Škola varenia aj noc v domčeku na strome: 8 zážitkov z pomalého cestovania

Veronika Šipoš Rospustinská precestovala kus sveta. Pre čitateľov Sódy vybrala zážitky, ktoré jej najviac utkveli v pamäti a s radosťou na ne spomína.

Pomalé alebo aj zodpovedné cestovanie (slow travel) nie je žiadna veda. Jeho filozofiou je zažiť čo najviac a zanechať pritom po sebe čo najmenej negatívnych stôp. Pri pomalom cestovaní sa kladie dôraz na výnimočné zážitky, podporu malých podnikateľov, ako aj etické a udržateľné služby. Toto je 8 tipov, ako dovolenkovať pomaly.

Keďže počet prípadov koronavírusu u nás aj vo svete stále rastie, odporúčame vám, aby ste si ešte predtým, ako sa rozhodnete vycestovať do zahraničia, pozorne preštudovali aktuálnu situáciu a správali sa zodpovedne nielen v dovolenkovej destinácii, ale aj po návrate naspäť domov.

Cestujte lokálne a pustite sa do objavovania svojho okolia. Pri plánovaní výletov, výbere ubytovania či hľadaní miestnych podnikov môžete využiť 4G sieť od O2, ktorá je k dispozícii už pre 97 % obyvateľov Slovenska.

Tipy na cestovanie po Slovensku

Na Slovensku máme čoraz viac možností, ako cestovať zodpovedne. Pribúdajú malé rodinné penzióny a netradičné ubytovania, farmári otvárajú svoje brány a lákajú na agroturistiku, remeselníci pripravujú workshopy a pozývajú ľudí do svojich dielní, nadšenci vymýšľajú zaujímavé atrakcie, ktorými chcú zveľadiť svoje regióny.

Noc na strome

Ak si chcete dopriať relax a vyskúšať život bez najmodernejších technológií, vyberte sa do jedného z domov na strome, ktoré na Slovensku pomaly pribúdajú vo viacerých regiónoch.

Ja som navštívila úplne prvý TreeHouse v Trenčianskych Tepliciach. A aby toho nebolo málo, vybrala som sa tam koncom jesene, aby som aj trochu vymrzla. Človek si hneď začne vážiť komfort domova so samozrejmosťami, ako sú tečúca teplá voda, kúrenie, záchod či elektrina. Raňajky, ktoré si však vytiahnete po lane v košíku, majú svoje čaro.

Joga pobyt v Zázrivej

Keď sa zo sveta vráti dvojica plná chuti niečo vytvoriť, má všetky predpoklady na to, aby založila úspešný biznis. Pred pár rokmi sa do zaujímavého projektu na Orave pustili dvaja nadšenci zdravej stravy, behu a jogy a zaumienili si, že starú kolibu premenia na penzión s relaxačnými službami a kvalitnými lokálnymi potravinami pre prácou vystresovaných „mešťanov“.

Na joga pobyte v Kolibe u Jogošíka som sa pred pár rokmi zúčastnila aj ja a musím povedať, že to stálo za to.

Prečítajte si: Udržateľné cestovanie vám prinesie zážitky, o ktoré bežní turisti prichádzajú

Piknik na samote

Ak si chcete dopriať slow cestovateľský zážitok, nemusí vás to nič stáť. Nepotrebujete automaticky výnimočné ubytovanie, drahú atrakciu či špeciálnu službu, môžete sa napríklad vybrať niekam na samotu a vychutnať si deň v prírode. Bez zbytočného náhlenia, len tak relaxovať a vychutnávať si výhľady, ktoré sú na Slovensku naozaj nádherné.

My sme si s manželom na prvé výročie svadby namiesto večere v drahej reštaurácii dopriali piknik v oravských kopcoch.

Dovolenka s rodinou

Pomalé cestovanie je len jedným z dielikov v skladačke zodpovedného prístupu k životu. Patrí k nemu aj prehlbovanie vzťahov, ktoré sú v dnešnej rýchlej dobe často povrchné. Nájdite si čas pre rodinu, prenajmite si spoločne chatu a vyberte sa na pokojný pomalý víkend.

Nakúpte si u lokálnych farmárov, grilujte, spievajte, smejte sa. Spolu a bez výčitiek, že vám niekde „stojí práca“. My sme sa na taký výlet vybrali koncom mája do Tatier. V priebehu pár dní sme sa zorganizovali všetci 19 členovia rodiny a už teraz plánujeme, kedy a kde si to zopakujeme.

Odložte si na neskôr

Ak ste sa počas tohto leta rozhodli z preventívnych dôvodov dovolenku v zahraničí vynechať, odporúčam odložiť si moje zahraničné tipy na bezpečnejšie časy.

Pri plánovaní výletov do cudziny sa vždy snažím vyhľadávať aj možnosti, ako zažiť lokálnu kultúru, gastronómiu či históriu čo najkvalitnejšie a ako svoje peniaze minúť rozumne, u miestnych. S ohľadom na komunitu, tradície aj životné prostredie. Každá krajina má svoje špecifiká a zažiť ich na vlastnej koži je skutočne obohacujúce.

Škola varenia v Ríme

Mojou cestovateľskou srdcovkou je Taliansko. Milujem lokálnu kuchyňu, spontánnosť miestnych, módu v uliciach a krásnu architektúru na každom kroku.

Keď sme sa naposledy chystali do Ríma, objednala som nám kurz varenia v talianskej rodine, ktorá už roky prevádzkuje reštauráciu a robí aj gastronomické výlety po Ríme. Naučili sme sa vyrábať domáce cestoviny, spoznali sme tajomstvo pravého tiramisu a našli si nových priateľov, s ktorými sme v kontakte dodnes.

Čítajte aj: Nekupujte v Tatrách suveníry z Číny. 7 rád, ako cestovať udržateľne

Súkromná tour po ostrove

Ubytovanie na cestách sa snažíme kombinovať tak, aby sme vždy niečo unikátne zažili. Niekedy si vyberieme netradičnú architektúru či dizajn, inokedy uprednostníme bývanie u miestnych. Vždy sa nám to pekne vrátilo a vďaka tomu sme zažili výnimočnú dovolenku.

Na karibskom ostrove Aruba sme bývali v dome mladého páru, s ktorým sme trávili pri rozhovoroch takmer každý večer. Keď sme sa zmienili, že by sme si radi prenajali auto a pozreli si ostrov, náš hostiteľ Andreas sa ponúkol, že nám cez víkend urobí súkromnú tour po ostrove. Sami by sme mnohé krásne miesta určite neobjavili.

Po stopách riádov v Marákeši

Maroko ma lákalo najmä svojou výnimočnou architektúrou a mestami, v ktorých uličkách sa stratí aj ten najšikovnejší navigátor. V meste Fez je ich takmer desaťtisíc a aj v Marákeši je medina, teda centrum mesta, poriadne spletitá. Vzhľadom na to som sa vybrala po stopách tradičných riádov, teda domov bez okien do ulíc s krásnymi nádvoriami schovanými pred zvedavými pohľadmi.

Marákeš však zápasí s návalom zahraničných investorov, ktorí riády odkupujú, búrajú a prestavujú bez ohľadu na zachovanie ich historického odkazu. Preto som sa snažila vyhľadať riády, ktoré vlastnia a rekonštruujú miestni a zveľaďujú tak svoje kultúrne dedičstvo.

Most cez rieku Kwai v Thajsku

Pri pomalom cestovaní sa môžete nechať inšpirovať aj obľúbeným filmom či knihou a vybrať sa po stopách ich hrdinov. Mňa veľmi fascinuje história, najmä obdobie II. svetovej vojny, a tak rada čítam knihy a sledujem filmy s touto tematikou.

Keď sme kúpili letenky do Thajska, vedela som, že si nemôžem dať ujsť most cez rieku Kwai v Kanchanaburi, ktorý počas vojny v Thajsku budovali britskí zajatci. Okolie tohto mestečka je navyše krásne a oveľa pokojnejšie ako rušný Bangkok. Nájdete tam aj krásnu prírodu a vodopády, v ktorých sa dokonca môžete osviežiť.


Chystáte sa v lete konečne lepšie spoznať Slovensko? Pri plánovaní výletov, výbere ubytovania či hľadaní miestnych podnikov sa môžete spoľahnúť na rýchly mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o 4G sieti aj mapu dostupnosti služieb nájdete na www.o2.sk.

Veronika Šipoš Rosputinská

Je novinárka a blogerka, ktorá v rámci blogu She Makes Me Travel píše o uvedomelom živote a cestovaní a prináša aj množstvo tipov na výlety po Slovensku. Blog tvorí so svojím mužom, ktorý cestovanie nenávidí a dokáže o tom vtipne písať. Prinášajú tak dva rôzne pohľady na rovnaké situácie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kam na výlet v Honte? 8 tipov od permakultúrnej dizajnérky Patrície

Či už sa zatúlate do kamenných obydlí v Brhlovciach, navštívite opevnený kláštor Bzovík, alebo sa vydáte za príbehmi lokálnych výrobcov, tento neobjavený región má určite čo ponúknuť.

Plánujete na konci leta výlety a radi by ste spoznali niečo nové? Vyberte sa na potulky regiónom Hont, ktorý je súčasťou Banskobystrického kraja a tiahne sa okresmi Krupina a Banská Štiavnica. O svoje tipy na miesta, ktoré sa oplatia v kraji Za horami, za dolami navštíviť, sa s nami podelila miestna permakultúrna dizajnérka Patrícia Pavlovská.

Spoznajte Banskobystrický kraj a jeho krásy prostredníctvom ľudí, ktorí sú tu doma. Množstvo zaujímavých tipov a zážitkov aj s možnosťou ich rezervácie nájdete na zahoramizadolami.sk.

Patrícia našla v tomto regióne ideálne podmienky na budovanie permakultúrnych záhrad. Na úrodných pôdach vytvorila spolu s miestnymi ľuďmi jednu z prvých komunitných záhrad na Slovensku MedoUku v Medovarciach a ďalšiu v školskom areáli v Hrušove.

História Hontu siaha až do 12. storočia a dizajnérka odporúča jeho návštevu každému, kto má vzťah k prírode a tradíciám. V obkolesení Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny nájdete nielen turistické chodníky, cyklotrasy, jazerá, tajchy a vodné nádrže, ale aj netradičné skalné obydlia, prírodné skvosty či pozostatky niekdajšieho kláštora.

Skalné obydlia v Brhlovciach

Slovensko má podobný unikát, akým sú obývané jaskyne Sacromonte v španielskej Granade. V obci Brhlovce sa nachádzajú skalné obydlia, ktoré zo strachu pred nájazdmi Turkov ľudia kedysi vytesali do sopečných hornín.

Skalné priestory poskytujú v lete príjemný chládok a v zime zohrievajú. Niektoré z nich sú dodnes obývané, v iných sa ukrývajú pivničky a múzejné exponáty.

Galéria masiek a ďalšie zaujímavosti Lišova

Ak budete v tomto regióne, určite navštívte dedinku Lišov. Nachádza sa tu unikátna galéria masiek z celého sveta, v ktorej nájdete až 5 000 rokov starú masku z Egypta, ktorá sa používala pri mumifikácii, masky zo Srí Lanky aj originálnu masku vyrobenú pre tanečnice Lady Gaga do videoklipu Guy.

V Lišove nájdete aj malé etnografické múzeum, ktoré založil Jakub Dvorský. Jeho súčasťou je Lišovská izba z roku 1916, v ktorej si môžete pozrieť pôvodné zariadenie a originálne kroje, ktoré vás prenesú do obdobia 19. storočia. Navštíviť môžete aj tzv. Keltské obydlie, ktoré z prírodných materiálov postavili študenti z rôznych krajín Európy.

Extra tip

Aj v Lišove si môžete užiť prehliadku  kamenných pivníc ručne vysekaných do skaly. Nachádzajú sa približne 500 m od múzea masiek a sú voľne prístupné. V obci sa nachádza spolu až 300 vínnych pivníc a okolo 50 kamenných obydlí.

Tesárska roklina

V bezprostrednej blízkosti obce Hontianske Tesáre sa nachádza kaňonovité údolie Tesárska roklina. Hoci nie je veľmi dlhé, určite stojí za návštevu. Dotknúť sa tu môžete skál jedinečne formovaných vodou a pásov usadenín. Do skalných komôrok, tzv. dúpencov, vraj kedysi utekali domáci pred Turkami a podľa počtu otvorov im dali aj príznačné mená – jednodierka, dvojdierka či osemdierka.

K atraktivite Tesárskej rokliny prispievajú aj štyri vodopády. Najväčší z nich dosahuje výšku 8 m.

Čítajte aj: Čo vidieť v Podpoľaní? Máme pre vás 6 tipov od gazdu Jožka Kučeru

Sokoliari v Štiavnických Baniach

Ak majú vaše deti rady zvieratá, doprajte im nevšedný zážitok v prírodnom Avesparku v Štiavnických Baniach. Toto miesto je výnimočné tým, že sa tu o vzácne dravce starajú školáci a vaše dieťa sa môže ocitnúť v ich koži – môže si dravca pripraviť na sokoliarsky výcvik a na chvíľu sa stať majstrom sokoliarom.

Avespark sa nachádza priamo v areáli miestnej základnej školy, kde je sokoliarstvo dokonca zaradené medzi povinné predmety a pre deti je také bežné ako písomka z matematiky. Nájdete tu viacero ďalších zaujímavých častí vrátane japonskej či provensálskej záhrady, ale aj ďalšie zvieratá ako krokodíly a papagáje.

Dudinské travertíny a Rímske kúpele

Za návštevu určite stoja aj Dudince, ktoré sú zaujímavé aj v prípade, ak nechcete absolvovať žiadne liečebné procedúry. Pozrite si prírodnú pamiatku Dudinské travertíny, ktorá sa nachádza v kúpeľnom parku. Travertínové kopy a terasy tu liečivá voda vytvorila skôr, ako ju človek presmeroval do kúpeľného zdroja, a dnes je väčšina z nich neaktívna.

Súčasťou parku sú aj tzv. Rímske kúpele, ktoré tvorí 32 kamenných bazénov vytesaných do travertínu. Predpokladá sa, že ich mohli vybudovať ešte starí Rimania, ktorí liečivé účinky dudinských prameňov pravidelne využívali. Travertínovými útvarmi sprevádza náučný chodník, vďaka ktorému sa dozviete veľa zaujímavého.

Opevnený kláštor Bzovík

Kláštor Bzovík z 12. storočia patrí medzi najstaršie na Slovensku. Z pokojného miesta modlitieb sa po moháčskej porážke v 16. storočí stala pevnosť – hrad.

Dnes z kláštora zostali iba ruiny, pretože ho počas 2. svetovej vojny spustošili. Múry zachovalého opevnenia zvierajú iba štyri nárožné bašty, no aj tak sa ho oplatí vidieť.

Rodinná lisovňa olejov v Súdovciach

Radi si z výletov vozíte produkty od lokálnych výrobcov? Ak vo vašej kuchyni nemôžu chýbať kvalitné oleje, navštívte rodinnú lisovňu Olej Hont, kde z lokálnych surovín vyrábajú rôzne za studena lisované oleje aj viacero druhov domácej horčice.

Čaká na vás nielen prehliadka výrobne a ukážka lisovania, ale aj ochutnávka. Počas prehliadky preniknete do tajov vzniku tohto tekutého dedičstva a dozviete sa veľa zaujímavých informácií, napríklad ktorý olej je vhodný do krupičnej kaše.

Komunitná záhrada MedoUka

Ak sa vám Patríciine tipy páčili a radi by ste zistili viac o jej práci, môžete navštíviť komunitnú záhradu MedoUka v Medovarciach a inšpirovať sa, ako si založiť vlastnú záhradu.

Permakultúrna dizajnérka organizuje aj kurzy, ktoré účastníkov prevedú procesom tvorby malých a stredne veľkých záhrad, pre aktuálnu ponuku odporúčame pravidelne sledovať ponuku na stránke.

Miestni vám poradia najlepšie

Tipy na ďalšie zaujímavé miesta a zážitky na Honte, ale aj v celom Banskobystrickom kraji nájdete na stránke Za horami, za dolami, ktorá prináša množstvo originálnych ponúk a praktických rád. Vyberte si región a miestni vám prostredníctvom inovatívnej technológie chatbotu pripravia ponuku šitú na mieru presne podľa vašich predstáv aj s možnosťou priamo si výlety rezervovať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Prvotriedny smartfón aj pre náročných Huawei P60 Pro môžete získať s praktickým darčekom

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac