7 falošných inovácií z crowdfundingu

Popri užitočných projektoch ľudia často získajú veľké peniaze aj na číre podvody. Pozrite si top faily, scamy a absurdity zo sveta crowdfundingu.

V spolupráci s digitálnou marketingovou konferenciou Digital RULEZZ 2018 sme sa pozreli na najväčšie faily a podvody z crowdfundingových kampaní. Nech sa páči, zoznámte sa s “úspešnými” kampaňami, ktoré síce vyzberali kopec peňazí, no nakoniec z nich nič nebolo – iba ak dobrý vtip či úplne jednoduché klamstvo.

SKARP Laser Razor

Tento laserový holiaci strojček je ideálnym príkladom falošnej inovácie. Tvorcovia klamali o tom, že majú funkčný prototyp, klamali o možnostiach technológie, ktorú chceli použiť, klamali veľkým investorom aj crowdfunderom.

Na Kickstarteri vyzbierali 4 milióny dolárov, no priveľa ľudí začalo podozrievať firmu z toho, že ide o scam, a tak Kickstarter kampaň zastavil a peniaze sa vrátili backerom. IndieGoGo, zdá sa, s tým nemalo problém, tam však projekt vyzbieral „iba“ 500 000. To bolo v roku 2015. Dodnes nepredstavili funkčný prototyp.

Triton gills

Ak ste boli v mladšom veku fanúšikovia Pokémonu, možno si spomeniete na high-tech dýchacie prístroje, ktoré používali Ash, Misty, Brock aj Rakeťáci. Vyzerali takto:

Zdroj: Imgur

Triton Gills je projekt, ktorý sľuboval, že dokáže z vody extrahovať kyslík v podobne malom zariadení. Nakoniec vysvitlo, že po bokoch sú bombičky s tekutým kyslíkom… Produkt síce funguje, ale úplne inak, ako sľuboval. Po tlaku verejnosti vrátili tvorcovia nahnevaným backerom takmer 900 000 dolárov a spustili novú kampaň s pravdivými informáciami.

Dragonfly

Tento Futurefön (áno, s „ö“) z roku 2014 získal viac ako 700 000 dolárov, čo bolo takmer 6500% želaného cieľa. V roku 2014 boli tablety ešte relevantné, no mať stále so sebou minimálne tri kusy techniky – smartfón, tablet a notebook – nebolo príliš praktické.

Dragonfly sľuboval, že všetky spojí do jedného zariadenia s dvomi displejmi, rozkladacou klávesnicou, dotykovým perom, multitaskingom a dvomi operačnými systémami – tvorcovia dokonca tvrdili, že medzi Windowsom a Androidom budete môcť jednoducho prepínať. Dnes sa v komentároch na IndieGoGo backeri dohadujú na spoločnej žalobe voči firme, ktorá projekt nakoniec nerealizovala.

Solar roadways

Solar Roadways vyzerá byť geniálnym nápadom, pri ktorom si poviete „prečo toto už dávno nevyužívame?“. Ide o cesty potiahnuté solárnymi panelmi. Tieto cesty sa sami osvetľujú, v zime sa zahrievajú a k tomu fungujú ako slnečné elektrárne. Teoreticky.

Crowdfundingom získali takmer 2 300 000 dolárov bez toho, aby ponúkali akúkoľvek odmenu okrem merchandisingu. Ľudia sa jednoducho zaľúbili do produktu, ktorý sa tvári, že spasí svet. Projekt navyše získal grant od americkej vlády. Kampaň skončila v roku 2014. My len dúfame, že raz naozaj ukážu hotový produkt, pretože je to naozaj skvelý nápad. Pozrite si ich vtipné video.

Cicret bracelet

„Cicret“ sa číta rovnako ako „secret“ a tajomstvom aj zrejme navždy ostane. Projekt sľuboval náramok, cez ktorý môžete nielen premietať obrazovku svojho smartfónu priamo na svoje predlaktie, ale telefón cez toto rozhranie aj plne ovládať. Takto vyzeral koncept v úvodnom videu:

Zdroj: YouTube Kanál Cicret Bracelet

Po neúspešnom pokuse spustiť kampaň na IndieGoGo v roku 2014 sa tvorcovia rozhodli získavať finančnú podporu na svojej vlastnej webstránke. Ešte do roku 2017 sa snažili komunikovať na svojom blogu. Posledné video s prototypom je z roku 2017:

Induratus

Induratus je jeden z najambicióznejších crowdfundingových projektov, aké sme kedy videli, ak nerátame Solar Roadways. Projekt sľuboval postaviť obrovský podzemný protiatómový, protipovodňový, protimagnetický, protichemický a protizemetrasiaci (existuje také slovo?) kryt.

Tento projekt si získal svoje miesto v našom článku tým, že “vyzbieral“ jeden jediný dolár. Presvedčte sa sami na jeho kampaňovej stránke.

Zemiakový šalát

Tento projekt vznikol ako jednoduché trolovanie. Autor napísal „Pripravujem zemiakový šalát. Ešte neviem, aký druh.“ A získal 55 000 dolárov! Keď si uvedomil, že ľudia naozaj chcú jeho zemiakový šalát, začal vyrábať merch, ktorý ľudom dával ako odmenu za ich príspevky.

Bolo od neho veľmi fér, že priznal, že ešte nikdy nerobil zemiakový šalát a práve sa učí, ako variť zemiaky. Myslíme, že v porovnaní s inými projektmi v tomto článku bol celkom transparentný. Pozrite si tvorcovu kampaňovú stránku,  je plná skvelého humoru.

Zdroj: Kickstarter projektu Potato Salad

Ak si chcete spraviť reality check, overiť si, ktoré inovácie dávajú v roku 2018 zmysel a nedopadnúť ako vyššie spomenutí tragédi, príďte na konferenciu Digital Rulezz 2018. Lístky nájdete tu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Využívate 4G sieť od O2 naplno?

Často zákazník ani netuší, že má v telefóne možnosť rýchleho internetu. Ako ho využívať naplno?

Radovan Kúdela nám priblížil 4G sieť, problémy, pre ktoré ju ľudia často nevyužívajú na maximum, aj ako ich jednoducho vyriešiť.

Technológie stále napredujú a výnimkou nie je ani mobilný internet. Aby spoločnosť O2 svojim zákazníkom zabezpečila v celej krajine rýchly 4G internet, pracovali jej technici intenzívne dva roky na budovaní 4G siete. Vďaka nej môže rýchle a stabilné pripojenie naplno vychutnať už viac ako 94 % obyvateľov Slovenska, a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Len na porovna­nie, koncom roka 2015 mohol túto službu využívať každý štvrtý obyvateľ Slovenska.

Technológia 4G prináša zákazníkom päťkrát rýchlejšie pripojenie ako 3G, ktorá sa využívala predtým. Ak ste si chceli v minulosti napríklad pozrieť video na YouTube v 3G sieti, často sa ani nespustilo, prípadne ste videli len kocky. Sieť však vďaka modernejšej technológii prináša používate­ľom úplne nový zážitok.

„Technológia 4G umožňuje sledovať video online v najvyššej kvalite bez sekania a vďaka rýchlej reakcii netreba čakať, kým sa načíta, ako to bolo kedysi,“ vysvetľuje Radovan Kúdela, ktorý u modré­ho operátora v súčasnosti pracuje na poste špecia­listu rozvoja online predaja a služieb zákazníkom a má dlhoročné skúsenosti aj s prácou v O2 Predajni.

Príčinou pomalého internetu je často stará SIM karta

Hoci si môžu rýchly internet od O2 užívať ľudia na ce­lom Slovensku, mnohí zákazníci ešte sieť a jej benefity nevyužívajú naplno. „Často sa stáva, že zákazník príde vo veľmi zlej nálade a hovorí nám, že od nás odchádza, lebo jeho známym ide internet v mobile oveľa rýchlej­šie,“ opisuje jednu z bežných situácií Radovan.

„Všetko sa vždy snažíme riešiť prívetivo a s úsmevom. Zákazníka prihlásime a skontrolujeme, či má všetko nastavené správne. Vždy máme monitor otočený k nemu, aby videl, že všetko vieme ľahko vyriešiť a nič neskrývame. Väčšinou je príčinou pomalého pripojenia stará SIM karta a to má naozaj veľmi jednoduché riešenie. Zákazníkovi ju vymeníme a na nejakom videu na YouTube v HD kvalite mu ukážeme, aké rýchle pripojenie po výmene má. Zákazník potom často nechápe, že to môže ísť tak rýchlo. Vždy sa to končí kamarátskym podaním ruky a poďakovaním, pričom zákazníci často odporučia návštevu predajne aj svojim známym,“ približuje špecialista rozvoja.

Problémom môže byť starší telefón aj zlé nastavenie zariadenia

Ďalším dôvodom, pre ktorý ľudia nemôžu využívať sieť naplno, je vlastníctvo staršieho telefónu, ktorý technológiu 4G nepodporuje. Radovan si spomína na príbeh panej v rokoch, ktorá sa prostredníctvom služby Skype chcela spojiť so svojou vnučkou. Netušila, že v rámci svojho paušálu má aj balíček dát, ani to, na čo jej vlastne slúži.

„Najskôr som musel paniu presved­čiť, že v mobilnom telefóne, ktorý vtedy používala, nebude možné službu spojazdniť. Pomohol som jej pri výbere nového prístroja, pričom sme využili bonus na zariadenie, ktorý jej vyplýval z vybraného paušálu. Potom prišlo na rad nastavovanie zariadenia, výmena SIM karty, zväčšenie písma a úprava nastavení tak, aby sa jej smartfón používal čo najpríjemnejšie. Keď bolo všetko pripravené, nainštalovali sme jej aplikáciu, pani ešte v predajni zavolala svojej vnučke a nemohla veriť, že je možné takto sa vďaka našej 4G sieti vidieť cez telefón,“ opisuje Radovan.

„Dôvodom, pre ktorý ľudia nemôžu využívať sieť naplno, je vlastníctvo staršieho telefónu, ktorý technológiu 4G nepodporuje.“

Okrem vlastníctva staršieho zariadenia či SIM karty, ktorú zákazníci neraz nemenili dlhé roky, je častou príčinou pomalého pripojenia aj zlé nastavenie telefó­nu. Stačí však zopár jednoduchých krokov a smartfón začne pracovať so 4G. To, či váš telefón spĺňa všetky potrebné náležitosti, si môžete kedykoľvek overiť vďaka podrobným návodom na webovej stránke www.o2.sk, prípadne si ho môžete dať skontrolovať v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Rýchly internet skvele poslúži aj pri vašich záľubách

Špecifickým prípadom sú podľa Radovana zákazníci, ktorých zariadenie spĺňa všetky požiadavky na využitie rýchleho internetu, no mobilné dáta nevyužívajú napriek tomu, že ich majú v rámci svojho paušálu.

Sympatický špecialista rozvoja si spomína napríklad na jedného hubára. „Do predajne pôvodne prišiel s cieľom dobiť si kredit. Bol však veľmi otvorený a porozprával mi, že raz nerozoznal hríby správne a skončil preto v nemocnici, navyše sa v lese aj niekoľkokrát stratil.“ opisuje.

„Videl som, že zákazník je plne pripravený na využitie našej siete – má 4G telefón, 4G SIM kartu aj správne nastavenie, no žiadne dáta nečerpal. Rozhodol som sa preto aj tomuto pánovi uľahčiť život pomocou našej siete. Nainštaloval som mu do smartfónu aplikáciu Atlas húb a GPS navigáciu. A o niekoľko dní mi ukázal v telefóne najlepšie úlovky vo svojom živote a nádherné miesta na Slovensku, kam sa predtým ani neodvážil ísť,“ hovorí spokojne Radovan.

Radovan vysvetľuje, že 4G sieť naplno ocenia aj ľudia, ktorí si bez hudby v telefóne nevedia predstaviť život. „Veľa zákazníkov malo problém s hudbou vo svojom telefóne. Časy MP3 prehrávačov a hudby v telefóne, ktorá zbytočne zapĺňala jeho pamäť, sa už síce skončili, no ľudia stále prichádzajú s požiadavkou, aby sme im hudbu do mobilu stiahli a oni ju mohli počúvať vždy, keď chcú. A tu príde chvíľa objaviť 4G. Streamovacia služba Spotify, ktorá umožňuje počúvať akúkoľvek hudbu, už zachránila veľa ľudí pred nudnými hodinami strávenými nielen v dopravných prostriedkoch,“ objasňuje.

„Videl som, že zákazník je plne pripravený na využitie našej siete – má 4G telefón, 4G SIM kartu aj správne nastavenie, no žiadne dáta nečerpal.“

Aby ste mali istotu, že svoj smartfón a mobilný internet využívate naplno, príďte si to skontrolovať do ktorejkoľvek O2 Predajne. Zamestnanci modrého operátora sa pozrú, či máte SIM kartu, ktorá si rozumie so 4G sieťou, a v nastaveniach smartfónu zapnuté všetko, čo treba.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac