9 príkladov, ako sa dá na Slovensku podnikať fér

30. 11. 2016; Autor: Sóda, Foto: Fér cesty Jakuba Ptačína, Youtube

Každá krajina má svoje mýty. Veľmi oblúbený je ten, že poctivým podnikaním to u nás človek ďaleko nedotiahne. Sú však Slováci, ktorí sa neuspokojili s výhovorkami, ale radšej zobrali veci do vlastných rúk. Dokázali, že podnikať poctivo a fér sa na Slovensku predsa len dá.

Jakub Ptačin s filmovým štábom za dva mesiace navštívil deväť z nich. Z týchto návštev vzniklo deväť videí, v ktorých šikovní slovenskí podnikatelia prezrádzajú zásady, ktorými sa v živote a v podnikaní riadia.

1. Turčan – Auto: Správajte sa k svojej firme a zákazníkom ako k rodine

Pani Nátna prišla o prácu, tak začala podnikať v oblasti, v akej dovtedy nikto iný na Slovensku nepôsobil – spolu so synmi prerába dodávky na karavány.

Firme sa postupne podarilo presadiť na nemeckom trhu. Má dvoch synov, ktorí obaja pracujú v rodinnej firme. V roku 2013 bola nominovaná na Slovenku roka. Takto to vyzerá, keď niekto podniká dobre a poctivo.

2. DeafKebab: Premeňte svoj hendikep na výhodu

Dvaja bratia – jeden z nich nepočujúci – založili frančízovú sieť “kebabárni” na strednom a južnom Slovensku.

Pomáhajú iným nepočujúcim nájsť prácu v regiónoch, kde je pre nich pramálo pracovných príležitostí. Tu nájdete celý príbeh DeafKebab.

3. HerbaDrug: Nesprávajte sa čisto ekonomicky

Rodinná firma zo Smižian prebrala pôvodné slovenské kozmetické značky ako Dixi, Oli alebo Barbus a drží ich pri živote.

Firme by sa lepšie pracovalo inde, ale odísť sa nechystajú – lebo im záleží na kraji, v ktorom žijú. Presvedčte sa, že to myslia naozaj úprimne.

4. Molnár Fábry: Nie veľa a štandardného, ale málo a dobrého

Dvaja zlatníci z Banskej Bystrice vyrábajú ultra-luxusné hodinky na mieru – ročne maximálne osem kusov. Ich filozofiou je robiť najvyššiu kvalitu v malých počtoch.

Takto to vyzerá, keď poctivý slovenský podnikateľ dbá na kvalitu pred kvantitou.

5. CropTech a Neulogy: Vypestujme na Slovensku ekosystém pre ambiciózne firmy

Košická firma, jeden z víťazov StartupAwards.SK, sa snaží vyvinúť hydroponický systém na pestovanie rastlín. Spolu s ich investorom Neulogy sledujeme, ako sa blížia k svojmu finálnemu produktu.

Prečítajte si rozhovor so zakladateľom firmy alebo s ich investorom.

6. AgroKarpaty: Skáčte do tej výšky, do akej môžete

Firma AgroKarpaty sú viacgeneračným výrobcom stoviek druhov liečivých čajov. Väčšinu surovín si zároveň aj sami dopestujú.

Majú 50 zamestnancov, začali podnikať pred dvadsiatimi rokmi, prečkali krízy – ale nikdy si nevzali ani jeden úver. O tom, že to ide aj poctivo, sa v nádherných Pieninách presvedčil aj Jakub Ptačin v tomto dieli.

7. Okrasa: Ak robíte veci s oduševnením, všetky sú krásne

V Čadci ručne vyrábajú vianočné ozdoby. Firma so 60-ročnou tradíciou, ktorá ako jedno z mála výrobných družstiev prežila zmenu režimu a odolala aj konkurencii z Číny.

Viac v siedmom dieli o cestách Jakuba Ptačina za fér podnikateľmi.

8. GA Drilling: Nevyberajte si najľahšiu cestu, ale tú, ktorá niekam smeruje

V kameňolome pri Devínskej Novej Vsi už niekoľko rokov vyvíjajú produkt, o ktorý sa zaujímajú arabskí šejkovia aj veľké ťažiarenské spoločnosti.

Otec – vedec – a jeho synovia s podnikateľskými skúsenosťami ukazujú, ako sa na Slovensku dá robiť aplikovaná veda. Reč je o firme GA Drilling a ich podnikateľskom príbehu.

9. Innovatrics: Poctivé podnikanie jednoducho funguje

Ján Lunter ml., majiteľ firmy Innovatrics, nemá k podnikaniu ďaleko. Jeho otec – rovnako Ján – stojí za úspešnou slovenskou firmou Lunter (predtým Alfa Bio).

Produkt firmy Innovatrics, ktorý zabezpečuje biometrickú identifikáciu, ktorú doteraz použilo 700 miliónov ľudí z celého sveta. Využili ho už vo voľbách na Haiti, na platobných kartách v Nigérii, ale aj pri transfúziách vo Francúzsku.

A k tomu ich nový systém Fingera sleduje dochádzku zamestnancov do práce. Pozrite si, ako poctivo pán Lunter pristupuje k svojmu podnikaniu.

Deväť pohľadov na podnikanie od deviatich firiem, ktoré nikdy neprestali byť Fér. Dokázali nám, že sa to dá inak a lepšie. A ak tomu ešte niekto na Slovensku neverí, dajte mu za príklad niektorú poctivú slovenskú firmu, či už z tohto podnikateľského cestopisu alebo z vášho okolia. Nech všetci vieme, že féroví podnikatelia ešte nevymreli.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Priznať si chybu je fér. Mrzí nás to.

Tento článok vznikol preto, lebo sme dali našim klientom sľub, ktorý sme, bohužiaľ, v prípade niektorých, nedokázali splniť. Týkal sa síce neveľkej, no pre nás aj tak dôležitej časti zákazníkov, ktorým dlhujeme vysvetlenie a ospravedlnenie.

čítaj viac