Bella ciao! 9 pesničiek o slobode, ktoré si treba pripomínať

Téma slobody a boja proti nespravodlivosti a útlaku sa často objavuje aj v hudbe. Máme pre vás výber skladieb z celého sveta, ktoré budú vždy aktuálne.

Otázka slobody sa v hudbe objavuje často, hudobníci prostredníctvom svojich skladieb upozorňujú na nespravodlivosť, útlak aj obmedzovanie v rôznych formách. Boli a sú akýmisi strážcami, vďaka ktorým si uvedomujeme, že sloboda nie je samozrejmosť. Vybrali sme pre vás niekoľko skladieb, ktoré na slobodu priamo či nepriamo odkazujú. Nechýbajú medzi nimi tie, ktoré v Novembri 89 zneli na našich námestiach. 

Nevynechajte: Prečítajte si alebo vypočujte Rozprávku o slobode

Ivan Hoffman
Sľúbili sme si lásku

Pieseň Sľúbili sme si lásku plná optimizmu a nádeje zaznievala na námestiach počas Nežnej revolúcie pravidelne. Jej slová zneli priam hymnicky a vďaka svojej jednoduchosti sa ju v tých časoch učila hrať celá generácia amatérskych gitaristov.

O 20 rokov neskôr ju dokonca spracovala kapela IMT Smile a vzdala tak poctu tejto veľkej skladbe. Zaujímavosťou je, že text piesne sa v tých časoch na námestiach šíril napísaný na písacom stroji cez „kopirák“. Najmä pre mladšiu generáciu to môže pôsobiť priam nepredstaviteľne, keďže je to len niečo vyše 30 rokov.

Marta Kubišová
Modlitba pro Martu

Ďalšia z piesní, ktorá sa spája s udalosťami Novembra 89, je Modlitba pro Martu, ktorá bola nahratá len niekoľko dní po okupácii v roku 1968 ako priama reakcia na vtedajšie udalosti. Pieseň krátko nato zakázali a nemohla sa objaviť v rozhlase ani v televízii a Marta Kubišová bola na dlhý čas doslova vymazaná z hudobnej histórie.

Je zaujímavé, že vďaka textu sa táto pesnička dokonale hodila aj k udalostiam, ktoré sa odohrali o 20 rokov neskôr. Na pražskom Václavskom námestí ju zaspievala pred davom ľudí. Až pred rokom sa tento obrovský hit o slobode dočkal aj svojho oficiálneho videoklipu.

George Michael
Freedom

Skladba Freedom od Georgea Michaela je o oslobodení sa od pretvárky, ktorú o sebe budujeme pred svetom, a o kritike šoubiznisu. Zaujímavosťou je, že spevák sa vo videoklipe vôbec neobjavil, ale hralo v ňom niekoľko supermodeliek vrátane Cindy Crawford a Lindy Evangelisty. Bolo to prvýkrát, čo sa v hudobnom klipe objavili modelky.

V jednej scéne môžeme vidieť aj pre speváka typickú koženú bundu, ktorá ho preslávila pri jeho debute s albumom Faith. Ako prejav oslobodenia sa od minulosti ju v klipe zapália a nechajú zhorieť.

Prečítajte si: Slobodu potrebujem, aby som mohol tvoriť a existovať, hovorí Daniel Hevier

Pink Floyd
Another Brick in the Wall

Protest song proti prísnemu školskému systému v Anglicku z roku 1979 si krátko po nahratí zobrali za svoj utláčaní po celom svete. Skladba, ako aj celý album The Wall od Pink Floyd boli podporené silným rovnomenným filmom, v ktorom je ústredným charakterom postava s menom Pink.

Film sleduje jeho život a to, ako každá nepriazeň osudu kladie ďalšiu tehlu do pomyselného múru, ktorý stavia okolo seba, aby sa izoloval od ľudí, ktorí ho sklamali.

V závere skladby zaznie detský zbor, ktorý spieva silný refrén. Za jeho naspievanie dostala v tom čase škola, kde zbor pôsobil, finančnú odmenu. Keď však v roku 2004 časopis Rolling Stone zaradil túto pieseň do zoznamu 500 najlepších skladieb všetkých čias, známy expert na autorské právo Peter Rowan začal riešiť honoráre jednotlivých členov vtedajšieho detského zboru.

The Beatles
Free As A Bird

Pôvodnú verziu tejto skladby nahral John Lennon len ako domáce demo. The Beatles ju spracovali až 15 rokov po jeho smrti a v roku 1995 vyšla v rámci projektu Anthology.

Skladba bola nahratá na magnetofónovej kazete v mono kvalite, zvyšní členovia kapely do nej dohrali svoje party, čo pre nich nebolo jednoduché. V mysliach sa im vynárali spomienky na minulé časy a predstavovali si, že John si počas nahrávania len odskočil na šálku čaju.

Všetci milovníci tejto kapely novú skladbu privítali s nadšením. Je o to cennejšia, že George Harrison šesť rokov po jej nahratí zomrel na rakovinu. Samotný text naznačuje, v akej nálade písal Lennon túto skladbu. Hovorí v nej, že sa cíti voľný ako vták a považuje to za druhú najlepšiu vec v živote.

U2
Pride (In the Name of Love)

Spevák U2 Bono je známy aktivista, ktorý bojuje proti nespravodlivosti vo svete. Známa je jeho protiteroristická skladba Sunday Bloody Sunday či Bullet the Blue Sky, v ktorej kritizuje politiku jedného amerického prezidenta.

Skladba Pride (In the Name of Love) sa stala medzinárodnou hymnou mieru, slobody a ľudských práv. Pieseň nesie biblický odkaz na muža, ktorý prišiel v mene lásky a v jej mene aj zomrel. Rovnako si pripomína bojovníka za občianske práva Martina Luthera Kinga. V spojitosti s ním sa v piesni objavila aj jedna nepresnosť, v texte sa totiž spomína jeho vražda skoro ráno, v skutočnosti to bolo podvečer.

Bono počas živých vystúpení mení pôvodné „early morning“ na „early evening“, nič to však na kvalite piesne nemení. Dôležitý je jej silný odkaz, keď sa spevák pýta, čo ešte v mene lásky treba urobiť, aby bol svet lepšie miesto.

Bella Ciao

Talianska pieseň Bella Ciao vznikla počas druhej svetovej vojny a jej melódiu tvorí stará ľudovka. Text napísal neznámy autor, pričom v ňom ospevuje boj partizánov za slobodu a ich obetovanie sa.

Po celom svete sa pieseň stala hymnou slobody a odporu proti bezpráviu. Má viacero verzií a medzi najznámejšiu patrí verzia v podaní známeho herca talianskeho pôvodu Yvesa Montanda. Ten je okrem iného známy aj tým, že medzi jeho partnerky patrila Edith Piaf či Marilyn Monroe.

Novšia je verzia od Gorana Bregoviča, nekorunovaného kráľa balkánskej hudby, ktorému priniesla slávu tvorba filmovej hudby v rámci spolupráci s režisérom Emirom Kusturicom.

Čítajte aj: Fero Joke, Laci Strike a ďalší odpovedajú, prečo je pre nich sloboda dôležitá

Pharrell Williams
Freedom

Keď v roku 2013 vydal Pharrell Williams pieseň Happy, hrala sa takmer všade, rozdávala radosť vďaka svojej príjemnej atmosfére a v roku 2014 sa stala celosvetovo najúspešnejšou piesňou.

O dva roky neskôr však spevák prišiel s piesňou Freedom, ktorá si síce ponecháva hudobne veselú atmosféru, ale v texte rozoberá tému slobody, ale s výrazne pozitívnym posolstvom (Sloboda, keď sa dieťa prvý raz nadýchne/keď noc privíta svitanie/keď veľryba skáče v mori). Ešte silnejšie však pieseň vyznie spolu s klipom, ktorý bol nominovaný na cenu Grammy za najlepšie hudobné video.

Let’s Wade in the Water

Spirituály sú, ako už ich názov napovedá, duchovné piesne černošských otrokov. Keďže sa nemohli vyjadrovať slobodne, do piesní ukrývali svoje pocity, názory a často aj praktické informácie a rady do života.

Podobné to bolo aj v piesni Let’s Wade in the Water, ktorá hovorí o tom, ako postupovať v prípade úteku z otroctva. V texte sa odporúča, aby sa brodili riekou, aby psy, ktoré ich prenasledovali, stratili stopu.

Prvú známu verziu pesničky nahrala zostava s názvom The Sunset Four Jubilee Singers v roku 1925 bez sprievodu hudobných nástrojov, aby čo najviac pripomínala pôvodné predvedenie. Ak si však chcete vypočuť energickú verziu piesne s celou kapelou, džezová speváčka Marlena Shaw ju v roku 1966 nahrala ako svoj debutový singel.

Bonus: Playlist plný slobody

Máte chuť pustiť si pesničky z tohto výberu? Pripravili sme pre vás playlist, kde nájdete všetky skladby na jednom mieste.


Spoločnosť O2 si opäť pripomína výročie Nežnej revolúcie a skutočnosť, že sloboda nie je samozrejmosť, ako si často mylne myslíme. Aj tento rok sme pre vás pripravili špeciálny obsah vrátane Rozprávky o slobode od Daniela Heviera, prostredníctvom ktorej chceme tému slobody a dôležitosť Novembra 89 priblížiť aj deťom. Prečítať si ju môžete na tomto mieste

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Do nového roku s novým smarfónom? Odporúčame týchto 6 so skvelým displejom

Ideálna veľkosť displeja je pre každého individuálna, ale s našimi obľúbenými smartfónmi je radosť fotiť, scrollovať a v prípade potreby aj bez problémov pracovať.

Na pohodlnú prácu, príjemný zážitok z filmu alebo hry je ideálny smartfón s displejom väčším ako 6,5 palca. Vybrali sme našich 6 obľúbených smartfónov, ktoré ponúkajú bohatú pracovnú plochu, nerobia kompromisy pri ostatných dôležitých parametroch a hlavne sa zmestia každému do ruky. 

Absolútny vrchol pohodlia zabezpečí až spárovanie s inteligentnými hodinkami a my vieme, ktoré hodinky splnia aj tie najväčšie očakávania. Nájdete ich na konci článku ako bonus.

Dokáže smartfón pomôcť nastaviť zdravšie návyky? Inšpirujte sa našimi jednoduchými radami

Motorola Moto G9 Plus

Legendárna znelka „Hello Moto“ vás tentoraz privíta po tom, čo sa rozsvieti 6,8-palcový Max Vision HD+ displej s pomerom strán 20 : 9. Fanúšikovia značky istotne hneď postrehli, že displej Motoroly Moto G9 Plus  je najväčší z aktuálnej Moto G ponuky.

Motorola sa aj v tomto prípade drží dlhoročnej tradície, keď chce za rozumnú cenu ponúknuť čo najviac pri veľmi férových kompromisoch. Procesor Snapdragon 730G ponúka nárast výkonu o 57 % a o 20 % efektívnejšiu spotrebu energie v porovnaní s Moto G8. Vnútorné úložisko je 128 GB, ak vložíte microSD kartu pamäť môže narásť až na 512 GB.

Nabíjačka TurboPower 30 nabije smartfón za menej ako 10 minút na 12 hodín používania. Ak však nabijete 5 000 mAh batériu na 100 %, na nabíjačku môžete zabudnúť na viac ako 2 dni. A zabudnúť môžete aj na zložité ovládanie či pocit neosobného prostredia. Obľúbené Moto gestá sú samozrejmosťou aj tu, rovnako ako možnosť personalizovať používateľské prostredie do maximálnej možnej miery.

Štvorici fotoaparátov velí 64 Mpx snímač s nádhernou čistotou a vernosťou farieb. Nechýba technológia Quad Pixel, vďaka ktorej ani tma nebude prekážkou vzniku dobrej fotky. Hlavný fotoaparát dopĺňa snímač hĺbky ostrosti ToF, ktorý na portrétoch perfektne rozmaže pozadie. Ultra široký fotoaparát ponúkne zorné pole 118 stupňov a, naopak, makrofotoaparát sa na veci pozrie zblízka a veľmi ostro.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G

Ak chce niekto upútať fotoaparátom, tak je to rozhodne Xiaomi s novým modelovým radom Xiaomi Mi 10T. Vo verzii Pro má hlavný fotoaparát rozlíšenie až 108 Mpx. Dopĺňa ho superširoký fotoaparát so zorným uhlom 123 stupňov a 13 Mpx, makrofotky spravíte pomocou 5 Mpx snímača.

Špecifikáciu, ktorá vyráža dych, nájdete aj pri displeji − 6,67-palcový IPS LCD Full HD+ panel má obnovovaciu frekvenciu až 144 Hz. Nádherne plynulý obraz je vďaka tomu zaručený aj pri graficky najprepracovanejších hrách. Mimochodom, o grafiku sa stará grafický čip Adreno 650, o výkon zasa Snapdragon 865 a o plynulosť fungovania systému 8 GB RAM.

Batéria s kapacitou 5 000 mAh je dnes takmer už štandardom, preto aj pri Mi 10T Pro 5G budeme hovoriť o niekoľkých dňoch výdrže batérie. Ak ste náhodou neustriehli, koľko energie v baterke ešte máte, poteší vás 33-wattové rýchlonabíjanie cez USB-C kábel.

Xiaomi zapracovalo viacero vychytávok vrátane bohatej a pestrej ponuky tém a pozadí, možnosti použiť smartfón ako diaľkové ovládanie na viacero zariadení už zo zamknutej obrazovky. Nastaviť si môžete aj dva účty súčasne alebo extra zámok na aplikácie s tými najcitlivejšími údajmi.

Samsung Galaxy S20 FE

Ak sa vám zdali doterajšie Galaxy od Samsungu lákavé, no boli priveľmi biznis či konzervatívne, potom je S20 FE riešenie presne pre vás. Juhokórejsky výrobca vybral to najlepšie zo svojich vlajkových lodí a zabalil smartfón strednej triedy do mladíckeho dizajnu.

6,5-palcový super AMOLED Full HD+ displej so zabudovanou čítačkou odtlačkov prstov a ikonickým priestrelom na 32 Mpx selfie kameru upúta už pri letmom pohľade. Váš záujem o smarfón zvýši výkonný procesor so 6 GB pamäťou RAM. Tento tandem sa stará o perfektne plynulý výkon smartfónu. Vďaka microSD karte rozšírite internú 128 GB úložnú pamäť až na 1 TB. Bez problémov sa vám tak do smartfónu vojde aj videoknižnica s obľúbenými filmami.

Fotografická zostava je v tomto prípade kombinácia zdravého rozumu a praktického využitia. Hlavný a ultra široký fotoaparát majú zhodne po 12 Mpx a zoom sa pýši ôsmimi. Vďaka Bluetooth 5.0 budete zhotovené fotografie veľmi jednoducho posielať na iné zariadenia Samsung.


Smartfónom Samsung Galaxy S20 FE bezkontaktne zaplatíte vďaka NFC čipu, užijete si videá nielen z YouTube, ale aj cez stereo reproduktory a použiť môžete aj dve SIM karty súčasne. Príjemným bonusom je certifikácia odolnosti IP68, vďaka čomu vám FE-čko môže spadnúť aj do vody.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Štedrá pracovná plocha − aj tak by sa dal charakterizovať 6,67-palcový FHD displej s priestrelom na 16-megapixelovú selfie kameru populárneho smarftónu Xiaomi Redmi Note 9 Pro. Odolný displej z Corning Gorilla Glass 5 je navyše vybavený technológiou na zníženie intenzity žiarenia modrého svetla a režimom čítania 2.0. Za túto kombináciu dostal smartfón TÜV Rheinland certifikát. Znamená to, že ani pri dlhšom používaní Redmi Note 9 Pro nebudete mať unavené oči a večer lepšie zaspíte.

Hnacím motorom je v tomto prípade Snapdragon 720G, grafický čip AdrenoTM 618 a 6 GB operačnej pamäte RAM. Na 64 GB úložného priestoru vytvoríte bohatú fotoknižnicu, úložisko viete rozšíriť aj pomocou microSD karty. A keď už sme pri číslach, Xiaomi Redmi Note 9 Pro ponúka až 150 druhov vibračných vzorov. Doslova to znamená, že na každú udalosť si môžete nastaviť iné vibrovanie.

Štvorica fotoaparátov, symetricky umiestnená v hornej časti chrbta smartfónu, sa pýši hlavným 64 Mpx vysokokvalitným a detailným snímačom. Ultra široká šošovka so zorným uhlom 119 stupňov je vybavená príjemnými 8 Mpx, zatiaľ čo makrokamera má 5 Mpx a snímač hĺbky ostrosti dostal do výbavy 2 Mpx.

Redmi Note 9 Pro má štedrú výbavu typickú pre Xiaomi. Preto nechýba NFC čip, aby ste smartfónom mohli platiť, 3,5-milimetrový slúchadlový jack alebo infračervený ovládač, ktorý smartfón premení na diaľkové ovládanie vášho televízora, hi-fi sústavy či klimatizácie.

Realme 7

Spoločnosť Realme je perfektným riešením pre milovníkov hier, ktorí však nechcú za smartfón minúť zbytočne veľa. Realme 7 totiž ponúka kombináciu čipu Helio G95, 6 GB operačnej pamäte RAM a grafického čipu Mali-G76 MC4. V ľudskej reči to znamená, že výkon postačí na náročnejšie hry.

Displej s uhlopriečkou 6,5 palca má pomer strán 20 : 9 a prekvapivo vysokú obnovovaciu frekvenciu 90 Hz, čo opäť poteší hráčov. Priestranný displej si užijete aj pri fotografovaní hlavným 48 Mpx fotoaparátom, ktorý  je doplnený 8 Mpx širokouhlým fotoaparátom so zorným uhlom 119 stupňov a senzorom hĺbky ostrosti či makrofotaparátom. Zhodne majú po 2 Mpx.

Batéria má kapacitu 5 000 mAh a nabíjať ju môžete rýchlosťou 30 W. Na 50 % nabitej batérie sa dostanete za 26 minút. Zaujímavo je riešené vloženie pamäťovej karty, ktorá má vlastný priečinok, teda spolu s ňou môžete používať aj dve SIM karty súčasne.

Huawei P Smart 2021

Rad P Smart je populárnym riešením od „bezgooglového“ Huawei. Model 2021 prináša vylepšenia, ktoré smartfón držia vo veľmi dobrej kondícii nielen voči konkurencii. Začať môžeme kapacitou batérie 5 000 mAh, ktorú pri úspore energie navyše podporujú algoritmy umelej inteligencie. Výdrž viac ako jeden deň je tak zrejmá. Nechýba ani rýchlonabíjanie, 10 minút na nabíjačke Huawei SuperCharger zabezpečí dostatok energie na 2 hodiny sledovania videí.

Nadštandardnú výdrž batérie nezníži ani veľkorysý TFT LCD 6,67-palcový FHD+ displej, ktorý pokrýva až 90,3 % prednej plochy smartfónu. Vycentrovaný priestrel pre 8-megapixelovú selfie kameru vás nebude pri práci, pozeraní filmov či hraní hier nijako obmedzovať. O výkon sa stará čip Kirin 710A, podporený grafickým čipom Mali G51-MP4 a operačnou pamäťou RAM s veľkosťou 4 GB. Vnútorná pamäť je 128 GB, rozšíriť ju môžete až na 512 GB.

Vyskúšali sme, či sa dá žiť so smartfónom bez Googlu. Prečítajte si, čo sme zistili

Štvorica fotoaparátov, umiestnených elegantne pod sebou, má spoločného menovateľa, a to umelú inteligenciu. Hlavný fotoaparát má 48 Mpx, ultra široký 8 Mpx makroobjektív a senzor hĺbky ostrosti dostali zhodne po 2 Mpx.

Nadstavba operačného systému Android EMUI 10.1 prináša so sebou gestá ovládania, vďaka ktorým dvojitým poklepaním po displeji spravíte snímku obrazovky, nakreslením geometrického tvaru zasa zaznamenáte časť obrazovky a nakreslením písmena S spravíte rolujúci záznam obrazovky.

Bonus pre maximálne pohodlie: Huawei Watch GT2 Pro

Pro v názve najnovších Huawei Watch GT2 veľa napovedá. Začať môžeme prémiovými materiálmi, ako sú zafír, titán či keramika, ktorá je šetrná k pokožke. Ak materiály skombinujeme s luxusne pôsobiacim dizajnom, tak už tu by si hodinky zaslúžili označenie Pro v plnom rozsahu. Výrobca však išiel ešte ďalej.

Športovci majú k dispozícii viac ako 100 režimov, z toho 17 profesionálnych a viac ako 80 sa dá v plnej miere prispôsobiť. Samostatnú pozornosť si zaslúži 10 bežeckých kurzov s hlasovým navádzaním a schopnosťou upraviť tréning podľa nameraných hodnôt. Golfový tréner zasa vie analyzovať všetky pohyby, ktoré potrebujete pre perfektný odpal. Lyžiari a snowboardisti istotne ocenia aj upozornenia na prekročenie bežných hodnôt.

Vďaka Huawei Watch GT2 Pro budete mať pod kontrolou nasýtenie krvi kyslíkom, srdcový rytmus alebo spánok, ktorý hodinky monitorujú pomocou pokročilej technológie, ktorá okrem srdcového tepu monitoruje aj dýchanie. Podľa nameraných hodnôt hodinky navrhnú, ako spánok zlepšiť. Ak vás lekár upozorňuje, že by ste sa mali menej stresovať, potom je technológia TruRelax presne pre vás. Hodinky mieru stresu kontrolujú celý deň a v prípade potreby navrhnú dychové cvičenie na uvoľnenie.

Bezdotykové nabíjanie, výdrž na jedno nabitie až 2 týždne, ovládanie smartfónu, hudby, kontrolovanie notifikácií či telefonovanie len cez hodinky, to všetko sú príjemné bonusové funkcie, ktorými vás Huawei Watch GT2 Pro obohatia.


Všetky spomínané smartfóny a výborné smart hodinky Huawei môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu. K vybraným paušálom teraz môžete získať aj vianočný bonus, ktorým pomôžete deťom, ktoré nemôžu vyrastať vo svojej rodine.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac