Bella ciao! 9 pesničiek o slobode, ktoré si treba pripomínať

Téma slobody a boja proti nespravodlivosti a útlaku sa často objavuje aj v hudbe. Máme pre vás výber skladieb z celého sveta, ktoré budú vždy aktuálne.

Otázka slobody sa v hudbe objavuje často, hudobníci prostredníctvom svojich skladieb upozorňujú na nespravodlivosť, útlak aj obmedzovanie v rôznych formách. Boli a sú akýmisi strážcami, vďaka ktorým si uvedomujeme, že sloboda nie je samozrejmosť. Vybrali sme pre vás niekoľko skladieb, ktoré na slobodu priamo či nepriamo odkazujú. Nechýbajú medzi nimi tie, ktoré v Novembri 89 zneli na našich námestiach. 

Nevynechajte: Prečítajte si alebo vypočujte Rozprávku o slobode

Ivan Hoffman
Sľúbili sme si lásku

Pieseň Sľúbili sme si lásku plná optimizmu a nádeje zaznievala na námestiach počas Nežnej revolúcie pravidelne. Jej slová zneli priam hymnicky a vďaka svojej jednoduchosti sa ju v tých časoch učila hrať celá generácia amatérskych gitaristov.

O 20 rokov neskôr ju dokonca spracovala kapela IMT Smile a vzdala tak poctu tejto veľkej skladbe. Zaujímavosťou je, že text piesne sa v tých časoch na námestiach šíril napísaný na písacom stroji cez „kopirák“. Najmä pre mladšiu generáciu to môže pôsobiť priam nepredstaviteľne, keďže je to len niečo vyše 30 rokov.

Marta Kubišová
Modlitba pro Martu

Ďalšia z piesní, ktorá sa spája s udalosťami Novembra 89, je Modlitba pro Martu, ktorá bola nahratá len niekoľko dní po okupácii v roku 1968 ako priama reakcia na vtedajšie udalosti. Pieseň krátko nato zakázali a nemohla sa objaviť v rozhlase ani v televízii a Marta Kubišová bola na dlhý čas doslova vymazaná z hudobnej histórie.

Je zaujímavé, že vďaka textu sa táto pesnička dokonale hodila aj k udalostiam, ktoré sa odohrali o 20 rokov neskôr. Na pražskom Václavskom námestí ju zaspievala pred davom ľudí. Až pred rokom sa tento obrovský hit o slobode dočkal aj svojho oficiálneho videoklipu.

George Michael
Freedom

Skladba Freedom od Georgea Michaela je o oslobodení sa od pretvárky, ktorú o sebe budujeme pred svetom, a o kritike šoubiznisu. Zaujímavosťou je, že spevák sa vo videoklipe vôbec neobjavil, ale hralo v ňom niekoľko supermodeliek vrátane Cindy Crawford a Lindy Evangelisty. Bolo to prvýkrát, čo sa v hudobnom klipe objavili modelky.

V jednej scéne môžeme vidieť aj pre speváka typickú koženú bundu, ktorá ho preslávila pri jeho debute s albumom Faith. Ako prejav oslobodenia sa od minulosti ju v klipe zapália a nechajú zhorieť.

Prečítajte si: Slobodu potrebujem, aby som mohol tvoriť a existovať, hovorí Daniel Hevier

Pink Floyd
Another Brick in the Wall

Protest song proti prísnemu školskému systému v Anglicku z roku 1979 si krátko po nahratí zobrali za svoj utláčaní po celom svete. Skladba, ako aj celý album The Wall od Pink Floyd boli podporené silným rovnomenným filmom, v ktorom je ústredným charakterom postava s menom Pink.

Film sleduje jeho život a to, ako každá nepriazeň osudu kladie ďalšiu tehlu do pomyselného múru, ktorý stavia okolo seba, aby sa izoloval od ľudí, ktorí ho sklamali.

V závere skladby zaznie detský zbor, ktorý spieva silný refrén. Za jeho naspievanie dostala v tom čase škola, kde zbor pôsobil, finančnú odmenu. Keď však v roku 2004 časopis Rolling Stone zaradil túto pieseň do zoznamu 500 najlepších skladieb všetkých čias, známy expert na autorské právo Peter Rowan začal riešiť honoráre jednotlivých členov vtedajšieho detského zboru.

The Beatles
Free As A Bird

Pôvodnú verziu tejto skladby nahral John Lennon len ako domáce demo. The Beatles ju spracovali až 15 rokov po jeho smrti a v roku 1995 vyšla v rámci projektu Anthology.

Skladba bola nahratá na magnetofónovej kazete v mono kvalite, zvyšní členovia kapely do nej dohrali svoje party, čo pre nich nebolo jednoduché. V mysliach sa im vynárali spomienky na minulé časy a predstavovali si, že John si počas nahrávania len odskočil na šálku čaju.

Všetci milovníci tejto kapely novú skladbu privítali s nadšením. Je o to cennejšia, že George Harrison šesť rokov po jej nahratí zomrel na rakovinu. Samotný text naznačuje, v akej nálade písal Lennon túto skladbu. Hovorí v nej, že sa cíti voľný ako vták a považuje to za druhú najlepšiu vec v živote.

U2
Pride (In the Name of Love)

Spevák U2 Bono je známy aktivista, ktorý bojuje proti nespravodlivosti vo svete. Známa je jeho protiteroristická skladba Sunday Bloody Sunday či Bullet the Blue Sky, v ktorej kritizuje politiku jedného amerického prezidenta.

Skladba Pride (In the Name of Love) sa stala medzinárodnou hymnou mieru, slobody a ľudských práv. Pieseň nesie biblický odkaz na muža, ktorý prišiel v mene lásky a v jej mene aj zomrel. Rovnako si pripomína bojovníka za občianske práva Martina Luthera Kinga. V spojitosti s ním sa v piesni objavila aj jedna nepresnosť, v texte sa totiž spomína jeho vražda skoro ráno, v skutočnosti to bolo podvečer.

Bono počas živých vystúpení mení pôvodné „early morning“ na „early evening“, nič to však na kvalite piesne nemení. Dôležitý je jej silný odkaz, keď sa spevák pýta, čo ešte v mene lásky treba urobiť, aby bol svet lepšie miesto.

Bella Ciao

Talianska pieseň Bella Ciao vznikla počas druhej svetovej vojny a jej melódiu tvorí stará ľudovka. Text napísal neznámy autor, pričom v ňom ospevuje boj partizánov za slobodu a ich obetovanie sa.

Po celom svete sa pieseň stala hymnou slobody a odporu proti bezpráviu. Má viacero verzií a medzi najznámejšiu patrí verzia v podaní známeho herca talianskeho pôvodu Yvesa Montanda. Ten je okrem iného známy aj tým, že medzi jeho partnerky patrila Edith Piaf či Marilyn Monroe.

Novšia je verzia od Gorana Bregoviča, nekorunovaného kráľa balkánskej hudby, ktorému priniesla slávu tvorba filmovej hudby v rámci spolupráci s režisérom Emirom Kusturicom.

Čítajte aj: Fero Joke, Laci Strike a ďalší odpovedajú, prečo je pre nich sloboda dôležitá

Pharrell Williams
Freedom

Keď v roku 2013 vydal Pharrell Williams pieseň Happy, hrala sa takmer všade, rozdávala radosť vďaka svojej príjemnej atmosfére a v roku 2014 sa stala celosvetovo najúspešnejšou piesňou.

O dva roky neskôr však spevák prišiel s piesňou Freedom, ktorá si síce ponecháva hudobne veselú atmosféru, ale v texte rozoberá tému slobody, ale s výrazne pozitívnym posolstvom (Sloboda, keď sa dieťa prvý raz nadýchne/keď noc privíta svitanie/keď veľryba skáče v mori). Ešte silnejšie však pieseň vyznie spolu s klipom, ktorý bol nominovaný na cenu Grammy za najlepšie hudobné video.

Let’s Wade in the Water

Spirituály sú, ako už ich názov napovedá, duchovné piesne černošských otrokov. Keďže sa nemohli vyjadrovať slobodne, do piesní ukrývali svoje pocity, názory a často aj praktické informácie a rady do života.

Podobné to bolo aj v piesni Let’s Wade in the Water, ktorá hovorí o tom, ako postupovať v prípade úteku z otroctva. V texte sa odporúča, aby sa brodili riekou, aby psy, ktoré ich prenasledovali, stratili stopu.

Prvú známu verziu pesničky nahrala zostava s názvom The Sunset Four Jubilee Singers v roku 1925 bez sprievodu hudobných nástrojov, aby čo najviac pripomínala pôvodné predvedenie. Ak si však chcete vypočuť energickú verziu piesne s celou kapelou, džezová speváčka Marlena Shaw ju v roku 1966 nahrala ako svoj debutový singel.

Bonus: Playlist plný slobody

Máte chuť pustiť si pesničky z tohto výberu? Pripravili sme pre vás playlist, kde nájdete všetky skladby na jednom mieste.


Spoločnosť O2 si opäť pripomína výročie Nežnej revolúcie a skutočnosť, že sloboda nie je samozrejmosť, ako si často mylne myslíme. Aj tento rok sme pre vás pripravili špeciálny obsah vrátane Rozprávky o slobode od Daniela Heviera, prostredníctvom ktorej chceme tému slobody a dôležitosť Novembra 89 priblížiť aj deťom. Prečítať si ju môžete na tomto mieste

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Prečítajte si alebo vypočujte Rozprávku o slobode

Spoznajte príbeh rozprávkara Zachariáša a pripomeňte si spolu s nami a so svojimi deťmi odkaz Novembra 89.

O2 si aj tento rok pripomína výročie Nežnej revolúcie a skutočnosť, že sloboda nie je samozrejmosť. Pri príležitosti 17. novembra vznikla aj špeciálna Rozprávka o slobode od Daniela Heviera, ktorá potvrdzuje, že Nežná revolúcia nebola žiadna rozprávka. 

Začítajte sa do príbehu rozprávkara Zachariáša alebo si ho vypočujte v podaní skvelého Roberta Rotha.

Čítajte aj: Slobodu potrebujem, aby som mohol tvoriť a existovať, hovorí Daniel Hevier

„Haló, počuje ma niekto? Počúva ma niekto? Som rozprávkar a chcem vám porozprávať rozprávku. Zvláštnu rozprávku. Bude skutočná, a nie vymyslená, ako už rozprávky bývajú. Toľko je okolo nás navymýšľaného, naklamaného, nakamuflovaného, že obyčajný rozprávkar so svojimi výmyslami nemá šancu. Ale ako hovorím, v mojom príbehu nebude nič vymyslené − hoci sa začína rozprávkovo…

Kde bolo, tam bolo, nebolo to ani tam, ani o kus ďalej, ale práve tu, na tomto sídlisku-bydlisku, v ktorom bol do zeme zasadený útulný dvanásťposchodový paneláčik. Na samom vrchu, pod strechou, z ktorej zatekalo, v malej garsónke býval mladý muž. 

Aby ste si vedeli predstaviť, o akom čase hovorím, pretočte si svoje neviditeľné hodiny o niekoľko rokov dozadu. Päť, desať, pätnásť, dvadsať − a sme na začiatku roku 2000. Ale pokračujeme ďalej, do hĺbky času: rok 1990, 1989, 1980… Tu by sme sa mohli zastaviť. 

Mladý muž je nielen na vrchole sídliskového činžiaka, ale aj na vrchole svojich síl. Je mladý, šťastný a… slobodný. Teda, niežeby niekde v blízkej diaľke nebola dievčinka, s ktorou sa navzájom našli. Ale zatiaľ sa to všetko iba chystá.“


Ak vás Zachariášov príbeh zaujal, celú Rozprávku o slobode nájdete aj na tomto mieste, kde si ju môžete stiahnuť alebo môžete pokračovať v jej čítaní po kliknutí na obrázok nižšie. 

Ak si chcete rozprávku radšej vypočuť, resp. pozrieť, máme pre vás aj špeciálne video, v rámci ktorého ju číta Robert Roth.

Poteší nás, ak sa do čítania, resp. počúvania pustíte spolu so svojimi deťmi a prostredníctvom Rozprávky o slobode im odhalíte kus našej minulosti, ktorá navždy zmenila život každého z nás. A ešte radšej budeme, ak sa o nej aj porozprávate.

Začať môžete aj týmito otázkami:

  • Zachariáš z Rozprávky o slobode bol slobodným umelcom – spisovateľom rozprávkarom. Poznáš aj ty nejakého slobodného umelca? Ak áno, čomu sa venuje?
  • Hlavný hrdina v príbehu sníva o krajine, kde by každý robil, čo uzná za vhodné, a čo najviac pomáhal ostatným. Je Slovensko podľa teba takou krajinou? Môžeme robiť, čo chceme? Pomáhame si?
  • V rozprávke sa veľa ráz spomína sloboda. Ako si ju predstavuješ ty? Kedy sa cítiš slobodný/-á?

Spoločnosť O2 si aj tento rok pripomína výročie Nežnej revolúcie a skutočnosť, že sloboda nie je samozrejmosť, ako si často mylne myslíme. Okrem Rozprávky o slobode sme pre vás v Sóde pripravili aj ďalší zaujímavý obsah. Nájdete ho na tomto mieste.


Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Traja králi O2: Vianočný bonus na tri smart zariadenia pomáha aj deťom, ktoré nemôžu vyrastať vo svojej rodine

Čítaj viac

PlayStation 5 je konečne tu a toto sú 4 dôvody, prečo sme sa novú konzolu tak tešili

Čítaj viac