7 falošných inovácií z crowdfundingu

Popri užitočných projektoch ľudia často získajú veľké peniaze aj na číre podvody. Pozrite si top faily, scamy a absurdity zo sveta crowdfundingu.

V spolupráci s digitálnou marketingovou konferenciou Digital RULEZZ 2018 sme sa pozreli na najväčšie faily a podvody z crowdfundingových kampaní. Nech sa páči, zoznámte sa s “úspešnými” kampaňami, ktoré síce vyzberali kopec peňazí, no nakoniec z nich nič nebolo – iba ak dobrý vtip či úplne jednoduché klamstvo.

SKARP Laser Razor

Tento laserový holiaci strojček je ideálnym príkladom falošnej inovácie. Tvorcovia klamali o tom, že majú funkčný prototyp, klamali o možnostiach technológie, ktorú chceli použiť, klamali veľkým investorom aj crowdfunderom.

Na Kickstarteri vyzbierali 4 milióny dolárov, no priveľa ľudí začalo podozrievať firmu z toho, že ide o scam, a tak Kickstarter kampaň zastavil a peniaze sa vrátili backerom. IndieGoGo, zdá sa, s tým nemalo problém, tam však projekt vyzbieral „iba“ 500 000. To bolo v roku 2015. Dodnes nepredstavili funkčný prototyp.

Triton gills

Ak ste boli v mladšom veku fanúšikovia Pokémonu, možno si spomeniete na high-tech dýchacie prístroje, ktoré používali Ash, Misty, Brock aj Rakeťáci. Vyzerali takto:

Zdroj: Imgur

Triton Gills je projekt, ktorý sľuboval, že dokáže z vody extrahovať kyslík v podobne malom zariadení. Nakoniec vysvitlo, že po bokoch sú bombičky s tekutým kyslíkom… Produkt síce funguje, ale úplne inak, ako sľuboval. Po tlaku verejnosti vrátili tvorcovia nahnevaným backerom takmer 900 000 dolárov a spustili novú kampaň s pravdivými informáciami.

Dragonfly

Tento Futurefön (áno, s „ö“) z roku 2014 získal viac ako 700 000 dolárov, čo bolo takmer 6500% želaného cieľa. V roku 2014 boli tablety ešte relevantné, no mať stále so sebou minimálne tri kusy techniky – smartfón, tablet a notebook – nebolo príliš praktické.

Dragonfly sľuboval, že všetky spojí do jedného zariadenia s dvomi displejmi, rozkladacou klávesnicou, dotykovým perom, multitaskingom a dvomi operačnými systémami – tvorcovia dokonca tvrdili, že medzi Windowsom a Androidom budete môcť jednoducho prepínať. Dnes sa v komentároch na IndieGoGo backeri dohadujú na spoločnej žalobe voči firme, ktorá projekt nakoniec nerealizovala.

Solar roadways

Solar Roadways vyzerá byť geniálnym nápadom, pri ktorom si poviete „prečo toto už dávno nevyužívame?“. Ide o cesty potiahnuté solárnymi panelmi. Tieto cesty sa sami osvetľujú, v zime sa zahrievajú a k tomu fungujú ako slnečné elektrárne. Teoreticky.

Crowdfundingom získali takmer 2 300 000 dolárov bez toho, aby ponúkali akúkoľvek odmenu okrem merchandisingu. Ľudia sa jednoducho zaľúbili do produktu, ktorý sa tvári, že spasí svet. Projekt navyše získal grant od americkej vlády. Kampaň skončila v roku 2014. My len dúfame, že raz naozaj ukážu hotový produkt, pretože je to naozaj skvelý nápad. Pozrite si ich vtipné video.

Cicret bracelet

„Cicret“ sa číta rovnako ako „secret“ a tajomstvom aj zrejme navždy ostane. Projekt sľuboval náramok, cez ktorý môžete nielen premietať obrazovku svojho smartfónu priamo na svoje predlaktie, ale telefón cez toto rozhranie aj plne ovládať. Takto vyzeral koncept v úvodnom videu:

Zdroj: YouTube Kanál Cicret Bracelet

Po neúspešnom pokuse spustiť kampaň na IndieGoGo v roku 2014 sa tvorcovia rozhodli získavať finančnú podporu na svojej vlastnej webstránke. Ešte do roku 2017 sa snažili komunikovať na svojom blogu. Posledné video s prototypom je z roku 2017:

Induratus

Induratus je jeden z najambicióznejších crowdfundingových projektov, aké sme kedy videli, ak nerátame Solar Roadways. Projekt sľuboval postaviť obrovský podzemný protiatómový, protipovodňový, protimagnetický, protichemický a protizemetrasiaci (existuje také slovo?) kryt.

Tento projekt si získal svoje miesto v našom článku tým, že “vyzbieral“ jeden jediný dolár. Presvedčte sa sami na jeho kampaňovej stránke.

Zemiakový šalát

Tento projekt vznikol ako jednoduché trolovanie. Autor napísal „Pripravujem zemiakový šalát. Ešte neviem, aký druh.“ A získal 55 000 dolárov! Keď si uvedomil, že ľudia naozaj chcú jeho zemiakový šalát, začal vyrábať merch, ktorý ľudom dával ako odmenu za ich príspevky.

Bolo od neho veľmi fér, že priznal, že ešte nikdy nerobil zemiakový šalát a práve sa učí, ako variť zemiaky. Myslíme, že v porovnaní s inými projektmi v tomto článku bol celkom transparentný. Pozrite si tvorcovu kampaňovú stránku,  je plná skvelého humoru.

Zdroj: Kickstarter projektu Potato Salad

Ak si chcete spraviť reality check, overiť si, ktoré inovácie dávajú v roku 2018 zmysel a nedopadnúť ako vyššie spomenutí tragédi, príďte na konferenciu Digital Rulezz 2018. Lístky nájdete tu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Nepodceňujte pri výbere mobilu batériu a nebudete musieť pri používaní robiť kompromisy.

Ak je pre vás jeseň obdobím výberu nového smartfónu, máme pre vás 6 tipov. Nový obľúbený mobil si v našom výbere nájdu všetci − seriózni podnikatelia, mladí milovníci dizajnu, technologickí nadšenci aj praktickí ľudia, pre ktorých je dôležitý dobrý pomer ceny a výkonu.

Kedy si budeme nabíjať smartfón raz za týždeň? Prečítajte si naše Tech News

Výkon z vyšších tried

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Obľúbený model Xiaomi Mi Note 10 má mladšieho brata s prívlastkom Lite. Čínsky výrobca milo prekvapil, keď pri odľahčenej verzii použil rovnako silný 8-jadrový procesor, zaoblený AMOLED displej so zabudovanou čítačkou odtlačkov prstovnajnovším operačným systémom Android 10 s nadstavbou Xiaomi MI UI.

Xiaomi Mi Note 10 Lite rovnako veľkú batériu ako jeho silnejší súrodenec, a to s kapacitou 5 260 mAh. Nechýba ani 30 W rýchlonabíjanie. V praxi tak budete môcť používať smartfón dva dni a zostane vám aj drobná rezerva.

Prémiovo pôsobiaca Lite verzia ponúka štvoricu fotoaparátov. Hlavný fotoaparát má 64 Mpx, širokouhlý 8 Mpx, makrofotoaparát 2 Mpxsenzor na rozmazanie pozadia má 5 Mpx. Takáto kombinácia fotoaparátov pokryje všetky vaše fotografické potreby.

Samsung Galaxy A71

Stredná kategória juhokórejského výrobcu Samsung s označením Galaxy A zožala úspech, čoho dôkazom je aj nová generácia modelu Galaxy A71. Novinka je svojou cenovkou stále v strednej triede, no spracovaním, zaoblenými hranami a nízkou hmotnosťou vzbudzuje prémiový dojem.

Ak by ste sa s A71 vybrali napríklad do hôr, môžete sa na ňu bez problémov spoľahnúť. Štedrá 4 500 mAh batéria vydrží viac ako deň aj vtedy, keď budete v aute počúvať hudbu a používať navigáciu, zapnete sledovanie polohy počas turistiky, budete aktívne fotografovať a používať sociálne siete. Aj USB-C konektor dopomohol k tomu, že sa mohlo použiť 25 W rýchlonabíjanie.

Vďaka 8-jadrovému procesoru Galaxy A71 pracuje bez jediného zaváhania. Rýchlosť oceníte pri fotografovaní so základným 64 Mpx fotoaparátom, ktorý je doplnený o 12 Mpx širokouhlý fotoaparát, dnes už bežne používaný 5 Mpx senzor na rozostrenie pozadia a nechýba ani 5 Mpx makrofotoaparát.

Machri multimediálneho obsahu

Motorola Moto G9 Play

Už Play v názve napovedá, že Moto G9 Play toho zvládne veľa. S kapacitou batérie 5 000 mAh sa pri hraní hier či sledovaní seriálov rozhodne nemusíte obmedzovať. Smartfón na jedno nabitie pri takomto používaní vydrží dva dni. Pri striedmejšom používaní si uvedomíte, že nabíjačku potrebujete až po troch dňoch.

Aby ste si multimediálny obsah užili naplno, je potrebný dobrý displej. A ten Moto G9 Play ponúka. S uhlopriečkou 6,5 palcapomerom strán 20 : 9 sa rozhodne nebudete obmedzovať. Jas je nad očakávania, rovnako ako výkon, ktorý prekračuje cenovú kategóriu.

Trojica fotoaparátov je dnes už štandard. Moto G9 Play má hlavný 48-megapixelový fotoaparát, ktorý je  podporený 8- a 5-megapixelovým fotoaparátom. Fotky budú o niečo krajšie vďaka HDR, nočnému režimu a umelej inteligencii, ktorá v tomto prípade robí nadštandardnú prácu.

Huawei P40 Lite E

Tak ako Huawei dokáže narobiť poriadny prievan v kategórii vlajkových lodí, dokáže to aj v kategórii dostupných smartfónov. Huawei P40 Lite E ponúka procesor, na ktorý sa pred dvoma rokmi spoliehali inteligentné telefóny s násobne vyššou cenovkou. Môžete si byť istí, že P40 Lite E pri práci určite nezaváha.

Ďalším tromfom v rukáve je výdrž batérie. Tá má minimálne vzhľadom na svoju cenovú kategóriu nadštandardnú kapacitu 4 000 mAh. Nabíjačku budete potrebovať každý druhý deň a vždy budete mať aj rozumnú rezervu.

Prekvapivo veľa práce dokáže v tomto smartfóne spraviť umelá inteligencia pri fotografovaní. Rozpozná viac ako 5 000 scén21 kategórií fotených objektov v reálnom čase a fotografie vylepšuje tak, aby boli čo najlepšie. V kombinácii s moderným a dynamickým dizajnom smartfónu je to perfektná voľba pre mladých.

Naozaj ľudová cena

Huawei Y6p

Hľadať v kategórii najlacnejších smartfónov trojitý fotoaparát či čítačku odtlačkov prstov môže byť náročné. Nakoniec nájdete Huawei Y6p, ktorý je dôkazom toho, že aj zákazník, ktorý nechce za smartfón veľa platiť, môže dostať zaujímavé zariadenie.

Hlavný fotoaparát má 13 Mpx, širokouhlý so záberom 120° 5 Mpx a senzor na rozostrenie pozadia 2 Mpx. Čo je na Huawei Y6p príjemným prekvapením, sú nočné fotografie. Budete síce potrebovať naozaj pevnú ruku alebo statív, no výsledky predbehnú očakávania.

Batéria s kapacitou 5 000 mAh nie je pravidlom ani pri vlajkových lodiach. Huawei Y6p s takouto baterkou nepotrebuje nabíjačku dva dni, ak by ste potrebovali jeho výdrž ešte predĺžiť, môžete nastaviť režim čiernobielej knihy, teda čiernobiele zobrazovanie, čo baterke na výdrži príjemne pridá.

Realme C3

Výrobca smartfónov Realme je známy tým, že dokáže vo svojich zariadeniach ponúknuť nadmieru dobre vybalansovaný pomer ceny a výkonu. Model Realme C3, ktorý je cenovo dostupný doslova pre každého, túto povesť len potvrdzuje.

Displej s veľkosťou 6,5″ má veľmi príjemné nastavenie farieb s dobrou sýtosťou, na slnku z neho bez problémov čokoľvek prečítate. Realme C3 ponúka aj funkciu ochrany zraku a automatické nastavenie jasu alebo tmavý režim.

Skutočným prekvapením je batéria s kapacitou 5 000 mAh. Pri smartfóne s takouto cenovkou má zariadenie ambíciu vydržať aj tri dni. Realme C3 je Dual SIM smarfón, ktorý vám dovolí rozšíriť pamäť pomocou microSD karty. Fanúšikov hudby istotne poteší 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá.


Všetky smartfóny z nášho výberu môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. 


Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Čítaj viac

Predobjednajte si novú PlayStation 5, ktorá predbehla evolúciu a prinesie novú éru hrania

Čítaj viac

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Čítaj viac