Nitra má novú službu zdieľania bicyklov. Tu je návod, ako preskúmať mesto na dvoch kolesách

S nitrianskym lokálpatriotom Marekom Hattasom sme pre vás pripravili podrobný plán, ako si užiť Nitru na bicykli.

Prídete k niektorému zo stanovísk bicyklov, cez smartfón sa pripojíte na Wi-Fi, zaregistrujete sa, zaplatíte a môžete jazdiť. Takto funguje služba zdieľania bicyklov, ktorú prednedávnom mesto Nitra spustilo pred domácich aj turistov.

Spolu s telefónom Samsung Galaxy Note 8 sme pre vás zostavili sedem tipov, čo v Nitre a jej najbližšom okolí na bicykli navštíviť.

Nitrianska kalvária

Ideálne miesto na začatie výletu je na autobusovej stanici, kde sa nachádza jedno zo stojísk bicyklov. Hneď vedľa je aj vlaková stanica, takže je úplne jedno, či prídete vlakom, alebo autobusom.

Zo stanice sa prejdite popri nemocnici na kalváriu. Bicykel nechajte dole pri kostole a na vrchol si to vyšliapte peši.

Na vyhliadku sa dostanete za približne 5 minút a zhora získate základnú predstavu o tom, ako Nitra vyzerá. Ak budete mať šťastie, bude funkčný aj ďalekohľad.

Fotogaléria Trafačka

Z kalvárie zamierte na západ, prekľučkujte sa mestom a dostanete sa do fotogalérie Trafačka, kde sa vždy niečo deje.

Môžete si tu pozrieť zaujímavú výstavu, vypočuť koncert alebo zažiť inú inšpiratívnu udalosť, prípadne si pochutiť aj na káve a koláči.

Kultúrno-komunitné centrum Hidepark

Pokračujte po Vodnej ulici až za most ponad rieku Nitra, zahnite doľava a po chvíľke sa po rozbitej cyklocestičke dostanete do kultúrno-komunitného centra Hidepark.

Je to miesto pre tvorivých ľudí z Nitry, ktorí doteraz nemali svoj vlastný priestor. Počas leta sa tu konajú rôzne kultúrne a vzdelávacie podujatia. K dispozícii je aj gril s ohniskom, detská zóna, workout ihrisko a mini U-rampa.

Ak sa práve nič nedeje, nakuknite aspoň do komunitnej záhradky, kde si asi stovka ľudí pestuje vlastnú zeleninu.

Drážovce

Cyklocestičkou sa po hrádzi proti prúdu rieky dostanete do trochu iného sveta. Pred diaľničným mostom zahnite doprava a pokračujte po betónovej ceste, ktorá vás navedie na kruhový objazd a do novovznikajúceho priemyselného parku.

Nemusíte sa báť, je to len skratka do dedinky Drážovce, kde sa nachádza ďalšia pekná vyhliadka. Bicykel aj tento raz nechajte radšej pri kostole a pokračujte peši. (Nezabudnite, že ak idete na bicykli mimo obec, mali by ste mať helmu.)

Mestský park

Cestou dolu z vyhliadky sa môžete zastaviť na kebabe v miestnom kulturáku alebo rovno pokračovať po lesnej cestičke ďalej. Naľavo uvidíte posledné pozostatky z vinárskej slávy tejto oblasti.

Cestička je v tomto úseku ťažko zjazdná a prechádza až do cesty vo vilovej oblasti, ktorá je rovnako v zúfalom stave.

Rýchlym zjazdom sa dostanete až do mestského parku, kde si môžete trochu oddýchnuť aj odstaviť bicykel na stanovisko.

Nitriansky hrad

Ďalšiu peknú vyhliadku si môžete užiť na Nitrianskom hrade. Z mestského parku prejdite po schodoch smerom k hradnému kopcu a po pár minútach ste na mieste.

Hneď pod hradom sa nachádza reštaurácia Castellum Cafe s výborným jedlom a pekným dizajnom. Nad ňou sa tiahne hradná stena so vstupom do hradu, ktorého dominantou je kostolná veža.

Podniky a miesta na pešej zóne

Z hradného kopca zíďte po mačacích hlavách dole, až sa ocitnete na námestí pred Nitrianskou galériou.

Ak máte ešte dosť síl, prejdite sa po pešej zóne, dajte si taliansku zmrzlinu v Gio Caffe alebo zájdite do rodinného kníhkupectva a antikvariátu Pod Vŕškom.

Večer môžete zakončiť v legendárnom bare Mariatchi, kde sa konajú undergroundové koncerty a tancovačky.

Trasu sme pre vás zmapovali telefónom Samsung Galaxy Note 8.

Marek Hattas

Nitrou nás sprevádzal miestny aktivista a cyklista Marek Hattas, ktorý v roku 2010 založil kultúrno-komunitné centrum Hidepark.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Takto inverzia mení vrcholy slovenských hôr na slnečné ostrovčeky

Iba niekoľko dní v roku sa môžete pozerať na oblaky zhora. Stačí len vyjsť na najbližší kopec.

Obdobie jesene a skorej zimy symbolizujú nielen zábery pestrofarebných korún stromov, ale napríklad aj melancholické ranné hmly, do ktorých sa postupne primiešava námraza.

Druhá polovica jesene tiež prináša aj jav typický pre toto obdobie zvaný teplotná inverzia, pri ktorej teplota vzduchu v atmosfére s pribúdajúcou nadmorskou výškou neklesá, ale naopak rastie. Horské doliny sa zahalia do mrakov, pokým vysoko na štítoch nad nimi je krásne slnečné počasie. Raj fotografov.

Na zachytenie niektorých z najfotogenickejších okamihov krajiny treba mať niekedy šťastie. Šťastiu sa však dá pomôcť aj tak, že sa naučíte veľa o počasí a podľa predpovedí si naplánujete fotografický výjazd. A presne to robí aj fotograf Vladimír Šifra. Takto zachytil fascinujúce pohľady z hrebeňov slovenských hôr na mrakmi naplnené doliny počas jesenných a zimných inverzií.

Kriváň a Tichá dolina Vlado Šifra

Bielovodská dolina Vlado Šifra

Kralova hola Vlado Sifra

Slovensky raj Vlado Sifra

Vysoke Tatry Vlado Sifra

Tatranské štíty: Jahňací, Kolový a Ľadový štít

Liptov Vlado Sifra

Nizke Tatry Vladimir Sifra

Kralova hola

Belianske Tatry

Nizke Tatry

Vladimír Šifra

Je fotograf, ktorý trávi dlhé dni v teréne po rôznych kútoch Slovenska, aby mohli vzniknúť unikátne zábery a časozberné videá z našich najkrajších hôr, dolín a dediniek.


Lifetech: Čo je nové