Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Absencia Google služieb pri novších Huawei smartfónoch vás nebude výrazne obmedzovať, ide len o zvyk.

Nové smartfóny Huawei nemajú Google služby. Spôsobila to obchodná vojna, ktorú vedie USA proti Číne. Pre koncového používateľa to zatiaľ znamená to, že si musí zvyknúť na nový obchod s aplikáciami a byť pozorný, ktorým správam verí. Vzniklo totiž veľa rôznych mýtov, podľa ktorých sa Huawei smartfóny nedajú používať. Nie je to pravda.

Huawei vymenil Google aplikácie za vlastné. Zmení sa niečo aj vo vašom smartfóne? Kliknite sem pre bližšie info

Na testovanie som dostal cenovo dostupný Huawei Y6p, aby som zistil, aká je situácia. Áno, budete si musieť v niektorých prípadoch zvyknúť na odlišný postup, no je to, akoby ste prešli z iOS na Android alebo naopak. Nie je to obmedzujúce, je to len o zvyku.

Starý do nového presťahujete rýchlo

Prenos dát zo starého smartfónu do nového dnes už nie je niečo,  na čo by ste potrebovali pomoc technicky zdatnejšieho známeho. Huawei má migráciu dát zo starého zariadenia do nového vyriešenú veľmi elegantne pomocou predinštalovanej aplikácie Phone Clone.

Na Huawei Y6p som prenášal dáta z iPhone. Telefóny medzi sebou vytvorili Wi-Fi sieť a dáta sa preniesli veľmi rýchlo bez toho, aby potrebovali pripojenie na internet. Keby som mal predtým Android smartfón, preniesli by sa aj aplikácie. Zopár kolegov, ktorí píšu o technológiách, takto prenieslo Google aplikácie, ktoré im plnohodnotne fungovali. Je to však skôr o šťastí než pravidlom.

Má Android a pozná Gmail

Testovanie Huawei Y6p s 6,3-palcovým displejom bolo pre mňa trochu dobrodružstvo. O používaní smartfónov bez Google služieb sa napísalo veľa protichodných správ a tak som vlastne nevedel, čo presne môžem očakávať.

Jeden z najväčších mýtov je, že Huawei smartfóny nemajú operačný systém Android. Nie je to pravda. Všetky Huawei smartfóny majú operačný systém s logom zeleného robota. Chýba im však obchod na sťahovanie aplikácií Google Play a balík Google aplikácií. Teda nemajú predinštalované aplikácie Gmail, Google mapy, Google fotky, Google kalendár a ďalšie.

Ako prvé vám zrejme napadne, že k e-mailom na vašej mailovej adrese @gmail.com sa nedostanete. V skutočnosti sa k nim dostanete veľmi pohodlne. Huawei má štandardne predinštalovanú aplikáciu E-mail. Keď ju prvýkrát otvoríte, objaví sa ponuka niekoľkých e-mailových služieb. Stačí vybrať Gmail, do políčok vyplniť e-mailovú adresu a heslo a máte svoj e-mail plnohodnotne k dispozícii. Samozrejme sa vám načítajú aj staršie správy, ktoré ste nevymazali.

Používať však môžete akúkoľvek e-mailovú appku. Ja som si napríklad obľúbil Spark. Má viacero vychytávok. Napríklad môžete nastaviť odoslanie e-mailu na konkrétny deň a hodinu, e-mail, ktorý vám prišiel a chcete ho riešiť až o pár dní, si môžete dať znovu poslať v iný deň alebo viete prednastaviť dôležitosť jednotlivých e-mailových adries.

Nový obchod s aplikáciami

Ako sa k aplikáciám dostať, keď chýba obchod Google Play? Huawei má AppGallery. Je to aplikácia, cez ktorú sťahujete a kupujete aplikácie. Podobne ako Google Play ponúka prehľad najsťahovanejších aplikácií, tých najlepšie hodnotených alebo najnovšie aplikácie.

Hľadať môžete aj podľa rozdelenia do kategórií. Nájdete tu prekvapivo veľa slovenských aplikácií od bánk či služieb. Dôležitou časťou AppGallery je Manažér, ten sa stará o aktualizáciu nainštalovaných aplikácií. Keď Manažéra otvoríte, prvou položkou sú Aktualizácie. Dal som Automaticky aktualizovať cez Wi-Fi, čím som šetril dáta z paušálu. Manažér tiež čistí pamäť telefónu od duplicitných, zbytočných alebo nepoužívaných dát.

AppGallery je tretím najväčším obchodom s aplikáciami na trhu. Veľmi dynamicky rastie a Huawei mu venuje obzvlášť veľa energie, no môže sa stať, že aplikáciu, ktorú potrebujete a nemôžete za ňu zvoliť náhradu, tu nenájdete. Ako príklad môžeme použiť Instagram či Messenger.

Inštalovať môžete takmer akúkoľvek aplikáciu

Pre takéto prípady má Huawei riešenie Petal. Je to aplikácia, ktorá je predinštalovaná a je označená ako Vyhľadávanie. Keď ju otvoríte, ponúkne vám aktuálne spravodajstvo. Ak však do vyhľadávacieho riadka napíšete názov aplikácie, napríklad Instagram, nájde zdroje, z ktorých si aplikáciu môžete nainštalovať.

Netreba robiť nič zložité, stačí stlačiť tlačidlo stiahnuť, inštalovať a v niektorých prípadoch udeliť zopár povolení. Aplikácia sa objaví na domácej obrazovke a môžete ju plnohodnotne používať.

Uložte si odkaz na domácu obrazovku

Takýmto spôsobom môžete používať aj prehliadač Google Chrome, Google Mapy či Google Prekladač. Stiahnuť sa vám však nepodarí Google Fotky, Google Kalendár alebo YouTube, čo však neznamená, že tieto služby nemôžete používať.

Stačí si v prehliadači otvoriť napríklad Kalendár a v ňom menu, ktoré sa skrýva pod troma bodkami, vedľa riadka s webovou adresou. Z menu vyberiete Pridať na domovskú obrazovku. Vytvoríte tak ikonku na domácej obrazovke, ktorá otvorí službu v prehliadači bez toho, aby ste museli vypisovať webovú adresu.

Huawei Y6p má aj šikovný „širokáč“

Huawei Y6p robí na svoju cenovú kategóriu prekvapivo dobré fotografie. K dispozícii máte hlavný 13-megapixelový fotoaparát, 5-megapixelový širokouhlý so zorným uhlom 120 stupňov a portrétový 2-megapixelový, ktorý sa postará o rozmazané pozadie. Selfie kamera má 8 megapixelov a je vybavená funkciou HDR, teda schopnosťou vykresliť detaily aj pri silných svetelných rozdieloch, napríklad v tieňoch.

Dobrým zvykom je dnes fotografie zálohovať do cloudu. Ak máte k dispozícii Google Fotky, stačí zapnúť automatickú zálohu a nemusíte sa o nič starať. Aj Huawei ponúka svoju cloudovú službu, v ktorej máte k dispozícii 5 GB úložného priestoru zdarma.

Jediné, čo musíte spraviť, je pri prvom spustení smartfónu si pomocou akéhokoľvek e-mailu založiť Huawei ID. Mne sa však počas testovania nepodarilo prísť na to, ako poslať fotografiu tak, aby si ju mohol príjemca stiahnuť priamo z cloudu.

Zálohujte na cloud tretej strany

Preto som cez Petal nainštaloval Dropbox, ktorý používam dlhodobo. V aplikácii som v nastaveniach zapol zálohovanie fotiek. Web adresu na zdieľanie fotiek som potom získal tradične: Menu − Zdieľať − Kopírovať odkaz.

Výhodou Dropboxu je aj to, že k dátam, ktoré zálohujete, máte pohodlný prístup z akéhokoľvek zariadenia pripojeného na internet. Stačí do webového prehliadača napísať adresu dropbox.com a prihlásiť sa svojou e-mailovou adresou a heslom.

S výbornou cenou aj ako pracovný nástroj

Ak má byť Huawei Y6p vaším pracovným nástrojom, oceníte na ňom hneď niekoľko vlastností. Displej je dostatočne veľký, jasný a detailný na to, aby ste na ňom čítali aj dlhšie texty. Zabezpečenie je tiež na vysokej úrovni.

Okrem veľmi svižnej čítačky odtlačkov prstov umiestnenej na chrbte telefónu je tu aj odomykanie zariadenia tvárovou biometriou. Tá funguje spoľahlivo aj v horších svetelných podmienkach. Ak potrebujete zabezpečiť jednotlivé aplikácie, choďte na Nastavenia − Zabezpečenie − Zámok aplikácie, a tak môžete nastaviť osobitné zamykanie jednotlivých aplikácií.

Do predinštalovaného kalendára sa vám stiahnu udalosti z Google Kalendára hneď, ako si do aplikácie E-mail vložíte vašu Gmail adresu. Pravda je, že aplikácia Kalendár od Huawei je pomerne jednoduchá. V AppGallery som našiel Business Calendar 2, ktorý umožňuje zdieľať udalosti, nastavovať si status zaneprázdnenia, meniť farby udalostí podľa dôležitosti či pridávať miesto udalosti.

Maratónska výdrž baterky

Priznám sa, že pri smartfóne do 150 eur som svoje očakávania krotil, ako sa dalo. A Y6p som tým celkom krivdil. Kapacita batérie 5 000 mAh mi na jedno nabitie vydržala bez problémov tri dni bežnej kancelárskej práce. Keď som hral hry či pozeral video, výdrž sa znížila na približne dva a štvrť dňa. Čo ma však prekvapilo najviac, bolo, že som smartfón cez microUSB nabíjal rýchlosťou 10 W, teda plne nabitý bol za hodinku a niekoľko minút.

Ďalším milým prekvapením bolo, že Huawei Y6p je dual SIM smartfón, teda môžete mať súčasne aktívne dve SIM karty a zároveň môžete vložiť pamäťovú kartu. To sa môže hodiť najmä fanúšikom multimédií, keďže interná pamäť telefónu je 64 GB. Ak pamäťovú kartu nechcete používať, miesto môžete ušetriť aj vymazaním predinštalovaných aplikácií. Tých má Y6p naozaj veľa.

Nemažte ich však bezhlavo. Predinštalovanú aplikáciu Ubian som nepoznal a doslova som si ju zamiloval. Ponúka prehľad MHD, autobusov a vlakov na Slovensku s možnosťou kupovať lístky alebo vložiť predplatený cestovný lístok.

Pohodlný život bez Google

Smartfón bez Google služieb je plne a pohodlne použiteľný, dokonca som nemusel robiť ani veľké kompromisy či zdĺhavo hľadať alternatívy k aplikáciám, ktoré bežne používam. Drvivá väčšina z nich bola k dispozícii, tých pár, ktoré neboli, mali plnohodnotnú náhradu v AppGallery.

Samotný Huawei Y6p ma vzhľadom na svoju cenu do 150 eur veľmi príjemne prekvapil výdržou batérie, schopnosťami zabezpečenia smartfónu, ale aj plynulosťou používania. Sekanie či mrznutie smartfónu som ani raz nepostrehol. A báť sa nemusíte ani fotoaparátu, za tú cenu je fakt super.


Huawei Y6p môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Psychologička: Ľudia hľadajú prostredníctvom technológií vzrušenie a pocit, že žijú

Patríte k ľuďom, ktorí neustále skrolujú najnovšie správy? Aj vám môžu technológie prerásť cez hlavu. Lenka Rušarová radí, ako si s nimi vybudovať zdravý vzťah.

Technológie sa stali súčasťou našich životov, nie každý však s nimi dokáže správne pracovať. So psychologičkou Lenkou Rušarovou sme sa pozreli na to, ako nájsť vo vzťahu k technológiám rovnováhu a predchádzať tomu, aby sa ich používanie stalo problémom. 

Prerastajú vám technológie cez hlavu? Máme pre vás 5 tipov na digitálny detox. Chcem vedieť viac

V rozhovore sa dočítate: 

  • ktoré potreby si napĺňame prostredníctvom technológií,
  • kedy už človek nemá používanie technológií pod kontrolou,
  • ako nastaviť hranice sebe aj v rámci vzťahov,
  • ako vyzerá etiketa narábania s mobilom.

Vplyv technológií na náš život je naozaj markantný. Dá sa zhrnúť, prečo sme si ich pustili k telu a dovolíme im zasahovať nám do života?

Technológie nám veľmi uľahčujú život, ale majú aj vedľajšie účinky. Vstupujú do výchovy a blízkych vzťahov. Nemyslím si, že priniesli niečo nové do ľudského prežívania, skôr sú javiskom, na ktorom sa odohrávajú staré drámy.

Aj predtým, než sme mali k dispozícii internet, smartfóny a tablety, sme hľadali naplnenie materiálnych, spoločenských, biologických aj duchovných potrieb. Technológie sú platformou, kam sa toto hľadanie presunulo a kde sa jeho časť dnes odohráva.

Ktoré potreby si bežne napĺňame práve prostredníctvom technológií?

Niektorí z nás túžia po potvrdení vlastnej hodnoty, iní hľadajú pozornosť alebo vzrušenie. Ak hľadáme validáciu, teda potvrdenie, môže sa to prejaviť napríklad tým, že na sociálne siete pridávame fotky a správy z úspešnejších častí svojho života.

Ukazujeme, akú máme skvelú rodinu, aké auto vlastníme, ako dobre vyzeráme či kde dovolenkujeme. Očakávame, že nám to cez lajky a komentáre prinesie sociálne potvrdenie, obdiv a uznanie.

„Na sociálnych sieťach ostatným ukazujeme, akú máme skvelú rodinu, ako dobre vyzeráme či kde dovolenkujeme. Očakávame, že nám to cez lajky a komentáre prinesie sociálne potvrdenie, obdiv a uznanie.“

Iní ľudia, najmä tí, ktorí sa zo spoločnosti cítia vynechaní, zase túžia po pozornosti. Práve oni môžu ľahko skĺznuť k vyhľadávaniu pozornosti v online svete. Často investujú množstvo času a energie, aby zaujali aj anonymné masy ľudí, môžu byť aj zbytočne konfrontační alebo šokujúci.

Veľa ľudí hľadá prostredníctvom technológií vzrušenie a pocit, že žijú. Stáva sa to, ak im ich život príde banálny, prázdny a sú s ním nespokojní. Online prostredie im umožňuje zažívať niečo, s čím reálny svet nemôže súťažiť.

Aké sú príznaky, že technológie nám príliš zasahujú do života?

Existuje viacero varovných signálov, že naše používanie technológií je už problematické.

Prvým varovným príznakom je tzv. centrované myslenie. Pozornosť človeka sa nedá od technológií odviesť – človek nedokáže myslieť na nič iné, nedá sa s ním o ničom inom diskutovať. Jediné, o čom hovorí, je, čo zažil pri počítačovej hre alebo v diskusii na sociálnej sieti, respektíve neustále skroluje najnovšie správy.

Druhým varovným príznakom je, keď používanie technológií zasahuje do bežného fungovania. Človek napríklad nie je schopný vyspať sa, lebo celú noc trávi online pokrom, nie je schopný nič ušetriť z výplaty, lebo ju minie na online nakupovanie. Dieťa si zase nesplní školské povinnosti, pretože neustále sleduje videá.

Ďalším zdvihnutým prstom je, keď narastá potreba bažiť. Ak je niekto závislý, potrebuje si zvyšovať dávky, aby bol spokojný. Podobné správanie môžeme sledovať aj pri problematickom používaní technológií u detí aj u dospelých. Už im nestačí bežný čas, napríklad hodina, ale sú z toho dve hodiny, potom tri, a stále nemajú dosť.

Kedy už má človek s technológiami a časom stráveným online naozaj problém?

Ľudia závislí od alkoholu zvyčajne tvrdia, že majú všetko pod kontrolou. Hovoria: „Viem s tým prestať. Keď budem chcieť, nebudem piť.“ Podobné výroky môžeme čakať aj od ľudí, ktorých vzťah k technológiám už prekročil rozumné medze.

V takom prípade už človek, ktorý chce dokázať, že všetko má pod kontrolou tak, že sa odpojí alebo vydrží nejaký čas offline, má s tým problém. Nevydrží to a vždy nájde zámienky, aby sa mohol pripojiť skôr.

Strata kontroly sa môže prejaviť v rôznych situáciách. Napríklad, keď sa partneri dohodnú, že večer nebudú pozerať do mobilu a strávia pekný spoločný čas aj s deťmi. Napriek tomu, že si to sľúbia, jeden z nich sa neovládne a odíde – začne hľadať zámienky, aby bol sám a mohol potajme kontrolovať mobil.

Veľa sa dnes hovorí o tom, že technológie spôsobujú problémy v medziľudských vzťahoch. Je to naozaj tak? 

V mojej praxi sa mi neukazuje, že by technológie boli prvotným problémom. Skôr vídavam, že problémy vo vzťahoch sa prejavujú aj prostredníctvom technológií.

Stáva sa, že na párovej terapii žena rozpráva niečo, čo je pre ňu zásadné, plače pri tom a muž vytiahne mobil, skroluje a čaká, kým ona dorozpráva – mobil je preňho únikom z emočne vypätej situácie.

Alebo žiarlivá žena kontroluje muža a nenechá ho dýchať – mobil a profil na Facebooku sú bránou, ako sa mu ešte viac nabúrať do súkromia. Ďalším príkladom je závislý partner, ktorý cez deň partnerku neustále bombarduje správami a vynucuje si, aby nonstop reagovala.

Ako si nastaviť hranicu používania technológií vo vzťahoch? 

Hranica často nie je vopred jasná, treba o nej diskutovať. V rovnocennom partnerskom vzťahu sa vyjednáva, vysvetľuje a skúša, čo funguje pre oboch. Trochu inak je to vo vzťahu s dieťaťom, ktoré síce musí byť rešpektované, ale zároveň nerozumie svetu ako dospelý – tu má predsa len rozhodnutie dospelého väčšiu váhu.

„Stáva sa, že na párovej terapii žena rozpráva niečo, čo je pre ňu zásadné, plače pri tom a muž vytiahne mobil, skroluje a čaká, kým ona dorozpráva – mobil je preňho únikom z emočne vypätej situácie.“

Špeciálnu oblasť tvoria dobré spôsoby a etiketa narábania s mobilom. Existujú relatívne univerzálne pravidlá a ich dodržiavanie je otázkou bazálnej slušnosti.

Ako vyzerá etiketa narábania s mobilom? 

Ak sa s niekým práve rozprávame a pristúpi k nám niekto tretí, nazvime ho Jozef, intuitívne slušné by bolo povedať: „Toto je Jozef.“ Alebo: „Jozef, počkaj chvíľku, prosím, teraz niečo riešime.“ Človeka uvedieme do diskusie alebo mu povieme, nech počká.

Takto by to mohlo fungovať, aj keď človeku príde správa na mobil. Buď počká, pretože náš rozhovor má teraz prioritu, alebo si chceme správu, ktorá nám prišla, prečítať. Napríklad čakáme na niečo dôležité alebo sme jednoducho iba zvedaví. V takom prípade si musíme s touto situáciou nejako sociálne poradiť.

Môžeme povedať: „Práve mi niečo prišlo, prepáč, pozriem sa, čo je to.“ Môžeme ísť ešte ďalej a okomentovať, aká správa nám prišla, ako keď uvedieme a zapojíme tretieho človeka do diskusie.

Niektorí ľudia presúvajú pozornosť k mobilu mimovoľne, akoby ani nevnímali, že ich aktívna prítomnosť začne ostatným chýbať. Napríklad sa dohodnú s deťmi, že si spolu pozrú film a oni síce sedia na gauči vedľa detí, sú tvárou nasmerovaní k obrazovke, ale dívajú sa do mobilu. A v tom je kvalitatívny rozdiel – nezdieľajú spoločný zážitok, sú tam len pro forma.

Čo robiť v situáciách, keď sme síce dodržali etiketu, ale partnerovo používanie technológií sa nás aj tak dotýka? Ako napríklad riešiť situáciu, keď partner visí na mobile a my musíme čakať, kým skončí?

Veľakrát si všímam páry v kaviarni alebo reštaurácii. Zvonku to vyzerá, že jeden sa díva do mobilu a druhý naňho čaká. Neexistuje pravidlo, ako túto situáciu riešiť, ale je fajn, ak sú k sebe otvorení a majú odvahu a slobodu povedať: „Tak čo, ideme si teraz obaja čítať správy alebo máš chuť sa o niečom rozprávať?“

Odpoveď na podobnú výzvu môže byť: „Nemali sme na seba celý týždeň čas, poďme sa porozprávať.“ Môže sa však stať, že jednoducho nie je o čom hovoriť.

Napríklad páry, ktoré spolu dlho fungujú a všetko dôležité si už pre ten moment povedali, môžu byť radi, že sú vedľa seba, ale zároveň by každý rád robil niečo iné. Niekto si chce čítať rozčítaný článok, druhý vybavovať e-maily. Ak si to otvorene, slušne a s rešpektom povedia, môžu spolu príjemne stráviť čas, aj keď sú obaja na svojich mobiloch.

Často sa stretávame s tým, že partner neskroluje ani nesleduje videá, ale na mobile pracuje – odpovedá na e-maily, niečo kontroluje. Čo odporúčate v takom prípade? 

Práce je vždy toľko, koľko je času. Niektorí ľudia sa tvária, že stále niečo neodkladné riešia – prácu alebo iné povinnosti. Často hovoria: „To sa inak nedá.“ V skutočnosti je to však ich rozhodnutie, že práca je na prvom mieste za každých okolností a toto rozhodnutie je pre nich často paradoxne ľahšia cesta.

Vďaka tomu môžu odsúvať to, čo sa deje v ich vnútri a zároveň nemusia čeliť nárokom „bežného“, napríklad venovať pozornosť deťom.

V každom vzťahu nastávajú situácie, keď sa jeden z partnerov necíti komfortne. Nastaviť si konsenzus tak, aby to všetkým zúčastneným vyhovovalo, je zložité – bez ohľadu na to, či do toho vstupujú technológie, alebo nie.

Technológie z môjho pohľadu nie sú dobré ani zlé. Majú svoje riziká, to však neznamená, že ich nemáme používať, veď nám výrazným spôsobom uľahčujú život. A okrem toho aj tak nemáme na výber, vyhnúť sa im nedá.


Vyvážený vzťah k technológiám je dôležitý nielen pre dospelých, ale aj deti, preto O2 spúšťa už 4. ročník O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktorá u detí buduje pozitívny vzťah k pohybu a učí ich, ako tráviť voľný čas aktívne. Do súťaže o Akadémiu môžete prihlásiť aj školu vašich detí. Všetky potrebné informácie nájdete na akademia.o2.sk

Lenka Rušarová

Je certifikovaná klinická psychologička a psychoterapeutka s viac ako 15-ročnou praxou. Pracuje v súkromnom zdravotníckom zariadení PsychoKonzult, kde sa venuje nielen deťom, ale aj párovej a individuálnej psychoterapii. Preložila viacero odborných publikácií a tlmočí v odbore.


Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Čítaj viac

Predobjednajte si novú PlayStation 5, ktorá predbehla evolúciu a prinesie novú éru hrania

Čítaj viac

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Čítaj viac