8 pekných miest na Slovensku, ktoré si užijete vy aj váš štvornohý miláčik

Preskúmajte Slovensko spolu so svojím najlepším priateľom. Máme pre vás 8 tipov na krásne a zaujímavé miesta.

Slovensko je plné nádherných zákutí, ktoré môžete objavovať spolu so svojím štvornohým miláčikom. V spolupráci so smartfónmi Xiaomi a Luciou Kopčovou z blogu So Psom Na Tripe vám prinášame tipy na osem krásnych miest, kam môžete svojho psíka vziať na výlet.

Fenka Paul Anka je cestovateľ už odmalička. Prečuchaných má aj zopár iných európskych krajín, ale načo chodiť ďaleko. Krásnu prírodu a plno zaujímavých miest máme priamo pred nosom, tu na našom Slovensku.

Slovenská Sahara

Aj takto sa nazýva vojenská oblasť na Záhorí Šranecké piesky. Konkrétne sme s Paul Ankou preskúmali časť medzi Plaveckým Mikulášom a Lakšárskou Novou Vsou. Je to neobvyklá krajina, pripomínajúca africké púšte, piesočné duny a očarí vás jedinečnou faunou a flórou. Na vstup do Vojenského obvodu Záhorie bolo kedysi potrebné povolenie, ale dnes ho už našťastie nepotrebujete. Určite si však pozrite stránky Ministerstva obrany. Je na nich vedený harmonogram vojenských cvičení, aby ste do niektorého z nich nevbehli.

Pieskové duny sa tu striedajú s borovicovým lesom a v jednom článku sme sa o tom dočítali veľmi zaujímavý detail: „Ak by Mária Terézia na záhorských pieskoch masovo nevysádzala borovice, Slovensko by malo podľa geológov takú malú Saharu.“

Piesok je pre psie labky veľmi príjemný, počítajte však s tým, že po takomto výlete a brodení v piesku budete vy aj váš chlpáč poriadne unavení.

Haluzická tiesňava

Medzi Trenčínom a Novým Mestom (pár kilometrov od hradu Beckov) leží dedinka Haluzice a pri nej Haluzická tiesňava. Tiesňava je dlhá okolo 1 km a po celej dĺžke preteká potok, v ktorom si vaši chlpáči môžu schladiť labky. Nad tiesňavou leží zrúcanina románskeho kostolíka z 13. storočia a cintorín, ktorého časť padla za obeť rokline. Ak sa chcete pokochať výhľadom na okolitú krajinu Bošáckej doliny, Považského Inovca a Bielych Karpát, odporúčame prechádzku k neďalekej rozhľadni Hájnica. Z tiesňavy po rozhľadňu je to tak 20 minút chôdze a určite to zvládnu aj malé labky.

Tesárska roklina a skalné dúpence

Celá oblasť Krupinskej planiny je miesto ako stvorené pre dobrodruhov – nájdete tu krásnu prírodu a veľa zaujímavých miest. Naša trasa sa začína v obci Hontianske Tesáre a celý okruh (bez zastávok) trvá hodinu. Tesárska roklina bola v roku 1999 vyhlásená za prírodnú pamiatku a dovedie vás k nej krátky drevený chodníček. V tomto území tiež vznikli štyri vodopády – najväčší z nich má výšku 8 m, väčšiu časť roka je však riečisko vyschnuté.

Nájdete tu tiež tzv. dúpence – zaujímavé skalné obydlia vytesané do strmého pieskovcového svahu, ktoré kedysi ľuďom slúžili ako skrýše pred nájazdmi Turkov.

Chata Milana Rastislava Štefánika

Túto horskú chatu nájdete v Nízkych Tatrách, pod Ďumbierom. Môžete si vybrať hneď dve možnosti, ako sa na ňu dostať – ľahšiu i ťažšiu trasu. Na svoje si teda príde každý psí turista. Trasa vedúca na chatu je presne jeden z tých prípadov, kde úplne platí, že cesta je cieľ, pretože okolitá krajina a výhľady sú naozaj očarujúce. Chata Štefánička, ako ju prezývajú miestni, sa nachádza v nadmorskej výške 1740 m n.m. a všetko jedlo a pitie sem nosia horskí nosiči. O to viac vám bude chutiť.

Manínska tiesňava

Medzi dedinkami Považská Teplá a Záskalie sa rozprestiera národná prírodná rezervácia Manínska tiesňava, ktorú obklopuje Veľký a Malý Manín. Vedľa obce Záskalie sa nachádza dog friendly penzión Manín, kde sme boli s našou fenkou viackrát ubytovaní.

V okolí je veľa možností na nenáročnú turistiku po lúkach, lesoch a kopcoch. Z neďalekej dedinky Vrchteplá sa dokonca môžete dostať až k Súľovským skalám a zrakovej pyramíde. Určite odporúčame.

Vápenná (Roštún)

Vápenná je tretí najvyšší vrch Malých Karpát a osobne si myslím, že práve ona ponúka najkrajší malokarpatský výhľad. Z obce Sološnica sa na jej vrchol dostanete za hodinu a pol. Hlavne pre menších chlpáčov je to trošku náročnejšie stúpanie, ale nie je to nič, čo by ste s pravidelnými prestávkami nezvládli.

Z rozhľadne na vrchole vás čaká parádny výhľad na Pezinské Karpaty, Borskú nížinu, Podunajskú pahorkatinu, Tribeč a Považský Inovec. Je tu aj zopár miest, kde si môžete rozložiť stan a zobudiť sa s prekrásnym východom slnka.

Dunajské luhy

V Európe jedinečná, no málo známa chránená oblasť lužných lesov Národný park Dunajské luhy sa rozprestiera na južnej časti Žitného ostrova. Chránená krajinná oblasť je rozdelená do piatich samostatných častí. My sme trasu začali neďaleko obce Bodíky, pri malej usadlosti vedľa Kráľovskej lúky. Mäkké lužné lesy, mokrade, bažiny a tiež vzácne druhy vtákov a iných živočíchov sú typické pre túto krajinnú oblasť. Ak sa vám bude chcieť (bude práve slabší prúd), môžete prebrodiť jedno z dunajských ramien a preskúmať Ostrov orliaka morského.

Vrátna, Chleb a Jánošíkove diery

Vrátna dolina a jej okolie ponúka veľa možností na ubytovanie a peknú, nenáročnú turistiku s našimi štvornohými kamošmi. Môžete sa napríklad vybrať lanovkou na Chleb a prejsť až k najvyššiemu vrchu Malej Fatry Veľkému Kriváňu vo výške 1707 m n.m.. Alebo si obzrite dedinku Terchová spolu s rozhľadňou Terchovské Srdce či sochu Jánošíka. Prípadne spolu preskúmajte Dolné Jánošíkove diery – všade budete s vašimi psíkmi vítaní. Radi sa na toto miesto vraciame a oživujeme krásne spomienky.


Cestujte so svojím domácim miláčikom a zachytávajte všetky jedinečné momenty s kvalitnými a cenovo dostupnými smartfónmi Xiaomi Redmi Note 5Xiaomi Redmi 5 Plus.

Prečítajte si ich podrobnejšiu rezenziu, ktorú pre vás pripravili O2 Guru.

So Psom Na Tripe

Blog So Psom Na Tripe je určený pre všetkých, ktorí radi cestujú so svojimi štvornohými chlpáčmi. Nájdete na ňom množstvo tipov na výlety so psom a dog friendly ubytovanie, či už na Slovensku alebo v zahraničí, ako aj recenzie na psie produkty, psie recepty a mnoho iného.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Poistenie často nepokrýva všetky náklady na liečbu. Prečítajte si príbehy 3 ľudí, ktorí našli riešenie

Zdravie si človek za peniaze nekúpi, dostatočnú starostlivosť však áno. Pri získavaní financií na nadštandardnú starostlivosť môže pomôcť aj zdravotná poisťovňa.

Onkologickí pacienti, ľudia s ťažkým postihnutím či zranení športovci. Tí všetci to dobre poznajú. Zo zákona síce majú nárok na zdravotnú starostlivosť, no často zápasia s tým, že zdravotná poisťovňa prepláca len časť nevyhnutnej liečby. Čo robiť v prípade, ak ju vlastné zdroje nedokážu pokryť?

Miroslav, Klaudia a Fabián sú príkladmi pacientov s podobnou skúsenosťou. Cez grantový program Bojovníci za zdravie však získali od svojej poisťovne podporu, na ktorú by inde čakali márne. Z peňazí, ktoré môže poisťovňa minúť na vlastnú prevádzku, dáva Dôvera státisíce na špeciálnu zdravotnú starostlivosť svojich poistencov.

Fabián: Najväčší sen je behať ako ostatné deti

Sedemročný Fabián je malý bojovník, ktorý spolu so svojou maminou Andreou zápasí so zdravím už od svojho predčasného narodenia. Akoby nestačili epileptické záchvaty spôsobené Westovým syndrómom, trpí aj ďalšími ťažkosťami.

Diagnóza známa ako spasticita uňho spôsobila neprirodzené skrátenie achiloviek. Fabián dokáže stáť len na špičkách a bez špeciálnej pomôcky sa nevie pohnúť. „Jeho chôdza je zlá a bez chodúľky alebo bez toho, aby ho niekto držal pod pazuchami, nevie ani stáť,“ hovorí jeho mama.

Život s takýmto obmedzením vyžaduje od oboch veľa síl a času, ktorý trávia liečbou. Botoxové injekcie a pravidelné cvičenie s fyzioterapeutmi Fabiánov stav zlepšili, no nedokázali odstrániť vrodenú vadu.

Po viacerých konzultáciách s lekármi prišla dobrá správa. Fabiánovi by pomohla špeciálna operácia, ktorá by uvoľnila svalstvo a napravila šľachy tak, aby mohol došľapovať na celé chodidlá. Takýto zákrok však vedia urobiť najbližšie v susednom Česku a navyše nie je preplácaný z verejného zdravotného poistenia.

Nájsť v rodinnom rozpočte niekoľko tisíc eur na potrebnú operáciu však rozhodne nie je ľahké. „Ako mama zdravotne ťažko postihnutého dieťatka nemôžem pracovať tak, aby som poriadne zarobila. Preto peniaze na liečbu a rehabilitácie zháňam, kde sa dá,“ vysvetľuje Andrea svoje rozhodnutie zapojiť sa do grantového programu Bojovníci za zdravie, vďaka ktorému opakovane získala finančnú podporu. Najskôr na rehabilitačný pobyt a následne na operačný zákrok.

Získajte nadštandardnú finančnú podporu od Dôvery. Vysvetlíme, ako na to. Viac informácií

Príspevok 2 500 eur, ktoré malý Fabián vďaka mame získal cez grantový program poisťovne Dôvera, mu môže zmeniť život k lepšiemu. „Odborníci, s ktorými spolupracujeme, potvrdili, že sme na správnej ceste postaviť sa na vlastné nohy. Máme od tejto operácie veľké očakávanie a verím, že aj Fabiánko raz bude pobehovať ako iné deti,“ dúfa Andrea.

Klaudia: Majsterka Slovenska, ktorá rehabilituje v kryokomore

Klaudia sa behu venuje už od siedmich rokov. Od mala bola totiž neposedná, a tak sa ju rodičia rozhodli priviesť k športu. Dnes má sedemnásť a na svojom konte osem titulov majsterky Slovenska v atletike. Okrem behov cez prekážky preteká v štafete, kvalifikovala sa na Majstrovstvá sveta do 17 rokov v behu do vrchu a najnovšie sa chce viac venovať chôdzi.

Život šikovnej reprezentantky sa celoročne spája s náročnými tréningami a pretekmi, ktoré sa neobišli bez zranení – najväčšieho strašiaka každého profesionálneho športovca.

„Pred štyrmi rokmi na majstrovstvách v Košiciach som si narazila koleno o prekážku. Modrina za pár dní zmizla a ďalej som tomu už nevenovala pozornosť. Bolesti kolena ma však sprevádzali počas celého roka 2014. Zdravotne som sa trápila, absolvovala som veľa rehabilitácií, regenerácií, užívala doplnky, no operácii som sa nevyhla, lebo som mala poškodenú chrupavku,“ spomína Klaudia.

Aby športovci udržali svoje telo zdravé, veľa času i peňazí investujú do rôznych druhov rehabilitácie – od masáží cez plávanie až po elektroliečbu. Aj to bol dôvod, prečo Klaudia požiadala o príspevok na návštevy kryokomory, ktoré si musí hradiť z vlastného vrecka.

„Kryokomoru navštevujem pravidelne. Pomáha mi pri bolestiach kĺbov a svalov po ťažkých tréningoch. Mám aj poruchu imunity a pomáha mi ju posilňovať, pretože každé ochorenie znamená pre športovca výpadok v tréningu,“ objasňuje atlétka. Napokon bola vybraná a získala cez Bojovníkov za zdravie 200 eur.

Rovnako ako Klaudia môže postupovať každý poistenec Dôvery. Grantový program nemá obmedzenia z hľadiska veku pacienta ani diagnózy, pričom o výške podpory rozhoduje najskôr tím lekárov a farmaceutov a následne aj garanti z Nadácie pre deti Slovenska.

Miroslav: Magnetické pole tlmí bolesť lepšie ako analgetiká

S pohybovými problémami je spätý aj osud pána Miroslava z Myjavy, ktorý sa dlhé roky živil ako profesionálny vodič. Zlá životospráva v kombinácii so sedavou prácou a hodinami strávenými za volantom ho nakoniec priviedli až na invalidný dôchodok.

Naraz sa objavili viaceré zdravotné ťažkosti – diabetes a následná polyneuropatia (porucha citlivosti), problémy s chrbticou a ramenom, ktoré vyústili do operácie. Lekári mu odporučili zmeniť zamestnanie, čo sa však ľahšie povie, ako urobí. „Keďže sa mi nepodarilo nájsť si ľahšie zamestnanie, rok 2016 som celý premaródil,“ hovorí 65-ročný dôchodca.

Nasadená liečba, rehabilitácie a oddych síce pomohli, no problémov sa Miroslav nedokázal zbaviť ani po roku. Zdravotný stav sa mu nezlepšoval a bolesti dokázali stlmiť len silné lieky s množstvom nežiaducich účinkov.

Na zmiernenie bolestí mu potom neurológ odporučil vyskúšať prenosný magnetoterapeutický prístroj. Špeciálnu zdravotnícku pomôcku však poisťovňa neprepláca. Miroslav si prístroj mohol len na mesiac požičať a vyskúšať jeho účinky. „Za ten čas bolesti výrazne ustúpili. Z čiastočného invalidného a neskôr predčasného dôchodku som si ho však dovoliť rozhodne nemohol,“ priznáva bývalý vodič.

Ako však nasporiť takmer 1 400 eur z invalidného dôchodku? So svojimi ťažkosťami sa zdôveril referentke v Dôvere. Práve ona mu pomohla zapojiť sa do grantového programu, v ktorom spomedzi 325 uchádzačov uspel. Iba vďaka tejto forme pomoci sa dostal k prístroju, ktorý mu denne pomáha zmierniť bolesti.

Z verejného zdravotného poistenia sú hradené rôzne procedúry, operácie, lieky a zdravotné pomôcky, no nie všetky. Situácia, v ktorej takýto rozsah poistenia nestačí, sa môže prihodiť komukoľvek. Vďaka grantovému programu Bojovníci za zdravie sa k liečbe dostanú aj tí pacienti Dôvery, ktorí by si ju inak nemohli dovoliť, pretože ju verejné poistenie nepokrýva. A práve to je pomoc, ktorá sa v mnohých prípadoch ráta najviac.

Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s., je najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa na Slovensku zabezpečujúca zdravotnú starostlivosť pre 1,4 milióna poistencov. Spolupracuje so všetkými typmi zdravotníckych zariadení, nemocnicami či laboratóriami. Okrem starostlivosti zo zákona poskytuje aj mnoho nadštandardných služieb a výhod.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac