Huawei P smart 2021 je nabitý šikovnými funkciami a vychytávkami nad naše očakávania

Pekné fotky, praktické gestá, zrkadlenie obrazovky alebo dôraz na bezpečnosť. Novinka z radu P smart toho dokáže naozaj veľa.

Séria smartfónov P smart od čínskeho výrobcu Huawei je dlhodobo veľmi populárna. Po pár týždňoch testovania budúcoročnej generácie môžeme povedať, že Huawei P smart 2021 dokáže ponúknuť výrazne viac, než by ste na prvý pohľad povedali.

Huawei vymenil Google aplikácie za vlastné. Zmení sa niečo aj vo vašom smartfóne? Kliknite sem pre bližšie info

Už po vybalení smartfónu si všimnete, že displej narástol na 6,7 palca a kvapôčkový výrez na selfie kameru vystriedal priestrel, ktorý bude dizajnovým štandardom v roku 2021. Ak by vám náhodou na displeji prekážal, stačí si v nastaveniach zobrazenia a jasu vybrať možnosť Skryť vykrojenie.

Pozornejší si v nastaveniach všimnú predvolenú možnosť inteligentného rozlíšenia obrazovky. Huawei P smart 2021 vie automaticky prepínať medzi rozlíšením 1 080 x 2 400 a 720 x 1 600 pixelov. Dôvodom je úspora batérie, pretože väčší displej s lepším rozlíšením spotrebuje viac energie. Funkciu môžete prepnúť na manuálne nastavenie, kde si zvolíte preferované rozlíšenie.

Nebráňte sa gestám, sú pohodlné

Aby ste využili veľkosť displeja naplno, skryte si prednastavené systémové tlačidlá a ovládajte smartfón gestami. Zapnete ich v nastaveniach v časti Systém a aktualizácie -> Systémová navigácia a smartfón vás už sám prevedie vysvetlením, čo sa zmení a ako sa gestá používajú. Kompletný zoznam gest, ktorými spravíte záznam obrazovky alebo stíšite smartfón, nájdete v inej časti nastavení Funkcie uľahčenia prístupu.

Za pozornosť stojí aj vlastnosť Viacero okien. Po zapnutí môžete v akejkoľvek otvorenej aplikácii potiahnuť prstom z okraja displeja smerom do stredu, prst na displeji chvíľu podržať a vysunie sa panel, z ktorého vytiahnete aplikáciu na otvorenú aplikáciu. Displej sa tak rozdelí na dve časti, v každej s jednou appkou.

Je to veľmi praktická pomôcka, ak chcete poslať mailom pripomienky k textovému dokumentu, PDF alebo tabuľke. V jednej časti máte otvorený dokument, ktorý môžete posúvať hore-dole, v druhej časti zasa mailovú správu, do ktorej priamo píšete.

Ak z bočného panela aplikáciu nevysuniete, len na ňu kliknete, otvorí sa v plávajúcom okne a môžete si tak v rýchlosti niečo pozrieť, napríklad v poznámkach,  a nemusíte pri tom zatvárať aplikáciu, ktorú práve používate.

Displej myslí aj na vaše zdravie

V súvislostí s displejom má smartfón až prekvapivo veľa funkcií. Určite treba spomenúť Ochranu zraku, vďaka ktorej sú farby na displeji teplejšie a viac žlté, čím sa potlačí nežiaduce modré svetlo.

Dokáže smartfón pomôcť nastaviť zdravšie návyky? Inšpirujte sa našimi jednoduchými radami

Túto funkciu si viete prispôsobiť v Nastaveniach v časti Zobrazenie a jas. Ochrana zraku ponúka plánovanie, možnosť ju zapnúť na celý deň, ale aj nastavenie úrovne filtra. Ak sa vrátite do časti Zobrazenie a jas, všimnite si Režim eknihy. Aj tato funkcia šetrí zrak, tentoraz zapne filter podobný sépiovému zafarbeniu. Hneď pod Režimom ekniha nájdete aj čoraz viac obľúbený nočný režim, ktorý nielen v natívnych aplikáciách mení bielu farbu na pozadí na čiernu.

Dva dni bez kábla nie je problém

Ďalšou zmenou v porovnaní s predošlou generáciou je zásadný nárast kapacity batérie na 5 000 mAh, čo v preklade znamená, že aj napriek tomu, že smartfón ponúka väčší displej, výdrž na jedno nabitie je pri bežnom používaní dva dni aj s malou rezervou. Navyše je tu pomerne rýchle, 22,5-wattové nabíjanie cez USB-C. Batériu doplna nabijete približne za hodinu štyridsať minút, po 30 minútach nabíjania z úplne vybitej batérie bude batéria ukazovať stav okolo 40 %.

Z hardvérových noviniek ponúka najnovší P smart aj bohatšiu fotografickú výbavu. Hlavný fotoaparát má 48 Mpx a prekvapivo dobrú svetelnosť f/1.8, ultra širokouhlý dostal 8 Mpx, senzory na makro a hĺbku ostrosti majú zhodne po 2 Mpx a selfie kamera má 8 Mpx.

Dobrý fotoaparát na denné fotky

Čo vám tieto čísla v skutočnosti ponúknu? Počas dňa spravíte pekné fotografie s veľmi naturálnymi farbami a s prirodzene rozmazaným pozadím. Ak zapnete umelú inteligenciu, fotky budú ešte o niečo lepšie. Pri horšom svetle si už všimnete, že smartfón sa trochu trápi. Treba však povedať, že vzhľadom na cenu, je výkon fotoaparátu naozaj solídny. Drvivá väčšina používateľov, ktorí si fotografie prezerajú na displeji smartfónu, bude absolútne spokojná.

Fotoaplikácia ponúka viacero režimov, ktoré budú dôverne známe každému, kto niekedy držal v ruke smartfón. Za zmienku stojí jedna zmena a to tá, že HDR v P smart 2021 nie je funkcia podporujúca všetky režimy, ale je to samostatný režim.

Určite vyskúšajte fotiť aj počas dňa v nočnom režime. Nedajte sa odradiť odrátavaním smartfónu, ktoré má často za následok rozmazané fotografie. Počas dňa budú ostré, aj keď so smartfónom pohnete. Nočný režim pridá fotografiám trochu iný rozmer.

Plejáda spôsobov zabezpečenia

Milo ma prekvapilo, že Huawei P smart 2021 viem zamknúť nielen bezpečnostným vzorom, ale aj tvárou a odtlačkom prsta, čítačka je super rýchla a umiestnená v tlačidle napájania. Odomykanie tvárou je o niečo pomalšie ako odtlačkom prsta, no je prekvapivo spoľahlivé aj pri horších svetelných podmienkach.

Celkovo bol pre mňa Huawei P smart 2021 veľmi milým prekvapením v tom, čo dokáže a čo ponúka. Samozrejme, že vzhľadom na cenu je v porovnaní s drahšími smartfónmi o niečo pomalší, má svoje ležérnejšie tempo, no je nabitý funkciami a vychytávkami, ktoré by ste pri takomto entry-level smartfóne neočakávali. A čo je ešte dôležitejšie, všetky počas testovania spoľahlivo fungovali.

Bezdrôtové premietanie displeja alebo zabezpečenie iného zariadenia pomocou riešenia FIDO by som skôr očakával pri biznis smartfónoch. Obe tieto funkcie aktivujete v ovládacej lište, ktorú stiahnete z hornej hrany displeja. Funkcie však nie sú vo výbere od výrobcu, musíte si ich pridať pomocou symbolu píšuceho pera v pravom hornom rohu.

Zrkadlenie displeja som skúšal s televízorom Samsung Q6 aj napriek tomu, že pripojenie trvalo chvíľu dlhšie, než by som si prial, následná komunikácia zariadení bola absolútne bezproblémová.

Riešenie FIDO vám umožní zabezpečiť iné zariadenie, napríklad notebook, pričom smartfón budete používať ako kľúč na jeho odomknutie. Musíte však mať v Huawei P smart 2021 aktivované zabezpečenie odtlačkom prsta. Ak máte inteligentný náramok alebo inteligentné hodinky, viete ich zase použiť na odomknutie smartfónu.

Pri téme bezpečnosti za pozornosť stojí možnosť zabezpečiť každú jednu aplikáciu heslom alebo biometriou. V Nastaveniach nájdite Zabezpečenie a vyberte Zámok aplikácie. Ten stačí pri vybratej appke aktivovať, netreba nič nastavovať. Samozrejme, len v prípade, že už máte nastavený odtlačok prsta, odomykanie tvárou alebo číselný kód.

Vytvorte si sejf alebo nerušene hrajte

Ak v smartfóne zvyknete ukladať veľmi citlivé údaje, tak v Zabezpečení nájdete možnosť Sejf. Táto funkcia dokáže šifrovať obrázky, dokumenty, videá a zvuky. Vyžaduje nastavenie samostatného hesla, zároveň vie prebrať zabezpečenie odtlačkom prsta. Odkaz na sejf, kvôli ľahšiemu prístupu, sa mi na domácu obrazovku nepodarilo umiestniť, vždy som musel ísť cez Nastavenia.

Špeciálnou vychytávkou pre hráčov je funkcia Game Space. Tá umožňuje počas hry nastaviť režim Nerušiť, použiť optimalizáciu pre lepší výkon počas hrania, vypnúť gestá ovládania obrazovky počas hrania a zopár ďalších funkcií. Game Space je samostatná aplikácia, ktorú nájdete na domácej obrazovke.

Google stále chýba, no nevadí to

Vyhnúť sa téme chýbajúcich Google služieb je v prípade Huawei nemožné. Spoločnosť robí maximum, aby toto obmedzenie používateľom vynahradila. Pomocou predinštalovaného vyhľadávača Petal dokážete stiahnuť väčšinu aplikácií, ktoré má Google Play v ponuke.

Toto riešenie do maximálne možnej miery uľahčuje vyhľadávanie a inštaláciu aplikácií. Nemusíte sa teda báť, že by ste museli stráviť hodiny tým, že by ste študovali a učili sa pracovať s .apk súbormi. Petal všetko rieši za vás.

Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google. Ako to dopadlo?

Obchod AppGallery sa navyše neustále rozrastá. Keď som si v ňom listoval naposledy v auguste 2020, chýbalo tu zopár aplikácií slovenských operátorov alebo bánk. Teraz v novembri 2020 som ich všetky v AppGallery našiel. Navyše tak ako doteraz sa všetky Google služby dajú používať cez prehliadač alebo ich viete suplovať inými aplikáciami z AppGallery.

Gmail môžete bez problémov používať v natívnej aplikácii E-mail alebo si môžete vybrať niektorú z AppGallery, napríklad Bluemail alebo Cleanfox. Fotky zasa zdieľať cez Dropbox alebo ich cez prehliadač nahrávať do Google fotiek a Google mapy môžete nahradiť predinštalovanými mapy.cz. YouTube môžete používať priamo v prehliadači. Zvykať si na život bez Google služieb možno chvíľku potrvá, no dá sa bez nich žiť.

Huawei P smart 2021 je vzhľadom na svoju kategóriu vstupných modelov do sveta smartfónov perfektným riešením. Ostatne sérii P smart sa darí niekoľko rokov za sebou a vylepšenia, ktoré model 2021 ponúka, naznačujú, že úspech bude pokračovať.


Huawei P smart 2021 môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac