Dve novinky od Xiaomi, ktoré nešetrili na kvalite, ale na cene

Umelá inteligencia, najnovší procesor či prvotriedne spracovanie už odteraz nie sú len výsadou vlajkových lodí. Beáta Kalaiová, O2 Guru, otestovala dva smartfóny od Xiaomi: Redmi Note 5 a Redmi 5 Plus.

Nájdete ich už aj v nižšej cenovej kategórii smartfónov, a to práve vďaka výrobcovi Xiaomi, ktorý si na dvojici telefónov Xiaomi Redmi Note 5Xiaomi Redmi 5 Plus dal skutočne záležať. Predstavujem vám tieto dve skvelé zariadenia aj s ich špecifikáciami.

Xiaomi Redmi Note 5

Keď sa extrémne nízka cena spojí s veľkoleposťou funkcií vlajkových lodí, môže z toho vzniknúť jedine Redmi Note 5. Xiaomi Redmi si pred pár rokmi našiel miesto aj v mojom smartfónom svete, a preto som bola na novinku Redmi Note 5 poriadne zvedavá. Čínsky výrobca ani tentokrát nesklamal moje očakávania. Popravde, skôr ma šokoval. Našťastie v tom pozitívnom smere. Už na prvý pohľad a dotyk som vedela, že mám tú česť so špičkovým zariadením, ktoré pripomína najvyššiu radu smartfónov.

Vzhľad: Bezrámikový displej v celokovovom tele pôsobí nadčasovo

Je viacero dôvodov, prečo Redmi Note 5 vyniká medzi konkurenciou. Jedným z nich –a jedným z najviditeľnejších – je aj jeho trendový vzhľad s full-screen displejom s pomerom strán 18:9. Pozornosť si zaslúži aj pevné celokovové telo, ktoré telefón chráni pred mechanickým poškodením. Na zadnej strane nájdete snímač odtlačkov prstov, ako aj duálny fotoaparát s podporou umelej inteligencie. Po obvode hliníkového tela je zakomponovaný slot na SIM kartu a Micro SD až do 128 GB a prítomný je aj 3,5 mm jack.

Fotoaparát: S umelou inteligenciou sa vydarí každý záber

Pod kapotou toho Redmi Note 5 ukrýva ešte oveľa viac. Už prítomnosť umelej inteligencie pri duálnom fotoaparáte tohto zariadenia vás veľmi milo prekvapí. Umožní vám so zapnutým HDR režimom urobiť tie najlepšie zábery, kedykoľvek a kdekoľvek. S primárnym 12 Mpx senzorom s clonou f/1.9 a sekundárnym 5 Mpx senzorom s clonou f/2.0 o kvalitné zábery naozaj nebude núdza. Pri fotografovaní som zaznamenala veľmi rýchle zaostrovanie, za čo môžem vďačiť práve rýchlemu DualPD, ktorý umožní zaostriť fotku okamžite a fotiť lepšie zábery aj v tme.

Výkon: Plynulosť práce a zábavy v každom okamihu

Od momentu, ako som zariadenie zapla až po poslednú nočnú kontrolu nastavenia budíka mi Redmi Note 5 ani raz nezaváhal. Za svoju plynulosť vďačí vyladenému 8-jadrovému procesoru Snapdragon 636, o takte 8x 1,8 GHz. Podporu v jeho výkone mu robí aj operačný systém Android Oreo 8.0 s pamäťou 3 GB RAM. Zaujímavosťou je, že RAM obsahuje najnovší štandard pamäte LPDDR4X, ktorý opäť nájdete len v zariadeniach najvyššej triedy. Plynulosť práce a multitasking sú teda zaručené.

S Xiaomi Redmi Note 5 sa tiež určite nebudete nudiť. Batéria zariadenia má kapacitu až 4 000 mAh, čo je dosť na to, aby ste ho mohli plnohodnotne využívať po celé dni. Vaše každodenné zážitky, aplikácie, multimédiá si pohodlne uložíte do vnútornej pamäte o veľkosti 32 GB. Ak by to predsa nestačilo, okrem Micro SD karty môžete využiť cloud MI Drop, ktorý Xiaomi ponúka na svojich zariadeniach. Celkovo hodnotím toto zariadenie 10 z 10.

Xiaomi Redmi 5 Plus

Po veľkej obľube Redmi 5 nasledova logický krok: vytvoriť zariadenie, ktoré bude ešte o niečo lepšie a výkonnejšie. A tu nastupuje na scénu Xiaomi Redmi 5 Plus. Touto nadstavbou urobili výrobcovia jednoznačne správny krok, pretože vytvorili zariadenie, ktoré má množstvo vlastností vlajkovej lode a napriek tomu ostala jeho cena veľmi nízka. Za málo peňazí tak získate naozaj, naozaj veľa muziky.

Vzhľad: Kovová elegancia so žiarivými farbami displeja

Telefón sa mi v ruke držal veľmi dobre. Pre jeho 5,99-palcové telo som uprednostnila prácu s oboma rukami.  Má síce trochu väčšie rozmery ako jeho predchodca, no mne osobne to pri práci vyhovuje o niečo viac. Aj v tomto prípade siahli výrobcovia po modernom pomere strán 18:9, ktoré je typické najmä pre tie najlepšie a najdrahšie zariadenia. V dizajne smartfónu sa zmenil len pomer využitých materiálov. Kov tvorí väčšiu časť telefónu a pôsobí tak oveľa elegantnejšie. Všetky ostatné detaily, ako je čítačka prstov a umiestnenie fotoaparátu, sú aj v novšom modeli na rovnakom mieste.

Po zapnutí zariadenia som si všimla jasnejšie a vernejšie farby a lepšie pozorovacie uhly. Nielen displej však robí z Redmi 5 Plus pokrokové zariadenie. Zaujme vás aj voliteľná možnosť ovládať zariadenie gestami, s čím sa ako prvý predstavil iPhone X.

Fotoaparát: Skvelé zábery a najvyššia kvalita videa na dosah

Na Redmi 5 plus si užijete každý záber. S 12 Mpx fotoaparátom s duálnym LED bleskom a s clonou f/2.2 bude fotenie skutočná radosť. Navyše si môžete zaznamenávať videá aj v 4K kvalite, čo je opäť raz výsadou najmä telefónov vo vyššej cenovej kategórii. Pochvalu si zaslúži aj kvalita nahrávaného zvuku, ktorá je na tomto zariadení vo veľmi dobrej kvalite.

Výkon: Užijete si rýchly multitasking a veľké úložisko na vaše multimédiá

Hoci Xiaomi siahlo po staršom čipsete Snapdragon 625, vôbec to pri práci necítiť a smartfón funguje bez problémov a zaváhaní. Tento 8-jadrový procesor s taktom 2 GHz spoločne s 4 GB RAM umožňuje rýchly multitasking, plynulú hru, zábavu aj prácu.

Poteší vás aj vnútorná pamäť, ktorá má úložisko o veľkosti až 64 GB. Ak by vám to predsa len nestačilo, stačí siahnuť po Micro SD karte s až 128 GB priestorom na vaše multimédiá. Všetky výhody Redmi 5 Plus si môžete vychutnávať o niečo dlhšie, a to vďaka veľkokapacitnej batérii s veľkosťou 4 000 mAh, ktorá s prehľadom vydrží aj dva dni. Celkovo vzaté aj toto zariadenie hodnotím, vzhľadom na cenovku, vysoko pozitívne.

Výhody oboch zariadení: Xiaomi ponúka ešte oveľa viac

Okrem už spomínanej špičkovej výbavy a nízkej cenovky si na oboch zariadeniach užijete nielen prepracované používateľské rozhranie MIUI 9, ale poteší vás aj skvelá konektivita GPS, Bluetooth, infraport, FM rádio, audio konektor či Wi-Fi. Samozrejmosťou je podpora LTE dátovej siete, čo vám umožní surfovať na internete oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie. Obe zariadenia ukázali vyspelosť čínskeho gigantu Xiaomi a vynikajúce zameranie sa na potreby zákazníka.

Obidve zariadenia si môžete kúpiť už teraz v O2 E-shope s akýmkoľvek O2 Paušálom na začiatok len za 2 €.

Beáta Kalaiová, O2 Guru

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Všetko, čo by ste mali vedieť o sieti 4G LTE

O 4G LTE sieti ste už asi počuli – ale viete ju využívať?

Každý z nás už asi v reklame videl: „Surfujte na novej sieti s rýchlym 4G internetom“. Ale prečo je okolo toho 4G vlastne taký rozruch?

Odpoveď je jednoduchá – 4G LTE je sieť novej generácie, zameraná práve na mobilný internet. Celou jeho podstatou totiž je práve to, aby pre vás bol internet vo vašom telefóne dostupný rýchlo a spoľahlivo vždy, keď ho budete potrebovať. Znie to jednoducho a pritom to znamená naozaj veľa.

4G LTE je neporovnateľne lepšie

Samotný mobilný internet samozrejme žiadnou novinkou nie je. Čo teda nové 4G LTE prináša oproti svojim predchodcom? Najlepšie si to predstavíte ako cestu. Z pohľadu mobilného internetu je 2G pripojenie ako lesná cesta so šírkou na jeden konský povoz. 3G je bežnou okresnou cestou, ktorá je v zásade fajn – až po prvú kolónu. No a 4G LTE je v porovnaní s nimi diaľnicou.

Lesná cesta (2G), bežná okresná cesta (3G), diaľnica (4G)

A podobne, ako vám diaľnica umožní dostať sa kam chcete rýchlo a pohodlne, 4G LTE pre vás spraví to isté vo svete internetu. Napríklad obľúbené stránky vám načíta približne 5x rýchlejšie ako bežná 3G sieť. A to už určite stojí za to.

Možno už 4G LTE máte k dispozícii, len o tom neviete

Stačí zobrať do ruky svoj smartfón so zapnutými mobilnými dátami a pozrieť sa na ikonu signálu. Ak tu vidíte 4G alebo LTE, ste pripravení využívať všetky benefity rýchlej 4G LTE siete. Gratulujeme!

3 jednoduché kroky ako si nastavíte 4G LTE

Ak vám 4G LTE nenaskočilo automaticky, stačí si skontrolovať 3 veci:

  • Vašu SIM kartu
  • Vaše zariadenie
  • Správne nastavenie 4G LTE v zariadení

Krok 1: Overte si SIM kartu

Všetky novšie SIM karty od O2 už spravidla podporujú 4G LTE. Overiť si tú vašu môžete jednoducho. Odošlite SMS v tvare 4G alebo 4g na 99222.

Krok 2: Zistite, či vaše zariadenie podporuje 4G LTE

Podobne ako na diaľnicu nemôžete ísť s traktorom, ani na 4G LTE sa nedá dostať s akýmkoľvek zariadením. Takto si overíte, ako je na tom to vaše. A ak by ste potrebovali nový, v O2 E-shope sú všetky 4G LTE zariadenia označené ikonou.

Krok 3: Skontrolujte, či máte v zariadení 4G LTE zapnuté

Ak máte 4G kartu aj zariadenie, stačí už len skontrolovať, či má v nastaveniach aj dovolené prihlásiť sa na 4G LTE. Stačí na to zapnutý automatický výber siete.

iOS

Android

Znie to komplikovane? Zastavte sa v ktorejkoľvek O2 Predajni. Predajcovia vám 4G radi nastavia a navyše získate aj darček v podobe 5 GB dát bezplatne.

Koľko dát vlastne potrebujete

Bežný Slovák  v roku 2017 spotreboval priemerne 0,66 GB dát mesačne. Ak teda neviete odhadnúť, aký objem dát budete potrebovať, najlepšie je začať na úrovni 1 GB mesačne.

Preložené do ľudskej reči, 1 GB dát vám stačí približne na stiahnutie 300 fotiek z dovolenky či podobný počet elektronických kníh do vašej čítačky. V prípade využívania YouTube môžete napríklad počítať približne so štyrmi hodinami videí.

4G zariadenia nie sú drahou záležitosťou

Spomínali sme síce traktory a autá, ale cenovo sme našťastie niekde úplne inde. Ak zistíte, že vaše zariadenie 4G nepodporuje, nový smartfón so 4G si môžete v O2 kúpiť za veľmi priaznivú cenu. Nič vám tak nebude brániť využívať mobilný internet naplno.

Čítajte aj: 5 telefónov na rýchle surfovanie, ktoré nezaťažia vašu peňaženku

Získajte jednoducho rýchly internet od O2

Aktuálne má O2 najširšie pokrytie 4G LTE z operátorov na Slovensku a dostupné je tu pre viac ako 95 % ľudí. Ak ešte nie ste v O2, dostať sa k najrýchlejšiemu mobilnému internetu môžete jednoducho.

Stačí, keď zájdete do O2 Predajne či na web a objednáte si prenos čísla. Predajca s vami pripraví a prejde žiadosť o prenos a po podpise zmluvy už odídete z predajne s novou SIM kartou a v prípade potreby aj s vhodným 4G smartfónom na začiatok už za 2 €.

Po približne štyroch pracovných dňoch je prenos hotový. Vtedy stačí už len vymeniť vašu starú SIM kartu za novú a môžete si užívať všetky výhody 4G LTE. A ak vás ešte stále viazaní u aktuálneho operátora, O2 vám aj v tomto prípade ponúka riešenie. Zmluvnú pokutu do 150 € pri prenose na programy O2 Paušál alebo O2 Dáta za vás preplatíme.

Nenechajte sa teda odradiť – využite možnosť surfovať skvelou rýchlosťou a prejdite na 4G LTE od O2.

Michal Kmeť, O2 Guru

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vymeňte status online za offline. 6 tipov, ako si oddýchnuť od notifikácií a technológií

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac