Južné Slovensko ponúka množstvo miest, o ktorých ste možno ešte nepočuli, ale ich návštevu určite neoľutujete. Ponúkame pestrý mix, z ktorého si niečo vyberie naozaj každý.
Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania južného Slovenska vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií
Najstaršia hvezdáreň na Slovensku v Hurbanove
Slovenskú ústrednú hvezdáreň nájdete v historickom parku v centre Hurbanova. História najstaršej hvezdárne na Slovensku siaha až do roku 1871 a patrí medzi najznámejšie vedecké inštitúcie v Európe. Za jej vznik vďačíme rodákovi Mikulášovi Konkolymu-Thegemu, ktorý celý svoj majetok a všetko zariadenie hvezdárne v roku 1899 venoval štátu.
Pracovníci hvezdárne v Hurbanove sa v súčasnosti venujú výskumu aj výchovno-vzdelávacej činnosti. Toto miesto môžete navštíviť aj vy. Hvezdáreň je prístupná nielen počas dňa, ale mimo letnej sezóny aj v piatok večer.
Lesopark Berek v Nových Zámkoch
Za oddychom a chvíľou pokoja sa vyberte do Nových Zámkov, kde sa nachádza Lesopark Berek. Do oázy pokoja sa vchádza cez most. Môžete sa tu občerstviť v lesnej čárde a vydať sa po náučnom chodníku alebo sa nechať len tak viesť.
Lesopark je spleťou lesných a asfaltových chodníčkov aj rôznych zákutí a nájdete tu viaceré chránené stromy. Detské duše určite poteší mini zoo. Vstup je zdarma, lesopark je však prístupný len pre peších a cyklistov.
Rozhľadňa Maginhrad
Ak sa ocitnete v regióne Malohont, určite nevynechajte ľahšiu turistiku a navštívte rozhľadňu Maginhrad, ktorá je s výškou 16,8 m najvyššia rozhľadňa v tomto regióne. Svoj tajomný názov dostala po rovnomennom kopci a hrade, ktorý sa tu v minulosti nachádzal.
K návšteve tohto miesta vás môže zlákať nielen pekný výhľad, ale aj povesť, podľa ktorej sa tu pravidelne zjavuje husitský vojvodca Jan Jiskra z Brandýsa.
Drienčany, pôsobisko Pavla Dobšinského
Ak ste milovníkom rozprávok, určite navštívte obec Drienčany. Tá bola pôsobiskom Pavla Dobšinského, ktorému vďačíme za nejeden nezabudnuteľný príbeh. V obci natrafíte na množstvo rozprávkových atrakcií. Okrem vyrezávaných drevených sôch rozprávkových hrdinov si tu môžete pozrieť aj originálne slnečné hodiny, ktoré sa nachádzajú na vŕšku nad obcou.
Keby ste chceli zistiť viac o živote a tvorbe Pavla Dobšinského, ktorý bol aj evanjelickým farárom, určite neobíďte pamätnú faru, v ktorej je zriadené Múzeum slovenskej rozprávky. Hneď vedľa fary sa nachádza evanjelický kostol z roku 1793, v ktorom Dobšinský kedysi kázal, aj jeho hrob, kde si môžete uctiť jeho pamiatku.
Vodný mlyn Kolárovo
Mŕtve rameno Malého Dunaja v Kolárove ponúka jednu naozaj nevšednú raritu. Nachádza sa tu plávajúci vodný mlyn, ktorý je posledný na Slovensku. K tejto národnej kultúrnej pamiatke vedie originálny celodrevený zastrešený most, ktorý je s dĺžkou 86 m najdlhší na Slovensku.
V areáli mlyna môžete navštíviť aj skanzen ľudovej kultúry a Múzeum vodného mlynárstva sídliace priamo v mlyne, ktoré vlastní jeden z prvých strojov na výrobu rybárskych sietí. Ak radi splavujete, kempujete alebo lovíte ryby, ste tu na správnom mieste.
Hrad Modrý Kameň
Nad jedným z najmenších slovenských mestečiek Modrý Kameň sa už od roku 1137 vypína hrad s rovnakým názvom. Od tých čias prešiel mnohými zmenami, až získal svoju dnešnú podobu.
V súčasnosti v ňom sídli Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, jediné svojho druhu na Slovensku, kde si zaslúžené prázdniny užívajú aj O2 maňušky. Deti môže zlákať napríklad stála expozícia Zo života škriatkov. Na hrade sa okrem iného nachádza aj historická expozícia zubnej techniky, ktorá je skutočnou raritou. Okrem výstav sa na hrade usporadúvajú aj viaceré zaujímavé podujatia a festivaly.
Gazdovský dvor Branovo
Na Gazdovskom dvore Branovo v blízkosti Nových Zámkov sa zameriavajú na pestovanie rastlín a chov zvierat tak, aby neškodili životnému prostrediu. Cieľom majiteľov je trvalo udržateľný rozvoj. Na toto miesto môžete prísť za agroturistikou. Zajazdíte si tu na koni, ochutnáte a nakúpite domáce produkty a môžete sa tu aj ubytovať.
Zaujímavosťou tejto farmy je aj to, že sprostredkúva prácu ľuďom, ktorí ju dlho nevedeli nájsť a boli dlhodobo nezamestnaní.
Aquaparky a termálne kúpaliská
Južné Slovensko je bohaté na termálne pramene, preto tu nie je núdza o vodné svety, aquaparky a termálne kúpaliská. K tým najznámejším patrí štúrovský aquapark, ktorý je súčasťou Vadaš Thermal Resort, či termálne kúpalisko Podhájska. Kým prvý sa aktuálne pýši vynoveným areálom, druhý sa mnohým spája s prívlastkom slovenské Mŕtve more. Voda v Podhájskej má totiž podobné vlastnosti ako tá z Mŕtveho mora.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Podujatia, ktoré sa oplatí zažiť: 24 tipov na októbrové aktivity po celom Slovensku
Na jeseň môžeme vymeniť návštevu kúpalísk za nočné prehliadky mesta plné umenia, chutné jablkové hody či aktívnu šarkaniádu.
Autorka Eva Kopecká
Foto Shutterstock
Dátum
Leto je síce za nami, no zaujímavých aktivít neubúda. Pripravili sme pre vás výber toho najlepšieho, čo môžete zažiť v každom kraji – od divadelných predstavení cez výstavy súčasného umenia či filmové festivaly až po športové výzvy a prechádzky v prírode.
Začiatkom októbra môžete v Bratislave zažiť zvučné mená domácej aj zahraničnej literatúry – do nášho hlavného mesta sa vracia medzinárodný literárny festival Novotvar. Okrem inšpiratívnych diskusií s autormi a autorkami ponúka aj knižný trh, divadelné predstavenie, koncerty a videoinštaláciu. V posledný festivalový deň (v sobotu) môžete spoznať aj laureáta/-ku tohto ročníka ceny za poéziu Zlatá vlna 2024.
Prvý októbrový víkend si v Bratislave môžete užiť aj nápaditú kolektívnu oslavu súčasného umenia. Od západu slnka až do jeho východu počas troch dní spoznáte tvorbu vo viacerých umeleckých žánroch – od vizuálneho umenia, vrátane svetelného dizajnu a digitálneho umenia, po živé performancie, hudbu, film či literatúru.
Partnerom tohtoročného podujatia je aj Férová nadácia O2, vďaka ktorej si môžete užiť hneď prvú zastávku na trase Bielej noci – Most Apollo. Jeho oblúková architektúra ožije vďaka laserovému mappingu, pričom spájanie oddelených brehov rozvíja motívy otvoreného dialógu a prístupnosti k tým druhým, iným, odlišným.
Svoje obľúbené miesta v programe Bielej noci si nájdu nároční diváci, ale aj rodiny s deťmi. Biela noc je výnimočné nočné putovanie po meste, ktoré ponúka množstvo podnetov – a čaro spočíva aj v tom, že sa mesto v noci rozžiari len raz v roku.
Bratislavská župa si prvú októbrovú sobotu pripravila chutné jablkové slávnosti. Či už máte radi tradičné jablkové koláče, džemy, mušt, alebo hľadáte inšpiráciu na nové recepty s jablkami, určite si prídete na svoje. Jablkové hody si užijete vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach Bratislavského kraja.
Dlhšie jesenné večery sú skvelým obdobím aj na triedenie šatníka. Čo s vecami, ktoré vyradíte? Prineste ich 5. októbra do piešťanskej Arty. Oblečenie, ktoré nevyužívate, by stále malo byť bez poškodení a čisté. Zároveň tam nájdete kúsky, ktoré takto vytriedil niekto iný, takže si svoj šatník môžete osviežiť niečím, čo v obchodoch len tak ľahko nenájdete. Okrem nových kúskov v Arte budú aj upcyclisti/-ky, poradia, ako ekologicky vynovíte svoje oblečenie. Čaká vás aj ďalší sprievodný program k téme.
Kúpiť si alebo prenajať byt? Ako to v súčasnosti je s (nájomným) bývaním, sa dozviete, keď navštívte svieži festival Depozit v trnavskom komunitnom centre Kubik. V programe prvého ročníka nájdete prednášky, diskusie, workshopy, koncerty, networking, vegánsky brunch aj párty.
Cieľom organizátorov je spopularizovať tému dostupného nájomného bývania, podnietiť k aktivizmu, prepojiť ľudí a rozšíriť nové vedomosti a pohľady spojené s dostupnejším bývaním.
V októbri sa môžete vybrať aj na zážitkové výlety do Malých Karpát, ktoré budú okorenené aj príjemnou edukáciou. Každú sobotu je pripravený výlet zameraný na spoznávanie prírody, pričom zaujímavosti v rôznych lokalitách vám predstavia odborníci ako geológ, zoológ alebo lesný pedagóg.
Môžete sa tak vydať napríklad do kráľovstva dolomitov, za rakmi či k prameňu rieky Trnávky. Všetky výlety sa začínajú o 10.00 ráno a sú vhodné aj pre rodiny s deťmi od 8 rokov.
Pripravte sa, lebo v Trenčíne sa budú búrať hranice. Stane sa tak na 8. ročníku obľúbeného prednáškového podujatia TEDxTrenčín v kultúrno-kreatívnom centre Hviezda. Skvelí rečníci tam budú hovoriť o téme hraníc a ich búrania z rôznych uhlov pohľadu.
Spolu s nimi preskúmate fyzické, kultúrne, sociálne a technologické hranice a to, ako ich prekonávanie mení svet okolo nás. Tešiť sa môžete na inšpirujúce príbehy, ktoré presahujú hranice našich možností.
V Trenčíne sa dozviete, ako funguje monodráma – na už 30. ročníku medzinárodného festivalu divadla jedného herca Sám na javisku, tentoraz s účinkujúcimi z viacerých krajín. Festival otvorí premiéra vystúpenia s názvom Monodráma, ktorú uvedie zakladateľ a organizátor festivalu Kamil Bystrický. Jubilejný ročník sa uskutoční v úplne nových priestoroch Klubu Lúč v centre mesta, nenechajte si ho preto ujsť.
Aj v októbri môžete zažiť tropické dni a noci. Stačí, ak si prídete si pozrieť dokumentárny film o komunite hippies na ostrove Kauai na Havaji, ktorý natočil americký filmár a fotograf John Wehrheim. Projekcia filmu bude v Cooltajneri v Považskej Bystrici, po nej bude diskusia s režisérom. O stratenom raji, 70. rokoch v USA a aj o živote na Havaji v súčasnosti bude režisér hovoriť s rodákom z Považskej Bystrice Adamom Ligasom, ktorý na Havajských ostrovoch prežil dva roky.
V úvode októbra môžete zažiť koncerty vážnej hudby v zaujímavých priestoroch. Historické pamiatky na dolnej Nitre a v Tekove totiž ožijú komornou hudbou rôznych období a krajín v podaní renomovaných umelcov a hudobných telies.
Navštíviť tak môžete kaštieľ v Palárikove, Kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom, kostol reformovanej kresťanskej cirkvi v Nových Zámkoch, Pracháreň sv. Barbory v Komárne, esterháziovský kaštieľ v Želiezovciach či kaštieľ v Beladiciach.
Muzikál Mníšky sa stal medzinárodným fenoménom a uviedlo ho viac ako osemtisíc produkcií po celom svete. Je skvelou kombináciou žánrovo rozmanitej hudby Dana Goggina a vtipných situácií z útrob kláštora. Bol preložený do 26 jazykov a môžete si ho vychutnať aj v slovenčine.
Muzikál uvádza nitrianske Divadlo Andreja Bagara. Po septembrovej premiére nájdete v programe divadla viacero termínov, stačí si len vybrať.
Pri duchovnej téme tak trochu ešte v Nitrianskom kraji ostaneme, no z iného uhla. Prihláste sa na Kláštorný beh v Nitre a objavte tajomstvá Zoborského kláštora a jeho okolia – dobre si zabeháte a zároveň spoznáte jesennú prírodu Zobora. Svojou účasťou tak môžete podporiť udržiavanie jeho areálu. Pre malých aj veľkých bežcov je pripravených niekoľko okruhov, v cieli každý pretekár dostane účastnícku medailu. Tí najrýchlejší v dospeláckej kategórii získajú Víťazný pohár Hypolita.
Pri návšteve Žiliny sa vyberte do Novej synagógy, kde nájdete výber súčasnej vizuálnej tvorby. Môžete si vychutnať diela Andreja Dúbravského, Ota Hudeca, Ester Šabíkovej a ďalších. Výstavy, ktoré mali byť pôvodne súčasťou tohtoročného programu banskoštiavnickej Galérie Jozefa Kollára, našli azyl v ŽIline. Môžete si ich ísť pozrieť každý deň okrem pondelka až do 24. novembra.
Richarda Autnera môžete poznať najmä ako herca z divadelných inscenácií aj televíznej obrazovky. O tom, že je aj skvelý hudobník, vás presvedčí spolu so svojou kapelou na koncertnom turné. Začína sa 5. októbra v Námestove a pocestuje s ním po viacerých slovenských mestách. Nenechajte si ujsť jeho vystúpenie v sprievode výnimočnej kapely aj ďalších hostí, ako napr. Martina Geišberga či Nely Pociskovej.
Milovníci dobrej hudby sa už 10 rokov stretávajú v Žiline. Môžete si tam namiešať svoj vlastný hudobný koktail na jubilejnom ročníku festivalu, kde je ponuka mimoriadne pestrá – vážna hudba, jazz, balkán, world music, škandinávska a katalánska hudba, slovanské ľudovky s modernou elektronikou, reggae, drum & bass, dokonca aj nyckelharpa. To všetko môžete zažiť vo viacerých mestských a klubových priestoroch Žiliny.
Ochutnajte atmosféru prestížnych filmových festivalov vďaka výberovej filmovej prehliadke BE2CAN. Objavíte tak oceňované snímky z festivalov v Berlíne, Benátkach a Cannes, ktoré hýbu artovým filmom a chýbajú v bežnej kinodistribúcii.
Tento ročník prinesie 12 výnimočných filmov, zaujímavé sprievodné podujatia a debaty s inšpiratívnymi hosťami. Na festival natrafíte v kinosálach po celom Slovensku a zastaví sa napríklad aj v kremnickej Akropole.
Po filmoch odporúčame aj vzdelávaciu exkurziu po náučnom chodníku až na hrad Šomoška. V sprievode lektora spoznáte územie okolo Bukovinského potoka, ktorý je zároveň štátnou hranicou medzi Slovenskom a Maďarskom.
Po ceste možno uvidíte salamandru škvrnitú, ktorej sa v podmáčanom teréne dobre darí. Chodník ďalej vedie popri jazerách a krásnym starým bukovým lesom. Peknou pamiatkou z výletu bude aj fotka pri Kamennom vodopáde.
Ak máte radi fotografovanie, krajinku a prírodu či jesenné farby, vyberte sa poslednú októbrovú sobotu do Banskej Štiavnice. Môžete sa tam zúčastniť tvorivej dielne pod vedením Ondreja Karnasa a vychutnať si tak pohľad na mesto zahalené do jesenných farieb cez hľadáčik fotoaparátu. Bude to dokumentárne, no najmä zážitkové. V programe tvorivého stretnutia sa zoznámite s teóriou aj praxou krajinárskej fotografie priamo v krásnej Banskej Štiavnici.
Bardejov ožije tvrdou hudbou – pre fajnšmekrov metalovej scény, ale aj pre experimentálnych hudobných hľadačov je pripravený výnimočný koncert. Prvý októbrový piatok sa v kultúrno-komunitnom centre Bašta v Bardejove predstavia dve netradičné kapely z Brazílie DEAFKIDS a TEST. Príďte si pozrieť ich jediný koncert na Slovensku a presvedčte sa na vlastnej koži, že ich energia je nákazlivá a ich hudba presahuje tradičné žánrové škatuľky.
Do ulíc Prešova sa vracajú umelecké intervencie Kontexty mesta. Od 4. do 5. októbra si ich budete môcť pozrieť medzi budovami Wave – centra nezávislej kultúry a Krajskej galérie, aby zdôraznili prepojenie medzi umením, architektúrou a životom v meste. Príďte si vychutnať diela Petra Valiska-Timečku, Mareka Kvetana, Ľubomira Slovinského a Jána Zelinku. Súčasťou programu je aj diskusia na tému Symboly vo verejnom priestore.
Festival maskotíkov (6. 10.)
Prvú októbrovú nedeľu si vychutnajte jedno z najkrajších detských podujatí v tomto roku. V prešovskom Ekoparku bude Festival maskotíkov. Deti si budú môcť užiť rôzne atrakcie, workshopy, pochúťky, stánky s hračkami, detského dídžeja a možno príde aj kúzelník. Okrem toho nebudú chýbať ani živé zvieratá z Ekoparku a viac ako 30 maskotíkov, vďaka ktorým si pripomeniete svojich obľúbených rozprávkových hrdinov.
Aj Košice zažijú Bielu noc. Po bratislavskej edícii sa najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia presúva na východ. S festivalovou mapou sa premeníte na turistu vo vlastnom meste a objavíte rôznorodé vizuálne a zvukové inštalácie, interaktívne objekty, koncerty, filmové projekcie, divadlo aj tanečné predstavenia. Bohatá ponuka umeleckých žánrov vám predstaví najnovšie trendy v súčasnom umení a technológiách.
Prineste si svojich šarkanov a umožnite im vzlietnuť priamo v hradnom areáli v Štítniku nad úžasnými kamennými baštami. Súčasťou programu bude súťaž vo viacerých kategóriách, napríklad o najdlhší let či najdlhší chvost. V areáli Vodného hradu nájdete aj kreatívny stan, kde si priamo na mieste môžete vyrobiť nového šarkana. Nebudú chýbať ani stánky s gemerskými lokálnymi dobrotami.
Chcete vidieť tie najlepšie krátke animované filmy z celého sveta? Predposlednú stredu v mesiaci príďte do košického kina Úsmev a rozhodnite, ktorá snímka získa festivalovú trofej v kategórii Cena divákov za najlepší film. Na výber budete mať 18 najlepších animácií zo 14 krajín. V priemere päťminútové snímky sú tematicky aj žánrovo rôznorodé a predstavia rozličné animačné techniky, prístupy aj spracovania.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.