Slováci, ktorí pomocou dobrých nápadov menia svet okolo seba

Na Slovensku je veľa poctivých a zodpovedných firiem, ktoré sú prospešné celej spoločnosti, len sa o nich možno toľko nehovorí. Pozrite si pozitívne príbehy Slovákov, ktorí svojim podnikaním pomáhajú ľuďom či životnému prostrediu.

Mnohí ľudia aj u nás na Slovensku majú dobré nápady, chýba im však podpora. V snahe podporiť spoločensky prospešné firmy vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE, do ktorej sa zapojilo už aj viacero Slovákov. Súťažiaci v rámci môžu získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing od špičkových svetových mentorov.

Pracujete na dobrom nápade? Prihláste sa do súťaže a získajte podporu. Viac informácií

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, inšpirujte sa príbehmi úspešných firiem, ktoré sa stali víťazmi slovenského kola súťaže Chivas VENTURE v predošlých rokoch. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Drevené zubné kefky Ecoheart pomáhajú ľuďom a prírode

Na svete je množstvo plastu, ktorý nestíhame recyklovať. Najbežnejším plastovým odpadom sú práve drobnosti, ktoré používame dennodenne – tégliky na nápoje, slamky, PET fľaše, ale aj zubné kefky.  Odhaduje sa, že len v Spojených štátoch amerických skončí na skládkach každoročne viac ako 850 miliónov zubných kefiek.

Aj malé zmeny môžu niekedy znamenať veľký rozdiel. To je aj filozofia mladého podnikateľa Romana Kovácsa z Bratislavy a jeho spoločníka Štefana Macejáka. Pod značkou Ecoheart vyrábajú ekologické kefky z bambusového dreva. Bambus rastie veľmi rýchlo, je trvalo udržateľnou surovinou.

Prioritou Ecoheart je pomáhať iným. Vybraným neziskovým projektom preto pravidelne darujú 10 % zo zisku. Ich momentálnou ambíciou je k zubným kefkám pridať ďalší rad ekologických výrobkov, zaradiť do výroby lokálne materiály a časom výrobňu pretvoriť na chránené dielne. Šancu tak dostanú ľudia, ktorí v živote nemajú veľa príležitostí.

Ecoheart sa v súťaži Chivas VENTURE stali víťazmi slovenského kola a postúpili do svetového finále, kde reprezentovali Slovensko a súťažili s ďalšími 27 firmami z iných krajín. Vďaka online hlasovaniu ľudí z rôznych kútov Zeme získali 20-tisíc dolárov.

Vizuálne čítanie učí hendikepované deti čítať

Čítanie je pre mnohých zdravých ľudí úplne prirodzená a jednoduchá činnosť. Naučiť sa čítať však pre deti so špeciálnymi potrebami môže byť mimoriadne zložité a často im k tomu chýba aj potrebné zázemie či možnosti.

Na pomoc s výučbou čítania u detí s rôznymi diagnózami ako napríklad dysfázia, dyslexia či autizmus slúži program Vizuálne čítanie, za ktorým stojí Dušan Baranec so svojím tímom. Deti aj dospelí sa prostredníctvom programu učia čítať hlásky, slabiky a slová v 12 úrovniach s využitím vizuálneho prístupu.

Používanie programu si vyžaduje odborné vedenie. Firma preto spolupracuje s viacerými expertmi z oblasti psychológie, pedagogiky a informačných technológií. Program od šikovných Slovákov oceňujú najmä logopédi, špeciálni pedagógovia či rodičia detí s postihnutím.

Vizuálne čítanie minulý rok v súťaži Chivas VENTURE zvíťazilo, no Dušan Baranec sa z osobných dôvodov nemohol na svetovom finále zúčastniť . Porota sa preto rozhodla vybrať nového víťaza, už spomínaného výrobcu drevených kefiek Ecoheart.

SmartHead propaguje udržateľný svet

Zapnite si dnes správy a po chvíľke nadobudnete dojem, že ľudstvo v budúcnosti nič dobré nečaká. Veľa ľudí má pritom úprimnú snahu zmeniť veci k lepšiemu, len skrátka netuší, kde začať. V skutočnosti dnes existuje množstvo zodpovedných firiem či organizácií, ktoré podnikajú konkrétne kroky na zlepšenie vecí okolo seba. Ich aktivity však často nedostanú priestor na propagáciu a jednoducho sa stratia v záplave iných informácií, takže sa o nich nikto nedozvie.

Veronika Osvaldová preto so svojím tímom vytvorila online platformu SmartHead, kde sa ľudia môžu dozvedieť o enviromentálnych či komunitných projektoch. Každý si tu môže pozrieť spoločensky prospešné aktivity, ktoré prebiehajú v jeho okolí a zapojiť sa – stačí len kliknúť. Stovky ľudí tak vďaka SmartHead pomáhali so sadením stromčekov, so zberom odpadu, s obnovovaním kultúrnych pamiatok či so vzdelávaním.

SmartHead bol prvým projektom, ktorý sa zapojil do slovenského kola súťaže Chivas VENTURE. Vďaka účasti v súťaži získal na základe hlasovania verejnosti príslušný finančný obnos a Veronika Osvaldová strávila mesiac v startup-ovom akcelerátore v Oxforde, kde sa pod vedením špičkových mentorov cvičila v prezentačných a manažérskych zručnostiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa na Slovensku nájde ešte množstvo ďalších ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že váš nápad je rovnako dobrý, ak nie lepší, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

6 smartfónov-rekordérov z ponuky modrého operátora

Hľadáte extrémne tenký smartfón alebo zariadenie, ktoré sa postará o dokonalé fotky? Predstavujeme vám tie naj zariadenia.

Trh s mobilnými zariadeniami sa neustále vyvíja. Výrobcovia sa snažia prísť s niečím novým či zdokonaliť jednotlivé parametre. Vybrali sme pre vás šesticu rekordérov z ponuky O2, ktorí sa hrdia označením naj.

Najlepší pomer ceny a výkonu – Xiaomi Mi 8 128 GB

Ako byť naj vo všetkom a zároveň v ničom konkrétnom? Stačí sa zamerať na to, aby ste toho priniesli čo najviac a za čo najmenšiu cenu. Presne to sa podarilo spoločnosti Xiaomi s jej modelom Mi 8.

Najväčšou záhadou tohto zariadenia je práve to, ako sa doň výrobcovi podarilo napratať tak veľa a pritom udržať pomerne príjemnú cenu. Veľkým a dobrým displejom, výkonom aj kvalitou fotiek totiž konkuruje tým najlep­ším smartfónom na trhu bez toho, aby extrémne zaťažil vašu peňaženku.

Najväčší displej – Samsung Galaxy Note 9

Medzi smartfónom a tabletom je pomerne tenká hranica, ktorú niektoré zariadenia takmer úplne stierajú. Typickým príkladom je Samsung Galaxy Note 9, ktorý sa vyznačuje najväčším displejom spomedzi telefónov v ponuke O2. Jeho poznávacím znamením je 6,4-palcová obrazovka, ktorá pôsobí skutočne ohromne. Počítajte preto s tým, že budete potrebovať naozaj hlboké vrecká.

Samsung Galaxy Note 9 predstavuje špičkové zariadenie a ťažko mu niečo vyčítať, či už ide o výkon, výdrž alebo kvalitu. A hoci výrobca stále trvá na tom, že je to smartfón, ako jediný má pribalené aj dotykové pero S-Pen.

Najkvalitnejšia fotovýbava – Huawei P20 Pro

Hoci to bolo ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné, mobilné telefóny v súčasnosti mnohým z nás úplne nahradili fotoaparáty. Kvalita mobilných fotografií výrazne pokročila a stále napreduje. Absolútnu špičku predstavuje Huawei so svojím modelom P20 Pro, ktorého súčasťou sú po prvý raz až tri zadné fotoaparáty.

Vďaka rozlíšeniu 40 + 20 + 8 MPx ponúka pri fotení úplne nové možnosti záberov. Ak vám už tri šošovky prídu naozaj uletené, tak vedzte, že výrobca fotoaparátov Light pravdepodobne vyvíja vlastný smartfón, ktorý by ich mal mať až deväť.

Najtenší – Honor 10 View

Víťazom v kategórii o najtenší model je smartfón Honor 10 View s hrúbkou 7 mm. Toto elegantne pôsobiace zariadenie dokazuje, že aj do tenkého tela sa toho vojde viac ako dosť.

Honor 10 View predstavuje kvalitný moderný smartfón s prémiovým kovovým telom, duálnym zadným fotoaparátom a s nadpriemernou výdržou vďaka batérii s kapacitou 3 750 mAh.

Najmenší displej – Apple iPhone SE

Nie každý vyhľadáva telefón s veľkými rozmermi, mnohí uprednostňujú skôr kompaktné zariadenia, ktoré dobre sedia v ruke. Typickým príkladom je iPhone SE od spoločnosti Apple, ktorý má najmenší displej spomedzi všetkých zariadení v ponuke modrého operátora.

Smartfón so 4-palcovou obrazovkou je na trhu s mobilnými zariadeniami už stálica. V ponuke je dva roky, no vďaka kompaktným rozmerom, dostupnej cene a vlastnému systému je toto zariadenie stále populárne. iPhone SE dokazuje, že aj menšie zariadenia sú stále smart.

Najodolnejší – CAT S61

CAT S61 patrí síce k tým najhrubším a najťažším zariadeniam na trhu, jeho hlavná devíza však spočíva v niečom inom – je totiž najodolnejším zariade­ním v ponuke O2. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti pádom, vode a proti prachu aj vojenským štandardom odolnosti proti vonkajším vplyvom.

Aby toho nebolo málo, disponuje batériou s veľmi štedrou kapacitou a ďalším unikátom medzi smartfónmi v podobe termokamery.

Nezabudnite, že akékoľvek zariadenie z ponuky O2 môže byť s ktorýmkoľvek O2 Paušálom vaše na začiatok už od 2 €.


Lifetech: Čo je nové