O2 upúšťa od pomalšieho internetu po prečerpaní dát na Slovensku

29. 6. 2017; Autor: Sóda

To, čo robí zo smartfónu smartfón, sú mobilné dáta, vďaka ktorým sa dajú všetky tie vyspelé technológie vo vnútri zariadenia využívať aj mimo dosahu Wi-Fi. Asi každému sa stalo, že si dátový balík prečerpal. Doteraz mali klienti O2 možnosť navýšiť si dáta, prípadne využiť pripojenie s obmedzenou rýchlosťou 48 kb/s, čo stačilo na využívanie menšej škály internetových služieb.

Túto možnosť využíva v súčasnosti asi 5 % zákazníkov O2, ktorí surfujú na internete. Od 3. júla však operátor bezplatnú extra službu nebude ďalej poskytovať. Nové podmienky na trhu niekedy vyžadujú aj menej populárne opatrenia. Táto zmena sa, samozrejme, nezrodila zo dňa na deň. Uvažovalo sa o nej už dlhšie, rozhodnutie urýchlila aj európska regulácia vyžadujúca zjednotenie podmienok využívania služieb v EÚ ako doma.

Prečo sa v O2 nebude dať ďalej využiť pripojenie s obmedzenou rýchlosťou

Toto rozhodnutie je reakciou na biznisové podmienky, ktoré ovplyvnilo nedávne zrušenie roamingu v EÚ. Pôvodným plánom totiž bolo zastaviť možnosť pomalšieho surfovania iba v zahraničí, pretože aj po zrušení roamingových poplatkov O2 ako operátor naďalej platí zahraničným operátorom poplatky za prenesené dáta.

„Avšak podľa dodatočného upresnenia výkladu európskej legislatívy, ktoré je výsledkom dlhodobých diskusií s regulátorom, je potrebné podmienky využívania spomaleného dátovania zjednotiť vo všetkých členských krajinách. Ak by sme však umožnili neobmedzené a nespoplatnené dátovanie spomalenou rýchlosťou doma aj v zahraničí, bolo by to pre nás ekonomicky neúnosné,” vysvetľuje Igor Tóth, marketingový riaditeľ spoločnosti O2. Preto operátor pristúpil k úplnému zrušeniu tejto služby u nás aj za hranicami.

Za rozhodnutím sú však aj telekomunikačné trendy, keďže dostupnosť rýchleho 4G pripojenia je stále lepšia, čomu zodpovedá aj kvalita a tým pádom aj dátová náročnosť obsahu na internete. Cieľom O2 je motivovať klientov, aby naplno tento technologický potenciál využili.

Ďalšie výhodné alternatívy

Samozrejme, klienti O2 neostanú po prečerpaní dát offline. Vždy budú mať možnosť si predplatený balík obnoviť buď manuálne, alebo automaticky so službou Datahit. Najväčšia výhoda tejto služby spočíva v tom, že klient nepríde ani o jeden megabajt, za ktorý si zaplatil. Neminuté dáta si prenesie do ďalšieho mesiaca. A až keď prenesený zvyšok prečerpá, vtedy sa mu začnú počítať dáta za aktuálny mesiac.

Uvedomujeme si, že dátovanie môže pre niektorú časť zákazníkov relatívne zdražieť. Na oplátku však dostanú viac dát, z ktorých môžu vďaka možnosti ich prenosu využiť každý jeden zaplatený megabajt,” dodáva Igor Tóth.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Spišiaci: Potrebujete viac dát? Tak poďte k nám!

Stačí na to 20 minút, pozrite sa, ako jednoducho to vybavíte.

čítaj viac