Ako vzniká pekná a funkčná architektúra? Spýtali sme sa v 3 domácich ateliéroch

Prečítajte si, ako pristupujú k architektúre tímy ľudí, pre ktorých je nielen zamestnaním, ale najmä životnou radosťou.

Hoci je architektúra neraz aj záležitosťou jednotlivcov, trojica ateliérov RULES, Compass a zerozero sa zhoduje v tom, že tímová práca je základom úspechu nielen pri veľkých projektoch.

Ateliér RULES: Snažíme sa robiť veci, ktoré ľudí neomrzia

Architekt Rudolf Lesňák založil ateliér RULES v roku 2010 po svojom návrate z Viedne. „Bolo to v období recesie, čo sa ukázalo ako výhoda. Keďže všeobecne bol nedostatok práce, cez inzerát sa mi podarilo nájsť talentovaných ľudí, ktorí stáli pri vzniku ateliéru a sú vo firme doteraz,“ spomína.

Pri návrhoch sú pre architektov z tohto ateliéru dôležité 2 základné atribúty – nadčasovosť a nápad. „Snažíme sa robiť veci, ktoré ľudí neomrzia a poskytovať riešenia, ktoré im spríjemnia život, no sami by na ne neprišli,“ približuje Lesňák.

Pri práci v ateliéri zohráva podľa jeho zakladateľa tímová práca naozaj dôležitú úlohu. „Pri veľkých projektoch je nevyhnutná z kapacitných dôvodov, ale radi ju využívame aj pri tých menších – viac hláv, viac rozumu,“ objasňuje skúsený architekt.

Filozofiou ateliéru je klientov odbremeniť od rozhodovania, preto im vždy prezentujú jeden finálny variant, ktorý považujú za najlepší. Keď totiž ľuďom ponúkali viac možností, väčšinou si vybrali tie horšie, na čo však sami prišli, až keď bolo prineskoro. „Pri tomto nie je nad tímový brainstorming,“ hovorí zakladateľ ateliéru.

Pracovná náplň architekta je naozaj rôznorodá a pestrá, v RULES sa však snažia prácu rozvrhnúť tak, aby sa všetci cítili komfortne. „V našom ateliéri sa ľudia primárne venujú tomu, v čom sú najlepší, no keďže poznajú celý tvorivý proces, môžu sa venovať aj ktorejkoľvek inej časti,“ vysvetľuje Lesňák.

Ateliér v súčasnosti tvorí 22 ľudí a má za sebou viac ako 250 realizácií. „Najradšej máme projekty, kde robíme návrh aj kompletnú realizáciu na kľúč a máme voľné ruky, pričom je jedno, či ide o sídlisko alebo rekonštrukciu garsónky,“ uzatvára.

Ateliér Compass: Dôležitejšie je to, čo sa deje medzi domami

Matej Grébert a Juraj Benetin založili ateliér Compass pred 14 rokmi ako čerství absolventi architektúry. V rámci svojich návrhov sa ich ateliér venuje rôznorodým projektom od urbanizmu až po interiéry, no jeho hlavnou špecializáciou sú rezidenčné projekty.

Skúsení architekti hovoria, že ich práca stále baví a pristupujú k nej s radosťou a zanietením. „K novým projektom sa snažíme pristupovať ako k čistému nepopísanému papieru a prinášať do nich pestrosť. Ešte dôležitejšie je ale to, čo sa deje medzi domami. Veľmi si zakladáme na verejnom priestore, pretože život sa odohráva na uliciach, dvoroch, v parkoch a vnútroblokoch,“ vysvetľuje Grébert.

Od čias vzniku sa toho v bratislavskom ateliéri veľa zmenilo. Kolektív 6 ľudí sa postupne rozrástol na 20 a pracuje naozaj ako jeden tím. „Koncepcie diel nepripravujem iba ja s Jurajom. Ak hocikto z nás príde s dobrou myšlienkou, dáme jej priestor a určite sa môže uplatniť,“ vysvetľuje spoluzakladateľ Compassu.

Vizualizácia Iniciatíva Nové Lido

Vizualizácia Zwirn

Vizualizácia UrbanResidence

Slnečnice, Foto Pavel Meluš

Pri jednotlivých návrhoch architekti vždy pracujú s veľkým množstvom riešení a spoločne zvažujú, ktoré by bolo najvhodnejšie. „Mnohé vyhodíme do koša a potom sa zhodneme na tom, ktoré je to najlepšie, a čo vieme pre dané územie urobiť,“ približuje druhý z otcov ateliéru.

Za ostatných 5 rokov ateliér naprojektoval takmer 3 tisícky bytov prevažne v Bratislave, vybrať však ten najzaujímavejší projekt je však pre architektov náročné. „To je, ako sa pýtať, ktoré svoje dieťa máte najradšej,“ hovorí s úsmevom.

„Najsilnejšie sú pre nás tie projekty, ktorým sa venujeme roky, a vidíme ich vyrastať, dospievať a ožívať. To teraz asi najsilnejšie zažívame na Slnečniciach, ktorým sa venujeme bezmála 11 rokov a pri ostatných projektoch sa na to tešíme,“ uzatvára Benetin.

Ateliér zerozero: Tímová práca je pre nás základ

Architektonický ateliér zerozero, ktorý sídli v Prešove, založil v roku 2002 Irakli Eristavi. „Náš tím je momentálne zložený z 5 milovníkov architektúry, jedla a dobrej zábavy. Veľa sa rozprávame, trochu kreslíme a vymýšľame. Veľa času trávime pozeraním sa na pracovné makety našich stavieb a popíjaním kávy,“ približuje zakladateľ ateliéru.

Záber architektov je aj v tomto prípade naozaj široký – okrem návrhov rodinných domov a interiérov majú za sebou rozsiahlu rekonštrukciu bývalých košických kasární – dnešný Kulturpark či realizáciu lávky cez rieku Poprad, ktorá prepája Slovensko a Poľsko.

K jednotlivým zadaniam v ateliéri pristupujú úprimne a autenticky. „Veľmi dôležitým aspektom je zvedavosť – akým spôsobom danú vec uchopiť, a ktorým smerom sa vybrať. Dôležité je nebáť sa, klásť si stále otázky a vedieť na seba vziať zodpovednosť za odpovede,“ vysvetľuje Eristavi.

A na ktorý zo svojich projektov sú v ateliéri najviac hrdí? „Najoceňovanejší je košický Kulturpark a čo sa emocionálnych väzieb týka, tak je to pešia a cyklistická lávka cez rieku Poprad, zrejme pre špecifickosť tejto úlohy a krásnu krajinu, ktorá ju obklopuje a, samozrejme, aj náš prvý projekt – bytové domy CMYK,“ hovorí Eristavi.

Systém práce v ateliéri je podľa slov jeho zakladateľa veľmi individuálny – nápad je niekedy výsledkom dlhého uvažovania a inokedy príde ako blesk z jasného neba. V zerozero pracujú často „po starom“ s fyzickými modelmi, ale aj s modernými technológiami, vrátane 3D tlače. Ani tu si však nevedia predstaviť, že by na projektoch nepracovali spoločne. „Tímová práca je pre nás základ,“ uzatvára architekt.

Spolu dokážete výnimočné výsledky aj s vaším tímom. Uľahčite si komunikáciu s kolegami aj klientmi vďaka Striebornému O2 Paušálu.

Za 20 € mesačne získate neobmedzené volania aj SMS do všetkých sietí v rámci EÚ a k tomu balík 500 MB dát s bonusom na nový telefón vo výške 96 € alebo 1 GB dát, vďaka ktorým budete stále v kontakte.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Riaditeľka školy, v ktorej nezvoní: Dajme deťom bezpečný priestor na pohyb

Skúsená pedagogička po dvadsiatich rokoch praxe otvorila základnú školu, o akej vždy snívala. Tento rok v nej prebieha aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá si deti získala.

Súkromná základná škola v Senci je miesto, kde stretnete radostné, zvedavé deti. Učitelia sa v nej snažia nájsť zdravú rovnováhu medzi radosťou z učenia a cieľavedomou prácou na úspechu. Minulý rok táto škola v rámci Bratislavského kraja vyhrala s obrovským náskokom v súťaži o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorá spadá pod platformu O2 Dobrá vec. Boli sme sa spýtať, ako sa im to podarilo.

Vyhrajte O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha. Viac informácií o podmienkach súťaže nájdete na tomto mieste.

S riaditeľkou školy Ivetou Barkovou sa stretávame v jej kancelárii. Pôsobí skromne, no keď sa rozrozpráva, nevychádzame z úžasu, čo všetko sa jej spolu s kolegami, deťmi a ich rodičmi v tejto nenápadnej malej škole podarilo. V jej podaní to pôsobí jednoducho, akoby to bolo samozrejmé.

Napriek tomu, že je už poobede a väčšina detí je v škole v prírode, na chodbách neutícha pohyb a aj v kancelárii panuje čulý ruch. Vyzváňa telefón, ľudia sa prichádzajú poradiť, vrátiť požičané veci. Pani riaditeľka všetko s prehľadom organizuje a spokojne si vydychuje, aký je tu dnes pokoj oproti bežnému dňu.

Rozprávame sa o tom, ako pred tromi rokmi so školou začínali, ako sa im v škole, kde počas vyučovania nie je počuť typické zvonenie, darí a ako im O2 Športová akadémia Mateja Tótha potvrdzuje, že sny sa plnia.

Ako človek príde k tomu, že sa stane zriaďovateľom a riaditeľom súkromnej základnej školy?

Učím vyše dvadsať rokov, učila som na štátnej základnej škole aj na gymnáziu. Na svojom poslednom pôsobisku v malej vidieckej škole som v zborovni sedela oproti kolegyni, ktorá bola rovnako akčná ako ja. Počas každej voľnej chvíle sme sa rozprávali o tom, ako by mala fungovať škola našich snov.

Povedala som si, že buď budem do dôchodku ufrflanou učiteľkou, ktorá sa bude stále sťažovať, alebo zoberiem veci do vlastných rúk.

Dva roky sme potom spolu s mojou akčnou kolegyňou Jankou Augustovičovou pracovali na príprave takejto školy. Získali sme dôveru rodičov, ktorí nám zverili svoje deti. A pred tromi rokmi sa sen stal skutočnosťou, stala som sa zriaďovateľkou a zároveň riaditeľkou.

V tejto pozícii som sa našla, baví ma to celé organizovať a teším sa z každého úspechu. Práce je veľmi veľa, ale bolo to najlepšie rozhodnutie môjho života.

Ako vznikol nápad prihlásiť sa do O2 Dobrej veci a zabojovať o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha?

Naša škola nemá žiadneho veľkého sponzora. Tvoríme ju iba my, deti a ich rodičia. Šport je od začiatku súčasťou našej vízie vyváženej školy. Sama som až do maturity denne športovala a chcela by som deťom ukázať, že bežné športovanie môže prinášať radosť a zároveň vytvára návyk na pravidelný pohyb.

„Povedala som si, že buď budem do dôchodku ufrflanou učiteľkou, ktorá sa bude stále sťažovať, alebo zoberiem veci do vlastných rúk.“

Na šport kladieme veľký dôraz, deti absolvujú každý týždeň hodinu telocviku v plavárni v Senci, vo vstupných priestoroch máme pingpongový stôl a práve budujeme predzáhradku s workoutovým náradím.

Keď som na internete zbadala informácie o O2 Športovej akadémii Mateja Tótha a o šanci získať ju pre našu školu prostredníctvom hlasovania na stránke O2 Dobrá vec, veľmi sa mi tá myšlienka zapáčila a hneď som sa o ňu podelila s rodičmi. Páčilo sa im to, a tak sme školu do súťaže prihlásili.

V Bratislavskom kraji ste s veľkým náskokom zvíťazili. Hoci máte menej ako 200 žiakov, získali ste 5 532 hlasov. Ako sa dá niečo také dosiahnuť?

Začína sa to tým, že sme rodinná škola. Rodičia sú s nami vo všetkom súčinní a pomáhajú nám. Priznám sa však, nečakala som takú obrovskú vlnu nadšenia.

Hlasovaním sme doslova žili všetci – učitelia, rodičia aj žiaci. Neustále sme spolu komunikovali a posielali sme si informácie o stave hlasovania. Rodičia si navzájom radili, ako sa dajú získať bonusové body, napríklad za čítanie článkov na Sóde. Po celej škole sme mali vylepené materiály s informáciami o súťaži. Pri každej príležitosti sme pripomínali, že súťažíme o výbornú cenu.

Do hlasovania sa zapojili celé rodiny. Viem o rodine, kde svoj hlas denne odovzdávalo 16 ľudí. Takisto pre učiteľov sa hlasovanie stalo každodenným rituálom. Zapojili sa ráno, hneď ako zapli počítač. V kuchynke sme si potom dávali kontrolné otázky: „Už si dnes hlasoval?“ Využili sme aj sociálne siete. Pomohli nám hlasy Senčanov, ktorí nás sledujú.

Zo začiatku som nečakala, že to bude mať taký veľký ohlas. No keď hlasy začali pribúdať, už sme sa nechceli vzdať. Vydržali sme do úplného konca, aj keď sme vedeli, že máme veľký náskok.

Po celej škole sme mali vylepené materiály s informáciami o súťaži. Pri každej príležitosti sme pripomínali, že súťažíme o výbornú cenu.

Bola to naša prvá veľká výhra a bolo povzbudzujúce vidieť, že sme to dokázali. Radosť z víťazstva v hlasovaní bola obrovská a záujem medzi deťmi a rodičmi bol niekoľkonásobne vyšší ako naše možnosti.

Podarilo sa vám zvíťaziť vo veľkej konkurencii, získali ste O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha na pôde vašej školy, a v rámci nej vedenie 20-člennej skupiny detí na celý školský rok zadarmo. Podľa čoho ste deti vyberali?

V škole organizujeme krúžkový festival. Rodičia si môžu pozrieť ponuku krúžkov a porozprávať sa s vedúcimi. Keď sme prezentovali O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha, bol to úplný ošiaľ. Prihlásilo sa množstvo detí.

Výber urobila trénerka, ktorá vyskladala pestrú, vekovo zmiešanú skupinu. Niektoré deti dostali šancu začať cvičiť a niektoré zase rozvíjať svoj talent na atletiku. Pre ostatné deti ponúkame množstvo iných športových krúžkov.

V mnohých školách vrátane tej vašej odovzdával certifikát o účasti v Akadémii Matej Tóth osobne. Ako to vnímali deti?

Prišlo to celkom narýchlo na začiatku školského roka. Deti sa veľmi tešili. Prišli s myšlienkou, že by samy Mateja Tótha privítali a pripravili preňho program. Zatancovali vlastné choreografie, zasúťažili si s ním v športových disciplínach, zorganizovali improvizovanú tlačovú besedu a autogramiádu.

Atmosféra deti tak strhla, že sa nevedeli rozlúčiť. Matej Tóth zožal obrovský aplauz, každý sa s ním chcel fotiť. Začiatok školského roka tak nabral novú dynamiku.

Ako si deti užívajú tréningy?

Ani ku koncu školského roka nadšenie nepoľavilo a deti sa na tréningy stále veľmi tešia. Majú svoje dresy, vždy pred tréningom sa do nich prezliekajú a vtedy celá chodba ožije. Najlepšie na Akadémii je, že deti si ani neuvedomujú, že pravidelne poctivo trénujú. Vytvárajú si návyky, zažívajú radosť zo športu, z úspechov a z kamarátstva.

Cieľom tréningov je, aby deti nebrali šport ako individualistickú súťaž. Na tréningy chodí zmiešaná skupina od prvákov po štvrtákov, takže vznikajú momenty, keď si musia pomôcť, potiahnuť jeden druhého. Prirodzene sa tak učia spolupracovať aj v náročných situáciách.

Vidno na deťoch pokroky?

Súčasťou programu je testovanie formou hry na začiatku, v polovici a na konci roka. Na deťoch vidíme veľké pokroky v odvetví športu, na ktorý môžu mať pohybové predpoklady. Vidno to aj v tom, že deti sa pohybujú efektívnejšie a naučili sa pohyby robiť technicky správne.

Výhodou je, že dostávajú všestrannú športovú prípravu. Tú môžu potom využiť na druhom stupni, keď sa rozhodnú špecializovať na ktorýkoľvek šport. Pre nás je O2 Športová akadémia Mateja Tótha liahňou budúcich športových talentov.

O O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha súťažia prostredníctvom platformy O2 Dobrá vec školy aj tento rok. Odporúčate školám zapojiť sa?

Určite. A nielen počas roka, keď sme dostali podporu. Pozitíva pre školu sú dlhodobé. Trénerka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha je zároveň naša telocvikárka. Prešla školeniami, naučila sa metodiku a niektoré prvky využíva aj na hodinách telesnej výchovy.

Od Akadémie sme dostali veľa športového náradia. Sú medzi ním bežné, ale aj netradičné pomôcky. Tie nám zostanú, aby sme ich mohli používať aj po skončení programu.

Rozprávame sa spolu o pohybe. Majú ho podľa vás dnešné deti dostatok?

Dnešné deti sú také isté, ako sme boli my v ich veku. Zmenili sa však okolnosti, v ktorých žijeme. My sme trávili detstvo na uliciach prirodzeným pohybom, dnes majú rodičia oprávnený strach nechať deti na voľno. Je v podstate nemožné vypustiť deti na ulicu a mnohé školské areály sú poobede zatvorené.

„Dnešné deti sú také isté, ako sme boli my v ich veku. Zmenili sa však okolnosti, v ktorých žijeme.“

Rodičia nechcú šport zanedbať, a tak deťom organizujú športové aktivity v kluboch a v tréningových centrách. Keďže tréningy sú organizované dospelými, možno dnes nemajú deti k športu taký srdečný vzťah. Niekedy je pre ne záťaž ísť na tréning. Nepociťujú spontánnu radosť, ktorú sme mali my, keď sme mohli vybehnúť von a prirodzene naplniť svoju potrebu hýbať sa.

Čo by deťom pomohlo v tom, aby sa viac hýbali?

V prvom rade by sme im mali zabezpečiť bezpečný priestor na športovanie. To by malo byť prioritou samosprávy každého mestečka alebo dediny. Ak sa pýtate detí, prečo nešportujú, prejdú do oprávnenej ofenzívy: „Kde to máme robiť?“

V meste ako Senec, ktoré je obklopené novými satelitmi, deti často ani nemajú možnosť samy sa dostať k iným deťom. Keď sme robili minulý rok na Deň detí cyklovýlet, museli sme zapojiť do akcie mestskú políciu, aby sme sa cez niekoľko veľkých križovatiek dostali na cyklochodník. Deťom veľmi chýbajú nielen športoviská, ale aj obyčajné chodníky a cyklotrasy.

Ak chceme deti priviesť k pohybu, mali by sme im byť vzorom. Pohyb by mal byť súčasťou rodinného života. Časť víkendov by sme mali tráviť spoločne s deťmi aktívnym pohybom, prechádzkou, bicyklovaním, túrami alebo rôznymi nenáročnými športmi, ktoré nám spestria deň. Aj na zmrzlinu sa dá ísť na bicykli.

Rozhýbte svoje deti prostredníctvom tretieho ročníka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Do 30. júna si o účasť v nej môžu zasúťažiť základné školy na celom Slovensku. Viac informácií o pravidlách súťaže a získaní bonusových bodov za prečítanie člávnkov v sóde získate na stránke www.dobravec.o2.sk.

Dobrá vec

Podporte školu
v projekte O2 Dobrá vec

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Iveta Barková

Vyštudovala slovenčinu a dejepis na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Na Slovensku učí už viac ako 20 rokov, medzitým päť rokov pôsobila v pražskej agentúre, ktorá organizuje koncerty medzinárodných mládežníckych zborov. Tu okrem iného získala aj poznatky o fungovaní školských systémov v Británii a v USA. Je absolventkou Komenského inštitútu. Inšpiráciou je pre ňu nemecká inovátorka Margret Rasfeld. Pred tromi rokmi založila v Senci Súkromnú základnú školu, v ktorej pôsobí ako riaditeľka. Aktívne a odhodlane zavádza do vyučovacieho procesu inovácie a moderné prvky. Jej ambíciou je inšpirovať ľudí k tomu, že veci sa dajú meniť zdola.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac