Zlatica Švajdová Puškárová: Veľa ľudí má pocit, že sa musia ku všetkému vyjadriť

„Sociálne siete sú dobrým sluhom, ale zlým pánom, treba to vedieť odfiltrovať,“ približuje obľúbená moderátorka.

Novinárka a moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová sa stala jednou z tvárí kampane, ktorá upozorňuje na nebezpečenstvo hoaxov a potrebu zodpovedného dátovania. Porozprávali sme sa s ňou nielen o jej vzťahu k technológiám, ale aj o tom, ako vníma originálne video, kde ju nahradila umelá inteligencia. 

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • koľko času trávi v online priestore,
  • ako pristupuje k vlastnému Instagramu,
  • aký hoax ju najviac zaskočil,
  • či má jej syn obmedzenia na používanie internetu.  

kampaňou O2 sa spája aj deepfake video, v ktorom sa postupne zmeníte na Kristínu Tormovú. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že ste vo videu vy, ide v skutočnosti o výtvor umelej inteligencie a vy ste sa nakrúcania vôbec nezúčastnili. Aký ste mali pocit, keď ste si ho prvý raz pozreli? 

Je to fantasticky urobená profesionálna práca. Je ale šokujúce, čo všetko by sa mohlo stať, ak by sa táto technológia dostala do zlých rúk. Je to podľa mňa veľká téma. 

Myslím si, že prichádza nová éra, keď týchto deepfakeov môže prísť veľké množstvo, pretože nie každý má dobrý úmysel. Preto je dobré, že sa o tom začína takto verejne hovoriť.   

Kampaň upozorňuje na to, že používanie technológií môže mať aj negatívny vplyv. Aký k nim máte vzťah?

Som veľký fanúšik moderných technológií a inovácií. Pamätám si časy, keď som ako novinárka začínala a nemali sme mobilné telefóny ani internet. 

Môžem povedať, že som rástla spolu s technológiami a veľmi dobre si pamätám ich vývoj. Ako sa telefóny menili z tlačidlových na dotykové, ako sa menila práca s informáciami, ako prišiel internet a sociálne siete. Sledovať, ako sa technológie vyvíjajú a byť toho súčasťou, sa u mňa spája so silnou emóciou.

Patríte k ľuďom, ktorí sú neustále online alebo si naopak strážite čas, ktorý na internete strávite?

Musím povedať, že mám v sebe akúsi vnútornú reguláciu. Nežijem sociálnymi sieťami intenzívne, aj keď na nich som. Rada sledujem Instagram, mám aj svoj vlastný profil, ktorému sa venujem, ale všetko robím s mierou. Viem sa aj úplne vypnúť. Chcem si žiť svoju vlastnú realitu, svoj reálny život a to je pre mňa to najdôležitejšie. 

Myslím si, že prichádza nová éra, keď týchto deepfakeov môže prísť veľké množstvo, pretože nie každý má dobrý úmysel. Preto je dobré, že sa o tom začína takto verejne hovoriť.   

Všeobecne ľuďom neodporúčam, aby celý svoj deň trávili na internete. Mnohí celý deň čítajú o emóciách niekoho iného, no sami toho veľa nezažijú. Aj keď mám technológie rada, vnímam dlhé hodiny v online priestore ako stratu času. 

Sociálne siete sú podľa mňa dobrým sluhom, ale zlým pánom, treba to vedieť odfiltrovať. Patrím k ľuďom, ktorí veľa pracujú aj manuálne, snažím sa tak udržiavať v kondícii, mám dve deti, preto mám pomerne prísnu disciplínu. 

Spomenuli ste svoj Instagram, kde máte takmer 70 000 sledovateľov. Jeho obsah je pomerne pestrý, prinášate pohľad do súkromia, televízneho prostredia aj edukatívne príspevky, napríklad aby ženy nezabúdali na svoje zdravie a absolvovali mamografiu. Ako obsah vzniká?

Často vzniká veľmi narýchlo a pomerne chaoticky. Priznám sa, že by ma bavilo venovať sa tomu viac, no aj keď to tak možno nevyzerá, vyžaduje to veľmi veľa času. 

Na Instragrame sa snažím prinášať mix toho, čím žijem. Samozrejme, nedávam tam všetko. Mám obdobia, keď sa úplne odmlčím a potom fázy, kedy sa mi chce postovať. Instagram vnímam aj ako platformu na prezentovanie informácií, ktoré majú celospoločenský význam.  

Často sa hovorí o pozitívnych úlohách internetu, ku ktorým patrí prístup k informáciám, možnosť spojiť sa s ľuďmi na celom svete či študovať online, na negatívny vplyv sa však pomerne zabúda. Prečo je to tak?

Myslím si, že na to doteraz nebolo až tak veľa príležitostí. Práve pandémia nás naučila do veľkej miery otvárať témy, ktorým sme sa doteraz nevenovali. 

Čas strávený za počítačom alebo s telefónom v ruke na sociálnych médiách sa zintenzívnil a objavili sa mnohé kontroverzné témy, preto sa možno intenzívnejšie vynára potreba hovoriť aj o nástrahách internetu. Preto oceňujem, že O2 prichádza s takouto kampaňou, je podľa mňa veľmi dôležitá.    

Ľuďom neodporúčam, aby celý svoj deň trávili na internete. Mnohí denne čítajú o emóciách iných, no sami toho veľa nezažijú. Aj keď mám technológie rada, vnímam dlhé hodiny v online priestore ako stratu času.

Nevnímam ju však ako boj za niečo, ale skôr ako spôsob, ako byť ľuďom nápomocný a naučiť ich hľadať pravdivé informácie. Tie nepravdivé iba zbytočne zahlcujú náš časopriestor.  

Ste moderátorkou televízneho spravodajstva a rôznych diskusných relácií. Uvedomujete pri svojej práci, aký veľký vplyv médiá majú a aké dôležité je objektívne podanie informácií?   

Áno, objektivitu považujem za absolútny základ novinárskej práce. Vyštudovala som žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave a byť objektívna, bol pre mňa vždy absolútny základ. Stále si zakladám na tom, že treba uviesť zdroj informácií, dať priestor na vyjadrenie obom stranám a vyhýbam sa tendenčnosti. Sú to pre mňa základné atribúty novinárskej práce. 

Na sociálnych sieťach však môže byť „novinárom“ istým spôsobom každý. V tom je to, samozrejme, celé náročnejšie.      

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Zlatica Puškárová (@zlaticapuskarova)

Máme za sebou viac ako rok s pandémiou. V jej úvode, ešte v čase, keď nosenie rúška u nás nebolo povinné, ste vyzvali vtedajšieho premiéra, aby si ho nasadil. Na veľa ľudí mal tento okamih veľký vplyv a na rúška sa začali pozerať inak, písali o tom médiá. Očakávali ste, že by tento krok mohol mať až taký vplyv? 

Nie, vôbec, som kreatívny človek a mám rada, ak sa v televízii používajú názorné ukážky ako v tomto prípade. Dobre si pamätám, ako som sa sama hanbila na začiatku nosiť rúško, lebo v našich končinách sme to vnímali ako niečo zahanbujúce. Ak mal napríklad niekto chrípku a dal si rúško, vyzeralo to zvláštne, tradícia nosiť ho u nás nikdy nebola. 

Pamätám si, akí sme v tom čase boli všetci preľaknutí, keď sa všetko zatváralo. Vtedy som si povedala, že ak to môže trochu pomôcť, tak to jednoducho skúsim. V médiách pracujem dlhé roky, ľudia ma poznajú, no keď sme tento nápad zrealizovali, zostala som prekvapená, akú pozitívnu odozvu mal. 

Bolo to naozaj také odkliatie rúšok. Veľa ľudí si vtedy povedalo, že keď to už máme v telke, tak to nemôže byť hanba.  

Pandémia nám okrem iného ukázala, v akej veľkej miere sa môžu šíriť konšpiračné teórie. Kedy ste sa s nimi stretli prvý raz?

Ako novinárka som, samozrejme, dlhé roky konfrontovaná s rôznymi nepravdivými informáciami, ktoré sa variujú v rôznych podobách. Kedysi možno neboli hoaxy, vznikali však napríklad rôzne fámy a dohady o historických udalostiach. Vždy tu teda boli prítomné, každá doba ale prináša iné nepravdy s inou intenzitou.

Samozrejme, informácie o tom, ako sa očkovaním začipujú ľudia a podobne, ma popravde rozosmievajú a často sa čudujem, ako im ľudia môžu dôverovať. 

Stalo sa vám niekedy, že ste sa pre konšpiračné téorie dostali s niekým do konfliktu? Mnohým ľuďom sa to stáva pri debate o očkovaní, koronavíruse, ale aj používaní 5G sietí. 

Nie, nestalo, a priznávam, že sa do takýchto debát nezapájam. Niekedy až žasnem, ako ľudia dokážu strácať svoj čas prezentovaním konšpiračných teórií a podsúvaním svojich názorov.

Čas strávený na sociálnych médiách sa zintenzívnil a objavili sa mnohé kontroverzné témy, preto sa možno intenzívnejšie vynára potreba hovoriť aj o nástrahách. Oceňujem, že O2 prichádza s takouto kampaňou, je podľa mňa veľmi dôležitá.

Ak má niekto v mojom okolí pochybnosti, samozrejme, sa o tom porozprávame, ale nepatrím k ľuďom, ktorí by iným vyvracali ich názor, nie je to môj život. Namiesto nezmyselného presviedčania radšej obohatím svoj život nejakým pekným dobrodružstvom.

Vo svete aj na Slovensku vzniká stále viac konšpiračných webov. Prečo podľa vás ich množstvo stúpa?

Určite to súvisí s rozšírením internetu, kde môže mať svoj priestor každý, je to nekonečná platforma pre všetkých. Veľa ľudí má pocit, že sa musia ku všetkému vyjadriť. A keď sa to nedá spraviť na iných platformách, založia si vlastnú. 

Dnes sa veľa hovorí o potrebe mediálnej výchovy. Váš starší syn je školák, hovoríte s ním aj o nebezpečenstve technológií?

Samozrejme, riešime to. Mám 11-ročného syna, ktorý je vo veku, keď je dôležité rozprávať sa s ním aj o tejto téme. Som mama, ktorá na používanie internetu neaplikuje zákazy. Viem, že niektorí rodičia sú v tomto striktnejší a majú presne dané pravidlá. U nás zatiaľ funguje dohoda. 

Snažím sa byť v živote efektívna a toto je vec, ktorá si vyžaduje neustálu kontrolu. Dieťa sa preto snažím viesť k tomu, aby cez spoločnú diskusiu pochopilo, že už stačí. Syn veľa športuje, intenzívne sa venuje hokeju, behá s kamarátmi vonku, preto mi nerobí problém, keď potom sedí aj za počítačom. Viem, že aj on potrebuje byť sám so sebou, oživiť svoju fantáziu. 

Keby som ale videla, že nerobí nič iné a trávi celé dni po škole na počítači, určite by som pristúpila k zákazom. Samozrejme, sú chvíle, keď mu poviem, že už stačí, ale nechávam mu aj vlastný priestor. V živote je veľmi dôležitá rovnováha.  

Ktorý hoax vás naposledy prekvapil alebo priam zaskočil?

Určite sú to všetky hoaxy, ktoré sa spájajú s očkovaním, s testovaním a následným čipovaním. Občas rozmýšľam, kto by mal potom výsledky toho čipovania monitorovať a vyhodnocovať. 

Kríza podľa mňa vždy so sebou prináša mnohé nevídané javy a v súčasnosti je jej súčasťou aj hromadný výskyt rôznych variácií hoaxov. 

Pandémia zasiahla do života každého z nás a mnohých sa dotkla naozaj citeľne. Rozprávame sa na konci mája, keď sa postupne uvoľňujú opatrenia a v niektorých okresoch sa už dá sedieť aj v interiéri podnikov. Na čo sa pri návrate do normálu najviac tešíte vy?

Úprimne súcitím s mnohými skupinami, ktoré pandémia značne zasiahla. Som vďačná, že sa tieto časy mňa ani mojich najbližších nedotkli zdravotne ani pracovne. Bola som však v blízkosti mnohých ľudí, ktorí to nemali jednoduché.  

Ak mám byť úprimná, najviac sa teším na film, kino a pukance so svojimi deťmi. Ešte mám však trochu obavu, vnímam, že sme teraz zraniteľní a bojíme sa mnohých vecí, čo je prirodzené. Keď si dám napríklad dole respirátor, cítim sa ako bez plaviek, veď televízne noviny v ňom moderujem už rok. 


Technológie sú dobrý sluha, ale zlý pán. Spoločnosť O2 sa preto v rámci platformy Dátuj zodpovedne rozhodla vrátiť rozum na internet. Pripravila množstvo zaujímavého obsahu, svedectiev aj praktických informácií, vďaka ktorým si lepšie uvedomíte, že internet nie sú len zlaté mačiatka a veselé memečka, ale aj lži a nenávistné prejavy. Pre viac informácií navštívte datujzodpovedne.o2.sk.

Zlatica Švajdová Puškárová

Vyštudovala žurnalistiku a politológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Viac ako 20 rokov pôsobí v TV Markíze, kde začínala ako redaktorka spravodajstva a moderátorka relácie Na telo. V súčasnosti moderuje hlavnú spravodajskú reláciu Televízne noviny a je jednou z najobľúbenejších tvárí televízie. Založila medzinárodnú konferenciu Vizionári, ktorá sa zameriava na trendy v zdravotníctve, ekonomike a školstve. Je vydatá, má dve deti.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aký je soundtrack vášho leta? Nám bude určite hrať týchto 9 hitov

Vytvorili sme letný playlist, ktorý dokazuje, že hit na horúce dni dokáže vytvoriť popová diva aj drsný punker.

Letné hity sú synonymom pohody a oddychu a často dokážu zdvihnúť náladu, keď človek nemá najlepší deň alebo sa topí v povinnostiach. Ak sa chcete poriadne naladiť na leto, vybrali sme pre vás mix skladieb rôznych žánrov, z ktorých letná pohoda doslova kričí. 

Počúvajte TIDAL cez O2 a každý mesiac ušetrite na predplatnom 5,99 €. Službu máte totiž v cene O2 SMART Paušálu aj s 10 GB dát navyše. Chcem vedieť viac

Kid Rock
All Summer Long 

Americký spevák a raper Kid Rock v skladbe z roku 2008 spomína na leto 1989. Hudobník sa vôbec netají tým, že pri jej vzniku sa inšpiroval veľkým hitom Sweet Home Alabama od kapely Lynyrd Skynyrd aj piesňou Werewolves In London od speváka Warenna Zevona. All Summer Long je tak zaujímavým príkladom toho, ako sa motívy pesničiek zo sedemdesiatych rokov dajú oživiť o tri dekády neskôr a obsadiť prvé priečky hitparád.

Bryan Adams
Summer Of ´69 

Populárnu pieseň Bryana Adamsa napísal Jim Vallance, známy hitmaker hviezd ako Joe Cocker či kapely Kiss. Jej text hovorí o mladosti, zábave a, samozrejme, o lete. Rok, ktorý sa objavuje v názve skladby, však neodkazuje na rok, keď Bryan začal hrávať v kapele, ako o tom spieva v texte, pretože v tom čase mal len deväť rokov. V skutočnosti v nej začal hrávať až o sedem rokov neskôr.

John Travolta a Olivia Newton-John
Summer Nights 

Tento obrovský hit v našom letnom výbere nesmie chýbať. Hoci skladba vznikla ešte v roku 1978, je stále svieža a jej počúvanie len tak neomrzí. Pesnička sa dočkala obrovského množstva cover verzií, lepších aj horších. Objavila sa v kultovom muzikáli Pomáda a herecký pár v zložení John Travolta a Olivia Newton-John, ktorý skladbu aj naspieval, si neskôr ešte spolu zahral vo filme Nebeský pár.

Otestujte sa: Viete, aké je skutočné meno Bona Voxa? Potom máte šancu získať v tomto kvíze 8 z 8

Demi Lovato
Cool for the Summer 

Demi Lovato začínala ako herečka v televíznych seriáloch na Disney Channel. Svoj debut vydala už počas svojej hereckej kariéry, kritici ale priaznivo prijali až jej tretí štúdiový album. Ten odštartoval úspešnú hudobnú kariéru, v rámci ktorej vznikol aj hit Cool for the Summer o letných láskach a flirtovaní. Pieseň mala premiéru v lete 2015 na streche newyorského hotela Gansevoort Park Avenue. Po jej odspievaní skočila speváčka do bazéna medzi svojich fanúšikov.

Čo prináša TIDAL cez O2 SMART Paušál 

Umelci ako JAY-Z, Beyoncé, Coldplay, Rihanna, Alicia Keys, Daft Punk a Calvin Harris sa spojili a vytvorili prémiovú hudobnú appku, v ktorej nájdete viac ako 70 miliónov skladieb, vyše 250 000 videoklipov, živé prenosy z koncertov a ďalší exkluzívny obsah vo vysokej kvalite. S aplikáciou TIDAL môžete počúvať zahraničných a slovenských interpretov kedykoľvek nielen vo svojom mobile, ale aj na počítači alebo v televízore. Samozrejmosťou je možnosť tvorby playlistov, ktoré môžete zdieľať so svojimi blízkymi. Bežné predplatné služby TIDAL je 5,99 €, ako zákazník O2 ho môžete mať v cene svojho O2 SMART Paušálu aj s balíkom 10 GB dát na streamovanie, nech ste kdekoľvek.

Hex
Letná láska 

Hit Letná láska sa objavil na druhom albume kapely Hex, ktorá bola v tých časoch na začiatku kariéry. Album Abrakadabra sa skladal z cover verzií viac či menej známych pesničiek najmä slovenských interpretov. Letná láska je pôvodne pesnička kapely Modus a naspieval ju Miro Žbirka. Osud však zariadil, že v podaní Hexu sa stala oveľa populárnejšou ako originál.

Calvin Harris
Summer 

Škótsky hudobný producent, spevák a jeden z najlepšie platených DJ Calvin Harris, známy svojím ležérnym spevom a trochu zachrípnutým hlasom, sa už viackrát umiestnil na popredných priečkach hitparád na celom svete. Zaujímavosťou jeho piesne Summer je, že nemá refrén. Hudobník spieva len slohy, a keď sa skladba rozbehne, spev sa vytratí a zostáva len hudobná zložka s melodickou linkou, čo je pre letné hity skutočne nezvyčajné.

PRETTYMUCH
Summer on You 

Keď sa už zdalo, že časy boybandov sa už skončili, Simon Cowell, prísny porotca súťaže The X Factor, jeden úspešne v roku 2016 založil. Cowell sa snažil vyplniť medzeru v šoubiznise po rozpadnutí One Direction a nájsť päticu spevákov mu trvalo dlhší čas. Autorom ich letného hitu Summer on You je Ed Sheeran, čo je jasné na prvé počutie. Jeho charakteristický rukopis sa totiž nedá zaprieť. Kapela Prettymuch tento rok vydala nový EP album Smackables, na ktorý sa fanúšikovia tešili celý minulý rok.

Druhá Tráva
Letní romance 

Česká bluegrassová kapela Druhá Tráva vznikla už pred 30 rokmi. Pieseň Letní romance sa objavila hneď na ich debutovom albume a nesie tú pravú atmosféru leta a radosti zo života. Aj keď kapela vznikla ešte v roku 1991, stále aktívne tvorí a minulý rok vydala prevratný album Díl první. Prvýkrát vo svojej histórii použili elektroniku a pri nahrávaní v štúdiu experimentovali pod vedením Eddieho Stevensa, producenta kapiel ako Moloko či Zero 7.

Billy Idol
Hot In The City 

Po rozpade kapely Generation X sa spevák Billy Idol vydal na sólovú dráhu a skladba Hot In The City je jeden z jeho prvých hitov. K jej napísaniu ho viedli pocity, ktoré mal, keď sa presťahoval z Londýna do New Yorku a počas letných dní a horúcich večerov sa prechádzal mestom. Hoci v klipe vidno drsného punkera, ktorý si tento imidž budoval počas celej kariéry, hrdo sa hlásil ku kapelám, ako sú The Beatles či Rolling Stones.

Navnadili vás tieto skladby na leto a objavovanie nových interpretov? Všetky pesničky z nášho výberu aj množstvo ďalších sme pre vás zhrnuli do playlistu.

Pustiť si ho môžete na tomto mieste:


Chcete mať prístup ku všetkým letným hitom vždy, keď dostanete chuť? Stavte na Zlatý O2 SMART Paušál, ktorý ocení každý streamer. Každý mesiac v ňom nájdete predplatné vybranej prémiovej appky, napríklad hudobnej streamovacej služby TIDAL, a k nej extra dáta na jej počúvanie vždy, keď dostanete chuť. Viac o tom, ako si vyskladať O2 SMART Paušál, sa dozviete na www.o2.sk.

banner, O2 SMART Pausal, Zlaty O2 Smart Pausal, modry, Luddo

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ak nechcete pre dieťa smartfón, môžete skúsiť detské smarthodinky. 5 dôvodov, prečo sú lepšie riešenie

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac