Hory ľadu, podzemná riečka a železné kvety. To všetko uvidíte v týchto unikátnych jaskyniach

Krásne fotografie podzemných skvostov, ktoré vznikali milióny rokov.

10. 6. 2016
Autor: SódaAutor: Vladimír Šifra
10. júna 2016

Okrem krás na povrchu má naša krajina skryté prírodné bohatstvo aj v podzemí. S osemnástimi sprístupnenými jaskyňami sa radí medzi európsku špičku. Čo si naši aj zahraniční jaskyniari cenia najviac, je fakt, že sa u nás nájdu všetky typy jaskýň, či už ľadové, kvapľove alebo aragonitové.

Fotograf Vladimír Šifra bol nafotiť jedného reprezentanta z každej kategórie. Dokopy tri jaskyne, ktoré sú zapísané aj na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO – Dobšinskú ľadovu jaskyňu, Ochtínsku aragonitovú jaskyňu a jaskyňu Domica.

Jeho nádherné fotografie sú menšou prezentáciou mnohotvárnosti prírodných krás týchto podzemných chrámov.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Ruffínyho koridor dostal svoj názov podľa Eugena Ruffínyho, ktorý jaskyňu objavil v roku 1870 s pomocou ďalších troch kolegov.
Ruffínyho koridor dostal svoj názov podľa Eugena Ruffínyho, ktorý jaskyňu objavil v roku 1870 s pomocou ďalších troch kolegov.

Nedaľeko baníckeho mestečka Dobšiná, na juhozápadnom okraji Národného parku Slovenský raj, nájdete výnimočnú jaskyňu ako vystrihnutú z rozprávky o kráľovstve z ľadu.

Dobšinská ľadová jaskyňa je unikátna najmä svojou polohou. V žiadnej inej jaskyni v Európe sa pri takej nízkej nadmorskej výške nevyskytuje toľko ľadu, miestami až s hrúbkou 26 a pol metra.

Umelo vysekaná chodba v ľade

jaskyňa

Veľká sieň

jaskyňa

Ústie tunela nad priepasťou Peklo

jaskyňa

Zaujímavosťou je, že to bola prvá elektricky osvetlená jaskyňa v Európe, jedna z prvých na svete. Ešte pred sedemdesiatimi rokmi bolo možné sa tu celoročne korčulovať, neskôr tu trénoval aj známy krasokorčuliar Karol Divín.

A jedna menšia rada. Pred vstupom do nej sa radšej teplo oblečte a nezabudnite na pevnú obuv. Najmä v letných mesiacoch je prechod z tepla do prostredia, kde sa teplota pohybuje medzi  -3,8 do + 0,5 °C, zaťažujúcou skúšou pre organizmus.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Najkrajší priestor jaskyne je sieň Mliečnej dráhy. Biele aragonitové strapce v pukline stropu žiaria ako hviezdy na nočnej oblohe.

Keď v roku 1954 náhodou pri razení geologickej prieskumnej štôlne narazili pracovníci prieskumu na neznámu jaskyňu, ešte netušili, aký skvost sa im pre budúce generácie podarilo objaviť.

Dnes je Ochtinská aragonitová jaskyňa jednou z mála sprístupnených aragonitových jaskýň na planéte. Miesto, kam jazdia turisti z celého sveta.

Keď skala rozkvitne

jaskyňa

Detail aragonitovej výzdoby

jaskyňa

Železný kvet pripomína koraly

jaskyňa

Jej výzdoba je celosvetovo unikátnym prírodným fenoménom. Na rozdiel od iných jaskýň, kde nájdete stalaktitové a stalgmitové kvapľové formy, aragonit sa tu formuje do akýchsi kríčkov, trsov či vejárikov, ktoré sa rozvetvujú na všetky strany. Najstaršie formy majú takmer 140 tisíc rokov a už sa nemenia, mladšie formy ešte stále rastú.

Domica

Spomedzi všetkých krás Domice zrejme najviac vynikajú Rímske kúpele v Majkovom dóme.
Spomedzi všetkých krás Domice zrejme najviac vynikajú Rímske kúpele v Majkovom dóme.

Styx bola v starogréckej mytológii rieka, po ktorej prievozník prevážal duše zomrelých do krajiny mŕtvych. Rieku Styx (alebo skôr riečku) však máme aj na Slovensku. Je dlhá 140 metrov a našli by ste ju v najväčšej jaskyni národneho parku Slovenský kras, v Domici.

Tá naša pôsobí o čosi optimistickejšie. Namiesto duší po ňej na malej loďke sprievodca preváža turistov. Počas plavby tak majú čas plne si vychutnať mimoriadnú pestrosť a bohatstvo tvarov kvapľovej výzdoby, vďaka ktorým patrí Domica medzi najkrajšie jaskyne na Slovensku.

jaskyňa

Detail sintrovej výzdoby

jaskyňa
jaskyňa

K zaujímavostiam Domice patrí, že jaskyňa je významnou archeologickou lokalitou. Obývaná bola už pred 5000 rokmi. Po neolitickom človeku sa tu našlo viacero pozostatkov, napríklad kamenné a kostené predmety, pozostatky po kolových stavbách, črepy z nádob či dokonca uhľové kresby na stenách jaskyne.

Chodíte sa do našich jaskýň v lete schladiť? Ich návšteva nie je len jedinečným zážitkom. Všetky, ktoré sú u nás dostupné majú aj liečivú klímu, sú vhodne pre ľudí s alergiami a s ochoreniami dýchacích ciest. Niektoré unikáty máme z domovov čo by na dosah ruky. Bola by škoda to nevyužiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.