Stĺpček komisára rekordov Igora Svítka: Ako som sa stal rekordológom

V televízii ma vždy zaujali „pikošky“ zo sveta.

Obdivoval som ľudí, ktorí sa s odvahou a s úsmevom na tvári púšťali do možných aj nemožných športových či bláznivých výkonov, neraz ohrozujúcich zdravie i život.

Dostatok nadšencov, ktorí sú ochotní prekonávať hranice ľudských možností, zapojiť sa do spoločných aktivít a urobiť niečo zaujímavé, užitočné alebo len zábavné, je aj na Slovensku.

Počas svojho života som bol svedkom mnohých slovenských i svetových rekordov v najrôznejších disciplínach.

Keď rozmýšľam o tom, kedy a kde sa začala novodobá história slovenských rekordov, ako aj moja komisárska dráha písať, musím začať v Laponsku. Prečo práve tam? Všetko majú na svedomí bryndzové halušky.

V obci Turecká neďaleko Banskej Bystrice vznikla nevídaná súťaž – Majstrovstvá sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek. Na podujatí som sa vtedy podieľal ako reklamný partner. Halušky sme síce vtedy do Guinnessovej knihy svetových rekordov nedostali, vymysleli sme však aktivity, ktoré by túto slovenskú špecialitu ďalej zviditeľnili.

V marci 1998 sa do Laponska vybrala skupina slovenských mašérov so svojimi psami. Cieľom ich cesty bolo jazero Inari, posvätné miesto Laponcov. A vtedy sa zrodil nápad.

Hlavní aktéri Marcel Petrík a Marcel Styk sa podujali navariť bryndzové halušky práve tam. Cieľ cesty dosiahli a úlohu splnili. Jazero Inari sa stalo najsevernejším miestom na svete, kde sa varili a jedli bryndzové halušky. A slovenskú špecialitu ochutnali aj miestni obyvatelia.

V júni 1998 som začal pripravovať prvú prehliadku rekordov, kuriozít a zaujímavostí, Bystrické naj… Podujatie sa konalo v septembri počas známeho Radvanského jarmoku a do rôznych recesných disciplín sa vtedy mohli zapojiť aj návštevníci jarmoku.

V meste pod Urpínom sa vtedy podarilo vytvoriť štyri svetové rekordy a v nových disciplínach tri ustanovujúce. Podieľali sa na nich magnetický muž Karol Ostertag (žiaľ, dnes už nie je medzi nami), silový žonglér Milan Roskopf, silák Jozef Tešlár a majster v pití mlieka a v jedení Štefan Raškovský.

Stretla sa tu elita slovenských silákov. Nechýbal Juraj Barbarič, najsilnejší muž sveta v ťahaní železničných vagónov. Program sa tešil mimoriadnej pozornosti médií. Prišli mnohí novinári, jeden až z redakcie chorvátskeho denníka Vjesnik, nakrúcali to dva televízne štáby.

So všetkými ľuďmi, ktorí sa zúčastnili na Bystrickom naj…, sa začala rozvíjať ďalšia spolupráca. Pripravil som vtedy webstránku, postupne sa rozšírili kontakty a pribudli rekordmani aj rekordy. Mnohí začali lámať svoje staré rekordy, rekordmanské akcie začali byť čoraz populárnejšie.

Táto moja záľuba postupne prerástla do práce, ktorá sa nedala vykonávať popri zamestnaní. Akcie sú totiž niekedy aj cez týždeň a to sa už nedalo časovo zvládať. Preto som sa začal popri rekordoch postupne viac venovať fotografii a reklame. V podstate som sa stal rekordológom (úsmev).

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o nevšedných slovenských rekordoch, ktorého partnermi Zlatý a Platinový O2 Paušál. O2 je operátor, ktorému je preháňanie v tom najlepšom zmysle slova naozaj blízke. Tento mesiac to prehnal s dátami, vďaka čomu ich zákazníci oboch paušálov získajú až päťkrát viac a to za nezmenenú cenu. Viac informácií o vylepšených O2 Paušáloch nájdete na www.o2.sk/volania/o2-pausal.

Igor Svítok

Už 20 rokov je komisárom rekordov na Slovensku, rekordy nielen zapisuje, ale aj odovzdáva certifikáty a medaily Slovenský rekordman. Pravidelne aktualizuje stránku slovenskerekordy.sk a od roku 2007 vydáva Knihu slovenských rekordov. Pôvodne vyštudoval výrobu papiera v Ružomberku, neskôr sa začal viac zaoberať fotografiou a venoval sa aj vydavateľskej činnosti. Po nástupe internetu začal vytvárať webstránky na zákazku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čo robiť, keď verejné zdravotné poistenie nestačí?

Na zdravie svojich poistencov dala zdravotná poisťovňa Dôvera už takmer 1 000 000 € a pokračuje ďalej. Finančný príspevok na zdravie môžete získať aj vy. Vysvetlíme, ako na to.

Solidárnosť zdravotného systému na Slovensku je ohraničená prísne regulovanými zákonmi, ktoré presne stanovujú, čo je možné poistencovi z verejného zdravotného poistenia zaplatiť a čo už nie. Ich zdravie však často závisí od liekov, zdravotných pomôcok a terapií, ktoré si z vlastných prostriedkov nemôžu dovoliť a verejné zdroje na ne nestačia. Už v roku 2012 preto Dôvera spustila jednoduchý grantový program, z ktorého vzišiel už známy program  Bojovníci za zdravie. Prostredníctvom neho zlepšuje zdravie a zvyšuje kvalitu života svojich poistencov.

Len za prvý polrok 2018 pomohla v liečbe 118 poistencom v celkovej hodnote 162 650 €. O finančný príspevok v druhej polovici roka môžete požiadať ešte niekoľko dní na stránke Bojovníkov za zdravie.

Pomáha všetkým – malým deťom aj dôchodcom

Po zozbieraní všetkých žiadostí vždy dochádza k ich posúdeniu. Posúdenie prebieha vo viacerých kolách tak, aby si v poisťovni boli istí, že vybrali tých, ktorí pomoc najviac potrebujú. Práve potreba pomoci je rozhodujúcim faktorom pri výbere. O tom, že vek poistencov nezohráva žiadnu rolu, svedčí aj vekové rozpätie bojovníkov, ktorých poisťovňa podporila do dnešného dňa.

Grantový program Bojovníci za zdravie už pomohol mnohým ľuďom. Prečítajte si príbehy troch z nich. Viac informácií

Doteraz najmladším žiadateľom, ktorému grant pomohol, je František Michal Ďurmek zo Žiliny. Ani nie štvrťročnému bábätku diagnostikovali ochorenie PEC, ľudovo zvané konská noha. Nožička dieťatka je v tomto prípade nepohyblivá, smeruje nadol a rotuje dovnútra. Na jeho liečbu získali rodičia prostredníctvom grantu 2 200 €. Doteraz najstarším bojovníkom bol zase 84-ročný Tibor Rošák z Rimavskej Soboty. Vďaka grantu si mohol zaobstarať zdvíhací záves a zateplený vak k invalidnému vozíku.

Liečba, pomôcky aj operácie. O čo všetko môžete žiadať?

O podporu môže požiadať každý: človek, ktorý sa narodil s nejakým hendikepom, ten, kto začal bojovať po tom, čo ho prekvapila náhla choroba, nešťastná náhoda alebo utrpel úraz. Finančný príspevok sa poskytuje vybraným žiadateľom na liečbu, ktorú nepokrýva verejné zdravotné poistenie.

Môže ísť o liečbu v zahraničí, rehabilitácie, lieky, zdravotné či kompenzačné pomôcky, zákroky, ktoré zlepšia zdravotný stav človeka. Pri výbere bojovníkov sa Dôvera pozerá najmä na to, kto pomoc najviac potrebuje s ohľadom na jeho zdravotný stav a možnosti.

K tým, ktorých podporila v ich boji, patrí aj polročný Andrásko s vrodeným kĺbovým stuhnutím, pán Stanislav, ktorý roky žije s vážnou chorobou pľúc medzi štyrmi stenami či 32-ročný Juraj, ktorý upadol do bdelej kómy. Dôvera v rámci tohto grantového programu podporila už viac ako 758 žiadateľov sumou takmer 1 000 000 €.

O finančný príspevok môžete požiadať ešte niekoľko dní

O finančný príspevok môžete požiadať ešte niekoľko dní, prihlasovanie bude možné do 4. októbra 2018.

Prostredníctvom možnosti Požiadať o grant sa môžete prihlásiť priamo na stránke poisťovne Dôvera, kde nájdete aj detailnejšie informácie o grantovom programe.

Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s., je najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa na Slovensku zabezpečujúca zdravotnú starostlivosť pre 1,4 milióna poistencov. Spolupracuje so všetkými typmi zdravotníckych zariadení, nemocnicami či laboratóriami. Okrem starostlivosti zo zákona poskytuje aj množstvo nadštandardných služieb a výhod.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Novú vlajkovú loď Samsungu môžete mať medzi prvými a ešte pri tom aj ušetriť.

Samsung v auguste predstaví svoje nové vlajkové lode, smartfóny Galaxy Note10 a Galaxy Note10+. Novinky si môžete predobjednať od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019 vyplnením tohto formulára.

Prečítajte si: Samsung Galaxy Note10 predstavuje skutočne sofistikovaný telefón

Ak spolu s predobjednávkou odpredáte svoje staré zariadenie, môžete získať aj finančný bonus do výšky 580 €*. Nárok na bonus je podmienený predregistráciou na webovej stránke www.novysamsung.sk v období od 7. 8. do 22. 8. 2019. Bez predregistrácie nárok na bonus zaniká.

Postup výmeny starého zariadenia

Podmienky finančného bonusu

  • Predobjednávka nového Sasmung Galaxy Note10 alebo Note10+ od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019.
  • Registrácia starého zariadenia a doregistrovanie údajov nového Samsung Galaxy Note10 alebo Note10+ na www.novysamsung.sk od 23. 8. 2019 do 30. 9. 2019.
  • *Suma 580 € reprezentuje najvyššiu výkupnú cenu použitého Samsung Galaxy Note9 128 GB Dual Sim.

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac