Severné Slovensko: 5 tipov, kam sa ísť cez víkend pozrieť

[lnk url=“https://commons.wikimedia.org/”] Zdroj: Wikimedia[/lnk]

24. 2. 2017; Autor: Sóda, Foto: Lea Loviskova

Nie je nič lepšie, ako si krátkym výletom vyčistiť hlavu. Voľný víkend nemusíte tráviť doma, ani vo vašom meste. Sadnite do auta a vydajte sa spoznávať okolie. Tu je päť nápadov na rôzne výlety po severnom Slovensku.

Medokýš pri obci Kalameny

Zdroj: Wikimedia

Asi kilometer od obce Kalameny v okrese Ružomberok, sa na okraji lesa nachádza termálne jazierko napájané podobnou minerálnou vodou ako v neďalekej Bešeňovej alebo kúpeľoch Lúčky. Má stálu teplotu 33 °C, takže okúpať sa v krásnom lone prírody, úplne zdarma je tu možné celoročne.

Terchovské srdce, Terchová

Terchovské srdce
Zdroj: Wikimedia

V roku 2015 na vrchu Oblaz, v blízkosti rodiska Juraja Jánošíka, postavili rozhľadňu s názvom Terchovské srdce. Je vysoká tridsať metrov a spolu s náučným chodníkom bola realizovaná v rámci projektu cezhraničnej spolupráce „Spoločne k poznaniu a ochrane prírody“ medzi obcou Terchová a českou obcou Třanovice.

 

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská jaskyňa slobody
Zdroj: Wikimedia

Demänovská jaskyňa je považovaná za jednu z najkraších v celej Európe. Vyniká množstvom, estetickou hodnotou a rôznorodosťou foriem kvapľovej výzdoby. Netradičné sú napríklad kvapľové vodopády, jazierka s kvapľovými “leknami” či útvarmi zvanými “rokokové bábiky”.

Raritou jaskyne sú inovaťové stalaktity a sintrové perly. To sú guľôčky nachádzajúce sa na dne jazera vo Veľkom dóme – najväčšom sprístupnenom podzemnom priestore na Slovensku. Vstupy do jaskyne sú o 9:30, 11:00, 12:30, 14:00. Cena vstupného je 8 €.

 

Slovenský orloj v Starej Bystrici

 

Slovenský orloj
Zdroj: Wikimedia

Jeden z najmladších orlojov na svete, a zároveň prvý orloj na Slovensku, bol postavený v rámci rekonštrukcie námestia Starej Bystrice v roku 2009. Celá kompozícia predstavuje podobizeň Panny Márie sedembolestnej, dá sa teda povedať, že ide o najväčšiu drevenú sochu na území Slovenska.

 

Čertova skala

Čertova skala
Zdroj: Wikimedia

Ak budete mať cestu okolo Starej Ľubovňe, zastavte sa na chvíľku v Chmeľnici. Blízko obce je zaujímavý prírodný unikát, no ak sa naň v dedinke opytáte, je celkom možné, že nebudete nič rozumieť. Domáci tu rozprávajú svojim jedinečným nemeckým nárečím už stáročia.

A čo to teda je? Ide o dvanásť metrov vysoký balvan, ktorému Chmeľničania nepovedia inak ako Čertova skala. Zaujímavosťou je, že v jeho okolí nie sú žiadne iné skaly. K tejto zvláštnosti sa viaže aj povesť – vraj mal Čert v pláne zhodiť ostrú skalnú ihlu na Ľubovniansky hrad, no po zazvonení kostolných zvonov sa preľakol a skala mu práve na tomto mieste vypadla.

Rýchly internet aj v Starej Ľubovni a Chmeľnici

Aj v lokalitách Stará Ľubovňa a Chmeľnica môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Potrebujete viac informácií o službe 4G LTE internet?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Spoznajte slovenské pamiatky a miesta, ktoré sú navrhnuté do zoznamu UNESCO

Na Slovensku máme množstvo svetových unikátov, aké nikde inde vo svete neuvidíte.

čítaj viac