Zabudnuté poklady slovenských záhrad: Duly

Zdravé plody s nezameniteľnou vôňou, ktoré pomáhajú na žalúdok, ale aj proti moliam.

Už v slávnom diele Miguela de Cervantesa radil zbrojnoš Sancho Panza svojmu pánovi Don Quijotovi, aby si liečil svoje žalúdočné problémy dulou.

Tento článok sa vám zobrazí behom sekúnd aj v najzapadnutejších obciach slovenského vidieka. Nová sieť od O2 v súčasnosti prináša rýchly 4G internet už takmer 94 % obyvateľov Slovenska. Zistite viac na www.o2.sk/internet/4g.

Zaujímavá je aj rómska tradícia, ktorá hovorí, že ak chcela mať tehotná žena silného chlapčeka musela zjesť dulu, ktorá bola namočená v krvi jej manžela. Samozrejme, to fungovalo” len vtedy, keď sa to aplikovalo počas ubúdajúceho mesiaca. V Portugalsku toto ovocie nazývajú marmelo” a práve od neho je odvodený názov marmelády.

kvet dule

Latinské rodové meno duly pochádza z jej gréckeho názvu kydonské jablko podľa starovekého krétskeho prístavu Kydonia. Dula získala meno na základe miesta obchodovania s jej plodmi, pretože pochádza z oblasti Kaukazu.

Na tomto území ju pestovali už pred 4 000 rokmi, neskôr sa dostala do starovekého Grécka (600 p.n.l.) a do antického Ríma (200 p.n.l.). Vďaka rímskemu impériu sa rozšírila do oblastí Európy spolu s viničom.

Duly možno poznáte skôr pod ľudovými názvami ako gdula, guňa, birš alebo bižalma (z maďarského birsalma). Ide o menší strom alebo ker, ktorý je nápadný najmä na jeseň žltými, plstnatými a voňavučkými plodmi, ktoré môžu mať tvar jablka alebo hrušky.

Samotná dula je nenáročná, netrpí škodcami vo veľkej miere, ale môžeme na nej spozorovať škodcov, ktorí vyhľadávajú najmä dreviny z čeľade ružovité. Plody duly sú tvrdšie a nutričnou honotou sa vyrovnajú jablkám.

polovice dule

Najvýznamnejšou súčasťou dúl je vysoký obsah pektínu, ktorý má liečivé účinky a má široké využitie v potravinárstve. Pozor, najviac pektínu sa nachádza v šupke a v jadrovníku plodov.

U nás dozreté duly obsahujú veľa trieslovín a preto sa musia upraviť. V teplejších regiónoch ako napr. v Turecku sa dajú duly jesť aj surové. Tieto duly sa nazývajú „širin”. Mimochodom Turecko je najväčším producentom duly a ročne jej vyprodukuje 135-tisíc ton. Dozreté plody sú veľmi aromatické a práve preto ich naše staré mamy dávali do skríň medzi bielizeň ako prírodný deodorant“ a odpudzovač molí.

Z duly sa dajú robiť vynikajúce džemy, marmelády, kompót, želatína, dulový syr, sušená dula, ale aj dulovica. Typickým dezertom Kataláncov je konzumácia dulového syra so syrom „manchego”. Pri výrobe destilátu treba do kvasu pridať enzýmy, ktoré pektíny rozložia. Chuť a vôňa duly sú jedinečné a nedajú sa prirovnať k ničomu inému.

marmelada

Na svete existuje približne 200 registrovaných odrôd dúl, ktoré sa líšia veľkosťou, konzistenciou dužiny a vôňou. Pred zakúpením je dobré sa najprv oboznámiť sa s odrodami, a vybrať takú, ktorá sa najviac bude hodiť na vybraný účel. Napríklad odroda „Vranja“ má síce veľké plody, ale vôňou by vás nepresvedčila.

Takisto skladovateľnosť je u odrôd značne rozličná. Niektoré musia byť spracované do štyroch týždňov, iné sa dajú v optimálnych podmienkach skladovať až mesiace. Pri spracovaní dúl si treba dať veľký pozor, pretože tvrdý jadrovník a dužina vyžadujú ostrý nôž a šikovné ruky.

Takže ak vás bude nabudúce trápiť žalúdok, spomeňte si na dobré rady starého dobrého zbrojnoša Sancho Panzu a doprajte si sušené plátky duly.

Ladislav Bakay je vysokoškolským pedagógom na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre a ekologickým aktivistom v OZ Jašterica. Je spoluautorom knihy Oskeruše – strom pro novou Evropu. Sledovať ho môžete aj na Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

6 dôvodov, prečo by ste sa na MoonRun mali prihlásiť ešte dnes

Zľava na štartovné aj pekné fotky pri splne mesiaca.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aké je to ísť si v noci zabehať do lesa? Či vám to už príde ako šialený nápad alebo nie, máme pre vás dobrú správu.

Po roku si môžete znova vyskúšať, ako sa beží za splnu mesiaca spolu s desiatkami iných bežcov. Takýto zážitok vám ponúka O2 Moon run, ktorý sa tento rok koná aj v Košiciach. Zisťovali sme, prečo sa bežci na túto akciu tešia a našli sme 6 hlavných dôvodov:

Spln mesiaca

Cestné nočné behy centrom mesta sa postupne rozširujú po celom Slovensku a stávajú sa stálicami bežeckej ponuky. O2 Moonrun je však zaujímavý tým, že sa beží počas splnu mesiaca. Ten síce trošku kazí tmu, ale dotvára elektrizujúcu atmosféru.

Atmosféra nočného behu

Bežci na štarte pripomínajú viac roj svetlušiek než pretekárov. Všade prítomné žiariace čelovky robia z nočných behov niečo špeciálne, čo sa na žiadnej inej akcii zažiť nedá.

Štýlove fotky

Určite ste už videli tie krásne fotky z nočných behov, kedy čelovky dokážu vytvoriť rôzne zaujímavé tvary. Konečne môžete mať takú aj vy. Stačí sa postaviť na štart a počas pretekov usmievať do objektívu. Kamaráti vám budú závidieť.

Zaujímavá trasa

Pobežíte lesnou asfaltkou cez Girbeš, Sedlom pod Kamenným hrbom a Bankov až do cieľa, ktorý bude pri kolibe Zlatá podkova. O výhľady na vysvietené mesto a zaujímavé miesta na trati sa teda báť nemusíte, budete si ich môcť vychutnať naozaj dosť.

Darček

Bude. Ak by sme vám prezradili, aký darček dostanete, už by to, žiaľ, nebolo prekvapenie. Takže na jeho odhalenie si ešte musíte počkať. Prídite si po svoj štartovný balíček do predajne Behnaboso 19. alebo 20. mája a darček bude váš.

Zľava na štartovné

Prvých 200 zaregistrovaných účastníkov má výhodu lacnejšieho štartovného v hodnote 6 €, potom cena narastie na 9 € a 12 € v hotovosti na mieste. Registrujte sa teda online, čím skôr. Môžete tak urobiť do stredy 18. mája.

Využite Extra výhody od O2 a získajte ešte o 2 eurá nižšie štartovné. Stačí, ak zadáte svoje telefónne číslo, na ktoré vám zašleme zľavový kód, ktorý použijete pri registrácii.

Ešte stále rozmýšľate, čo budete robiť v sobotu 21. mája? Prichystajte si svoje bežecké topánky, reflexné oblečenie a čelovku. Spln mesiaca a organizátori sa na vás tešia.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.


Lifetech: Čo je nové