Slovensko je plné nádherných zákutí, ktoré môžete objavovať spolu so svojím štvornohým miláčikom. V spolupráci so smartfónmi Xiaomi a Luciou Kopčovou z blogu So Psom Na Tripe vám prinášame tipy na osem krásnych miest, kam môžete svojho psíka vziať na výlet.
Fenka Paul Anka je cestovateľ už odmalička. Prečuchaných má aj zopár iných európskych krajín, ale načo chodiť ďaleko. Krásnu prírodu a plno zaujímavých miest máme priamo pred nosom, tu na našom Slovensku.
Slovenská Sahara
Aj takto sa nazýva vojenská oblasť na Záhorí Šranecké piesky. Konkrétne sme s Paul Ankou preskúmali časť medzi Plaveckým Mikulášom a Lakšárskou Novou Vsou. Je to neobvyklá krajina, pripomínajúca africké púšte, piesočné duny a očarí vás jedinečnou faunou a flórou. Na vstup do Vojenského obvodu Záhorie bolo kedysi potrebné povolenie, ale dnes ho už našťastie nepotrebujete. Určite si však pozrite stránky Ministerstva obrany. Je na nich vedený harmonogram vojenských cvičení, aby ste do niektorého z nich nevbehli.
Pieskové duny sa tu striedajú s borovicovým lesom a v jednom článku sme sa o tom dočítali veľmi zaujímavý detail: „Ak by Mária Terézia na záhorských pieskoch masovo nevysádzala borovice, Slovensko by malo podľa geológov takú malú Saharu.“
Piesok je pre psie labky veľmi príjemný, počítajte však s tým, že po takomto výlete a brodení v piesku budete vy aj váš chlpáč poriadne unavení.
Haluzická tiesňava
Medzi Trenčínom a Novým Mestom (pár kilometrov od hradu Beckov) leží dedinka Haluzice a pri nej Haluzická tiesňava. Tiesňava je dlhá okolo 1 km a po celej dĺžke preteká potok, v ktorom si vaši chlpáči môžu schladiť labky. Nad tiesňavou leží zrúcanina románskeho kostolíka z 13. storočia a cintorín, ktorého časť padla za obeť rokline. Ak sa chcete pokochať výhľadom na okolitú krajinu Bošáckej doliny, Považského Inovca a Bielych Karpát, odporúčame prechádzku k neďalekej rozhľadni Hájnica. Z tiesňavy po rozhľadňu je to tak 20 minút chôdze a určite to zvládnu aj malé labky.
Tesárska roklina a skalné dúpence
Celá oblasť Krupinskej planiny je miesto ako stvorené pre dobrodruhov – nájdete tu krásnu prírodu a veľa zaujímavých miest. Naša trasa sa začína v obci Hontianske Tesáre a celý okruh (bez zastávok) trvá hodinu. Tesárska roklina bola v roku 1999 vyhlásená za prírodnú pamiatku a dovedie vás k nej krátky drevený chodníček. V tomto území tiež vznikli štyri vodopády – najväčší z nich má výšku 8 m, väčšiu časť roka je však riečisko vyschnuté.
Nájdete tu tiež tzv. dúpence – zaujímavé skalné obydlia vytesané do strmého pieskovcového svahu, ktoré kedysi ľuďom slúžili ako skrýše pred nájazdmi Turkov.
Chata Milana Rastislava Štefánika
Túto horskú chatu nájdete v Nízkych Tatrách, pod Ďumbierom. Môžete si vybrať hneď dve možnosti, ako sa na ňu dostať – ľahšiu i ťažšiu trasu. Na svoje si teda príde každý psí turista. Trasa vedúca na chatu je presne jeden z tých prípadov, kde úplne platí, že cesta je cieľ, pretože okolitá krajina a výhľady sú naozaj očarujúce. Chata Štefánička, ako ju prezývajú miestni, sa nachádza v nadmorskej výške 1740 m n.m. a všetko jedlo a pitie sem nosia horskí nosiči. O to viac vám bude chutiť.
Manínska tiesňava
Medzi dedinkami Považská Teplá a Záskalie sa rozprestiera národná prírodná rezervácia Manínska tiesňava, ktorú obklopuje Veľký a Malý Manín. Vedľa obce Záskalie sa nachádza dog friendly penzión Manín, kde sme boli s našou fenkou viackrát ubytovaní.
V okolí je veľa možností na nenáročnú turistiku po lúkach, lesoch a kopcoch. Z neďalekej dedinky Vrchteplá sa dokonca môžete dostať až k Súľovským skalám a zrakovej pyramíde. Určite odporúčame.
Vápenná (Roštún)
Vápenná je tretí najvyšší vrch Malých Karpát a osobne si myslím, že práve ona ponúka najkrajší malokarpatský výhľad. Z obce Sološnica sa na jej vrchol dostanete za hodinu a pol. Hlavne pre menších chlpáčov je to trošku náročnejšie stúpanie, ale nie je to nič, čo by ste s pravidelnými prestávkami nezvládli.
Z rozhľadne na vrchole vás čaká parádny výhľad na Pezinské Karpaty, Borskú nížinu, Podunajskú pahorkatinu, Tribeč a Považský Inovec. Je tu aj zopár miest, kde si môžete rozložiť stan a zobudiť sa s prekrásnym východom slnka.
Dunajské luhy
V Európe jedinečná, no málo známa chránená oblasť lužných lesov Národný park Dunajské luhy sa rozprestiera na južnej časti Žitného ostrova. Chránená krajinná oblasť je rozdelená do piatich samostatných častí. My sme trasu začali neďaleko obce Bodíky, pri malej usadlosti vedľa Kráľovskej lúky. Mäkké lužné lesy, mokrade, bažiny a tiež vzácne druhy vtákov a iných živočíchov sú typické pre túto krajinnú oblasť. Ak sa vám bude chcieť (bude práve slabší prúd), môžete prebrodiť jedno z dunajských ramien a preskúmať Ostrov orliaka morského.
Vrátna, Chleb a Jánošíkove diery
Vrátna dolina a jej okolie ponúka veľa možností na ubytovanie a peknú, nenáročnú turistiku s našimi štvornohými kamošmi. Môžete sa napríklad vybrať lanovkou na Chleb a prejsť až k najvyššiemu vrchu Malej Fatry Veľkému Kriváňu vo výške 1707 m n.m.. Alebo si obzrite dedinku Terchová spolu s rozhľadňou Terchovské Srdce či sochu Jánošíka. Prípadne spolu preskúmajte Dolné Jánošíkove diery – všade budete s vašimi psíkmi vítaní. Radi sa na toto miesto vraciame a oživujeme krásne spomienky.
Cestujte so svojím domácim miláčikom a zachytávajte všetky jedinečné momenty s kvalitnými a cenovo dostupnými smartfónmi Xiaomi Redmi Note 5 a Xiaomi Redmi 5 Plus.
Prečítajte si ich podrobnejšiu rezenziu, ktorú pre vás pripravili O2 Guru.