Dve novinky od Xiaomi, ktoré nešetrili na kvalite, ale na cene

Umelá inteligencia, najnovší procesor či prvotriedne spracovanie už odteraz nie sú len výsadou vlajkových lodí. Beáta Kalaiová, O2 Guru, otestovala dva smartfóny od Xiaomi: Redmi Note 5 a Redmi 5 Plus.

Nájdete ich už aj v nižšej cenovej kategórii smartfónov, a to práve vďaka výrobcovi Xiaomi, ktorý si na dvojici telefónov Xiaomi Redmi Note 5Xiaomi Redmi 5 Plus dal skutočne záležať. Predstavujem vám tieto dve skvelé zariadenia aj s ich špecifikáciami.

Xiaomi Redmi Note 5

Keď sa extrémne nízka cena spojí s veľkoleposťou funkcií vlajkových lodí, môže z toho vzniknúť jedine Redmi Note 5. Xiaomi Redmi si pred pár rokmi našiel miesto aj v mojom smartfónom svete, a preto som bola na novinku Redmi Note 5 poriadne zvedavá. Čínsky výrobca ani tentokrát nesklamal moje očakávania. Popravde, skôr ma šokoval. Našťastie v tom pozitívnom smere. Už na prvý pohľad a dotyk som vedela, že mám tú česť so špičkovým zariadením, ktoré pripomína najvyššiu radu smartfónov.

Vzhľad: Bezrámikový displej v celokovovom tele pôsobí nadčasovo

Je viacero dôvodov, prečo Redmi Note 5 vyniká medzi konkurenciou. Jedným z nich –a jedným z najviditeľnejších – je aj jeho trendový vzhľad s full-screen displejom s pomerom strán 18:9. Pozornosť si zaslúži aj pevné celokovové telo, ktoré telefón chráni pred mechanickým poškodením. Na zadnej strane nájdete snímač odtlačkov prstov, ako aj duálny fotoaparát s podporou umelej inteligencie. Po obvode hliníkového tela je zakomponovaný slot na SIM kartu a Micro SD až do 128 GB a prítomný je aj 3,5 mm jack.

Fotoaparát: S umelou inteligenciou sa vydarí každý záber

Pod kapotou toho Redmi Note 5 ukrýva ešte oveľa viac. Už prítomnosť umelej inteligencie pri duálnom fotoaparáte tohto zariadenia vás veľmi milo prekvapí. Umožní vám so zapnutým HDR režimom urobiť tie najlepšie zábery, kedykoľvek a kdekoľvek. S primárnym 12 Mpx senzorom s clonou f/1.9 a sekundárnym 5 Mpx senzorom s clonou f/2.0 o kvalitné zábery naozaj nebude núdza. Pri fotografovaní som zaznamenala veľmi rýchle zaostrovanie, za čo môžem vďačiť práve rýchlemu DualPD, ktorý umožní zaostriť fotku okamžite a fotiť lepšie zábery aj v tme.

Výkon: Plynulosť práce a zábavy v každom okamihu

Od momentu, ako som zariadenie zapla až po poslednú nočnú kontrolu nastavenia budíka mi Redmi Note 5 ani raz nezaváhal. Za svoju plynulosť vďačí vyladenému 8-jadrovému procesoru Snapdragon 636, o takte 8x 1,8 GHz. Podporu v jeho výkone mu robí aj operačný systém Android Oreo 8.0 s pamäťou 3 GB RAM. Zaujímavosťou je, že RAM obsahuje najnovší štandard pamäte LPDDR4X, ktorý opäť nájdete len v zariadeniach najvyššej triedy. Plynulosť práce a multitasking sú teda zaručené.

S Xiaomi Redmi Note 5 sa tiež určite nebudete nudiť. Batéria zariadenia má kapacitu až 4 000 mAh, čo je dosť na to, aby ste ho mohli plnohodnotne využívať po celé dni. Vaše každodenné zážitky, aplikácie, multimédiá si pohodlne uložíte do vnútornej pamäte o veľkosti 32 GB. Ak by to predsa nestačilo, okrem Micro SD karty môžete využiť cloud MI Drop, ktorý Xiaomi ponúka na svojich zariadeniach. Celkovo hodnotím toto zariadenie 10 z 10.

Xiaomi Redmi 5 Plus

Po veľkej obľube Redmi 5 nasledova logický krok: vytvoriť zariadenie, ktoré bude ešte o niečo lepšie a výkonnejšie. A tu nastupuje na scénu Xiaomi Redmi 5 Plus. Touto nadstavbou urobili výrobcovia jednoznačne správny krok, pretože vytvorili zariadenie, ktoré má množstvo vlastností vlajkovej lode a napriek tomu ostala jeho cena veľmi nízka. Za málo peňazí tak získate naozaj, naozaj veľa muziky.

Vzhľad: Kovová elegancia so žiarivými farbami displeja

Telefón sa mi v ruke držal veľmi dobre. Pre jeho 5,99-palcové telo som uprednostnila prácu s oboma rukami.  Má síce trochu väčšie rozmery ako jeho predchodca, no mne osobne to pri práci vyhovuje o niečo viac. Aj v tomto prípade siahli výrobcovia po modernom pomere strán 18:9, ktoré je typické najmä pre tie najlepšie a najdrahšie zariadenia. V dizajne smartfónu sa zmenil len pomer využitých materiálov. Kov tvorí väčšiu časť telefónu a pôsobí tak oveľa elegantnejšie. Všetky ostatné detaily, ako je čítačka prstov a umiestnenie fotoaparátu, sú aj v novšom modeli na rovnakom mieste.

Po zapnutí zariadenia som si všimla jasnejšie a vernejšie farby a lepšie pozorovacie uhly. Nielen displej však robí z Redmi 5 Plus pokrokové zariadenie. Zaujme vás aj voliteľná možnosť ovládať zariadenie gestami, s čím sa ako prvý predstavil iPhone X.

Fotoaparát: Skvelé zábery a najvyššia kvalita videa na dosah

Na Redmi 5 plus si užijete každý záber. S 12 Mpx fotoaparátom s duálnym LED bleskom a s clonou f/2.2 bude fotenie skutočná radosť. Navyše si môžete zaznamenávať videá aj v 4K kvalite, čo je opäť raz výsadou najmä telefónov vo vyššej cenovej kategórii. Pochvalu si zaslúži aj kvalita nahrávaného zvuku, ktorá je na tomto zariadení vo veľmi dobrej kvalite.

Výkon: Užijete si rýchly multitasking a veľké úložisko na vaše multimédiá

Hoci Xiaomi siahlo po staršom čipsete Snapdragon 625, vôbec to pri práci necítiť a smartfón funguje bez problémov a zaváhaní. Tento 8-jadrový procesor s taktom 2 GHz spoločne s 4 GB RAM umožňuje rýchly multitasking, plynulú hru, zábavu aj prácu.

Poteší vás aj vnútorná pamäť, ktorá má úložisko o veľkosti až 64 GB. Ak by vám to predsa len nestačilo, stačí siahnuť po Micro SD karte s až 128 GB priestorom na vaše multimédiá. Všetky výhody Redmi 5 Plus si môžete vychutnávať o niečo dlhšie, a to vďaka veľkokapacitnej batérii s veľkosťou 4 000 mAh, ktorá s prehľadom vydrží aj dva dni. Celkovo vzaté aj toto zariadenie hodnotím, vzhľadom na cenovku, vysoko pozitívne.

Výhody oboch zariadení: Xiaomi ponúka ešte oveľa viac

Okrem už spomínanej špičkovej výbavy a nízkej cenovky si na oboch zariadeniach užijete nielen prepracované používateľské rozhranie MIUI 9, ale poteší vás aj skvelá konektivita GPS, Bluetooth, infraport, FM rádio, audio konektor či Wi-Fi. Samozrejmosťou je podpora LTE dátovej siete, čo vám umožní surfovať na internete oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie. Obe zariadenia ukázali vyspelosť čínskeho gigantu Xiaomi a vynikajúce zameranie sa na potreby zákazníka.

Obidve zariadenia si môžete kúpiť už teraz v O2 E-shope s akýmkoľvek O2 Paušálom na začiatok len za 2 €.

Beáta Kalaiová, O2 Guru

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Riaditeľka školy, v ktorej nezvoní: Dajme deťom bezpečný priestor na pohyb

Skúsená pedagogička po dvadsiatich rokoch praxe otvorila základnú školu, o akej vždy snívala. Tento rok v nej prebieha aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá si deti získala.

Súkromná základná škola v Senci je miesto, kde stretnete radostné, zvedavé deti. Učitelia sa v nej snažia nájsť zdravú rovnováhu medzi radosťou z učenia a cieľavedomou prácou na úspechu. Minulý rok táto škola v rámci Bratislavského kraja vyhrala s obrovským náskokom v súťaži o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorá spadá pod platformu O2 Dobrá vec. Boli sme sa spýtať, ako sa im to podarilo.

Vyhrajte O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha. Viac informácií o podmienkach súťaže nájdete na tomto mieste.

S riaditeľkou školy Ivetou Barkovou sa stretávame v jej kancelárii. Pôsobí skromne, no keď sa rozrozpráva, nevychádzame z úžasu, čo všetko sa jej spolu s kolegami, deťmi a ich rodičmi v tejto nenápadnej malej škole podarilo. V jej podaní to pôsobí jednoducho, akoby to bolo samozrejmé.

Napriek tomu, že je už poobede a väčšina detí je v škole v prírode, na chodbách neutícha pohyb a aj v kancelárii panuje čulý ruch. Vyzváňa telefón, ľudia sa prichádzajú poradiť, vrátiť požičané veci. Pani riaditeľka všetko s prehľadom organizuje a spokojne si vydychuje, aký je tu dnes pokoj oproti bežnému dňu.

Rozprávame sa o tom, ako pred tromi rokmi so školou začínali, ako sa im v škole, kde počas vyučovania nie je počuť typické zvonenie, darí a ako im O2 Športová akadémia Mateja Tótha potvrdzuje, že sny sa plnia.

Ako človek príde k tomu, že sa stane zriaďovateľom a riaditeľom súkromnej základnej školy?

Učím vyše dvadsať rokov, učila som na štátnej základnej škole aj na gymnáziu. Na svojom poslednom pôsobisku v malej vidieckej škole som v zborovni sedela oproti kolegyni, ktorá bola rovnako akčná ako ja. Počas každej voľnej chvíle sme sa rozprávali o tom, ako by mala fungovať škola našich snov.

Povedala som si, že buď budem do dôchodku ufrflanou učiteľkou, ktorá sa bude stále sťažovať, alebo zoberiem veci do vlastných rúk.

Dva roky sme potom spolu s mojou akčnou kolegyňou Jankou Augustovičovou pracovali na príprave takejto školy. Získali sme dôveru rodičov, ktorí nám zverili svoje deti. A pred tromi rokmi sa sen stal skutočnosťou, stala som sa zriaďovateľkou a zároveň riaditeľkou.

V tejto pozícii som sa našla, baví ma to celé organizovať a teším sa z každého úspechu. Práce je veľmi veľa, ale bolo to najlepšie rozhodnutie môjho života.

Ako vznikol nápad prihlásiť sa do O2 Dobrej veci a zabojovať o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha?

Naša škola nemá žiadneho veľkého sponzora. Tvoríme ju iba my, deti a ich rodičia. Šport je od začiatku súčasťou našej vízie vyváženej školy. Sama som až do maturity denne športovala a chcela by som deťom ukázať, že bežné športovanie môže prinášať radosť a zároveň vytvára návyk na pravidelný pohyb.

„Povedala som si, že buď budem do dôchodku ufrflanou učiteľkou, ktorá sa bude stále sťažovať, alebo zoberiem veci do vlastných rúk.“

Na šport kladieme veľký dôraz, deti absolvujú každý týždeň hodinu telocviku v plavárni v Senci, vo vstupných priestoroch máme pingpongový stôl a práve budujeme predzáhradku s workoutovým náradím.

Keď som na internete zbadala informácie o O2 Športovej akadémii Mateja Tótha a o šanci získať ju pre našu školu prostredníctvom hlasovania na stránke O2 Dobrá vec, veľmi sa mi tá myšlienka zapáčila a hneď som sa o ňu podelila s rodičmi. Páčilo sa im to, a tak sme školu do súťaže prihlásili.

V Bratislavskom kraji ste s veľkým náskokom zvíťazili. Hoci máte menej ako 200 žiakov, získali ste 5 532 hlasov. Ako sa dá niečo také dosiahnuť?

Začína sa to tým, že sme rodinná škola. Rodičia sú s nami vo všetkom súčinní a pomáhajú nám. Priznám sa však, nečakala som takú obrovskú vlnu nadšenia.

Hlasovaním sme doslova žili všetci – učitelia, rodičia aj žiaci. Neustále sme spolu komunikovali a posielali sme si informácie o stave hlasovania. Rodičia si navzájom radili, ako sa dajú získať bonusové body, napríklad za čítanie článkov na Sóde. Po celej škole sme mali vylepené materiály s informáciami o súťaži. Pri každej príležitosti sme pripomínali, že súťažíme o výbornú cenu.

Do hlasovania sa zapojili celé rodiny. Viem o rodine, kde svoj hlas denne odovzdávalo 16 ľudí. Takisto pre učiteľov sa hlasovanie stalo každodenným rituálom. Zapojili sa ráno, hneď ako zapli počítač. V kuchynke sme si potom dávali kontrolné otázky: „Už si dnes hlasoval?“ Využili sme aj sociálne siete. Pomohli nám hlasy Senčanov, ktorí nás sledujú.

Zo začiatku som nečakala, že to bude mať taký veľký ohlas. No keď hlasy začali pribúdať, už sme sa nechceli vzdať. Vydržali sme do úplného konca, aj keď sme vedeli, že máme veľký náskok.

Po celej škole sme mali vylepené materiály s informáciami o súťaži. Pri každej príležitosti sme pripomínali, že súťažíme o výbornú cenu.

Bola to naša prvá veľká výhra a bolo povzbudzujúce vidieť, že sme to dokázali. Radosť z víťazstva v hlasovaní bola obrovská a záujem medzi deťmi a rodičmi bol niekoľkonásobne vyšší ako naše možnosti.

Podarilo sa vám zvíťaziť vo veľkej konkurencii, získali ste O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha na pôde vašej školy, a v rámci nej vedenie 20-člennej skupiny detí na celý školský rok zadarmo. Podľa čoho ste deti vyberali?

V škole organizujeme krúžkový festival. Rodičia si môžu pozrieť ponuku krúžkov a porozprávať sa s vedúcimi. Keď sme prezentovali O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha, bol to úplný ošiaľ. Prihlásilo sa množstvo detí.

Výber urobila trénerka, ktorá vyskladala pestrú, vekovo zmiešanú skupinu. Niektoré deti dostali šancu začať cvičiť a niektoré zase rozvíjať svoj talent na atletiku. Pre ostatné deti ponúkame množstvo iných športových krúžkov.

V mnohých školách vrátane tej vašej odovzdával certifikát o účasti v Akadémii Matej Tóth osobne. Ako to vnímali deti?

Prišlo to celkom narýchlo na začiatku školského roka. Deti sa veľmi tešili. Prišli s myšlienkou, že by samy Mateja Tótha privítali a pripravili preňho program. Zatancovali vlastné choreografie, zasúťažili si s ním v športových disciplínach, zorganizovali improvizovanú tlačovú besedu a autogramiádu.

Atmosféra deti tak strhla, že sa nevedeli rozlúčiť. Matej Tóth zožal obrovský aplauz, každý sa s ním chcel fotiť. Začiatok školského roka tak nabral novú dynamiku.

Ako si deti užívajú tréningy?

Ani ku koncu školského roka nadšenie nepoľavilo a deti sa na tréningy stále veľmi tešia. Majú svoje dresy, vždy pred tréningom sa do nich prezliekajú a vtedy celá chodba ožije. Najlepšie na Akadémii je, že deti si ani neuvedomujú, že pravidelne poctivo trénujú. Vytvárajú si návyky, zažívajú radosť zo športu, z úspechov a z kamarátstva.

Cieľom tréningov je, aby deti nebrali šport ako individualistickú súťaž. Na tréningy chodí zmiešaná skupina od prvákov po štvrtákov, takže vznikajú momenty, keď si musia pomôcť, potiahnuť jeden druhého. Prirodzene sa tak učia spolupracovať aj v náročných situáciách.

Vidno na deťoch pokroky?

Súčasťou programu je testovanie formou hry na začiatku, v polovici a na konci roka. Na deťoch vidíme veľké pokroky v odvetví športu, na ktorý môžu mať pohybové predpoklady. Vidno to aj v tom, že deti sa pohybujú efektívnejšie a naučili sa pohyby robiť technicky správne.

Výhodou je, že dostávajú všestrannú športovú prípravu. Tú môžu potom využiť na druhom stupni, keď sa rozhodnú špecializovať na ktorýkoľvek šport. Pre nás je O2 Športová akadémia Mateja Tótha liahňou budúcich športových talentov.

O O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha súťažia prostredníctvom platformy O2 Dobrá vec školy aj tento rok. Odporúčate školám zapojiť sa?

Určite. A nielen počas roka, keď sme dostali podporu. Pozitíva pre školu sú dlhodobé. Trénerka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha je zároveň naša telocvikárka. Prešla školeniami, naučila sa metodiku a niektoré prvky využíva aj na hodinách telesnej výchovy.

Od Akadémie sme dostali veľa športového náradia. Sú medzi ním bežné, ale aj netradičné pomôcky. Tie nám zostanú, aby sme ich mohli používať aj po skončení programu.

Rozprávame sa spolu o pohybe. Majú ho podľa vás dnešné deti dostatok?

Dnešné deti sú také isté, ako sme boli my v ich veku. Zmenili sa však okolnosti, v ktorých žijeme. My sme trávili detstvo na uliciach prirodzeným pohybom, dnes majú rodičia oprávnený strach nechať deti na voľno. Je v podstate nemožné vypustiť deti na ulicu a mnohé školské areály sú poobede zatvorené.

„Dnešné deti sú také isté, ako sme boli my v ich veku. Zmenili sa však okolnosti, v ktorých žijeme.“

Rodičia nechcú šport zanedbať, a tak deťom organizujú športové aktivity v kluboch a v tréningových centrách. Keďže tréningy sú organizované dospelými, možno dnes nemajú deti k športu taký srdečný vzťah. Niekedy je pre ne záťaž ísť na tréning. Nepociťujú spontánnu radosť, ktorú sme mali my, keď sme mohli vybehnúť von a prirodzene naplniť svoju potrebu hýbať sa.

Čo by deťom pomohlo v tom, aby sa viac hýbali?

V prvom rade by sme im mali zabezpečiť bezpečný priestor na športovanie. To by malo byť prioritou samosprávy každého mestečka alebo dediny. Ak sa pýtate detí, prečo nešportujú, prejdú do oprávnenej ofenzívy: „Kde to máme robiť?“

V meste ako Senec, ktoré je obklopené novými satelitmi, deti často ani nemajú možnosť samy sa dostať k iným deťom. Keď sme robili minulý rok na Deň detí cyklovýlet, museli sme zapojiť do akcie mestskú políciu, aby sme sa cez niekoľko veľkých križovatiek dostali na cyklochodník. Deťom veľmi chýbajú nielen športoviská, ale aj obyčajné chodníky a cyklotrasy.

Ak chceme deti priviesť k pohybu, mali by sme im byť vzorom. Pohyb by mal byť súčasťou rodinného života. Časť víkendov by sme mali tráviť spoločne s deťmi aktívnym pohybom, prechádzkou, bicyklovaním, túrami alebo rôznymi nenáročnými športmi, ktoré nám spestria deň. Aj na zmrzlinu sa dá ísť na bicykli.

Rozhýbte svoje deti prostredníctvom tretieho ročníka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Do 30. júna si o účasť v nej môžu zasúťažiť základné školy na celom Slovensku. Viac informácií o pravidlách súťaže a získaní bonusových bodov za prečítanie člávnkov v sóde získate na stránke www.dobravec.o2.sk.

Dobrá vec

Podporte školu
v projekte O2 Dobrá vec

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Iveta Barková

Vyštudovala slovenčinu a dejepis na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Na Slovensku učí už viac ako 20 rokov, medzitým päť rokov pôsobila v pražskej agentúre, ktorá organizuje koncerty medzinárodných mládežníckych zborov. Tu okrem iného získala aj poznatky o fungovaní školských systémov v Británii a v USA. Je absolventkou Komenského inštitútu. Inšpiráciou je pre ňu nemecká inovátorka Margret Rasfeld. Pred tromi rokmi založila v Senci Súkromnú základnú školu, v ktorej pôsobí ako riaditeľka. Aktívne a odhodlane zavádza do vyučovacieho procesu inovácie a moderné prvky. Jej ambíciou je inšpirovať ľudí k tomu, že veci sa dajú meniť zdola.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac