Spýtali sme sa troch žien, ako vyzerá ich bežný deň v práci a koľko toho stihnú za 30 minút

Občas sa môže zdať, že polhodina trvá večnosť, vo väčšine prípadov však ide o krátku chvíľu. Čo všetko sa dá za tento čas stihnúť?

V spolupráci s telefónom Huawei P10 Greenery sme zašli na bratislavskú Obchodnú ulicu a opýtali sme sa troch žien s dlhoročnými skúsenosťami vo svojom odbore, ktoré na tomto mieste pracujú, koľko toho stihnú za 30 minút.

Ich rozprávanie o tom, čo stihnú za tento krátky čas, sme zachytili telefónom Huawei P10 Greenery s pekným zeleným dizajnom, ktorý za polhodinu nabijete tak, aby vám bez problémov vydržal celý deň. Viac informácií

Prevádzkarka reštaurácie Lýdia stihne za polhodinu pripraviť jednu tortu

Lýdia roky pracovala v reklamnej agentúre, no cítila, že potrebuje zmenu. Ako prevádzkarka reštaurácie City Vegetarian pracuje takmer sedem rokov a s úsmevom hovorí, že v práci je šťastná.

V rámci svojho zamestnania často pomáha v kuchyni či stojí za kasou, no najradšej sa venuje príprave tort, ktoré sú jej špecialitou. „Denne ich urobím v priemere päť, pričom jednu tortu by som mala mať pripravenú do tej polhodinky,“ približuje čas prípravy do momentu, keď ju vloží do trúby. Samozrejme, za sedem rokov praxe sa už človek dokáže vycibriť natoľko, že aj komplikovanejší recept zvládne za chvíľku.

Lýdia priznáva, že začiatky neboli vôbec jednoduché a dôležitú úlohu pri ich príprave zohrávajú skúsenosti, vďaka ktorým má recepty v rukách a práca jej ide doslova od ruky. „Spočiatku som nevedela ani namiešať krém – raz bol sladký, potom kyslý, ale dopracovala som sa k tomu, že už ani nemusím rozmýšľať, koľko čoho kam ide. Dnes sú recepty moje know-how a nikomu ich nedávam,” uzatvára s úsmevom.

Krajčírka Ľubica stihne za 30 minút skrátiť jeden záves

Ľubica má viac ako 40-ročnú krajčírsku prax, no na Obchodnej ulici pracuje len deväť mesiacov. Najradšej má šitie nových kabátov, sukieň a blúzok, lebo tam môže trošku aj tvoriť. „Strihy si navrhujeme vlastné, ale často príde aj zákazníčka s obrázkom, ktorá už vie, čo chce a podľa toho to ušijeme alebo vytiahneme nejakú inšpiráciu z Burdy,” približuje proces tvorby.

Najčastejšie ale skracuje nohavice, pláta rifle, vymieňa zipsy na bundách či nohaviciach, ale tiež vymieňa podšívky, opravuje kabelky či záclony a závesy.

Komplikovanejšie práce si pýtajú aj viac času, za polhodinku väčšinou stihne len menej zložité úlohy: „Za 30 minút stihnem skrátiť napríklad jeden záves,“ zamýšľa sa sympatická krajčírka.

Kaderníčka Hanka stihne za polhodinu ostrihať troch pánov

Kaderníctvo Hanka je síce ukryté v jednej z pasáží, no od otvorenia pred ôsmimi rokmi je v ňom takmer stále plno aj bez veľkej reklamy. Kaderníčka Hanka, po ktorej nesie kaderníctvo názov, má 45 rokov praxe, čo sa podpísalo aj na jej zručnosti a rýchlosti pri strihaní.

Koľko toho stihne, závisí od zložitosti účesu, ale tiež od toho či strihá pánov, ženy alebo deti. Hanka súhlasí, že polhodina je doba, ktorá veľmi rýchlo zbehne, najmä ak ju zaplníte nejakou činnosťou. „Ak berieme do úvahy iba strih, tak za polhodinu stihnem ostrihať troch pánov,“ zamýšľa sa skúsená kaderníčka, ktorá rada vytvára aj zložitejšie účesy a venuje sa aj úprave brád.

Ak je v kaderníctve náhodou chvíľu prázdno, píše si uzávierky do knihy, pripravuje alobal na farbenie a melír, niečo si prečíta, vypije kávu alebo sa venuje nemčine. Svoju prácu Hanka zbožňuje a ako sama hovorí, chodí do nej s radosťou. „Baví ma to. Keby ma to nebavilo, tak by som to určite nemohla robiť,” uzatvára.

Čo sa dá stihnúť za 30 minút?

Polhodina je relatívne krátky čas, niekto sa možno ani nevychystá do práce či nenachystá ľahkú večeru, no skúsené profesionálky stihnú pripraviť tortu, skrátiť záves či ostrihať troch mužov, hoci je to len malá časť ich pracovného dňa.

Rovnako rýchly a efektívny ako oslovené profesionálky je aj smartfón Huawei P10 Greenery spolu s jeho nabíjačkou. Za 30 minút si môžete štýlový telefón Huawei P10 Greenery nabiť tak, aby vám bez problémov pri plnej prevádzke slúžil celý deň.

S akýmkoľvek O2 paušálom získate na začiatok telefón Huawei P10 Greenery len za 2 €.

Chcete vedieť o tomto telefóne z portfólia Huawei viac? Prečítajte si tento článok.

HUAWEI

Produkty a služby značky HUAWEI sú dostupné vo viac ako 170 krajinách a využíva ich tretina svetovej populácie. V roku 2016 sa spoločnosť umiestnila na 3. mieste v dodávkach inteligentných mobilných telefónov. Značka HUAWEI pôsobí v telekomunikačnom priemysle 20 rokov a jej cieľom je prinášať svojim používateľom tie najnovšie technológie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Huawei P10 v sviežej zelenej: Najatraktívnejší farebný variant tohto roka

Záplavu súčasných čiernych a strieborných telefónov prišiel narušiť Huawei P10 so svojou Greenery zelenou farbou. Jemný prírodný motív sa takmer okamžite stal hitom. Pri farbe to ale nekončí.

V rýchlej dobe je potrebné občas spomaliť, načerpať sily a osviežiť sa jednoduchou krásou zo sveta prírody. Práve preto je zelená farbou tohto roka. Prirodzene upokojuje a symbolizuje nové začiatky.

S podobnou filozofiou prišla aj spoločnosť Huawei. V spolupráci s firmou Pantone Colour Institute obliekli vlajkovú loď Huawei P10 do sviežej zelenej. Zároveň v tejto farbe navrhli aj šetriče obrazovky s prírodnými motívmi, ktoré ladia s celkovým vzhľadom.

Už na prvý pohľad je vidieť, že do dizajnu spoločnosť Huawei investovala nemalé peniaze. Nejde len o farbu. Nové materiály, oblejšie hrany či senzor odtlačku prsta na prednej strane telefónu, to všetko prináša Huawei P10 Greenery.

Zdokonalená konštrukcia

Už na prvý dotyk je cítiť zaoblený tvar unibody konštrukcie telefónu. Zaoblenie tak prispelo k veľmi komfortnému držaniu zariadenia. Výrobca vypočul priania svojich zákazníkov a presunul čítačku odtlačkov prstov na prednú stranu zariadenia priamo pod 5.1“ displej s Full HD rozlíšením a novým Gorilla Glass 5.

Tlačidlá na ovládanie hlasitosti a zapnutie displeja zostali v rovnakom rozložení na pravej strane telefónu. Tlačidlo na zapnutie displeja lemuje vkusný červený pásik, ktorý je veľmi dobre viditeľný. Oproti ostatným má zdrsnený povrch, čo prispieva k jeho ľahkému nahmataniu. Užívateľ tak nemá najmenší problém s rozpoznaním toho správneho tlačidla.

V spodnej časti je USB-C konektor na rýchle nabíjanie batérie. Veľkú radosť mnohým užívateľom robí ponechanie 3,5 mm jacku na slúchadlá. S operačným systémom Android 7 Nougat prichádzajú aj nové možnosti využitia snímača odtlačku prstov. Snímač tak slúži aj ako tlačidlo krok späť – pri jednom stlačení, tlačidlo domov – pri dlhšom podržaní tlačidla alebo zobrazenie posledných otvorených aplikácií potiahnutím prsta doprava/doľava po snímači.

Spolupráca pokračuje

Na zadnej strane telefónu je osadený vylepšený duálny fotoaparát, pod ktorý sa podpísala spoločnosť Leica. Jeden z objektívov disponuje 12-megapixlovým farebným fotoaparátom a druhý 20-megapixlovým monochromatickým snímačom.

Pri tejto konfigurácii má clona hodnotu f/2.2. Fotoaparát je obdarený aj optickou stabilizáciou obrazu, čo by malo prispieť ku kvalitnejším snímkam. Leica sa tento rok podielala aj na vývoji predného 8-megapixlového fotoaparátu s vylepšenými funkciami selfie režimu.

Snímky zhotovené Huawei P10 nezaostávajú ani za vyhlásenými fototelefónmi na trhu. Pre ozajstných fotofajnšmekrov prináša výrobca väčšiu verziu Huawei P10 Plus, ktorá bude vybavená lepším fotoaparátom Leica SUMMILUX-H s hodnotou clony f/1.8.

Zmena je život

O vyššiu rýchlosť a výkon zariadenia sa postará nový osemjadrový procesor Kirin 960. Veľkým prínosom pre užívateľov je navýšenie vnútornej pamäte na 64GB (rozšíriteľnú o micro SD kartu) a RAM na 4GB. Kapacita batérie vzrástla z pôvodných 3000mAh na 3200mAh.

Na jedno nabitie tak telefón vydrží približne 1,5 dňa. Samozrejme záleží od spôsobu využívania telefónu. Keď sa však telefón vybije, stačí ho pripojiť na rýchlonabíjačku, ktorá je v balení a tá za veľmi krátky čas dobije telefón.

Huawei P10 Greenery je skvelou ukážkou, ako vylepšiť vlajkovú loď, priniesť zákazníkovi nadštandardné služby a zachovať pritom rozumnú cenu zariadenia.

Huawei P10 v krásnom zelenom vyhotovení je už možné zakúpiť aj na Slovensku v limitovanom počte. Spolu s paušálom od O2 ho získate na začiatok iba za 2 eurá.

HUAWEI

Produkty a služby značky HUAWEI sú dostupné vo viac ako 170 krajinách a využíva ich tretina svetovej populácie. V roku 2016 sa spoločnosť umiestnila na 3. mieste v dodávkach inteligentných mobilných telefónov. Značka HUAWEI pôsobí v telekomunikačnom priemysle 20 rokov a jej cieľom je prinášať svojim používateľom tie najnovšie technológie.


Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac