Smiech: ako funguje a prečo by sme ho mali používať častejšie?

29. 12. 2016; Autor: Sóda, Foto: Unsplash

Ľudský smiech skúmame už celé veky. Prečo napríklad ako prejav radosti vytáčame kútiky úst dohora? A prečo znie smiech tak, ako znie? Aj keď toho ešte veľa ostáva záhadou, jedno je jasné: smiech, či úsmev, vám dokáže podstatne uľahčiť každodenný život.

Úprimnosť nadovšetko

Hneď na začiatok treba podotknúť, že je veľmi evidentný rozdiel medzi úprimným a sileným úsmevom či smiechom. Možnože ho aj viete sami ľahko rozoznať. Niekedy to nebýva veľmi tažké, no pri iných ľuďoch si nemusíte byť istí. Ak by ste na to chceli ísť vedecky, podobne ako francúzsky vedec Guillaume Duchenne, mali by ste pozorovať tieto dva svaly: musculus zygomaticus major a musculus orbicularis oculi.

Ten prvý vytáča kútiky úst dohora a druhý tvorí tie povestné vejáriky vrások smiechu okolo očí. A práve tam sa skrýva pomôcka, podľa ktorej môžete druhy smiechu rozoznať. Zatiaľ čo sval úst vieme vedome ovládať, ten okolo očí už koná sám. Ak sa teda niekto smeje neúprimne, spoznáte to práve na jeho očiach. Tie ostanú nehybné a mĺkve.

Zdroj: Unsplash

Smiech v zvieracej ríši

Smiech si osvojili už aj niektoré druhy zvierat – vrátane toho predstieraného. Vraj aj opice dokážu smiech len hrať. A rovnako ako my, aj ony ho podvedome napodobňujú vtedy, keď sa smeje niekto v ich okolí. Nie nadarmo sa teda hovorí, že smiech je nákazlivý.

V zvieracej ríši môže smiech fungovať aj ako vyvesenie bielej zástavy. Keď napríklad psy ceria zuby (a nevrčia), častokrát tým druhému psovi, alebo človeku, naznačujú svoju submisivitu. Predchádzajú tak konfliktu. Robia to tak aj spomínané opice a robíme to aj my, ľudia.

Zdroj: Unsplash

Smiech totiž dokáže ostatných odzbrojiť, uvoľniť napätú situáciu a výrazne zlepšiť náladu. Možno sa ním nevyhneme rovno fyzickej bitke, ale minimálne ním dokážeme vylepšiť dusnú atmosféru, či posmeliť niekoho v spoločnom rozhovore.

Úprimný smiech a úsmev sú znakom otvorenosti, prístupnosti a rovnosti. Dávajú druhým najavo, že sa nás nemusia obávať, ani sa pred nami hanbiť. Topia ľady, ktoré predtým vytvorili strnulé výrazy a prísne mračenie. Posilňujú dôveru, ktorá mohla dovtedy chýbať.

Zdroj: Unsplash

Ako sa smiechom dopracovať k úspechu

Prívetivá tvár sa vám vyplatí aj pri podnikaní – a to doslova. Vedci totiž zistili, že žoviálni predajcovia a obchodníci majú u zákazníkov podstatne väčší úspech. Neplatí teda, že nás lákajú len seriózne poznatky a vážni odborníci. Tí tvoria len stránku expertízy, no chýba im to zásadné: dôveryhodnosť.

Inštitút Maxa Plancka a Vysoká škola ekonomická v Toulouse tento fakt overovala experimentom, v ktorom sa ľudia hrali na predajcov a kupcov. „Kupci“ si pred rozhovorom s predajcom pozreli ich prezentačné video. Každý predajca v ňom čítal ten istý text, ktorý im vedci vopred pripravili, no medzi výsledkami jednotlivých predajcov aj tak pozorovali veľké rozdiely.

Zdroj: Rawpixel

Rozhodujúcim faktorom vo veci úspechu bola prirodzenosť prejavu vo videu. Práve tá mala medzi kupcom a predajcom vopred vytvoriť dôveru. Čím úprimnejšie dokázal predajca predviesť úsmev a prívetivý výraz, tým skôr mu boli jeho „zákazníci“ ochotní obetovať peniaze.

Či sa teda rozprávate s niekým z rodiny, priateľom, alebo obchodným partnerom, váš výraz a úprimnosť toho výrazu má veľký vplyv na to, aký bude mať rozhovor výsledok. Ak sa snažíte docieliť ten najlepší, úsmevom ani smiechom rozhodne nešetrite – no nezabudnite ani na úprimnosť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Mišo Hudák: Nervová sústava Košíc, to sú pražce, koľaje a troleje

Hrdý lokálpatriot vás v tomto článku prevedie miestami slovenskej metropoly východu, ktoré vám neukáže žiadny sprievodca.

čítaj viac