Stĺpček Martina Slávika: Sloboda je to, čo ma robí tým, čím chcem byť ja sám

Práve čítate Sódu. Klikli ste si na ňu, lebo ste chceli a mohli.

Mohli ste kliknúť kamkoľvek inde? Mohli. Nebude sa vám tento text páčiť? Môžete sa vyjadriť a okomentovať ho. Napísať, čo chcete, lebo jednoducho môžete. Lebo máme slobodu. Slobodu, ktorú už mnohí vnímame ako samozrejmosť. Slobodu, ktorú priniesol November 89.

Spoznajte Tváre slobody, ľudí, vďaka ktorým dnes máme slobodu. Viac informácií

Keď sa dnes pýtate stredoškolákov, prečo majú 17. novembra voľno a čo sa vtedy vlastne stalo, nevedia. Veď byť slobodný je také samozrejmé. A rovnako samozrejmé sú aj rôzne „zaručené pravdy“ o tom, že to všetko bolo organizované eštébákmi a neviem kým všetkým, ktoré si, žiaľ, môžete prečítať tiež.

Už len krátky pohľad do materiálov ŠtB, dnes bežne dostupných v špecializovaných archívoch inštitúcií, akou je Ústav pamäti národa alebo jeho český ekvivalent v Prahe, kde sú tieto materiály prístupné každému, kto má záujem, ukáže, že reči o organizovanom puči sú absolútnymi bludmi.

Na túto tému sa však toho už popísalo dosť, a tak si môžete informácie slobodne dohľadať aj sami. Sami sa môžete aj slobodne rozhodnúť, čomu budete veriť. Máte právo a slobodu veriť, čomu chcete. Dokonca aj nezmyslom, ak sa tak rozhodnete. A so svojím názorom môžete slobodne oboznámiť široké publikum a povedať, čo chcete.

Toto píšem zámerne, lebo sa často stretávam s tým, že opak je pravdou. Že nemôžem napísať, čo chcem, robiť, čo chcem, že slobodní nie sme a že je naivné myslieť si, že máme slobodu. Naozaj?

„Sami sa môžete aj slobodne rozhodnúť, čomu budete veriť. Máte právo a slobodu veriť, čomu chcete.“

V takýchto situáciách si kladiem pár kontrolných otázok. Môžem napísať a hovoriť, čo chcem? Môžem. Limituje ma v tom len legislatíva hovoriaca niečo o tom, že by som mal byť zdržanlivý vo verejnom šírení a v podnecovaní nenávisti.

Môžem študovať, čo chcem? Môžem. Môžem pracovať, kde chcem? V oblasti, v ktorej chcem? Môžem. Môžem si robiť žarty z politikov? Môžem. Môžem cestovať, kam chcem? Môžem.

Musím utekať do susednej krajiny, aby som si tam zaspieval a zatancoval? Nemusím. Môžem ísť, kam chcem. Aj stáť jednou nohou v Rakúsku a druhou na Slovensku a nemusím sa pritom báť, že ma zastrelia, poštvú na mňa psy alebo že ma zabije elektrina v drôtoch.

A keď chcem niekam ísť, nemusím si vybavovať kopu povolení u ľudí, ktorých jedinou kvalifikáciou je ich členstvo v partaji a tupá lojalita voči režimu.

Môžem v škole, na ulici a v práci hovoriť to isté čo doma? Môžem. Nemusím pestovať tú dvojtvárnosť totalitných režimov? Nemusím. Dokonca ani nemusím mať strach, že moje reči na pive niekto udá patričným úradom.

To znamená, že na tom s tou slobodou asi nebudem tak zle. Sloboda je to, čo ma robí tým, čím chcem byť ja sám, a umožňuje mi realizovať vlastné predstavy o živote.
A pozor, netvárim sa, že je to jednoduché. Nie je. Lebo sloboda to je aj zodpovednosť.

„Sloboda je to, čo ma robí tým, čím chcem byť ja sám, a umožňuje mi realizovať vlastné predstavy o živote.“

V tom je absolútny zlom, ktorý priniesol November 89. Režim, ktorý z nás robil vazalov a väzňov, nás vlastne istým spôsobom „chránil“. Neumožnil nám, aby sme boli v niektorých oblastiach zodpovední. Plná zodpovednosť prišla až s novembrom. A mnohí si na to nikdy nezvykli.

Strach zo slobody nie je nový fenomén. Mnohí z nás hľadali a budú hľadať niekoho, kto by im aspoň čiastočne odľahčil toto bremeno. Bremeno zodpovednosti. Budú hľadať niekoho, kto im sľúbi, že sa postará a ochráni ich. Lenže ono je to niekedy trochu dvojsečné.

Lebo skepsa z novembra má v sebe aj prvok toho, ako a čo žijeme dnes. Ako vyzerá a funguje naša krajina. Nie je tak trochu zrkadlom našich rozhodnutí? Našich rozhodnutí dať v slobodných voľbách hlas práve tomu, kto sa postará? Ale hlavne o seba a o svojich.

Tu vidím jediné negatívum Novembra 89. Jeho až prílišnú nežnosť. Nikto z tých, ktorí boli zodpovední za nespočetné zločiny bývalého režimu, nebol za svoje zločiny odsúdený. Teda bol – jeden. Aj to dostal podmienečný trest. A to je zjavne chyba, lebo nepotrestanie minulých zločinov vytvára v krajine zvláštnu kultúru beztrestnosti. Skutok sa jednoducho nestal vtedy a nestal sa ani dnes.

„Sloboda má určite aj pozitívnu perspektívu. Môžeme sa vždy slobodne rozhodnúť, že chceme niečo zmeniť.“

Lenže sloboda má určite aj pozitívnu perspektívu. Môžeme sa vždy slobodne rozhodnúť, že chceme niečo zmeniť. Nehovorím o bezbrehej slobode tvrdého individualizmu, ale o takej, v ktorej som schopný byť zodpovedný aj za druhých, o slobode solidarizujúcej s tými, čo si sami pomôcť nemôžu.

Pretože nemám zodpovednosť len sám za seba, ale aj za tých, s ktorými sa delím o tento priestor. Môžeme sa rozhodnúť participovať, ak chceme urobiť viac a aktívnejšie. Máme možnosť a slobodnú voľbu. A je na nás, ako sa k nej postavíme, či sa jej radšej vzdáme. Len treba vedieť, že stratiť slobodu je veľmi jednoduché, ale získať ju späť je oveľa ťažšie.

Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Sóda o slobode a 17. novembri 1989. Spoločnosť O2 si toto výročie pripomína už po tretí raz, tentokrát aj prostredníctvom webstránky www. tvareslobody.sk, kde od polovice októbra zbiera príbehy ľudí, ktorí v Novembri 89 vyšli do ulíc. O2 aj touto cestou ďakuje všetkým odvážnym ľuďom, ktorí pre nás vybojovali slobodu.

Martin Slávik

Desať rokov pracoval v pamäťových inštitúciách (Ústav pamäti národa a Ústav pro studium totalitních režimů) na Slovensku a v Česku. V rámci občianskeho združenia Living Memory, ktoré založil spolu s kolegami v roku 2016, realizuje v stredných školách diskusie s mladými ľuďmi o totalitných režimoch a o hodnote slobody.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Boli ste v Novembri 89 na námestí? Patrí vám verejná vďaka

O2 ďakuje ľuďom, ktorí pre nás v Novembri 89 vybojovali slobodu.

Udalosti z Novembra 89 patria k najdôležitejším momentom v histórii nášho národa. Na ich význam sa však často zabúda a mladšia generácia neraz ani len netuší, že 17. novembra si v rámci Dňa boja za slobodu a demokraciu pripomíname práve nekrvavý pád socialistického režimu.

Sloboda k nám neprišla sama, získali ju pre nás desaťtisíce ľudí z námestí našich miest, ktorí vyšli do ulíc a postavili sa vtedajším pomerom. Spoločnosť O2 Slovakia už tretí rok po sebe pokračuje v kampani, ktorá prispieva k zvýšeniu povedomia o Novembri 89.

„Deň, keď sme získali slobodu a demokraciu, by sme si mali stále aktívne pripomínať a nemali by sme skĺznuť k tomu, že budeme brať to, čo máme teraz, ako samozrejmosť, či už je to možnosť slobodne vyjadriť svoj názor, alebo voľne cestovať,“ hovorí šéfka Komunikácie O2 Tereza Molnár.

Tento rok modrý operátor spustil omnoho osobnejšiu kampaň pod názvom Tváre slobody. Na špeciálnej stránke www.tvareslobody.sk mohli ľudia od polovice októbra zdieľať svoje spomienky, prípadne zážitky svojich blízkych alebo sa označiť na fotografiách. Na stránke pribudli desiatky príbehov, pričom stále môžete doplniť aj ten váš.

V druhej časti kampane spoločnosť O2 Slovakia verejne ďakuje ľuďom, ktorí boli na námestiach. Ďakuje symbolicky dnes, 17. novembra, prostredníctvom SMS, ktoré dostanú zákazníci pri prechode hraníc. Spomienkovú SMS dostanú aj obyvatelia miest, v ktorých sa protesty konali. Ľuďom, ktorí navštívia nezabezpečený zahraničný web, sa zobrazí špeciálny banner. Ďakovné bannery sú aj na webstránkach a sociálnych sieťach.

O2 sa chce poďakovať aj piesňou od skupiny Ultrazvuk, za ktorou stoja Vec a Tono S a Zuzany Mikulcovej.

K poďakovaniu sa pridávajú mnohé ďalšie firmy, organizácie a osobnosti. Ich zoznam aj možnosť pridať sa nájdete na www.tvareslobody.sk/pridajte-sa.

Viac informácií na www.tvareslobody.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Potrebujete s príchodom leta smartfón s kvalitným fotoaparátom alebo dlhou výdržou batérie? Pozrite si to najlepšie z aktuálnej ponuky O2.

Jar pomaly končí a s ňou aj obdobie, kedy výrobcovia tradične predstavujú novinky. Ak ste nestihli sledovať nové zariadenia na trhu a obzeráte sa po novom smartfóne, uľahčíme vám výber. Pripravili sme pre vás prehľad 11 zariadení, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

V ponuke O2 nájdete nielen množstvo skvelých smartfónov, ale aj praktické príslušenstvo. Poďte si vybrať.

Huawei P30 Pro

Vlajkovú loď od čínskeho výrobcu Huawei P30 Pro netreba veľmi predstavovať. Ide o to najlepšie, čo značka ponúka. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, ktorý tvorí celú prednú stranu zariadenia, čítačku odtlačkov prstov priamo v displeji a štvoricu fotoaparátov na zadnej strane.

Práve fotoaparát je to, čím si vás tento model získa. Okrem primárneho 40 Mpx fotoaparátu na zadnej strane prináša aj širokouhlý objektív, teleobjektív pre päťnásobné optické priblíženie a objektív na zaznamenanie hĺbky fotenej scény. Ak sa rozhodnete pre Huawei P30 Pro, môžete pokojne nechať svoj kompaktný fotoaparát doma.

Huawei P30 Pro vám odporúčame knižkové puzdro od Smart Vie.

Huawei P30

Modelu Huawei P30, menšiemu bratovi vlajkovej lode Huawei P30 Pro, možno chýba niečo z jeho výbavy, no určite sa nemá za čo hanbiť. Vďaka kovovému telu a displeju, ktorý tvorí celú prednú stranu, pôsobí elegantne a prémiovo. Horný výrez pre fotoaparát sa scvrkol na veľkosť dažďovej kvapky, a tak si naň veľmi rýchlo zvyknete.

S trojitým zadným fotoaparátom vytvoríte skutočne krásne a ostré fotografie. Huawei v tomto prípade stavil na primárny 40 Mpx fotoaparát, širokouhlý objektív a teleobjektív pre trojnásobné optické priblíženie.

Huawei P30 vám odporúčame praktické puzdro od Smart View.

Motorola One Lite

Lenovo pri značke Motorola používa operačný systém Android s minimálnym zásahom do systému. Rovnaký prístup použili aj pri novinke Motorola One a jej menšom súrodencovi Motorola One Lite. Model Lite s viac ako príjemnou cenovkou ponúka 5,9-palcový displej na takmer celej prednej strane s výrezom na reproduktor a fotoaparát v hornej časti.

Vďaka duálnemu fotoaparátu vytvoríte zaujímavé zábery, pričom sekundárny fotoaparát rozpoznáva hĺbku záberu. Samozrejmosťou je režim HDR. Skvelou pomôckou je nabíjanie Turbopower, ktoré umožňuje nabiť zariadenie za 20 minút na ďalších 6 hodín používania.

Motorola One Lite má klasický 3,5mm audio jack, vďaka ktorému si môžete obľúbené skladby vychutnať cez slúchadlá Strudo.

Huawei P30 Lite

V strednej triede smartfónov sme si už pri niektorých funkciách zvykli na kompromisy. V prípade zariadenia Huawei P30 Lite je tých kompromisov o čosi menej. Elegantný dizajn a displej na celej prednej strane s minimálnym výrezom na fotoaparát neprezrádza, že ide „iba“ o strednú triedu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú až tri fotoaparáty. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, druhý je širokouhlý a tretí slúži na zachytenie hĺbky záberu. Vedľa fotoaparátov je intuitívne umiestnená čítačka odtlačkov prstov.

Displej zariadenia Huawei P30 Lite najlepšie ochráni sklo Panzer Glass.

iPhone Xr

Spoločnosť Apple predstavila popri top modeloch iPhone Xs a iPhone Xs Max aj lacnejší variant iPhone Xr. Pri tomto zariadení výrobca pristúpil na kompromis ceny a funkcií. Dizajn je však rovnako príťažlivý ako pri jeho drahších súrodencoch a model je navyše dostupný v zaujímavých farebných verziách.

Najciteľnejší rozdiel je v displeji, ktorý má menšie rozlíšenie a absentuje mu funkcia 3D touch. Zadný fotoaparát predstavuje špičku vo svojej triede. Aj napriek absencii sekundárneho fotoaparátu zvláda portrétové fotografie s rozostreným pozadím. Predná kamera okrem videohovorov a selfie slúži aj na odomknutie zariadenia. Tomu dopomáha infračervená kamera pre čo najvyšší stupeň zabezpečenia.

Na ochranu displeja zariadenia iPhone Xr odporúčame ochranné sklo PanzerGlass.

Huawei P Smart 2019

Novinka Huawei P Smart 2019 má našliapnuté stať sa bestsellerom tohto roku. Za rozumnú cenu ponúka všetko, čo hľadá bežný používateľ. Keďže ide o strednú triedu, je vyrobená z plastu, no pôsobí ako prémiové sklo. Konštrukcia je naozaj pevná, preto sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania plastov.

Displej zaberá celú prednú stranu a jeho rám je minimálny. Výrez sa scvrkol na veľkosť kvapky, po pár hodinách používania ho vôbec nebudete vnímať. Na zadnej strane zariadenia nájdete dvojitý fotoaparát, ktorý vďaka umelej inteligencii automaticky nastaví režim podľa snímanej scény.

Na ochranu smartfónu Huawei P Smart 2019 sa určite zíde knižkové puzdro Huawei.

Huawei Y7 2019

Huawei nič nenecháva na náhodu ani v nižších triedach, čoho dôkazom je smartfón Huawei Y7. Funkcionalita tohto zariadenia je v porovnaní s jeho cenou priam neuveriteľná. Duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 2 Mpx vytvorí viac ako slušné zábery aj pri slabšom osvetlení.

Predný displej je natiahnutý na celú prednú stranu s malým výrezom v hornej časti. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom na sekundárnu SIM alebo pamäťovú kartu. Na ochranu osobných údajov môžete použiť odomykanie tvárou alebo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia.

Na ochranu smartfónu Huawei Y7 2019 pred náhodným poškodením môžete použiť ochranné sklo SBS.

Huawei Y5 2019

Najlacnejšie zariadenie od Huawei vás prekvapí pekným dizajnom. V tejto cenovej kategorií je to príjemné osvieženie, najmä kvôli farebným prevedeniam. Oprosti drahším zariadeniam od Huawei je rámček okolo displeju výraznejší. V hornej časti nájdete výrez pre prednú 5 Mpx kameru na selfie. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. V horších svetelných podmienkach mu sekunduje LED blesk. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom. Môžete si teda vybrať, či budete používať druhú SIM kartu, alebo si vnútornú 16 GB pamäť rozšírite prostredníctvom SD karty.

Na vychutnávanie hudby môžete použiť slúchadlá Strudo Pro Sport.

Honor 20 Lite

V našom výbere nesmie chýbať ani novinka v strednej triede od značky Honor. Ak hľadáte výkonný smartfón, Honor 20 Lite predstavuje skvelý výber, z ktorého ceny sa vám nezakrúti hlava. Vďaka osemjadrovému procesoru a operačnej pamäti RAM s kapacitou 4 GB je chod operačného systému plynulý a zariadenie zvládne aj náročnejšie aplikácie či hry.

Najväčším lákadlom je však trojitý fotoaparát, ktorý pozostáva z hlavného 24 Mpx fotoaparátu, širokouhlého objektívu a objektívu na určovanie hĺbky záberu. Predná 32 Mpx kamera je skvelá na selfie. Tento fotografický výkon pomáha do maximálnej možnej miery využiť umelá inteligencia, ktorá sama zvolí správny režim, či už vytvárate skupinovú fotku, alebo záber scenérie.

Rozšírte pamäť smartfónu Honor 20 Lite o ďalších 128 GB s pamäťovou kartou Kingston.

Huawei P20 Pro

Aj napriek tomu, že ide o minuloročný model, Huawei P20 Pro má stále čo ponúknuť. Nie je to len taký hocijaký smartfón, jeho trojitý fotoaparát začal revolúciu mobilnej fotografie, ktorá dnes beží naplno.

Svojím elegantným dizajnom vám ulahodí aj rok po uvedení na trh. V hornej časti displeja nájdete malý výrez, ktorý však môžete softvérovo „ukryť“. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie až 4 000 mAh batérie, ktorá vás nezradí ani počas náročného dňa.

puzdrom Smart View ochránite displej smartfónu Huawei P20 Pro naplno.

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac