aj pre nešportovcov

Nedá sa povedať, že by bol len jeden účel, pre ktorý je táto novinka vhodná. Ponožkové topánky využijete keď:

Športujete. Kolieskové korčule, beh, cvičenie. Je v podstate jedno, ktorý šport je váš najobľúbenejší. Môžete si ich zbaliť a vziať do posilňovne, mať so sebou ako náhradné bežecké topánky alebo využiť na prezutie, keď si vyzujete korčule po tréningu.

 

Chodíte. Do práce, na nákup či prechádzku. Vďaka neutrálnemu dizajnu nemusíte riešiť, kam v Skinners pôjdete. Hodia sa k akémukoľvek odevu, takže ich môžete nosiť kedykoľvek a kdekoľvek.

Cestujete. V lietadle, vlaku či autobuse. Počas dlhých presunov nemusíte mať na sebe ťažké a nepriedušné topánky. Môžete v nich aj šoférovať.

Ale sú tu aj rozdiely, ktoré Skinners na nohe prinesú do vášho života:

Trénovanie svalov a šliach. Po tom, ako ste roky chodili v topánkach, nohy nie sú zvyknuté, aby chodili bez nich. Či v nich budete behať alebo len chodiť na prechádzky, musíte začať pomaly a postupne.

Zacítite kamienky a nerovnosti. Zo začiatku ich určite budete cítiť. Postupom času si však zvyknete, zároveň sa naučíte, ako došľapovať tak, aby ste chodidlo ochránili.

Voľnosť a sloboda. A to je to najdôležitejšie. Budete mať ľahšie nohy, bez ťažkých topánok na nich. Ten pocit sa vám určite bude páčiť.

skinners
skinners
skinners
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac