7 slovenských nápadov, ktoré menia svet

3. ročník slovenského kola súťaže Chivas VENTURE ukázal, že na Slovensku vznikajú nápady a riešenia, ktoré prinášajú odpovede na najväčšie problémy súčasnosti.

Vybrať víťaza tak bolo pre porotu neľahkou úlohou. Toto je prehľad 7 finalistov a ich projektov, ktoré menia svet už dnes.

Spracovanie bioodpadu, ochrana včiel, solárne dlaždice, zapájanie sociálne znevýhodnených skupín do pracovného procesu či bezpečnosť vlakovej dopravy sú témy so celospoločenským záberom. Návrhy na riešenia nielen týchto globálnych problémov nájdete aj na Slovensku. Toto sú niektoré z nich.

Erriate – bezpečné cestovanie pre všetkých

Lukáš Kakalejčík zo spoločnosti GrowthPro predstavil projekt Erriate. Ide o systém bezpečných železničných prejazdov na báze umelej inteligencie. Vďaka neustálemu monitorovaniu prejazdu dokáže okamžite rozpoznať zaseknuté auto, spadnutého cyklistu či opitého chodca a iné riziká, ktoré by mohli spôsobiť zrážku s vlakom.

Tieto informácie sú zasielané rušňovodičom blízkych vlakov, takže nich môže sledovať živé vysielanie a vážnosť situácie sám vyhodnotiť. Systém zároveň v prípade ohrozenia automaticky kontaktuje bezpečnostné zložky.

Vďaka tomuto všetkému sa je možné prípadné nehody na železničných priecestiach absolútne minimalizovať. Cieľom spoločnosti GrowthPro je v najbližších piatich rokoch znížiť nehodovosť na priecestiach na polovicu, identifikovať 9 z 10 kritických prípadov a skrátiť čas príchodu bezpečnostných zložiek na miesto nehody.

Spišský Hrhov – riešenie nezamestnanosti vedie k sociálnej inklúzii

Vladimír Ledecký už 13 rokov vedie sociálny podnik Hrhovské služby – obchodnú spoločnosť, ktorá zamestnáva ťažko zamestnateľných ľudí. V prípade Spišského Hrhova ide najmä o Rómov a ich osadu so 100 % nezamestnanosťou.

Za 10 rokov sa firme podarilo osadu pretvoriť na obecnú časť, kde má každý obyvateľ prístup k teplej vode a býva v štandarde, ktorý je bežne považovaný za normálny. Obecný podnik tak dáva sociálne vylúčeným ľuďom možnosť zapojiť sa do spoločnosti – zarábať legálne peniaze, dostať sa k úveru či venovať sa rodine.

Napriek tomu, že tento projekt je často uvádzaný za príklad riešenia tzv. „rómskej otázky“, podľa V. Ledeckého ju nikdy neriešili: „Riešili sme zamestnanosť. Od nej sa všetko odvíjalo a na jej základe prišli ostatné pozitívne javy,“ vysvetlil.

Dnes má Spišský Hrhov vlastné školiace stredisko, kde svoje skúsenosti odovzdáva nielen záujemcom zo Slovenska, ale aj Ukrajiny, Bulharska, či Poľska.

Solar Tiles – dizajnové solárne panely

Podľa Igora Žáčeka zo spoločnosti Nice visions je budúcnosť v elektrine, o ktorú bude čoraz väčší záujem, obzvlášť o tú z obnoviteľných zdrojov. Problém súčasných solárnych panelov je ich veľkosť, hmotnosť, chladenie a čierna farba, čo ich osadenie na budovách sťažuje.

„Solar Tiles je produkt určený do všetkých zón, kde je vzhľad rovnako dôležitý ako výroba elektrickej energie,“ povedal hneď v úvode I. Žáček. Kachlička má tenký profil, je možné ju namontovať takmer kdekoľvek a plocha chladičov je dizajnovo upraviteľná podľa potreby zákazníka. Popri tom má jednu najvyšších efektivít spomedzi solárnych panelov na trhu.

Cieľom Solar Tiles je presadiť sa v pamiatkových zónach, kde sú požiadavky na vzhľad extrémne vysoké. Už dnes pracujú zástupcovia firmy na budove v historickom centre Lisabonu, v chránenej zóne UNESCO.

Zachráň včely – aj úľ môže mať umelé srdce

Podľa Michala Matúša je včelárstvo upadajúce remeslo, ktoré čelí množstvu problémov. A tie sa podľa neho dajú vyriešiť elektronickým zariadením „srdce úľa“. „To dáva včelárovi informácie o tom, že treba vytočiť med, že sa mu idú vyrojiť včely, že tam nemá včeliu matku, alebo že v úle sa nachádza votrelec. Včelár dostáva informácie do mobilnej aplikácie a čoskoro budeme mať aj webové rozhranie pre PC,“ opísal technológiu M. Matúš.

Systém nemá vplyv na fungovanie úľov, neškodí včelám, chráni ich pred škodcami a navyše výrazne šetrí čas včelárom. Len do kontroly úľov totiž bežný včelár investuje počas sezóny 180 hodín práce, s elektronickým srdcom je to len 35 hodín.

Za prvých 30 dní predaja má projekt v objednávkach 30-tisíc eur a dokáže produkovať stovky kusov. Cieľom projektu je do 5 rokov zdvojnásobiť počet včelárov a získať 1 % celosvetového trhu.

Zdroje zeme – bioodpad ako zdroj revitalizácie pôdy

„V súčasnosti globálne čelíme dvom problémom – množstvu bioodpadu, ktorý tvorí až 45 % komunálu a degradácii pôdy. Odpoveďou na oba problémy je biouhlík,“ začal svoju prednášku šéf projektu Zdroje zeme, Miroslav Marinčák.

Práve biouhlík je komodita, ktorá dokáže pôde vrátiť život. Európske pôdy dnes spadajú do kategórii 1,2,3 zo 6 bodovej stupnice: stratili svoje bohatstvo a sú len nosičom vysadených rastlín a chemikálií.

Technológia, ktorú projekt Zdroje zeme prináša, spočíva v karbonizácii bioodpadu. Proces, ktorý prírode trvá stovky, alebo až tisíce rokov, dokážu skrátiť na hodiny. Technológia dokáže biouhlík v kombinácii s ostatným bioodpadom (celulóza, potraviny, živočíšny odpad) pretvoriť na koncový produkt s názvom Effeco – efektívny ekologický substrát a hnojivo zároveň. Práve ten má schopnosť zničenú pôdu revitalizovať až na úroveň kategórie 6 na úrovni Amazonského pralesa.

Produkt je testovaný už 18 mesiacov a úroda na takto revitalizovanej pôde sa zvýšila až o 85 %. Je globálne využiteľný a na jeho ďalšom rozvoji spolupracuje niekoľko univerzít a medzinárodných tímov odborníkov.

Talentway.net – vzdelávanie budúcich lídrov

Veronika Nekolová je učiteľka, ktorá považuje súčasný vzdelávací systém za kolos, v ktorom neexistuje flexibilita, spolupráca a dôraz na tie oblasti, ktoré sú pre budúcnosť žiakov z hľadiska ich zamestnateľnosti najdôležitejšie.

Stojí za platformou Talentway.net, ktorá verí, že učitelia, študenti a firmy sú na jednej lodi a vzdelávací systém by mali zmeniť spoločne. Všetky tieto subjekty totiž podľa Veroniky veľmi dobre vedia, ako najlepšie vytvárať pridanú hodnotu.

Podstatou systému je spolupráca všetkých týchto zložiek a hodnotenie zručností žiakov ako je kreativita, schopnosť riešiť problémy a posúvať sa vpred. Pri každom žiakovi tak vzniká digitálne CV, kde budúci zamestnávateľ môže vidieť jeho hodnotenie expertmi z praxe, ale aj projekty, ktorých bol počas štúdia súčasťou.

Vzniká tak „talentpool“ žiakov s reálnymi a overenými schopnosťami. Zapojiť sa môže každý študent, učiteľ a firma, pričom 60 % všetkých získaných prostriedkov od biznis sféry sa rozdeľuje lektorom.

Agrobotix – neinvazívne poľnohospodárske roboty

Posledný prezentovaný projekt predstavila Katarína Nováková zo spoločnosti Agrobotix. Tá uviedla do prevádzky svetovo unikátny, neinvazívny poľnohospodársky stroj pre biofarmárov. Ide o 18 metrov dlhé rameno s niekoľkými vymeniteľnými nadstavcami. Pole tak premieňa sa sústredné kruhy, v ktorých dokáže sadiť, hnojiť, polievať či rýľovať pôdu.

V súčasnosti má mechanický stroj vychytané všetky chyby a Agrobotix má do roku 2020 predstaviť aj plne robotickú verziu s GPS, senzormi a pokročilou technológiou, ktorá by mala nahradiť až 95 % práce ľudského poľnohospodára. Mechanický stoj to dokáže na 43 %.

Jeden takýto stroj obhospodaruje 3 kruhy s priemerom 36 metrov, dokáže sa teda presúvať medzi jednotlivými ramenami. O stroj už prejavilo záujem niekoľko krajín, jeho budúcnosť je teda veľmi sľubná.

Víťaz: Cítil som, že vyhrám

Po takmer hodine náročného dohadovania sa porota nakoniec zhodla na víťazovi. Stal sa ním Michal Matúš z projektu Zachráň včely. Práve on bude reprezentovať Slovensko v celosvetovom finále Chivas VENTURE. Spolu s ďalšími 20 projektmi z celého sveta tak dostane možnosť zabojovať o časť z celkovej výhry milión amerických dolárov.

Popri tom ako víťaz slovenského kola získa možnosť zúčastniť sa tzv. „programu Akcelerátor“ v Londýne. Ide o tréningový a networkingový program pre inovátorov, ktorý pomáha s posúvaním jednotlivých nápadov. Michal navyše získa od Chivas Regal mediálnu podporu a od spoločnosti Deal Factory pomoc s tvorbou biznis stratégie v hodnote 5000 eur.

Víťazstvo ho naozaj dojalo: Ja som vedel, že vyhrám. Vždy totiž robím veci poctivo, dlho a dávam do toho všetko. Myslím to tak, že som to nevedel s istotou, no cítil som to tak. Veľa ľudí mi hovorí, že sa na Slovensku kradne, nič nefunguje, všetko je depresívne a nemá zmysel. Dnes som prišiel, odprezentoval najlepšie ako viem to, čomu sa venujem a nakoniec sa mi podarilo vyhrať. Možno je to len malý, no dôkaz, že sa to dá aj poctivo a nie je to tu také prehnité, ako to na prvý pohľad vyzerá,“ opísal svoje pocity Matúš.

Súťaž Chivas VENTURE sa bude konať aj v budúcom roku. Ak máte zaujímavý podnikateľský nápad s celospoločenskou hodnotou a radi by ste získali partnerov a prostriedky na jeho uskutočnenie, určite sa prihláste. Možno to budete práve vy, kto dostane vďaka podpore od značky Chivas Regal možnosť zmeniť svet.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac