Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Absencia Google služieb pri novších Huawei smartfónoch vás nebude výrazne obmedzovať, ide len o zvyk.

Nové smartfóny Huawei nemajú Google služby. Spôsobila to obchodná vojna, ktorú vedie USA proti Číne. Pre koncového používateľa to zatiaľ znamená to, že si musí zvyknúť na nový obchod s aplikáciami a byť pozorný, ktorým správam verí. Vzniklo totiž veľa rôznych mýtov, podľa ktorých sa Huawei smartfóny nedajú používať. Nie je to pravda.

Huawei vymenil Google aplikácie za vlastné. Zmení sa niečo aj vo vašom smartfóne? Kliknite sem pre bližšie info

Na testovanie som dostal cenovo dostupný Huawei Y6p, aby som zistil, aká je situácia. Áno, budete si musieť v niektorých prípadoch zvyknúť na odlišný postup, no je to, akoby ste prešli z iOS na Android alebo naopak. Nie je to obmedzujúce, je to len o zvyku.

Starý do nového presťahujete rýchlo

Prenos dát zo starého smartfónu do nového dnes už nie je niečo,  na čo by ste potrebovali pomoc technicky zdatnejšieho známeho. Huawei má migráciu dát zo starého zariadenia do nového vyriešenú veľmi elegantne pomocou predinštalovanej aplikácie Phone Clone.

Na Huawei Y6p som prenášal dáta z iPhone. Telefóny medzi sebou vytvorili Wi-Fi sieť a dáta sa preniesli veľmi rýchlo bez toho, aby potrebovali pripojenie na internet. Keby som mal predtým Android smartfón, preniesli by sa aj aplikácie. Zopár kolegov, ktorí píšu o technológiách, takto prenieslo Google aplikácie, ktoré im plnohodnotne fungovali. Je to však skôr o šťastí než pravidlom.

Má Android a pozná Gmail

Testovanie Huawei Y6p s 6,3-palcovým displejom bolo pre mňa trochu dobrodružstvo. O používaní smartfónov bez Google služieb sa napísalo veľa protichodných správ a tak som vlastne nevedel, čo presne môžem očakávať.

Jeden z najväčších mýtov je, že Huawei smartfóny nemajú operačný systém Android. Nie je to pravda. Všetky Huawei smartfóny majú operačný systém s logom zeleného robota. Chýba im však obchod na sťahovanie aplikácií Google Play a balík Google aplikácií. Teda nemajú predinštalované aplikácie Gmail, Google mapy, Google fotky, Google kalendár a ďalšie.

Ako prvé vám zrejme napadne, že k e-mailom na vašej mailovej adrese @gmail.com sa nedostanete. V skutočnosti sa k nim dostanete veľmi pohodlne. Huawei má štandardne predinštalovanú aplikáciu E-mail. Keď ju prvýkrát otvoríte, objaví sa ponuka niekoľkých e-mailových služieb. Stačí vybrať Gmail, do políčok vyplniť e-mailovú adresu a heslo a máte svoj e-mail plnohodnotne k dispozícii. Samozrejme sa vám načítajú aj staršie správy, ktoré ste nevymazali.

Používať však môžete akúkoľvek e-mailovú appku. Ja som si napríklad obľúbil Spark. Má viacero vychytávok. Napríklad môžete nastaviť odoslanie e-mailu na konkrétny deň a hodinu, e-mail, ktorý vám prišiel a chcete ho riešiť až o pár dní, si môžete dať znovu poslať v iný deň alebo viete prednastaviť dôležitosť jednotlivých e-mailových adries.

Nový obchod s aplikáciami

Ako sa k aplikáciám dostať, keď chýba obchod Google Play? Huawei má AppGallery. Je to aplikácia, cez ktorú sťahujete a kupujete aplikácie. Podobne ako Google Play ponúka prehľad najsťahovanejších aplikácií, tých najlepšie hodnotených alebo najnovšie aplikácie.

Hľadať môžete aj podľa rozdelenia do kategórií. Nájdete tu prekvapivo veľa slovenských aplikácií od bánk či služieb. Dôležitou časťou AppGallery je Manažér, ten sa stará o aktualizáciu nainštalovaných aplikácií. Keď Manažéra otvoríte, prvou položkou sú Aktualizácie. Dal som Automaticky aktualizovať cez Wi-Fi, čím som šetril dáta z paušálu. Manažér tiež čistí pamäť telefónu od duplicitných, zbytočných alebo nepoužívaných dát.

AppGallery je tretím najväčším obchodom s aplikáciami na trhu. Veľmi dynamicky rastie a Huawei mu venuje obzvlášť veľa energie, no môže sa stať, že aplikáciu, ktorú potrebujete a nemôžete za ňu zvoliť náhradu, tu nenájdete. Ako príklad môžeme použiť Instagram či Messenger.

Inštalovať môžete takmer akúkoľvek aplikáciu

Pre takéto prípady má Huawei riešenie Petal. Je to aplikácia, ktorá je predinštalovaná a je označená ako Vyhľadávanie. Keď ju otvoríte, ponúkne vám aktuálne spravodajstvo. Ak však do vyhľadávacieho riadka napíšete názov aplikácie, napríklad Instagram, nájde zdroje, z ktorých si aplikáciu môžete nainštalovať.

Netreba robiť nič zložité, stačí stlačiť tlačidlo stiahnuť, inštalovať a v niektorých prípadoch udeliť zopár povolení. Aplikácia sa objaví na domácej obrazovke a môžete ju plnohodnotne používať.

Uložte si odkaz na domácu obrazovku

Takýmto spôsobom môžete používať aj prehliadač Google Chrome, Google Mapy či Google Prekladač. Stiahnuť sa vám však nepodarí Google Fotky, Google Kalendár alebo YouTube, čo však neznamená, že tieto služby nemôžete používať.

Stačí si v prehliadači otvoriť napríklad Kalendár a v ňom menu, ktoré sa skrýva pod troma bodkami, vedľa riadka s webovou adresou. Z menu vyberiete Pridať na domovskú obrazovku. Vytvoríte tak ikonku na domácej obrazovke, ktorá otvorí službu v prehliadači bez toho, aby ste museli vypisovať webovú adresu.

Huawei Y6p má aj šikovný „širokáč“

Huawei Y6p robí na svoju cenovú kategóriu prekvapivo dobré fotografie. K dispozícii máte hlavný 13-megapixelový fotoaparát, 5-megapixelový širokouhlý so zorným uhlom 120 stupňov a portrétový 2-megapixelový, ktorý sa postará o rozmazané pozadie. Selfie kamera má 8 megapixelov a je vybavená funkciou HDR, teda schopnosťou vykresliť detaily aj pri silných svetelných rozdieloch, napríklad v tieňoch.

Dobrým zvykom je dnes fotografie zálohovať do cloudu. Ak máte k dispozícii Google Fotky, stačí zapnúť automatickú zálohu a nemusíte sa o nič starať. Aj Huawei ponúka svoju cloudovú službu, v ktorej máte k dispozícii 5 GB úložného priestoru zdarma.

Jediné, čo musíte spraviť, je pri prvom spustení smartfónu si pomocou akéhokoľvek e-mailu založiť Huawei ID. Mne sa však počas testovania nepodarilo prísť na to, ako poslať fotografiu tak, aby si ju mohol príjemca stiahnuť priamo z cloudu.

Zálohujte na cloud tretej strany

Preto som cez Petal nainštaloval Dropbox, ktorý používam dlhodobo. V aplikácii som v nastaveniach zapol zálohovanie fotiek. Web adresu na zdieľanie fotiek som potom získal tradične: Menu − Zdieľať − Kopírovať odkaz.

Výhodou Dropboxu je aj to, že k dátam, ktoré zálohujete, máte pohodlný prístup z akéhokoľvek zariadenia pripojeného na internet. Stačí do webového prehliadača napísať adresu dropbox.com a prihlásiť sa svojou e-mailovou adresou a heslom.

S výbornou cenou aj ako pracovný nástroj

Ak má byť Huawei Y6p vaším pracovným nástrojom, oceníte na ňom hneď niekoľko vlastností. Displej je dostatočne veľký, jasný a detailný na to, aby ste na ňom čítali aj dlhšie texty. Zabezpečenie je tiež na vysokej úrovni.

Okrem veľmi svižnej čítačky odtlačkov prstov umiestnenej na chrbte telefónu je tu aj odomykanie zariadenia tvárovou biometriou. Tá funguje spoľahlivo aj v horších svetelných podmienkach. Ak potrebujete zabezpečiť jednotlivé aplikácie, choďte na Nastavenia − Zabezpečenie − Zámok aplikácie, a tak môžete nastaviť osobitné zamykanie jednotlivých aplikácií.

Do predinštalovaného kalendára sa vám stiahnu udalosti z Google Kalendára hneď, ako si do aplikácie E-mail vložíte vašu Gmail adresu. Pravda je, že aplikácia Kalendár od Huawei je pomerne jednoduchá. V AppGallery som našiel Business Calendar 2, ktorý umožňuje zdieľať udalosti, nastavovať si status zaneprázdnenia, meniť farby udalostí podľa dôležitosti či pridávať miesto udalosti.

Maratónska výdrž baterky

Priznám sa, že pri smartfóne do 150 eur som svoje očakávania krotil, ako sa dalo. A Y6p som tým celkom krivdil. Kapacita batérie 5 000 mAh mi na jedno nabitie vydržala bez problémov tri dni bežnej kancelárskej práce. Keď som hral hry či pozeral video, výdrž sa znížila na približne dva a štvrť dňa. Čo ma však prekvapilo najviac, bolo, že som smartfón cez microUSB nabíjal rýchlosťou 10 W, teda plne nabitý bol za hodinku a niekoľko minút.

Ďalším milým prekvapením bolo, že Huawei Y6p je dual SIM smartfón, teda môžete mať súčasne aktívne dve SIM karty a zároveň môžete vložiť pamäťovú kartu. To sa môže hodiť najmä fanúšikom multimédií, keďže interná pamäť telefónu je 64 GB. Ak pamäťovú kartu nechcete používať, miesto môžete ušetriť aj vymazaním predinštalovaných aplikácií. Tých má Y6p naozaj veľa.

Nemažte ich však bezhlavo. Predinštalovanú aplikáciu Ubian som nepoznal a doslova som si ju zamiloval. Ponúka prehľad MHD, autobusov a vlakov na Slovensku s možnosťou kupovať lístky alebo vložiť predplatený cestovný lístok.

Pohodlný život bez Google

Smartfón bez Google služieb je plne a pohodlne použiteľný, dokonca som nemusel robiť ani veľké kompromisy či zdĺhavo hľadať alternatívy k aplikáciám, ktoré bežne používam. Drvivá väčšina z nich bola k dispozícii, tých pár, ktoré neboli, mali plnohodnotnú náhradu v AppGallery.

Samotný Huawei Y6p ma vzhľadom na svoju cenu do 150 eur veľmi príjemne prekvapil výdržou batérie, schopnosťami zabezpečenia smartfónu, ale aj plynulosťou používania. Sekanie či mrznutie smartfónu som ani raz nepostrehol. A báť sa nemusíte ani fotoaparátu, za tú cenu je fakt super.


Huawei Y6p môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

Potešte na Vianoce dvoch ľudí naraz: jedno zariadenie kúpite, druhé dostanete ako darček

Telefonovať bez nutnosti, mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokážu naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité, ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu, je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä, ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste podnikateľ, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Huawei Free Buds 4i, alebo bez nožičky, ako napríklad Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, je len vecou osobnej preferencie.

Huawei Free Buds 4i, Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, OnePlus Buds

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad OnePlus Buds, ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Ak nemáte špeciálne požiadavky na štupľové slúchadlá, nemusíte sa obávať, že by ste za extra funkcie museli zbytočne priplácať. V ponuke je veľa modelov, ktoré svojou výbavou rozumne balansujú na pomedzí všetkých kategórií a zároveň majú lákavú cenu.

Napríklad SBS Music Hero za veľmi rozumnú cenu ponúkajú výdrž na jedno nabitie 2,5 hodiny počúvania. Vďaka nabíjaciemu puzdru sa výdrž predĺži až na 13 hodín. Navyše majú spoľahlivý bluetooth 5.0, efektívne multifunkčné ovládacie tlačidlo a ergonomický dizajn.

Aj keď sa rozhodnete pre univerzálnu kategóriu, nemusíte sa báť, že by boli slúchadlá hlúpe a len prehrávali hudbu. Telefonovanie, automatické zapnutie a vypnutie či veľmi rýchle automatické párovanie so smartfónom je k dispozícii aj v tejto kategórii. 

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

SBS BT501, Sturdo Pro Sport

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športové štuple sú SBS BT501 alebo Sturdo Pro Sport, ktoré majú odnímateľný fixačný nadstavec do ucha.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

Ako ulahodiť fanúšikom kvalitného zvuku a dizajnu? Slúchadlami dnes už legendárnej značky Bang & Olufsen

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Model B & O Beoplay E8 je výborným príkladom toho, ako si hi-fi spoločnosti predstavujú smartfónové slúchadlá. Prémiové materiály, pekný dizajn, v tomto prípade aj aktuálne Bluetooth 5.1 pripojenie a komfortné ovládanie, no chýba spomenuté potláčanie hluku a nižšia odolnosť proti vode.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých je dôležitý kodek AptX. Ten sa stará o zníženie latencie zvuku voči obrazu. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri týchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá Sony WH-XB900N, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú aj ANC alebo výdrž batérie na jedno nabitie 30 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2, k akémukoľvek O2 SMART Paušálu ich môžete mať na začiatok už od 0 €.


Ako vybrať mobil pre školáka? Máme pre vás 8 tipov

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac