Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Absencia Google služieb pri novších Huawei smartfónoch vás nebude výrazne obmedzovať, ide len o zvyk.

Nové smartfóny Huawei nemajú Google služby. Spôsobila to obchodná vojna, ktorú vedie USA proti Číne. Pre koncového používateľa to zatiaľ znamená to, že si musí zvyknúť na nový obchod s aplikáciami a byť pozorný, ktorým správam verí. Vzniklo totiž veľa rôznych mýtov, podľa ktorých sa Huawei smartfóny nedajú používať. Nie je to pravda.

Huawei vymenil Google aplikácie za vlastné. Zmení sa niečo aj vo vašom smartfóne? Kliknite sem pre bližšie info

Na testovanie som dostal cenovo dostupný Huawei Y6p, aby som zistil, aká je situácia. Áno, budete si musieť v niektorých prípadoch zvyknúť na odlišný postup, no je to, akoby ste prešli z iOS na Android alebo naopak. Nie je to obmedzujúce, je to len o zvyku.

Starý do nového presťahujete rýchlo

Prenos dát zo starého smartfónu do nového dnes už nie je niečo,  na čo by ste potrebovali pomoc technicky zdatnejšieho známeho. Huawei má migráciu dát zo starého zariadenia do nového vyriešenú veľmi elegantne pomocou predinštalovanej aplikácie Phone Clone.

Na Huawei Y6p som prenášal dáta z iPhone. Telefóny medzi sebou vytvorili Wi-Fi sieť a dáta sa preniesli veľmi rýchlo bez toho, aby potrebovali pripojenie na internet. Keby som mal predtým Android smartfón, preniesli by sa aj aplikácie. Zopár kolegov, ktorí píšu o technológiách, takto prenieslo Google aplikácie, ktoré im plnohodnotne fungovali. Je to však skôr o šťastí než pravidlom.

Má Android a pozná Gmail

Testovanie Huawei Y6p s 6,3-palcovým displejom bolo pre mňa trochu dobrodružstvo. O používaní smartfónov bez Google služieb sa napísalo veľa protichodných správ a tak som vlastne nevedel, čo presne môžem očakávať.

Jeden z najväčších mýtov je, že Huawei smartfóny nemajú operačný systém Android. Nie je to pravda. Všetky Huawei smartfóny majú operačný systém s logom zeleného robota. Chýba im však obchod na sťahovanie aplikácií Google Play a balík Google aplikácií. Teda nemajú predinštalované aplikácie Gmail, Google mapy, Google fotky, Google kalendár a ďalšie.

Ako prvé vám zrejme napadne, že k e-mailom na vašej mailovej adrese @gmail.com sa nedostanete. V skutočnosti sa k nim dostanete veľmi pohodlne. Huawei má štandardne predinštalovanú aplikáciu E-mail. Keď ju prvýkrát otvoríte, objaví sa ponuka niekoľkých e-mailových služieb. Stačí vybrať Gmail, do políčok vyplniť e-mailovú adresu a heslo a máte svoj e-mail plnohodnotne k dispozícii. Samozrejme sa vám načítajú aj staršie správy, ktoré ste nevymazali.

Používať však môžete akúkoľvek e-mailovú appku. Ja som si napríklad obľúbil Spark. Má viacero vychytávok. Napríklad môžete nastaviť odoslanie e-mailu na konkrétny deň a hodinu, e-mail, ktorý vám prišiel a chcete ho riešiť až o pár dní, si môžete dať znovu poslať v iný deň alebo viete prednastaviť dôležitosť jednotlivých e-mailových adries.

Nový obchod s aplikáciami

Ako sa k aplikáciám dostať, keď chýba obchod Google Play? Huawei má AppGallery. Je to aplikácia, cez ktorú sťahujete a kupujete aplikácie. Podobne ako Google Play ponúka prehľad najsťahovanejších aplikácií, tých najlepšie hodnotených alebo najnovšie aplikácie.

Hľadať môžete aj podľa rozdelenia do kategórií. Nájdete tu prekvapivo veľa slovenských aplikácií od bánk či služieb. Dôležitou časťou AppGallery je Manažér, ten sa stará o aktualizáciu nainštalovaných aplikácií. Keď Manažéra otvoríte, prvou položkou sú Aktualizácie. Dal som Automaticky aktualizovať cez Wi-Fi, čím som šetril dáta z paušálu. Manažér tiež čistí pamäť telefónu od duplicitných, zbytočných alebo nepoužívaných dát.

AppGallery je tretím najväčším obchodom s aplikáciami na trhu. Veľmi dynamicky rastie a Huawei mu venuje obzvlášť veľa energie, no môže sa stať, že aplikáciu, ktorú potrebujete a nemôžete za ňu zvoliť náhradu, tu nenájdete. Ako príklad môžeme použiť Instagram či Messenger.

Inštalovať môžete takmer akúkoľvek aplikáciu

Pre takéto prípady má Huawei riešenie Petal. Je to aplikácia, ktorá je predinštalovaná a je označená ako Vyhľadávanie. Keď ju otvoríte, ponúkne vám aktuálne spravodajstvo. Ak však do vyhľadávacieho riadka napíšete názov aplikácie, napríklad Instagram, nájde zdroje, z ktorých si aplikáciu môžete nainštalovať.

Netreba robiť nič zložité, stačí stlačiť tlačidlo stiahnuť, inštalovať a v niektorých prípadoch udeliť zopár povolení. Aplikácia sa objaví na domácej obrazovke a môžete ju plnohodnotne používať.

Uložte si odkaz na domácu obrazovku

Takýmto spôsobom môžete používať aj prehliadač Google Chrome, Google Mapy či Google Prekladač. Stiahnuť sa vám však nepodarí Google Fotky, Google Kalendár alebo YouTube, čo však neznamená, že tieto služby nemôžete používať.

Stačí si v prehliadači otvoriť napríklad Kalendár a v ňom menu, ktoré sa skrýva pod troma bodkami, vedľa riadka s webovou adresou. Z menu vyberiete Pridať na domovskú obrazovku. Vytvoríte tak ikonku na domácej obrazovke, ktorá otvorí službu v prehliadači bez toho, aby ste museli vypisovať webovú adresu.

Huawei Y6p má aj šikovný „širokáč“

Huawei Y6p robí na svoju cenovú kategóriu prekvapivo dobré fotografie. K dispozícii máte hlavný 13-megapixelový fotoaparát, 5-megapixelový širokouhlý so zorným uhlom 120 stupňov a portrétový 2-megapixelový, ktorý sa postará o rozmazané pozadie. Selfie kamera má 8 megapixelov a je vybavená funkciou HDR, teda schopnosťou vykresliť detaily aj pri silných svetelných rozdieloch, napríklad v tieňoch.

Dobrým zvykom je dnes fotografie zálohovať do cloudu. Ak máte k dispozícii Google Fotky, stačí zapnúť automatickú zálohu a nemusíte sa o nič starať. Aj Huawei ponúka svoju cloudovú službu, v ktorej máte k dispozícii 5 GB úložného priestoru zdarma.

Jediné, čo musíte spraviť, je pri prvom spustení smartfónu si pomocou akéhokoľvek e-mailu založiť Huawei ID. Mne sa však počas testovania nepodarilo prísť na to, ako poslať fotografiu tak, aby si ju mohol príjemca stiahnuť priamo z cloudu.

Zálohujte na cloud tretej strany

Preto som cez Petal nainštaloval Dropbox, ktorý používam dlhodobo. V aplikácii som v nastaveniach zapol zálohovanie fotiek. Web adresu na zdieľanie fotiek som potom získal tradične: Menu − Zdieľať − Kopírovať odkaz.

Výhodou Dropboxu je aj to, že k dátam, ktoré zálohujete, máte pohodlný prístup z akéhokoľvek zariadenia pripojeného na internet. Stačí do webového prehliadača napísať adresu dropbox.com a prihlásiť sa svojou e-mailovou adresou a heslom.

S výbornou cenou aj ako pracovný nástroj

Ak má byť Huawei Y6p vaším pracovným nástrojom, oceníte na ňom hneď niekoľko vlastností. Displej je dostatočne veľký, jasný a detailný na to, aby ste na ňom čítali aj dlhšie texty. Zabezpečenie je tiež na vysokej úrovni.

Okrem veľmi svižnej čítačky odtlačkov prstov umiestnenej na chrbte telefónu je tu aj odomykanie zariadenia tvárovou biometriou. Tá funguje spoľahlivo aj v horších svetelných podmienkach. Ak potrebujete zabezpečiť jednotlivé aplikácie, choďte na Nastavenia − Zabezpečenie − Zámok aplikácie, a tak môžete nastaviť osobitné zamykanie jednotlivých aplikácií.

Do predinštalovaného kalendára sa vám stiahnu udalosti z Google Kalendára hneď, ako si do aplikácie E-mail vložíte vašu Gmail adresu. Pravda je, že aplikácia Kalendár od Huawei je pomerne jednoduchá. V AppGallery som našiel Business Calendar 2, ktorý umožňuje zdieľať udalosti, nastavovať si status zaneprázdnenia, meniť farby udalostí podľa dôležitosti či pridávať miesto udalosti.

Maratónska výdrž baterky

Priznám sa, že pri smartfóne do 150 eur som svoje očakávania krotil, ako sa dalo. A Y6p som tým celkom krivdil. Kapacita batérie 5 000 mAh mi na jedno nabitie vydržala bez problémov tri dni bežnej kancelárskej práce. Keď som hral hry či pozeral video, výdrž sa znížila na približne dva a štvrť dňa. Čo ma však prekvapilo najviac, bolo, že som smartfón cez microUSB nabíjal rýchlosťou 10 W, teda plne nabitý bol za hodinku a niekoľko minút.

Ďalším milým prekvapením bolo, že Huawei Y6p je dual SIM smartfón, teda môžete mať súčasne aktívne dve SIM karty a zároveň môžete vložiť pamäťovú kartu. To sa môže hodiť najmä fanúšikom multimédií, keďže interná pamäť telefónu je 64 GB. Ak pamäťovú kartu nechcete používať, miesto môžete ušetriť aj vymazaním predinštalovaných aplikácií. Tých má Y6p naozaj veľa.

Nemažte ich však bezhlavo. Predinštalovanú aplikáciu Ubian som nepoznal a doslova som si ju zamiloval. Ponúka prehľad MHD, autobusov a vlakov na Slovensku s možnosťou kupovať lístky alebo vložiť predplatený cestovný lístok.

Pohodlný život bez Google

Smartfón bez Google služieb je plne a pohodlne použiteľný, dokonca som nemusel robiť ani veľké kompromisy či zdĺhavo hľadať alternatívy k aplikáciám, ktoré bežne používam. Drvivá väčšina z nich bola k dispozícii, tých pár, ktoré neboli, mali plnohodnotnú náhradu v AppGallery.

Samotný Huawei Y6p ma vzhľadom na svoju cenu do 150 eur veľmi príjemne prekvapil výdržou batérie, schopnosťami zabezpečenia smartfónu, ale aj plynulosťou používania. Sekanie či mrznutie smartfónu som ani raz nepostrehol. A báť sa nemusíte ani fotoaparátu, za tú cenu je fakt super.


Huawei Y6p môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zdravší život vďaka smartfónu? Niekedy stačí pár jednoduchých nastavení a jedna či dve appky

Keď nás už svet smartfónov doslova pohltil, dajme mu šancu zlepšiť nám zdravie. Alebo aspoň obmedziť zlozvyky, ktoré ho zhoršujú.

Smartfón dokáže uľahčiť život vo viacerých smeroch. Prečo ho potom nevyužiť aj na získanie zdravých návykov alebo na motiváciu k zdravšiemu životnému štýlu? Máme zopár jednoduchých tipov ako na to.

Zaujímajú vás aj ďalšie tipy a triky so smartfónom? Kliknite sem pre návod, ako si šetriť a vyčistiť pamäť

Dvadsaťjeden dní nám údajne stačí na to, aby sme si vybudovali akýkoľvek návyk. S touto teóriou prišiel v roku 1960 Maxwell Max a pomerne rýchlo sa ukázalo, že 21 dní je málo. Novšie štúdie hovoria, že na vytvorenie návyku potrebujeme približne 76 dní. Vedci však upozorňujú, že ide o veľmi približné číslo a presný počet dní je individuálny.

Najčastejšie nás láka meniť alebo osvojovať si návyky, ktoré súvisia so zdravím. Môže sa zdať, že takýto ušľachtilý cieľ bude dostatočne silným motivátorom. Spomeňte si však na všetky nesplnené novoročné predsavzatia a hneď bude jasné, ako to v skutočnosti je. Preto istotne uvítate akúkoľvek pomoc, prípadne skratku, ktorá vám pomôže osvojiť si návyk prospešný zdraviu. Asi už tušíte, že mierime k smartfónom.

Uľavte očiam

Za zdravý návyk môžeme považovať aj to, že si na smartfóne prispôsobíme nastavenia. Začnime očami. Automatická korekcia jasu displeja je pre mnohých poriadne otravná, no je dobré si na ňu zvyknúť.

Bežne si jas vytiahneme na maximum, aby sme to, čo je na displeji, videli aj na priamom slnku. Ibaže, keď si maximálnu intenzitu jasu doprajeme aj večer pri slabom svetle, máme čo robiť, aby sme oči udržali otvorené. I keď si po chvíľke na jas zvykneme, čoskoro nám oči môžu začať slziť alebo budeme mať pocit, že sú suché. Zbytočne ich totiž namáhame.

Výrobcovia smartfónov používajú rôzne riešenia, aby sme si oči chránili. Motorola má v nastaveniach možnosť prepnúť displej do monochromatických farieb, čo obzvlášť oceníte, keď na smartfóne či tablete pred spaním čítate. Huawei zasa v nastaveniach Zobrazenie a jas ponúka možnosť Režim eknihy.

Operačný systém Android je vo všeobecnosti v ovládacom centre vybavený funkciou Ochrana zraku. Je dobré naučiť sa tieto vychytávky pravidelne používať.

Spánok je základ

V nastaveniach displeja sa môžete rozhodnúť, či chcete mať farby ladené do studených alebo teplých tónov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o čisto estetické nastavenie. Nie je to celkom tak.

O modrom svetle ste zrejme už počuli. Modré farebné spektrum je pre naše telo životabudičom, ktorý dokáže potlačiť tvorbu hormónu melatonín. Tento hormón sa stará o denný cyklus, pomáha nám zaspať a udržať kvalitný spánok. Ak ste celý deň vystavený modrému svetlu, melatonín sa nevylučuje a máte problém so spánkom.

Je spánok až taký dôležitý? Spomeňte si, čo najviac robíte, keď ste chorí. Štúdie dokonca ukázali, že mužom, ktorí dlhodobo spia päť a menej hodín denne, sa zmenšujú semenníky. Úplne vylúčiť modré svetlo však nie je dobré, keďže nás vie ráno nakopnúť. Preto na svojom smartfóne naplánujte automatické prepínanie tónov farieb displeja.

Každý výrobca túto funkciu pomenúva po svojom a má ju v nastaveniach inde. Huawei ju má pomenovanú ako Ochrana zraku, na iPhonoch je to Night Shift. Rovnako si nastavte nočný režim. Ten sa postará o to, aby vás v čase oddychu, resp. spánku neotravovali správy, e-maily, notifikácie alebo prichádzajúce hovory.

V nočnom režime dokážete udeliť výnimku telefónnym číslam, o ktorých chcete, aby sa vám dovolali. Pamätajte, že len stíšiť zvuky nestačí.

Rozumným pohybom k zdraviu

Vyhnúť sa pri téme zdravia pohybu je nemožné. Mnohí z nás si nájdu celú plejádu výhovoriek, prečo nestíhajú športovať. Pritom sa dá začať jednoducho a dopriať si prechádzku. Nastavte si pripomienku a na čas, ktorý máte vyhradený na pohyb, zadajte Obmedzenia aplikácií. Toto nastavenie nájdete v Android smartfónoch pod názvom Digitálna rovnováha.

Foto: Shutterstock

Obmedzenie aplikácií znamená, že si zablokujete prístup k vybraným appkám na určitý čas. Nebudú vám chodiť ani notifikácie. V časti Čas pred obrazovkou viete nastaviť, koľko času denne môžete smartfón používať. Po prekročení tohto limitu sa opäť množstvo funkcií zablokuje. Ak by ste tieto nastavenia nevedeli vo vašom smartfóne nájsť, jednoducho na hodinu denne zapnite Letový režim.

Ak ste typ človeka, ktorý potrebuje na pohyb motiváciu a bezcieľna prechádzka sa môže skončiť posedením na pive, sledujte si počet prejdených krokov. Tento údaj nájdete v aplikácii Zdravie, ak používate iPhone, používatelia zariadení Android si môžu vybrať z rôznych aplikácií v Google Play. Pomerne populárnou a dobre spracovanou aplikáciou je napríklad Krokomer.

Týždeň som používal smart hodinky. Pomohli mi žiť aktívnejšie? Prečítajte si tu.

Spomaľte a upokojte sa

Športových aplikácií, ktoré vám pomôžu začať sa pravidelne hýbať, je veľa. Medzi tie najpopulárnejšie rozhodne patria Google Fit, Runstastic, MyFitnessPal, Strava alebo Sworkit.

Pri zdravom životnom štýle sa čoraz viac spomína aj schopnosť zbaviť sa stresu. A to je často náročnejšie, ako osvojiť si pravidelné športovanie. S upokojením vám pomôžu aplikácie založené na sústredení sa a na dychových cvičeniach, ako sú napríklad Calm, MyLife alebo Headspace.

Foto: Shutterstock

Tieto aplikácie vám pri prvom spustení položia sériu otázok, na základe ktorých vyhodnotia, čo je vaším cieľom, a zistia, kedy by vám najviac vyhovovalo venovať sa relaxácii. Pravidelne vám potom budú posielať notifikácie s pripomenutím, že je čas zastaviť a upokojiť sa.

Možností, ako využiť smartfón na vybudovanie zdravých návykov a na osvojenie zdravého životného štýlu, je mnoho. Stačí si nájsť chvíľu a vybrať si to, čo vám najviac vyhovuje. Správnosť rozhodnutia venovať vášmu zdraviu väčšiu pozornosť sa vám potvrdí až prekvapivo rýchlo.


Moderné smartfóny a múdre zariadenia, ktoré vám pomôžu vybudovať si lepšie návyky, môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ak nechcete pre dieťa smartfón, môžete skúsiť detské smarthodinky. 5 dôvodov, prečo sú lepšie riešenie

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac